VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český poutník: Z pohádky až do Afriky

Hezkého počasí a zapůjčeného elektrokola využívám k další vyjížďce. Tentokrát má cesta povede z Vrchlabí přes Hostinné a nejkrásnější českou přehradu až na safari. Nebo takový byl alespoň plán.

23.8.2012
SDÍLEJ:

Les Království vypadá jako hrad, ale je to přehrada a od roku 2010 i kulturní památka. Foto: Jaroslav Švanda, autor

Pro přepravu na start putování využívám tradičně železnici. Z domova mi cesta trvá čtyři hodiny a musím třikrát přestupovat. Naštestí nejedu žádnými exkluzivními vlaky EC a IC, a tak nemám s přepravou kola žádné problémy. Železničáři jsou již na cyklisty zvyklí a vycházejí jim vstříc. Celodenní jízdenka na kolo stojí šedesát korun a lze s ní využít libovolný počet vlaků.

Ve Vrchlabí je konečná, několikrát denně sem jezdí malá lokálka. Z jedné takové vystupuji, skládám kolo do pojízdné podoby, zapínám elektromotor a už se řítím k místnímu zámku, který je přirozenou dominantou města.

Stavbu zahájil v roce 1546 Kryštof Gendorf z Gendorfu a šlo o jednu z prvních renesančních staveb svého druhu v Čechách. Původně ji obklopoval dvanáct metrů široký vodní příkop se třemi mosty. V současnosti mají návštěvníci volný přístup pouze do vstupní haly, kde si mohou prohlédnout obrazy posledních ulovených krkonošských medvědů. V dalších prostorách je už sídlo městského úřadu.

Postroj na leguána

Ve Vrchlabí stojí za vidění i řada dalších památek, například kostel svatého Vavřince, morový sloup, klášter Augustiniánů či zámecká hrobka. Mně se ale nejvíce líbily tři historické domy číslo 222, 223 a 224, které stojí západně od Vavřincova chrámu, a patří mezi nejstarší zachované stavby ve městě. Na štítové desce řemeslníci objevili letopočet 1623.

Kolem hřiště Dany a Emila Zátopkových se lehce vyšplhám do kopce k místnímu hřbitovu, který, byť není na turistických mapách, také stojí za návštěvu. Na takovémto místě se musí nebožtíkům krásně odpočívat.

Poslední zastávkou při putování Vrchlabím je sedlářská a brašnářská dílna otce a syna Chlumových. Oba jsou Janové a řemeslu se věnují celý život.„Udržet živnost je čím dál těžší. Lidé nemají peníze a kupují levné kabelky, brašny a další věci z Číny. Kdybychom nebyli ve svém, asi bychom už museli zavřít,"shodují se otec a syn.

Přestože časy nejsou ideální, má za sebou rodinné sedlářství řadu zajímavých zakázek.„Dělali jsme například postroje na soby a leguána a také náhubek pro medvěda. Občas po nás zákazníci chtějí vyrobit různé erotické pomůcky, postroje, bičíky a dokonce i napodobeniny jednotlivých pohlavních orgánů. Někdy nás to zarazí, ale každé přání se snažíme splnit,"smějí se Chlumovi.

Při odjezdu z Vrchlabí se chci osvěžit v restauraci. Svého zastavení ale brzy lituji. Nejprve jsem osočen, že mé kolo brání servírce v průchodu. Vzápětí přichází další překvapení.„Točenou limonádu? To vůbec neznám, o tom jsem ještě neslyšela,"reaguje podrážděně na moji objednávku. Zcela klidně ji odpovídám, že v tom případě by měli tento podnik zavřít a jít dělat něco jiného, co by je trochu víc bavilo. Nakonec beru kolo a odcházím.

Radnici hlídají obři

Za malou chvíli projíždím Kunčicemi nad Labem, kde mají malou rodinnou mlékárnu a polodřevěnou kapličku. Podobný ale ještě k tomu hrázděný boží stánek mají i v sousední Klášterské Lhotě. Po vzorně značených a upravených cyklostezkách, které jen v několika málo místech vedou po frekventovaných silnicích, jsem za necelou hodinku poklidné jízdy v Hostinném.

Bezesporu nejhezčí dominantou je renesanční radnice postavená na základech dvou gotických domů. Poprvé je připomínána už v polovině 15. století. V roce 1525 k ní přistavěli renesanční věž. Po požáru v roce 1610 byla přestavěna a ozdobena sgrafity. V průčelí věže stojí od roku 1641 sochy dvou téměř pětimetrových obrů, rolandů, v římské zbroji. V roce 1789 dostala věž ještě hodiny.

Uprostřed náměstí se nachází morový sloup z roku 1678. Za návštěvu stojí i Františkánský klášter a děkanský kostel, o němž je první zmínka již v roce 1270.

Pohádková památka

Opět usedám na „elektrického ďábla" a přes Dolní Olešnici Vestřev mířím krásnými lesy, které jsou ale právě devastovány brutální těžbou, k pohádkové přehradě Les Království. Tato unikátní a na české poměry nevídaně esteticky pojatá stavba z roku 1920 je častým cílem turistů. Od roku 2010 je přehrada i s vodní elektrárnou národní technickou památkou. Z tištěného průvodce se dozvídám, že 218 metrů dlouhá oblouková hráz je zděná z královédvorského pískovce. Maximální výška je 41,1 metrů a voda u ní dosahuje až do hloubky 28 metrů.

Cyklostezka ke Dvoru Králové vede od přehrady malebnou a romantickou krajinou, takže i když podle plánu mám být za půl hodiny v cíli, jedu trasu o hodinu déle. Zastavuji se u starých stavení i stromů obsypaných špendlíky. Jen tudy prosvištět, to by byl opravdový hřích.

U kozy Venduly

Cílem mé dnešní cesty je ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Parkoviště je plné aut a před pokladnou fronta. Zájemců o návštěvu unikátního afrického safari v jedné z nejznámějších evropských zoologických zahrad je stále dost. Také bych se rád podíval dovnitř, ale s kolem se tam nesmí a nechat ho delší dobu nehlídané před branami, to se mi nechce. Takže návštěvu „zvěřince" nechávám na jindy.

Protože já i kolo potřebujeme občerstvení, zastavuji se v restauraci U Venduly. Dopřávám si výborné domácí knedlíky. Ani s točenou limonádou tady nemají problém. Majitelkou příjemného podniku je Drahomíra Kozová.  Zajímá mě, proč se restaurace jmenuje U Venduly.„Ne, to není podle mě, ale podle naší první kozy, kterou jsme tu chovali. Támhle je vycpaná její hlava,"ukazuje s úsměvem.

Mířím na vlakové nádraží. Sice je až na kopci téměř za městem, ale díky elektrokolu jsem u něj za deset minut a bez jediné kapky potu. Krásný zbytek prázdnin!

Kalkulačka výletu

Jízdenka na léto od ČD: 990 Kč (platí 14 dnů na jízdy kamkoliv)

Přepravné na kolo: 60 Kč

Oběd, pitný režim: 220 Kč

Celkem: 1270 Kč

Palec nahoru:

Přehrada Les Království a sedlářská dílna Chlumových

Palec dolů:

Nepříjemná restaurace ve Vrchlabí

Tipy v okolí:

*Jen deset kilometrů od Vrchlabí leží město Jilemnice s mnoha možnostmi krásných výletů, řadou památek a krkonošským muzeem.

*V Horní Branné je novorománská osmiboká hrobka Harrachů z 19. století, pozdně gotický kostel sv. Mikuláše, kde je uložena cínová křtitelnice ze 16. století, a renesanční zámek, v němž v letech 1627–28 pobýval J. A. Komenský

*Doporučit lze i Benecko, cíl romantických výletů a milovníků bílých běžeckých stop

*Zapomenout nesmíme ani na známý hrad Pecka.

Poutník a Hugo jsou na Facebooku

Náš cestovatel a jeho plyšový kolega se rozhodli jít s dobou.

Nyní má každý z nich svůj facebookový profil, kde se dočtete nejen řadu zajímavostí a aktualit, ale můžete také soutěžit.

Poutníka najdete na adrese www.facebook.com/ceskypoutnik a Huga na www.facebook.com/hugovadobrodruzstvi.

René Flášar

Autor: Redakce

23.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vladimír Putin se ujal funkce prezidenta. Gratuluje mu jeho předchůdce Dmitrij Medveděv.
11

Hon na Medveděva. Premiér je na odstřel

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš.
EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZOVÁNO
18 12

Sobotka jde Babišovi po krku. Chce vědět, jak získal Agrofert

Hledá se vrtulník pro českou armádu. Tiše

Po stíhačkách Gripen a obrněných transportérech Pandur jde o třetí největší armádní zakázku – tucet helikoptér za miliardy. Z favorita se údajně stal outsider a naopak. O co se hraje a jak to vypadá v místě, kde se vrtulník rodí?

Papež jede do Egypta. Povede dialog s muslimy

/VIDEO/ Mírotvorce papež František zítra započne dvoudenní návštěvu Egypta. Jeho příjezd inicioval egyptský prezident as-Sísí v návaznosti na nedávné bombové útoky vůči koptským křesťanským kostelům na severu země. František se setká i s koptským papežem. 

Více technologií, méně papírů. Farmy přebírá nová krev

Jejich předkové po roce 1989 dostali zpět pole, o něž je na 40 let připravili komunisté. Obnovili hospodářství a rozšiřovali je. Dnes otěže přebírá nová generace farmářů. Jak výměnu prožívá?

Poslanci proberou změny v oddlužení, mají je víc zpřístupnit

Poslanci by měli ve čtvrtek začít debatu o změnách v oddlužení, jež je mají víc zpřístupnit. Proberou také výsledky prověrek stranických finančních zpráv za loňský rok, jak je provedl sněmovní kontrolní výbor. Na programu jsou ale především pravidelné interpelace na členy vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies