VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestovatel Václav Malinský chce pomoci malé Emě. Obejde celé Československo

/ROZHOVOR/ – Celkem čtyři tisíce kilometrů po hranicích bývalého Československa chce nachodit cestovatel a fotograf Václav Malinský. Cestami pomáhá lidem, kteří neměli štěstí.

20.2.2017
SDÍLEJ:

Celkem čtyři tisíce kilometrů po hranicích bývalého Československa chce nachodit cestovatel a fotograf Václav Malinský. Cestami pomáhá lidem, kteří neměli štěstí.Foto: archiv Václava Malinského

Loni přešel Českou republiku pro Matěje, který je v bdělém kómatu. Vybral pro něj přes 55 tisíc korun. Letos chce pomoci malé Emičce, trpící mozkovou obrnou. Cesta mu zabere asi půl roku.

Čtěte také: Bílý dům popírá, že zvažoval nasadit gardu proti migrantům

Co vás přivedlo na cesty?
Pět let jsem pracoval jako vývojář ve společnosti, která se zabývá leteckými motory. Po několika letech stereotypu jsem si uvědomil, že tak nechci trávit zbytek života. Cítil jsem, že mi něco chybí.

Co byste řekl o projektu Walk for help?
Celkem čtyři tisíce kilometrů po hranicích bývalého Československa chce nachodit cestovatel a fotograf Václav Malinský. Cestami pomáhá lidem, kteří neměli štěstí.Projekt Walk for Help vznikl s myšlenkou vytvořit komunitu cestovatelů, kteří chtějí svými cestami pomáhat lidem, kteří to potřebují. V současnosti o tomto projektu přednáším po celé ČR a snažím se dostat do povědomí lidi myšlenku cestování a pomoci.

Proč jste si vybral cestu po hranicích bývalého Československa?
Po dokončení předchozích cest jsme se s přáteli shodli, že bychom chtěli pomáhat tady, protože obecně Češi více podporují dobročinné projekty, které se týkají někoho doma. Během cesty kolem někdejšího Československa chci denně psát, šířit příběh Emičky, chci také psát příběhy lidí, které budu potkávat a celou cestu pečlivě dokumentovat. Chůze po hranicích má ukázat, že je pouhou čárou na mapě. Ve skutečnosti hranice neexistují, všichni jsme si rovni. Nezáleží na národnosti, barvě pleti či náboženském vyznání.

Čeho chcete dosáhnout?
Chci otevřít lidem oči, aby si více vážili naší vlasti a našeho přírodního i kulturního bohatství. V Asii jsem toho viděl hodně. Chudobu, bídu, nouzi, ale zároveň i otevřenost, srdečnost a vřelé úsměvy. Věřím, že v naší zemi si žijeme dobře, ale většinou si to neuvědomujeme a stále si stěžujeme.

Kdy a jak jste se seznámil s Emičkou?
S Emičkou a její maminkou jsem se seznámil na Facebooku, když jsem ohlásil další dobročinný projekt a napsal veřejnou výzvu, že chci někomu pomoci. Napsala mi spousta rodin, nakonec jsem se rozhodl pro Emičku především proto, že má velkou šanci na zlepšení. Hned poté jsme se sešli i osobně.

Nenechte si ujít: Hynek Kmoníček: Trump překvapil svět tím, že plní své sliby

Zažil jste na cestách něco, na co do smrti nezapomenete?
Z cest mám nespočet zážitků, které jen tak nezapomenu. Určitě stojí za zmínku patálie s výškovou nemocí v Himálajích, šlápnutí na hada v Barmě, rozbití fotoaparátu v Thajsku. Pak i ty dobré příhody, ubytování všude možně u místních, fotbal s dětmi ve 4 500 metrech nad mořem, náhodná setkání s Čechy po světě, je toho moc.

Co plánujete do budoucna?
Příliš do budoucna neplánuji. Nyní mám jasný plán, dokončit zdárně cestu Pěšky pro Emičku a vybrat pro ni co nejvíc peněz.

Autor: Janni Vorlíček

20.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vztek, údiv, pobavení i pohrdání se včera zračilo v tváři Jiřímu Zimolovi při jednání krajského zastupitelstva o kauze Lipno.
1 6

Sobotka: Svolat rozhodčí řízení kvůli Zimolovi neumožňují stanovy

Místo, kde se v berlínském parku Teirgarten scházejí mladiství prostituti.
5 7

Prodáváme se, abychom přežili, říkají mladí uprchlíci - prostituti v Německu

DOTYK.CZ / AKTUALIZOVÁNO

Australané řeší, co s místními žraloky

Mnoho Australanů se donedávna usmívalo nad pověstí své země jakožto rejdišti světově obávaných zvířat. Byla to ale smrt místní surfařky Laeticie Brouwerové, která odstartovala zájem státních orgánů ohledně řešení, které by eliminovalo riziko útoků a zároveň nevedlo k drastickým opatřením.

Zpěvačka Špinarová byla uvedena do Síně slávy cen Anděl

Do Síně slávy hudebních cen Anděl byla dnes in memoriam uvedena zpěvačka Věra Špinarová. Majitelka nenapodobitelného hlasu zemřela letos v březnu ve věku 65 let. 

Muž se přiznal, že vláčel ženu na laně za autem

V listopadu 2016 šokoval německé městečko Hameln případ brutálního násilí kurdského muže, který se pokusil zabít bývalou přítelkyni mimořádně krutý způsobem. Uvázal jí lano kolem krku, lano pak přivázal k autu a vláčel ženu po silnici.

Odpad třídí stále více lidí. Radnice je motivují i dárky

Rok od roku Pardubice rozšiřují území, na němž mohou obyvatelé rodinných domů odkládat do samostatných kontejnerů biologicky rozložitelný odpad. Od roku 2007, kdy město s odděleným ukládáním bioodpadu začalo, ho separuje 2750 domácností. Letos byl sběr rozšířen i do okrajových částí města – do Lánů na Důlku a Opočínku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies