VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český poutník: Návštěva ve Vesničce

„Alpy tě ohromí, Karle, ale tohle tě dojme. To není země, to je zahrádka…"  Víte, ve kterém filmu zazněly tyto památné věty? Dnešní putování mě zavede do okolí Vesničky mé střediskové, kterou ve skutečnosti jsou Křečovice na Benešovsku.

12.4.2013
SDÍLEJ:
Fotogalerie
11 fotografií

V době poutníkovy návštěvy tu pivo z oken nikdo nelil. Bylo totiž zavřeno. Foto: Radmila Eliášová

Přestože jsou v den mé návštěvy Křečovice doslova pod sněhovou peřinou, zabloudit se zde nedá. Vše vypadá prakticky stejně jako v roce 1985, kdy se tu natáčel jeden z nejznámějších českých filmů. Od autobusové zastávky se vydávám ke kostelu svatého Lukáše, který pochází z období před rokem 1750.

Kostel se ve filmu také několikrát objevil, ale fanoušci mají v paměti především hřbitov, který sousedí s domem Karla Pávka v podání Mariána Labudy. Samotný kostel se více proslavil ve filmu Farářův konec s Vlastimilem Brodským. Na místní „krchov" míří ale nejen filmoví, nýbrž také hudební nadšenci. Je zde pochovaný skladatel a místní nejslavnější rodák Josef Suk.

Filmová fikce

Prakticky hned naproti hřbitovní bráně je pravděpodobně turisticky nejatraktivnější cíl filmových turistů, domek, v němž bydlel Otík Rákosník v podání maďarského herce Jánose Bána. Dům je nejen zvenku, ale i při pohledu na dvůr v naprosto stejném stavu, jako před téměř třiceti lety. Chybí jen holubník. K Pávkovu domu je to od chalupy jen několik desítek metrů. Na rozdíl od filmových záběrů ve skutečnosti stojí pod ní. Pokud by slavná dvojce existovala i v reálném životě, připojoval by se při cestě do práce Pávek k Otíkovi a nikoli obráceně.

Cesta k obydlí rodiny Pávkových vede kolem stodoly, do jejíchž vrat „zaparkoval" pan doktor Skružný v podání nezapomenutelného Rudolfa Hrušínského své nové auto.

Zbouraný nápis

Skuteční obyvatelé domku pana Pávka jsou na zájem filmových turistů už zvyklí. Pán, kterého zahlédnu na dvorku, mi fotografování povoluje, ale hned mizí za zdmi svého domova, k rozhovoru chuť příliš nemá. Pivo ze sedmého schodu si tak nejspíš nedám. V dnešním studeném dni by to stejně chtělo spíš něco na zahřátí.

Hospoda proslavená hláškou „Chlapi, nelejte to pivo z oken, podívejte se, jak vypadám" je na protější straně návsi. Ale dnes je bohužel zavřená. Příchod k zemědělskému družstvu je také v nezměněné podobě, jen nad vraty už není velký nápis JZD Mír.

Před lety ho strhl nešikovný družstevník

V Křečovicích ještě navštěvuji ulici, v níž stojí dům, který odmítl malíř v podání Zdeňka Svěráka malovat, protože se mu nelíbil.

Stojí na kopci, takže je od něj opravdu pěkný výhled na střed Křečovic. Zapomenout nesmím ani na rodný dům Josefa Suka, v němž je celoročně otevřený skladatelův památník se spoustou artefaktů z jeho života.

Rozstřílené domy

Přestože by se v Křečovicích dalo strávit mnohem více času, musím je opustit, čeká mě ještě cesta po okolí. Mířím do vísky Krchleby, která spadá pod Křečovice. Do historie se zapsala především v období druhé světové války. Tehdy se stala součástí vojenského cvičiště a její obyvatelé se museli na konci roku 1943 vystěhovat. Když se po válce vraceli zpět, řada domů byla poničená.

V obci se také nachází veřejnosti nepřístupný zámeček, jehož doba vzniku není přesně známa. Prvně se v pramenech uvádí v roce 1815. Od roku 1948 patřil zemědělskému družstvu, dnes slouží pro bydlení, ale je ve značně opotřebovaném stavu.

Psané skály

Z Krchleb mířím do vesničky Poličany, která je také součástí Křečovic. Mimo toho, že je výchozím bodem při pěší túře k Psaným skalám, je také jediným místem, kde byl po roce 1989 vybudován nový klášter. Rozlehlá stavba patří trapistickému řádu Naší paní nad Vltavou.

Cesta ke skalám není na sněhu a ledu žádný med. Terén je značně krkolomný a místy až nebezpečný. Přestože jsem několikrát na kolenou, odmítám se vzdát a nakonec se po namrzlých a zasněžených kamenných schůdcích vydrápu až k hlavnímu „oltáři" Psaných skal. Jde o příkrá skaliska v ohybu potoka Mastníku s vytesanými českými a německými náboženskými nápisy, které pocházejí patrně ze 16. a 17. století. Tato místa zřejmě sloužila konání tajných náboženských obřadů.

Vracím se zpět, a přestože jsem prokřehlý na kost, usmívám se pod vousy. Vzpomínám na další a další hlášky z legendárního filmu. Škoda, že se dnes takové už netočí.

Kalkulačka výletu

Utopenci a svařák v restauraci U svaté Anny: 70 Kč

Noc v turistické ubytovně TJ Sokol Neveklov: 250 Kč

Tipy v okolí

*Nádrž Slapy, v létě vyhlášené turistické centrum s lodní vyhlídkovou dopravou, plážemi a mnoha možnostmi k rekreaci. I na jaře tu ale lze najít příjemné vycházkové trasy.

*Vypravit se můžete třeba k bývalému keltskému oppidu Hrazany. Leží nedaleko přehrady nad soutokem Vltavy a Mastníku. Tvoří ho dva vrchy jménem Doubí (430 m n. m.) a Červenka (370 m n. m.). Oppidum vzniklo přibližně v 2 století před n. l., první palisádové opevnění obklopovalo prostor o velikosti 30 hektarů. Obyvatelé ho opustili někdy kolem přelomu letopočtu. Ve 14. století, byla na vrchu Červenka vybudována tvrz.

*Živohošť je z větší části zaniklá vesnice, kterou v červnu 1954 zatopila Slapská přehradní nádrž. Na pravém břehu vyrostlo převážně rekreační středisko s názvem Nová Živohošť. Na levém břehu leží zbytky původní obce v podobě kostela, fary a hřbitova.

Palec nahoru

vesnice vypadá prakticky stejně, jako v roce 1984, kdy se zde natáčelo

Palec dolů

zanedbaný zámek v Krchlebech

RENÉ FLAŠÁR

Autor: Redakce

12.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
4 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Druhá vlna přináší větší nároky na technické zabezpečení

Zatímco v první vlně EET podnikatelům postačil často tablet a vhodný program, nyní by měly firmy vybírat pečlivěji. Je jich totiž mnohem více a s náročnějšími podmínkami podnikání.

Rakouskou star zabila sláva. Falco by oslavil šedesátku

Jako první německy zpívající interpret dobyl Ameriku. Liboval si v extrémech a měl sklon k přehánění. Jeho sláva byla vrtkavá a zářil krátce, přesto se stal jedním z největších umělců rakouské hudební scény 80. a 90. let.V neděli by Falco, občanským jménem Johann Hölzel, oslavil 60. narozeniny. Zemřel po autonehodě, která byla možná sebevraždou. Řidič autobusu byl odsouzen, Falco měl v sobě koktejl drog a alkoholu. Dožil se pouhých 40 let.

Po životním šampionátu biatlonistku Koukalovou čtvrté místo mrzelo

Stejně jako loni zakončila biatlonistka Gabriela Koukalová mistrovství světa čtvrtým místem v závodu s hromadným startem. Na rozdíl od Osla ale byla dnes v Hochfilzenu rozmrzelá, protože na poslední položce chybovala a v závěrečném kole přišla o medaili.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies