VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český poutník: Cesta k sedmému divu

Při dnešním výletu vás zavedu do drsného, ale krásného kraje, který v novodobé historii nejvíce proslavila přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně.

2.5.2013
SDÍLEJ:

Místo hory obří bazén. Elektrárna Dlouhé stráně je právem technickým unikátem. Foto: Miroslav Rendl

Do Koutů nad Desnou přijíždím po železniční trati, která už neměla existovat. V roce 1997 ji z velké části zničily povodně a státní dráhy se rozhodly ji neobnovit. To se ovšem nelíbilo starostům místních obcí, kteří si ji doslova vymodlili do pronájmu a posléze i vlastnictví. Železnice Desná je tak jedinou železniční tratí s pravidelnou dopravou, kterou vlastní sdružení obcí. Začíná v Šumperku a končí právě v Koutech nad Desnou.

Unikát v podzemí

Dost ale bylo železnice, jsem tu kvůli jinému technickému zázraku. Nedaleká vodní elektrárna se zaslouženě stala sedmým divem České republiky. Do zdejšího kraje mě pozval Miroslav Kopřiva, který na její stavbě pracoval jako ředitel výstavby.

K unikátní stavbě je to od nádraží kolem deseti kilometrů, takže vzhůru na cestu. Během ní se dozvídám bližší informace. „Elektrárna vyrostla ve vysokohorském prostředí Jeseníků v letech 1978–1996. Skládá se ze dvou nádrží a objekt vlastní elektrárny je kromě velína ukrytý v podzemí. Dolní nádrž na Divoké Desné má rozlohu 18 hektarů. Hráz měří 271 metrů a je 50 metrů vysoká," říká Kopřiva. V nočních hodinách je z ní voda přečerpávána do horní nádrže, která má podobu bazénu o rozloze 15 hektarů na zarovnaném vrcholku ve výšce 1350 metrů nad mořem. „V období energetické špičky je pak nádrž opět vypouštěna přivaděčem o délce 1,5 kilometru na turbíny v podzemí," doplňuje můj průvodce.

Hrdost i smutek

Konečně jsem na místě. Pohled na jesenické kopce je od hráze horní nádrže opravdu impozantní. Při pohledu na přehradní nádrž cítím ovšem rozporuplné pocity. Hrdost na lidské dílo a trochu smutek nad razantní změnou zdejší krajiny, s níž se příroda ještě zcela nedokázala vyrovnat. Důkazem toho jsou holé pláně v okolí, kde se novým stromům nedaří vyrůst.

Pokud byste po prohlídce unikátního díla zatoužili i vy, je možné se k němu dostat po pěších turistických značkách. Můžete se také přímo na dispečinku elektrárny přihlásit na exkurze s odborným výkladem, při nichž vás k vodním plochám doveze minibus.

Vracím se zpět do Koutů nad Desnou. Po cestě se zastavuji u nově vybudovaného ski areálu. Nežene mě sem ale touha po lyžařských zážitcích, nýbrž expozice Kouteckého lesa, která návštěvníky seznamuje s historií zdejšího kraje. Její nedílnou součástí je také pohádkový les se spoustou roztodivných postaviček, kterým šéfuje sám nejvyšší vládce jesenických hor – Praděd.

Slezské království nebeské

Při tom všem putování mi nějak vyhládlo. Rád proto využívám Kopřivova pozvání do jeho hotelu Dlouhé stráně. Původně šlo o ubytovnu pro dělníky pracující na přehradě. V současné zařízení se proměnila až po skončení výstavby. Mě ale nyní mnohem více zajímá zdejší restaurace, kde lze ochutnat tradiční slezskou kuchyni. „Nejsme sice přímo ve Slezsku, to je za kopcem, ale mysleli jsme, že by jídla našich předků mohla naše hosty zaujmout," vysvětluje Kopřiva.

Jídelní lístek byl sestaven podle receptů v knize Slezská kuchařka, která před časem vyšla v Jeseníku. To, co se dostalo do konečného výběru, je jakýsi průřez starými pokrmy od těch nejobyčejnějších až po sváteční," říká Kopřiva.

Z nabídky si vybírám Slezské království nebeské. „Dobrá volba," hodnotí výběr můj průvodce a pokračuje: „Jde o kluzky z bramborového těsta, k tomu se podává uzená, dobře prorostlá slanina, orestovaný celer a ovoce, nejčastěji sušené švestky, meruňky a jablka." Přestože je ve mně zpočátku trocha nedůvěry, nakonec jsem velmi mile překvapen. Jídlo je svěží, lahodné. Moje bříško si zase jednou přišlo na své.

Zachráněný park

S dobře nakrmeným bříškem mířím do sousední Loučné nad Desnou. Dominantou této vesnice, rozprostírající se podél silnice ze Šumperku do Jeseníku, je bezesporu zámek vybudovaný na počátku 17. století pány ze Žerotína. Nejdelší dobu ho pak vlastnil rod Kleinů, a to od roku 1845 do roku 1945.

Poválečné osudy zámku jsou neveselé. Nejprve v něm byly ubytovány děti řeckých komunistů, pak sloužil jako nápravný ústav. V posledních letech si ho předávají soukromí majitelé a památka chátrá. Navštívit je možné jen kapli, kterou nechala opravit obec. Ta se také zasloužila o obnovu unikátního zámeckého parku.

Obci se na jeho ozdravení podařilo získat 27 milionů korun, a tak procházka mezi letitými stromy rozhodně stojí za to. Můžete při ní narazit třeba na více než 600 let starou lípu s obvodem kmene 730 centimetrů. A jistě nepřehlédnete ani opravenou budovu původní zámecké oranžérie, která slouží jako kulturní dům.

Čarodějné hřiště

Naproti parku zaplesá srdce malých návštěvníků. Je tam velké hřiště se spoustou prolézaček, vstup hlídá letící čarodějnice. Pro děti je to jen atrakce, pro dospělé ale slouží jako připomínka zdejší neveselé historie. Zdejší kraj totiž v minulosti proslul takzvanými čarodějnickými procesy.

Přestože už je dávno jaro, v Loučné je stále zima jako na Sibiři, proto se na závěr putování zastavuji na grog a polévku v restauraci Na staré poště. Při srkání horkého nápoje se díky vystaveným dobovým fotografiím můžu vydat na malou procházku zdejší historií. Pak už je ale nejvyšší čas zamířit na vlak. Myslím, že to byl ideálně strávený den.

Palec nahoru

zachráněná železnice, pohádkový lesopark v Koutech

Palec dolů

špatné počasí, chátrající zámek v Loučné

Kalkulačka výletu

Oběd v restauraci Dlouhé stráně: 160 Kč

Jízdenka na lokální železnici (Šumperk- Kouty nad Desnou): 28 Kč

Grog a polévka v restauraci Na Staré poště: 55 Kč

Tipy v okolí

*Ve Velkých Losinách můžete navštívit renesanční zámek z konce 16. století. Je tam i unikátní ruční papírna z roku 1596, která je stále v provozu. Jde o poslední evropskou papírnu vyrábějící neměnnou historickou technologií ruční papír pro státní a diplomatické dokumenty. V klasicistní budově je i papírenské muzeum. Ve Velkých Losinách je i koupaliště s termálním léčivým pramenem a věhlasné lázně na pohybové a dýchací obtíže.

*V Rapotíně stojí památník a sloup z roku 1678 připomínající čarodějnické procesy a sedm zdejších upálených žen. V roce 1829 byla do obce přenesena sklárna. Na místě vyhořelé usedlosti je budován soukromý zemědělský skanzen U Havlíčků, zahrnující Veteran muzeum, zoopark, malé arboretum a dětský koutek.

RENÉ FLAŠÁR

Autor: Redakce

2.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
3 18

Dnešek byl nejteplejším dnem roku, večer dorazily bouřky

Ridiči MHD v Nantes vyrazili do práce kvůli vedru v sukních.
2 5

VIDEO: Řidiči v Nantes vyrazili do práce v sukních, kraťasy mít nesmějí

Ukrást auto přes mobil? Data zneužívaly i autopůjčovny

Zanedlouho zřejmě odzvoní i klíčům od auta. Američan Charles Henderson svůj kabriolet díky moderním technologiím odemykal a startoval jen přes svůj chytrý telefon. Poté, co ho prodal, zjistil, že „chytrý" systém funguje dál a auto, které už není jeho, může přes mobil stále kontrolovat a jednoduše ho ukrást. 

AKTUALIZOVÁNO

Německem se přehnaly silné bouřky. Kácely stromy, ochromily dopravu, zabíjely

/VIDEO/- Tropické teploty vystřídal jiný rozmar počasí. Německem se prohnaly silné bouřky, které na řadě míst na severu a severovýchodě země způsobily kolaps dopravy. Přerušen byl provoz i mezi trojlístkem velkoměst Berlínem, Hamburkem a Hannoverem. O život přišli i dva lidé.

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Trump se brání: Tajné nahrávky rozhovorů s Comeym jsem nepořídil

Není den, aby nebylo slyšet o novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Tentokrát se vyjádřil k ostře sledované kauze, kdy se měl pokusit ovlivnit vyšetřování možného zásahu Ruska do volební kampaně. A to především odvoláním šéfa FBI Jamese Comeyho, jehož rozhovory měl tajně nahrávat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies