Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český poutník: Legenda o krásném strašidlu

Známý hrad, rozhledna, přehrada i několik století stará chalupa. To vše mne tentokrát čeká při putování v okolí městečka Bystřice nad Pernštejnem. Z lokálky mířící z Tišnova do Žďáru nad Sázavou vystupuji na zastávce Nedvědice a vydávám se na výstup k jednomu z nejznámějších hradů na Moravě.

15.8.2011
SDÍLEJ:

U Fialů si můžete také svlažit hrdlo. Třeba vám pivo natočí osobně spolumajitelka chalupy Dana Říhová. Foto: Miroslav Rendl

Od vlakové zastávky je Pernštejn vzdálený něco kolem dvou kilometrů. Přestože musím většinu cesty stoupat vzhůru, po žluté značce cesta ubíhá vcelku příjemně. Za necelé půl hodinky už stojím před vstupní branou gotického hradu.

„V historických pramenech je o něm první zmínka datována do konce 13. století. Nebyla to tak rozsáhlá stavba jako nyní, měla však palác a věž Barborku, která čněla ve směru předpokládaného útoku,“ dozvídám se z hradní kroniky a pokračuji ve čtení: „Moc rodu z Pernštejna rostla a finanční možnosti též. Na přelomu 15. a 16. století se uskutečnila větší přestavba na reprezentační politické a správní centrum. Není známo, kde stavební úpravy začaly, snad byl nejdříve rozšířen palác a na jih od něj bylo vystavěno nové nádvoří“

O marnivé Elišce

Pernštejn bych mohl popsat na dalších stovkách řádků, ale osobnímu zážitku se nic nevyrovná. Místo popisu stavby a expozic vám raději prozradím něco málo o zdejším strašidlu. To je totiž značně netypické. Je jím krásná mladá dívka s dlouhými rozevlátými vlasy a hřebenem.

Kdysi v dávných dobách žila na hradě krásná komorná Eliška. Byla však tuze marnivá. Neměla se k práci ani k modlitbám. Dlouhé hodiny vysedávala před zrcadlem a věnovala se svým vlasům. Nic nedbala výtkám kněze, že zanedbává víru a její duše skončí v pekle.

„Jeho slovům se ale Eliška jen smála, až přišel trest. Když se opět jednou vysmívala knězi, ozvala se silná rána a komorná se propadla do země i se svým hřebenem. Od těch dob bloudí její duch zdmi hradu. Dodnes jí prý sem tam někdo spatří, jak si marnivě pročesává své dlouhé vlasy,“ dovyprávěla legendu průvodkyně Hana

Hybaj do vody!

Nechávám Elišku jejímu osudu a pospíchám dál. Vracím se na vlakovou zastávku a popojíždím do městečka Bystřice nad Pernštejnem. V samoobsluze na náměstí si kupuji svůj oblíbený jogurt se želé, který jsem si zde kupoval již za výletů v mládí a který nikde jinde neochutnáte.

Po svačince ještě svlažuji nohy ve fontáně, která protéká centrem náměstí, a netrpělivě vyhlížím fotografa. Konečně vidím jeho vůz. Obouvám boty a ženu se k autu. Vzápětí už jsem ale zpět ve fontáně. „Tohle bude dobrá fotka,“ ukazuje Mirek rázně rukama a nechává mě dalších několik minut ve studené vodě.

Výhled za dvě koruny

Dalším cílem se nám stává rozhledna Karasín, která je součástí zdejšího sportovně rehabilitačního areálu. S její výstavbou se započalo 15. února 2002 a slavnostní otevření se konalo už 25. května téhož roku. Betonová konstrukce věže o čtverhranném půdorysu je vysoká 28,2 metru, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 25 metrů.

Abych se mohl podívat do kraje pod sebou, musím zaplatit „neuvěřitelné“ vstupné ve výši 2 korun a vyšlapat 128 schodů. Odměnou jsou mi pak výhledy do širokého i dalekého okolí. Je možné například spatřit rozhledny Babylon, Horní les, Milenka a Babí lom. Vidět je i Vítochov s krásným kostelíkem a hrad Zubštejn.

Chalupa s hulíkem

Z Karasína míříme do obce Vír ležící pod stejnojmennou přehradou. Jednou z nejstarších dochovaných zdejších staveb je chalupa U Fialů. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1663.

„Chalupa během věků prošla mnoha stavebními úpravami a z původního selského stavení se stala hospoda, která zde byla plných 290 let,“ prozrazuje spolumajitelka stavení Dana Říhová, která má velkou zásluhu na jeho záchraně.

„Původní prvky různých etap vývoj stavení jsme se snažili zachovat, takže zde najdete klenuté stropy, kamennou chodbu takzvaný hulík, i kamennou lednici s úctyhodnými zdmi o síle 170 cm, kde se v minulosti skladoval led. Zachovala se i původní chlebová pec a k ní přilehlá kdysi černá kuchyňka námi překřtěná na Peklo,“ doplňuje Říhová.

Bowling ve vlaku

„V dobách komunismu chalupa značně zchátrala a na počátku devadesátých let byla téměř na zbourání. Čest rodu nám ale nedovolila toto dopustit a ze všech sil jsme se pustili do rekonstrukce. Zadlužili jsme se na dlouhá léta dopředu, ale výsledek myslím stojí za to!“ podotýká s hrdostí v hlase Dana, která stojí také za dalším obecním lákadlem.

Za kulturním domem si můžete zahrát bowling ve vagónu. „Myslím, že jsme jediný vlak na světě, kde si můžete tuto hru zahrát,“ směje se Dana a prozrazuje, že netradiční výzdobu interiéru pořídila obec za 18 tisíc korun. Přesně tolik totiž stálo zakoupení vyřazeného vozu.

Cesta kolem přehrady

Míříme k dominantě zdejší krajiny, kterou je bezesporu Vírská vodní nádrž. Stavba mohutné 78 metrů vysoké hráze přehradila řeku Svratku v jednom z nejužších míst údolí a mezi dvěma skalními stěnami vytvořila více jak 220 hektarovou vodní plochu. Stavba začala v roce 1947 a práce skončily o jedenáct let později. Bohužel pro mne i ostatní poutníky neslouží přehrada k rekreaci, není zde možné koupání ani rybaření. Nádrž je totiž zásobárnou pitné vody.

Úlitbou turistům je alespoň asfaltová cestička při levém břehu nádrže. Pěšky či na kole lze po ní doputovat až do Dalečína, kde jsou k vidění zbytky středověkého hradu či novějšího zámečku, který postavili ze zdiva rozpadajícího se hradu.

Na tento výlet vás ale třeba pozvu až někdy jindy nebo se do zdejších končin vydejte osobně, určitě nebudete litovat. Mé kroky už nyní směřují na další štaci. Příště vám prozradím, co vše jsem zažil ve městě Jeseník.

Text: René Flášar Foto: Miroslav Rendl

15.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Útok v Cambrils
2 21

Útočníci z Barcelony plánovali krvavější akci. Řidič dodávky je prý mrtvý

Melbourne, ilustrační foto
5 10

Kde se žije nejlépe? Vítězí Melbourne a Vídeň. Praha uzavírá šestou desítku

VIDEO: Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze do Prahy

/FOTOGALERIE, HARMONOGRAM/ - Kolem dvaceti kousků naservíruje zítra publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin. 

Velká světlometová krádež: zaměstnanci ukradli zboží za statisíce

Velkou krádež vyšetřují policisté ve firmě na výrobu světlometů v Mohelnici. Skupina devíti lidí zde kradla výrobky. Celkově způsobili škodu za devět set tisíc korun.

Dětské úrazy loni stály 815 milionů korun, častější jsou v létě

Dětské úrazy loni stály české zdravotnictví více než 815 milionů korun, nejvíce jich je v letních měsících. Počet i náklady každoročně rostou. Nejčastější jsou například poranění kotníků, chodidel, zápěstí, rukou a hlavy.

Lenovo je po dvou letech ve ztrátě. Ta činí téměř dvě miliardy

Čínský výrobce osobních počítačů Lenovo hlásí za první fiskální čtvrtletí ztrátu ve výši 72 milionů dolarů, tedy v přepočtu 1,6 miliardy korun. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní jsou příčinou vyšší náklady a tlak marže v souvislosti s nedostatkem některých součástí, jako jsou například paměťové čipy. Jedná se o první čtvrtletní ztrátu za poslední dva roky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení