VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český poutník: Vandr podél dálnice D1, část 2

Dlouho plánovaná rekonstrukce „dé jedničky" začala. Na několika úsecích se proměnila ve staveniště a řidičům hrozí dlouhé kolony. Ale mají i jinou možnost, kritické úseky objet a ještě se přitom zastavit na zajímavých místech.

22.5.2013
SDÍLEJ:
Fotogalerie
12 fotografií

Poutník na zámku v Úsobí. Laciné narážky na paroháče si tentokrát odpustíme. Foto: Miroslav Rendl

V minulém dílu jsme přinesli několik tipů při cestě z Prahy do Brna. Dnes nabízíme jízdu v opačném směru. A začínáme tam, kde jsme minule skončili. Na 168. kilometru u Devíti křížů. K nebi se tu více než 300 let skutečně tyčí devět dřevěných křížů. Kdo je zde nechal postavit je dodnes velkou neznámou. Musíme tak věřit pověsti o svatebním masakru, který se tu odehrál v roce 1540. Zvražděná nevěsta má ležet pod prostředním křížem, její dva znepřátelení nápadníci na koncích. Zhrzený mládenec a vrah je údajně pochován na levé straně a jeho kříž prý uhnívá rychleji než ostatní.

Zvláštní dominanta

V nedalekém Domašově zastavuji u unikátní církevní stavby, kostela s farou a strážním domkem pro ponocného. Kostel svatého Vavřince dostává momentálně novou střechu, a tak není veřejnosti přístupný. Proto hned mířím k dalšímu bodu cesty.

Ve Velké Bíteši vystupuji před budovou radnice, kde od roku 1919 roste lípa svobody, kterou zdejší obyvatelé zasadili na počest vzniku Československa. Téměř stoletý strom je dominantou celého náměstí a za slunečného počasí poskytuje poutníkům i místním blahodárný stín.

Není sice ještě poledne, ale můj prázdný žaludek se už hlásí o své. V Jabloňově vcházím do vyhlášeného zájezdního hostince U Šidlů. Z bohaté nabídky hotových jídel si dopřávám bačovský řízek a točenou žlutou limonádu. Po vydatné krmi pokračuji stále po silnici číslo 602 do Velkého Meziříčí.

Jedním z lákadel je renesanční zámek z roku 1578, který vznikl přestavbou z původního hradu. Zámek se po roce 1989 vrátil do rukou rodiny Podstatzkých-Lichtensteinů. Prostory má v nájmu Muzeum Velké Meziříčí, které zde vytvořilo několik expozic. Jedna z nich je příznačně věnována vývoji dopravy v Čechách a na Moravě. Z okna mnoha zámeckých komnat je totiž nejlepší výhled na dálniční most Vysočina, který je nejvyšší na celé trase dálnice a tvoří novodobou a trochu zvláštní dominantu města.

„Prohlídka zámku se skládá ze dvou částí,"říká průvodkyně Lucie Pavelcová.„První okruh mapuje historii a zahrnuje šlechtické salóny. Ve druhé části se nachází samotné muzeum, které nabízí pohled na regionální historii a již zmiňované dějiny silnic u nás,"dodává.

Zázraky se stále dějí

Za Velkým Meziříčím se na chvíli vracím na dálnici. Znovu sjíždím na 112. kilometru a mířím na Štoky. Přibližně v polovině cesty je kaplička s odpočívadlem. Nejdřív jsem myslel, že jde o pomník bitvy u Štoků z roku 1809, ten se však nachází až o několik kilometrů dál. Po bližším průzkumu jsem zjistil, že tato kaplička je kupodivu z roku 2010 a podle nápisu ji nechala vystavět rodina Perničkova a Doležalova jako poděkování za vyslyšení svých proseb. Je příjemné vědět, že i dnes lidé staví takovéto „neužitečné" stavby, jejichž účelem není vydělávat, ale jen poděkovat a přimět někoho k zastavení a zamyšlení.

Dobře schovaný oltář

Další zastávkou je zámek ve vesničce Úsobí. Koncem 90. let minulého století mu hrozilo srovnání se zemí. Historická budova z poloviny 16. století měla ale nakonec štestí, dostala se totiž do rukou rodiny Polákových, která ji nejen zachránila, ale také přivedla k novému životu. Dnes se může návštěvník kochat opravenými sály vybavenými historickým nábytkem i rozlehlou zahradou. A pokud se zde někomu zalíbí, může i přespat, a to přímo v zámeckých apartmánech.

„Jednou z nejvzácnějších částí zámku je kaple s historicky vzácným oltářem, který místní lidé schovali v roce 1938 před nacisty a vrátili ho teprve před několika lety, když viděli, že zámek bude zachráněn,"prozrazuje průvodkyně a přítelkyně jednoho z majitelů zámku Radka Beránková. Zároveň zve všechny čtenáře na zdejší pouť, která se uskuteční poslední červnový víkend.„K vidění bude i výstava historických vozidel a zbraní, které restauruje a vyrábí jeden z majitelů zámku,"láká Radka k návštěvě.

Most odnikud nikam

V Úsobí by se dalo strávit mnohem více času, ale na mě už čeká zřícenina hradu Orlík u Humpolce. Tento hrad pravděpodobně nechal postavit majitel zdejšího panství Jindřich z Dubé. Poprvé se ještě pod názvem Humpolec připomíná roku 1404, kdy jej obléhal Jindřich z Rožmberka. Dodnes se zachovala větší část obvodových zdí, torzo hlavní věže vysoké 20 metrů a k vidění je i zrekonstruovaná pec černé kuchyně. Od roku 1997 je hrad turisticky zpřístupněn vždy od června do září. Navštívit můžete také středověké slavnosti, které se tu konají 5. a 6. července.

U Humpolce najíždím zpět na dálnici a opouštím ji na 56. kilometru, odkud mířím k dnešnímu poslednímu zastavení, kterým jsou zatopené mosty u Hulic. Nachází se přibližně kilometr a půl od vesnice a leží v pásmu vodního zdroje Želivka. Mosty, které měly být součástí původně plánované dálnice, se začaly stavět už v roce 1939, ale nikdy se je nepodařilo dokončit. Jejich stavbu nejprve přerušila válka a po roce 1950 zase musely ustoupit budování zdejší přehrady coby zásobárny pitné vody pro Prahu. Hlavní část konstrukce je 120 metrů dlouhá a 22 metrů široká. A je to moc zvláštní pocit procházet se po mostě, který vede odnikud nikam a končí uprostřed vodní plochy. Myslím, že tohle je ideální tečka za dnešním putováním po zajímavostech v okolí D1.

Kalkulačka výletu

Oběd v restauraci U Šidlů (bačovský řízek): 89 Kč

Vstupné na zámek Velké Meziříčí: 80 Kč

Noc pro dva na zámku Úsobí: 1400 Kč

Palec nahoru

kaplička u Štoků a rodina Polákova za záchranu zámku v Úsobí

Palec dolů

nepořádek kolem odpočívadel

Tipy v okolí

*V centru Rosic u Brna stojí renesanční zámek. Má téměř čtvercový půdorys, přičemž na severní a západní straně využívá někdejší obvodové zdi původního hradu. Vstup do nádvoří vede po mostě přes bývalý příkop.

*Ve Zruči nad Sázavou stojí původně gotický hrad založený na přelomu 14. a 15. století. Ve druhé polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek. Nyní je v majetku města a v roce 2010 se po nákladné rekonstrukci otevřel veřejnosti. Uvnitř je stálá expozice Ráj panenek.

*Zastavit se můžete také v Českém Šternberku, kde na skále nad řekou ční gotický hrad založený v roce 1242. Jde o pozoruhodnou stavbu v čele s válcovou věží, která utrpěla při dobývání hradu v roce 1467. Její obnova pak trvala do počátku 16. století. Objekt s cennými sbírkami se po roce 1989 vrátil rodu Šternberků.

*Zavzpomínat na dávné časy lze i v Hrusicích, rodišti malíře Josefa Lady (1887-1957). V místě jeho rodného domku je pamětní deska, v parčíku stojí od roku 1998 malířova busta. V jeho bývalé letní vilce z 30. let 20. století je památník s muzeem. Na návsi stále stojí z hospoda U Sejků známá z Ladových obrazů.

RENÉ FLÁŠAR

Autor: Redakce

22.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Angela Merkelová
AKTUALIZOVÁNO
5 7

První letošní úspěch Merkelové ve volbách. CDU jasně uspěla v Sársku

Masarykův onkologický ústav. Ilustrační foto.
14

Odpadky vedle onkologie? Absurdní, tvrdí ředitel ústavu

AKTUALIZOVÁNO

Nejlepší poločas v historii ČR! Fotbalisté zničili San Marino šesti góly

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Povinné vítězství vyšperkované šesti góly. Čeští fotbalisté pod vedením trenéra Karla Jarolíma potvrdili roli favorita a na půdě San Marina zvítězili vysoko 6:0. V pátém duelu kvalifikace mistrovství světa si tak připsali druhou výhru. V Serravalle dokonce odehráli nejlepší půli v historii, fotbalovému trpaslíkovi vystřelili do pauzy pět branek.

Muž zemřel přímo na zastávce. Nezachránili ho řidič, kolemjdoucí ani lékaři

Plzeňští policisté vyjížděli krátce před nedělní půl desátou dopolední do Dopravní ulice na Nové Hospodě. Na zastávce MHD tam ležel 70letý muž bez známek života.

AKTUALIZOVÁNO

Vojenský konvoj dnes opustil ČR. Před kasárnami zasahovala policie

Konvoj americké a britské armády má za sebou přesun přes Českou republiku. Poslední, sedmá část konvoje překročila přechod do Polska v Náchodě po 15:00. Vojáci jeli přes ČR od soboty. Vojenská kolona čítající 125 vozidel a 550 lidí se přes Česko přesouvala z Německa do Polska, kde by vojáci měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů.

Ostrava je u filmařů stále oblíbenější. Město láká domácí i zahraniční tvůrce

/FOTOGALERIE/ Nejenom architektonické skvosty Prahy nebo malebná jihočeská krajina či moravské vinice, ale také město Ostrava jako atraktivní lokalita láká domácí i zahraniční filmaře při natáčení filmů i televizních seriálů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies