VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český poutník: Jak jsem si zlepšoval cévní oběh

Prosperující lázně, malebná krajina, lokálka jezdící dle přání cestujících, ale také nezaměstnanost a městečka bojující o přežití. V polovině prázdnin mne mé toulavé boty zavedly do okolí Konstantinových Lázní a Bezdružic.

9.8.2011
SDÍLEJ:
Fotogalerie
10 fotografií

V aqucentru strávil poutník velmi příjemné chvíle. To ještě netušil, co ho čeká v noci. Foto: Radka Eliášová

Stejně jako vrtkavé červencové počasí, působí na návštěvníka také zdejší krajina. Krásu a romantiku střídá zmar a beznaděj, se kterou se potýká většina takzvaných Sudet. Oblasti postižené vystěhováním původních obyvatel dodnes nedokázaly najít cestu ze začarovaného kruhu.

„Budování kořenů je otázka několika generací. A je velkou neznámou, zda se podaří Sudety někdy znovu přivést k rozkvětu. Omezování veřejné dopravy, špatné služby a nemožnost najít zaměstnání, předurčuje tuto oblast spíše k živoření,“ dívá se skepticky na vývoj vysídlených oblastí amatérský historik Bedřich Štěpán, kterého potkávám ve vlaku z Plzně do Chebu.

Vlak na zavolání

Vystupuji ve stanici Pňovany a lesem se vydávám k Hracholuské přehradě, vyhledávané rekreační oblasti Plzeňanů. Vodní nádrž vybudovaná v letech 1959 až 1964 má rozlohu 470 hektarů a potápěči by se zde mohli ponořit až do hloubky 31 metrů. Tohle řemeslo já raději ale nepokouším a raději se vydávám k jedné z dominant přehrady. A mám štestí, po takzvaném Pňovanském mostě právě projíždí lokálka do Bezdružic.

Právě projížďka po této regionální trati patří k velkým lákadlům pro romanticky založené turisty. Vracím se proto na nádraží a nejbližším spojem se vydávám kochat zdejší krajinou. Místní, vesměs opuštěná nádražíčka, jsou výchozím cílem k mnoha zajímavým turistickým výletům. Návštěvníci mohou například zajít na zříceninu hradu Gutštejn, obdivovat válečná opevnění nebo navštívit malebné městečko Konstantinovy Lázně.

Lokálka z Pňovan do Bezdružic se také může pochlubit českým unikátem. České dráhy zde totiž kromě klasických spojů provozují také vlakové taxi. Pokud se sejde skupina dvaceti a více cestujících, nemusí čekat na pravidelnou linku, ale telefonem si objednat zvláštní spoj.

Konstantinova káva

Unaven z dlouhých putování volím dnes návštěvu lázeňského areálu v Konstantinových Lázních. V nově vybudovaném aquacentru se pak více než hodinu oddávám vířívým koupelím a plácání ve vyhřívaném bazénu. Největší radost mám ale ze zlepšování svého cévního oběhu. Pro své zdraví se několikrát procházím ve čtyřicetistupňové vodě po hladkých oblázcích, abych vzápětí na pět až deset sekund vstoupil do ledové lázně.

Tep krve ve svém těle cítím až v krku. Po zdravotním koupání se proto vydávám na obhlídku obce a na návsi si dopřávám konstantinovu kávu. Pro zvídavé: jde o presso s kapkou bylinného likéru.

Historická stříkačka

Na opraveném náměstí se místní hasiči chlubí sbírkou historické techniky. Když budete mít štěstí, provede vás sám šéf zdejších záchranářů Jiří Havlovic. „Starou techniku sbíráme už dlouhá léta. Stříkačky, žebřiňáky a další kuriozitky jsme měli dřív poschovávány různě po stodolách a garážích. Nápad na založení muzea se přeměnil ve skutečnost v roce 2009 při opravě návsi, kdy vznikl nový prostor vedle informačního centra,“ vypráví Jiří a představuje mi největší raritu sbírky, kterou je ruční stříkačka pocházející z roku 1900.

„A budete se divit, ona je stále funkční. Při oslavách výročí založení hasičského sboru hasila pomalu spolehlivěji než dnešní moderní technika,“ směje se Jiří.

Vstup jen pro bohaté

Po procházce lázeňským parkem se vracím opět na vzorně opravené nádraží a nasedám do lokálky, která mě sotva za čtyři minuty přiváží na konečnou v Bezdružicích.

Zdejší chloubou je bývalý hrad, který se v roce 1711 dočkal přestavby na renesanční zámek. Objekt je dnes v soukromých rukou a v letech 1994 až 2004 prošel rozsáhlou rekonstrukcí. V komnatách se nachází muzeum skla a v zámecké kapli býval k vidění největší skleněný betlém na světě. Býval, protože zámek je už druhým rokem veřejnosti nepřístupný. „Konají se tam nyní pouze svatby a večírky pro bohaté firmy,“ prozradila mi paní Hana, která bydlí vedle zámku.

Cesta temným lesem

V touze po odpočinku se místních obyvatel ptám na cestu do toužebně očekávaného rekreačního areálu Bezdružice, kde mám domluven nocleh. Z jejich informace mi ale naskakuje husí kůže. Kemp, přestože má ve svém názvu jméno městečka, leží v lesích asi čtyři kilometry daleko. Sbírám poslední zbytky sil a vydávám se na cestu. Do místního areálu přicházím už téměř za tmy, ale přívětivá slečna provozní se na opozdilého poutníka vůbec nezlobí.

„Hlavně, že jste došel ve zdraví a nezmocnili se vás zdejší mocní skřítci,“ směje se a v kuchyni mi připravuje výtečný „smažák“. Než je mi večeře přinesena vyslechnu si celou legendu o skřítcích od dam sedících u vedlejšího stolu: „Skřítci prý loví zbloudilé duše, které jim potom musí sloužit. Pokud se člověk chce vysvobodit, musí vykonat tři dobré skutky.“

O místním kraji, legendách, dávných časech i žhavé současnosti si pak při lahvičce žaludečního likéru povídáme ještě dlouho do noci. Je mi jasné, že ani tentokrát se před další cestou řádně nevyspím. „Člověk musí na cestách přeci něco zajímavého prožít a bavit se. Spát můžeš doma,“ smějí se mému údělu Leona, Alena a Radka.

Krajem Zdivočelé země

Po „vydatném“ spánku se ráno hrabu ze spacáku. Na nohy mě staví silná káva a pak už se lesním porostem prodírám k silnici směřující do vsi Úterý.
Pohádkově vyhlížející městečko, založené údajně horníky a rýžovníky zlata již v 11. století, si v historickém centru dokázalo zachovat unikátní soubor městských domů se středověkými jádry, s průjezdními mázhausy a sklepy vytesanými ve skále. K nejvzácnějším objektům patří budova radnice s hrázděným patrem a vysokou sedlovou střechou z roku 1561.

Unikátní zástavba přilákala do městečka několik filmových štábů z Čech i zahraničí. Naposledy se zde natáčela podstatná část seriálu Zdivočelá země.

Dobře utajený Falkštejn

Úterý opouštím romantickým údolím úterského potoka. Kolem míst, kde kdysi stávaly prosperující mlýny, docházím po více jak sedmi kilometrech ke zřícenině hradu Falkštejna. Mezi stromy jsou patrné jen zbytky kamenného zdiva. Nebýt naučné tabule, nejspíš bych pozůstatky hradu nikdy nenašel.

Sestup dolů je prudký, ale rychlý. U silnice na mne už čeká fotografka s automobilem, která mne odveze domů. Když ji spatřím, srdce mi radostí zaplesá. Počasí se totiž už úplně zbláznilo a začíná prudký slejvák. Po dvou dnech putování jsem rád za místo na zadních sedadlech, kde během chvíle usínám. Prosím, nebudit nejméně 24 hodin!

Text: René Flášar Foto: Radka Eliášová

9.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
7 13

Zeman poletí za Trumpem. Termín návštěvy se dozví až tři týdny před odletem

Ilustrační foto
4

Sexuální asistentky poskytly postiženým zatím 250 asistencí

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Polná na Jihlavsku hledá nájemce bufetu v rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo. Současný provozovatel bufetu skončil, dle vyjádření starosty kvůli elektronické evidenci tržeb (EET).

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

/ROZHOVOR/ Jaké je být uznávaným lékařem v České republice, když pocházíte z muslimské země? A zvláště v době, kdy Islámský stát (IS) terorizuje svět stále početnějšími útoky? Doktor Abass Jahaf byl zhruba před třiceti lety z Jemenu vyslaný do tehdejšího Československa na studia. Dnes má české občanství, pracuje v Nemocnici Most na urologickém oddělení a spolupořádáním společenských akcí se snaží sblížit muslimskou komunitu s českými občany.

Volby v Srbsku: Putin si vybral jako kandidáta Vučiče

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Moskvě přijal srbského premiéra Aleksandara Vučiče, kterého také jednoznačně podpořil jako kandidáta na prezidenta. Novou hlavu státu budou Srbové volit 2. dubna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies