VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český poutník: Putování za zlatem, motocykly a pivem

O Kašperských Horách, městečku v šumavském podhůří, se hodně hovořilo ve druhé polovině devadesátých let minulého století. Zahraniční společnost tu chtěla obnovit drastickou těžbu zlata, které se skrývá pod zdejšími kopci. Záměr naštěstí neprošel a kraj začal znovu žít svým poklidným životem.

12.4.2011
SDÍLEJ:

Zavřeno! Poutník se do hradu nedostal. Už aby se rozeběhla turistická sezóna! Foto: Miroslav Rendl

Ideální místo na výlet

Do „Kašperek“ mě přiváží linkový autobus v neděli 20. března krátce po deváté hodině. Sluníčko začíná vykukovat na oblohu, ale ranní mrazíky jsou ještě pořád dost silné. Halím se do kapuce a v místním družstevním obchůdku si pořizuji paštiku a pár rohlíků k snídani.

Dominanta města

Věřící se mezitím shromažďují k bohoslužbě v kostele svaté Markéty, který je dominantou náměstí i celého města. V gotické trojlodní bazilice z poloviny 14. století s původními klenbami v kněžišti a bočních lodích se lidé modlí každou neděli.

„Kostel byl v roce 1883 novogoticky upraven. K západnímu průčelí tehdy přistavěli novou věž. Vcelku jednotné zařízení interiéru pochází převážně z 18. století. Rozměrný hlavní barokní oltář z roku 1720 je bohatě řezaný se sochami andělů a světců,“ vzpomínám, co o kostele napsal na internetových stránkách města Vladimír Horpeniak z Muzea Šumavy.

Zlatokopy vystřídali vědci

Od kostela vedou mé kroky k protilehlé budově radnice. Jde o původně renesanční dům,ve kterém bydlíval zástavní držitel hradu Kašperka, tajemník krále Ferdinanda I., královský rada a místokancléř českého království Jiří z Lokšan.

„Dům od něj v roce 1551 koupili měšťané a už před rokem 1597 jej upravili na radnici. Na konci 17. století bylo průčelí spojeno třemi barokními štíty a doplněno hodinovou vížkou,“ vybavuji si předem nastudované informace. Asi to s mou pamětí ještě nebude tak zlé.

Z náměstí mířím k naučné stezce po stopách místních zlatokopů. Trasa je dlouhá něco málo přes sedm kilometrů a vede mě kolem Zlatého potoka pod mohutná skalní seskupení s několika vchody k důlním dílům. Většina z nich je opatřena zámkem, do některých lze ale vstoupit.

Podle ohnišť je znát, že zde občas přenocuje některý z kolegů poutníků. Já jdu ale dál. Na konci lesní cesty přicházím k oplocenému pozemku. Stojím před 350 m dlouhou štolou Kristina, která tu také zbyla po dolování zlata. Na rozdíl od jiných štol má ale i dnes smysluplné využití. Od roku 1960 se zde nachází jedna z nejvýznamnějších seismických stanic v Evropě.

Veterány sbírám 35 let

Po polní cestě se pomalu vracím zpět do centra Kašperských Hor. Je už po poledni, a tak si v jedné z místních restaurací dopřávám takzvané špecle se šunkou a míchanými vajíčky. V jednu hodinu vcházím s příjemně plným žaludkem do muzea motocyklů. Nachází se v půdních prostorách bývalé německé školy, kde často pobýval na letním bytě spisovatel Karel Klostermann.

„Historické motocykly sbírám už přes pětatřicet let, občas k tomu přidám i nějakého automobilového veterána a cyklistické kolo,“ přibližuje svůj koníček majitel muzea Zdeněk Bálek.

V současné době vlastní celkem 170 pamětnických motorek, osmdesát kol a několik automobilů. Své skvosty vystavuje především v Kašperských Horách, ale můžete se za nimi vydat také do Železné Rudy nebo Bečova nad Teplou.

Nejdelší motorka na světě

Chloubou kašperského muzea je především motocykl JAC dochovaný v jediném kuse na světě, motocykl Wagner a řemenový Wanderer z roku 1913. „Na své si přijde ale i naprostý laik, který bude bezesporu „uchvácen“ nejdelším vyráběným motocyklem na světě, kterým byla Čechie pro tři osoby. Součástí expozice je i kolekce historických jízdních kol. Zajímavostí je třeba výrobek firmy Kohout z roku 1890, jehož přední kolo má průměr 160 centimetrů,“ vyjmenovává Zdeněk rarity svého ráje.

Unikátní pivní lahve

Ve stejné budově, jen o dvě poschodí níž, nacházím Šumavské pivovarnické muzeum. Jeho majitel Pavel Kubaň ho provozuje už pátou sezónu a pro návštěvníky si přichystal na osm set exponátů. „Ve dvou místnostech se nachází největší sbírka pivních lahví v České republice. Je jich tady celkem čtyři sta a každá je z jiného pivovaru,“ chlubí se Pavel, původní profesí hostinský. Nejstarší pivní láhev pochází z roku 1870, nejmladší z roku 1930.

„Když mi umřel děda, našel jsem na jeho půdě staré zaprášené pivní lahve. Z piety jsem je vystavil ve své hospodě a postupně začal přidávat další. Obcházel jsem staré půdy, smetiště i burzy,“ přibližuje vznik ojedinělé sbírky. Když hospoda začala být exponátům malá, rozhodl se vybudovat pivní muzeum.

Krásná příroda, ale lidé odsud utíkají

Opouštím náměstí i samotné Kašperské Hory, míjím přes zimu a jaro zavřené Muzeum Šumavy a vydávám se na cestu k hradu Kašperk. Nejkratší cestou je od města vzdálen přibližně tři kilometry. Samozřejmě do kopce. Cestou se kochám zdejší krajinou, která mě dojímá svou pohodou a krásou. Život je zde ale těžký. Práce v okolí dnes téměř žádná není. Lidé musí dojíždět do čtyřicet kilometrů vzdálených Klatov nebo dokonce až do Plzně.

Nezaměstnanost je nad republikovým průměrem. „Kdo z mladých lidí může, tak odchází. Bojíme se, že lidé tu už nebudou mít šanci na slušný život a z města se stane jen víkendové středisko,“ vybavuji si smutná slova zdejšího patriota a muzejníka Zdeňka Bálka.

Marné lomcování

Po hodince chůze jarní krajinou přicházím k hradu. Rozhledy z místních věží jsou prý sice impozantní, ale pro mě jsou už tradičně zapovězeny. Návštěvní sezóna začíná až za měsíc a brána je nedobytně zavřená. Vracím se do města a jen tak tak stíhám poslední autobus, který mne se dvěma přestupy dopraví k domovu. Do postele se dostanu až kolem půlnoci. Život poutníka je někdy těžký.

Z historie hradu

Hrad Kašperk založil v roce 1356 český král a římský císař Karel IV. Důvody měl hned tři. Prvořadou snahou byla ostraha zemské hranice se sousedním Bavorskem. Hrad měl také chránit zdejší zlatonosnou oblast a nově zřízenou obchodní cestu zvanou Zlatá stezka, která spojovala Čechy s Bavorskem a dále s vyspělými oblastmi západní Evropy. V současnosti hrad vlastní a spravuje město Kašperské Hory. Turistická sezóna začíná v dubnu, kdy je otevřeno každou sobotu a neděli. Od května až do října mohou návštěvníci na hrad každý den od úterý do neděle.

Text: René Flášar Foto: Miroslav Rendl

12.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava Body The Exhibition.
1 5

Konec sporné výstavy? Radnice má „v rukávu" právní posudek

Vyhledávač Google
4

Brusel udělil Googlu rekordní pokutu, gigant musí zaplatit 63 miliard

Žena naházela mince do motoru letadla. Zpozdila tím odlet o několik hodin

Seniorka na letišti v čínské Šanghaji vhodila do motoru letadla hrst mincí. Zpoždění letu společnosti China Southern Airlines do města Kuang-čou tak přesáhlo čtyři hodiny.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

V Kyjevě explodoval automobil s plukovníkem ukrajinské vojenské rozvědky

Centrem ukrajinského hlavního města na křižovatce ulic Solomenskaja a Aleksejevskaja otřásl dnes ráno výbuch. Do vzduchu zde vyletěl automobil, ve kterém údajně zahynul vysoký důstojník ukrajinské vojenské rozvědky.

Masakru v Srebrenici napomohli nizozemští vojáci, rozhodl soud

/VIDEO/ Bosenská Srebrenica je synonymem genocidy. V červenci 1995 zde srbské jednotky povraždilly 300 bosenských muslimů, čemuž svou pasivitou napomohly nizozemské „modré přilby". Krutou chybu Nizozemců dnes potvrdil odvolací soud v Haagu, rodinám obětí bude přiznáno odškodné.

AKTUALIZUJEME

Sobotka v Japonsku podepsal dohodu o vízech

Vládní delegace v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) dnes dorazila do Tokia. Sobotka se svým japonským protějškem Šinzó Abem jednal o obchodu, investicích, spolupráci v obraně i kultuře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies