VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český poutník: Jednou nohou ve třech zemích

Léto je už několik dní minulostí, ale já se na jeho sklonku ještě stihl s elektrokolem vypravit do Rychlebských hor.  Přestože mělo být zataženo a občas zapršet, opak byl pravdou. Sluníčko se na svět smálo takovou silou, že jsem propotil tři trička.

1.10.2012
SDÍLEJ:
Fotogalerie
11 fotografií

Zanedbaný hřbitov v Ostružné. Smutný pohledFoto: Radmila Eliášová

Lokálka mě přiváží na zastávku Žulová. Skládám elektrokolo a vyrážím do centra městečka. Tady už na mě čeká Zdeněk Winkler a provází mě svým Kamenickým muzeem, které už více jak deset let provozuje v areálu bývalého kina. K vidění je vše z historie zdejší krajiny a zejména pak dobývání žuly, podle které se městečko jmenuje.

Další zastávkou je hned vedle muzea stojící kostel svatého Jakuba, který je od roku 1810 dominantou města. A jaká by to byla Žulová, kdyby na náměstí neměla žulový sloup. Tento navíc nese sochu Panny Marie z roku 1889.

Krajem Cajetána Latzela

Mířím po silnici do sousední obce. Romanticky vyhlížející Vápenná má svoji dominantu také v podobě kostela. Ten zdejší nese jméno svatého Filipa a pochází z roku 1781. Před obecním úřadem začíná Latzelova stezka, která tvoří část mé dnešní cesty.

Anton Cajetán Latzel byl dobrou duší zdejšího regionu. Ve druhé polovině 19. století přivedl k rozkvětu zdejší vápenku a založil i cukrovar v nedalekých Bernarticích. Na sklonku života se pak velkou měrou zasloužil o příchod železnice na Žulovsko.

Hlavním tématem naučné stezky je kras a krasové jevy této oblasti. Na naučných tabulích najdete odpovědi na otázky: Co je vlastně kras? Jak a kde vzniká? Jak se dříve těžil vápenec? Jak ovlivnil způsob života lidí? Jaký byl život dělníků ve vápence 19. století?

Devět kilometrů dlouhá stezka vede ve své střední části několikrát do kopce, ale elektrokolo je zvládá vcelku bez potíží. Oříškem se stává až téměř závěrečný výjezd na Pod kopřivný. Tady ani elektrokolo nestačí a já musím svého „kolegu" na vrchol dotlačit. Tričko můžu ždímat. K Horní Lipové je už cesta z kopce. Zastavuji u železniční stanice a ne náhodou. Právě zde se z velké části odehrává děj filmu Alois Nebel. Ale jsou ještě další dva důvody, proč se zastavit právě zde. Takto vzorně udržované nádražíčko už dnes málokde najdete, navíc se za mírný poplatek deseti korun můžete podívat do unikátního železničního muzea slezského semeringu, jak se přezdívá zdejší horské trati, která spojuje Šumperk s Jeseníkem. Vstupenka do muzea má stylově podobu staré kartonové jízdenky z dob našeho dětství.

Unikátní lesní bar

Druhá část výletu vede z Horní Lipové na nejvyšší vrchol Rychlebských hor. Smrk leží ve výšce 1126 metrů nad mořem na pomezí České republiky a Polska. Vede k němu dobře značená a až na krátké úseky i velmi dobře sjízdná cyklostezka. Její první zastávkou je unikátní Lesní bar, který přibližně tři kilometry od Horní Lipové vybudovali lesníci. Turisté i cyklisté zde mají možnost pochutnat si na uzené či opékané klobáse, utopencích, kávě, pivu, limonádě a dalších dobrotách. Jedinečnost tohoto „podniku" spočívá v systému provozu. Lidé se zde obsluhují zcela sami, lesníci jen dvakrát za den doplní zásoby. Platí se do pokladničky umístěné u hlavního srubu. Na české poměry opravdu odvážný podnikatelský projekt.

„Tohle je paráda.  Nevěřila jsem, že je v našich podmínkách něco takového možné. Jdeme sem jen kvůli tomu, abych to viděla na vlastní oči,"říká užasle Hana Vávrová z Kladna, která je s rodinou na dovolené na nedaleké Ovčárně.

Dopřávám si částečně uzenou a částečně nad ohněm opečenou klobásu, kofolu a jednu rakvičku, vhazuji do pokladničky padesátikorunu a pokračuji v cestě. Kochám se výhledy na panoramata Rychlebských hor a blízkých Jeseníků.

Smrk plný smrků

Pro znavené či nevlídným počasím zaskočené poutníky je kousek pod vrcholem Smrku postavena útulna zvaná Mates, mně však počasí přeje víc než dost, takže si pod přístřeškem pouze vyměním druhé propocené tričko a po úzké cestičce mířím k nejvyššímu bodu.

Vrchol hory je zalesněn, jak už název napovídá, smrkem a nachází se zde vrchoviště Malení s typickou rašelinnou vegetací. Poblíž vrcholu je také historické trojmezí. Chvíli si dopřávám radost z možnosti být v jednu chvíli v Čechách, na Moravě i v Polsku. Po deseti minutách se ale znovu vydávám na cestu.

Ujedu přibližně dalších osm kilometrů a ocitám se ve vesnici Petříkov. Kdysi romantická víska je dnes necitlivě přeměněna v lyžařské centrum, fotím si proto jen malebnou kapličku a mířím do Ostružné, kde má cesta končí. Pokažený dojem z Petříkova si chci opravit na místním hřbitově původních německých obyvatel, ale pohled, který se mi naskytne, moc veselý není. Hřbitov už dlouhá léta chátrá a postupně se rozpadá. Další důkaz toho, že takzvané Sudety se ještě stále nevypořádaly se svou smutnou historií.

Zdálky slyším přijíždět svůj vlak. Zapínám elektromotor a kopec k železniční stanici vyjíždím během několika desítek sekund. Z okna vagonu pak pozoruji, jak slunce pomalu zapadá za obzorem malebných Rychlebských hor a Jeseníků.

Kalkulačka výletu

Celodenní jízdenka na vlak: 550 Kč

Přeprava jízdního kola: 60 Kč

Občerstvení v lesním baru: 50 Kč

Pitný režim: 20 Kč

Celkem: 680 Kč

Palec nahoru:

lesní bar, nádraží Horní Lipová

Palec dolů:

necitlivá výstavba v Petříkově, hřbitov v Ostružné

Tipy v okolí

* V Branné můžete navštívit zámek

* Spoustu atrakcí nabízí i samotné město Jeseník. Za návštěvu stojí hlavně Priessnitzovy léčebné lázně nebo rozhledna.

* Hezký výlet si můžete udělat i na Ramzovou, což je vyhledávané zimní i letní sportovní středisko.

Poutník a Hugo jsou na Facebooku

Náš cestovatel a jeho plyšový kolega se rozhodli jít s dobou.

Nyní má každý z nich svůj facebookový profil, kde se dočtete nejen řadu zajímavostí a aktualit, ale můžete také soutěžit.

Poutníka najdete na adrese www.facebook.com/ceskypoutnik a Huga na www.facebook.com/hugovadobrodruzstvi.

René Flášar

Autor: Redakce

1.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Rusku protestují tisíce lidí proti korupci.
AKTUALIZUJEME
8 6

V Rusku demonstrují tisíce lidí proti korupci. Šéf opozice byl zatčen

Vít Kalvoda.
9 12

Muž, který bojoval proti šmejdům: Někdo mi zapálil auto, raději jsem skončil

Premiér Sobotka zamířil ze summitu do nemocnice. Program ale nemění

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v sobotu po příletu z Říma ze summitu EU vyhledal lékařskou pomoc. Jeho zdravotní potíže podle mluvčího nejsou vážné a Sobotkův program v příštích dnech neovlivní.

Ministryně Valachová: Škola musí zveřejnit přijatého žáka s nejhorším výsledkem

Střední školy budou muset v rámci jednotných přijímacích zkoušek anonymně zveřejnit skóre přijatého žáka s nejhoršími výsledky testů. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Podle ní to bude ukazatel kvality dané školy pro rodiče a zájemce o studium. Jednotné přijímací zkoušky se letos plošně konají poprvé, a to na maturitní obory středních škol.

Český skialpinista spadl ve Vysokých Tatrách, pád dlouhý 200 metrů prežil

Český skialpinista přežil asi 200 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom dnes slovenská horská služba, která zraněnému muži v sobotu večer pomáhala.

Kvůli EET nemají kamberští prodejnu potravin

Závažný problém řeší aktuálně již měsíc obec Kamberk. Obyvatelé této vsi nemají, kde v obci nakoupit základní potraviny. Provozovatelka krámku na konci února skončila. Nechtěla kupovat drahou pokladnu pro EET.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies