VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Choroby z cest: Malárie i neléčitelná kapavka

Zatímco v Brazílii řádí horečka dengue, na Kubě mají choleru. Nebezpečnou se stává i sexuální turistika po Evropě.

31.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Ležíte na pláži pod slaměným slunečníkem, posloucháte šumění moře a popíjíte Piňa Coladu. V korunách hopkají  opice a z nedalekého baru zaznívají rytmy místní kapely. Zkrátka ráj. Peklo však může vypadat na chlup stejně – v nevypláchnuté sklenici, již třímáte v ruce, plave vir žloutenky, mezi všudypřítomnými opicemi se šíří vzteklina a malý štípanec na vašem lýtku je dílem komára přenášejícího malárii.

Druhému scénáři můžete poměrně snadno předejít – návštěvou Centra cestovní medicíny, několika včeličkami a preventivním užíváním léků. Pokud se například chystáte na Kubu, není od věci očkování proti choleře. Během července se tam totiž vyskytlo na 150 případů.

Komáří metla

V Brazílii nebo na Srí Lance pro změnu řádí horečka dengue. Onemocnění přenášené komárem jen v Brazílii postihlo půl milionu lidí, na Srí Lance 15 tisíc. Více než 70 z nich zemřelo. Proti horečce, kterou si loni přivezlo 13 Čechů, se ovšem nejde očkovat ani brát preventivně léky.

„Denně se v Rio de Janeiru, hlavním městě Brazílie, nakazí nejméně 170 osob. Všem českým turistům proto doporučuji pečlivou aplikaci repelentů na kůži, a to i během dne, nejen v noci, kdy je přenašeč horečky dengue nejaktivnější," poradil ČTK  odborník na cestovní medicínu Rostislav Maďar.

Pokud si myslíte, že před infikovanými komáry jste v Evropě v bezpečí, pomalu byste měli změnit názor. Poprvé po čtyřiceti letech se totiž v Řecku objevila malárie u lidí, kteří ze země nevytáhli paty.

„Provedli jsme 1470 vyšetření horečky a 38 rychlých testů na malárii. Zatím jsme identifikovali dva nové případy," podotýká lékařka Iro Evlampidouová z organizace Lékaři bez hranic. Ročně malárií onemocní čtvrt miliardy lidí, milion zemře. Do Česka si nemoc přiveze asi dvacet lidí za rok.

Antibiotika bez účinku

I když je v Evropě riziko nákazy malárií stále takřka nulové, ani tady „dovolenkáři" úplně v suchu před nemocemi nejsou. Pokud vynecháme klíšťovou encefalitidu, která hrozí na celém kontinentu, pozor by si měli dát hlavně ti, kdo si na dovolené dopřávají uvolněnější mravy. Světová zdravotnická organizace totiž nedávno varovala, že se objevila kapavka, která je odolná proti antibiotikům.

„Počty zmonitorovaných případů jsou jen špičkou ledovce. Bez dohledu nebudeme vědět,  nakolik se odolná  forma rozšířila. Jsme znepokojeni zprávami o selhání léčby, která jako jediná  dosud zabírala. Žádné nové léky ve vývoji nejsou," říká Manjula Lusti-Narasimhan ze Světové zdravotnické organizace.

Ročně se kapavkou nakazí 106 milionů lidí. Neléčená choroba se dokonce může přenést z těhotné matky na potomka. Až polovinu takto infikovaných dětí pak trápí oční infekce, které mohou vést až k slepotě. A prevence? Pečlivý výběr sexuálních partnerů nebo alespoň kondom.

Odolná kapavka ovšem není jedinou novinkou v oblasti pohlavních chorob. V Evropě se vyskytlo 1600 případů dříve tady nevídané choroby zvané LGV, která se šíří hlavně mezi homosexuály. Pokud se antibiotiky nevyléčí, způsobuje těžké bolesti a záněty.

Infografika - očkování

Jan Rutsch z pražského Centra cestovní medicíny řekl pro Deník:

Bez vakcíny na žlutou zimnici vás nepustí do dvacítky zemí

Praha – Jedete za dobrodružstvím do divočiny? Kromě očkování si dejte pozor, co jíte, a nebrouzdejte se ve stojaté vodě, radí lékař Jan Rutsch.

Která nemoc je pro cestovatele největším rizikem?
Žloutenka typu A. Tu si ročně přivezou řádově desítky lidí. Přenáší se vším, co bylo v kontaktu s infekčním pacientem. Dnes už jsou naštěstí cestovatelé poměrně seznámeni s riziky, a není pak nic snazšího než se nechat očkovat.

Hodně lidí dnes jezdí na last minute. Kolik času potřebují, aby očkování zabralo?
Dva týdny. Pokud je tam A plus B hepatitida, je třeba alespoň šest týdnů před odjezdem. Žloutenka typu A má ale výhodu, že ji jde očkovat takříkajíc na schodech do letadla. Protilátky naběhnou před tím, než propukne onemocnění, a jde o jedinou vakcínu, u níž není potřeba dvoutýdenní interval. Pokud lidé jedou do rovníkové Afriky a Jižní Ameriky, je třeba počítat s povinnou vakcínou na žlutou zimnici.

Bez ní vás do těchto zemí nepustí?
Jde o jediné povinné očkování, které musíte mít při cestě asi do dvaceti zemí světa. Buď vás do země nepustí, nebo očkují při příletu, což ne všude mohu doporučit. Jinak nikde očkování požadováno není anebo je povinné v případě, že přilétáte z oblasti, kde se žlutá zimnice vyskytuje. To si lidé často pletou, takže pak tuto vakcínu chtějí třeba při cestě do Indie nebo na Filipíny, ale protože letí z Evropy, vůbec ji nepotřebují. Ostatní očkování jsou více či méně doporučená.

Můžete tedy shrnout, jaký je ideální očkovací koktejl do rizikových destinací?
Základem jsou žloutenky, hlavně „áčko". Česká populace do 25 let je od dětství proočkovaná typem B. Dalším standardem je břišní tyfus, do některých oblastí hlavně subsaharské Afriky meningokok a pak očkujeme také vzteklinu. Do oblasti Indočíny se hodí japonská encefalitida, ale je spíše pro skalní cestovatele, kteří nocují v terénu, protože ji přenáší komár. A i když jedete na Karlštejn, měli byste mít klíšťovou encefalitidu, která je rozšířená po Evropě.

Zmiňoval jste vzteklinu. Tu si někdo ze zahraničí přivezl?
To ne, umřel by. Nemoc se přenáší kousnutím, od psa až po vzteklou opici, které nebudete chtít dát svůj fotoaparát. Pak se provádí série tzv. postexpozičních očkování. My děláme vakcinaci před kousnutím. Jsou to tři dávky, druhá za týden, třetí za 21 nebo 28 dní. Když vás pak něco kousne, stačí doočkovat jednu dávku. Jinak musíte podstoupit sedmidávkové očkování rozložené do 35 dnů, které dělá speciální zařízení, u nás na Bulovce. Inkubační doba vztekliny je týden a do tří dnů je třeba začít s očkováním, jinak neúčinkuje. Úmrtnost je téměř stoprocentní.

Mění se spolu s cestovními trendy i poptávka v očkovacích centrech?
Přibývá adrenalinových destinací, kde se cestovatelé brodí po krk v bahně za stromovými lidmi, ale tam stejně očkovat nelze. Hrozí spíše parazitární onemocnění, třeba malárie, které předcházíme léky. V poslední době se ale očkuje méně, protože co se týče hepatitid, je populace už proočkovaná anebo se hlásí o slovo finanční stránka. Vakcinace není zadarmo a lidé se snaží ušetřit.

Vyskytují se choroby, které se dříve neobjevovaly?
Například rezistentní tuberkulóza nebo horečka Lassa z Afriky.

A s jakými nejexotičtějšími nemocemi jste se setkal vy?
V Jižní Americe s leprou nebo v Indii s plicním morem. Proti tomu jde také očkovat, většinou se jedná o profesionální týmy, které jedou do zamořené oblasti. U nás jsme relativně chránění, protože když si sem někdo něco takového doveze, je izolován. Pro další šíření většinou chybí podmínky – není mezihostitel či vhodné klima.

Poradíte, jak předejít nemocem, proti nimž očkovat nelze?
Jde o parazitární choroby. Přenáší se jídlem, to znamená konzumovat jen tepelně upravenou stravu, o níž vím, jaký má původ. Vyhnu se zelenině, nebudu pít čerstvé mléko a šťávu vyráběnou na ulici, z níž bývají střevní infekce. Pak tu jsou nemoci přenášené hmyzem, jako je malárie, a infekce se do těla mohou dostat i kůží, např. bilharzióza,  kterou lze dostat ze sladkých stojatých vod (nemoc způsobují paraziti krevničky, má močovou, střevní a jaterní formu, pozn. red.)

Když se vrátím z exotické dovolené, po jaké době budu mít jistotu, že jsem si nepřivezla nějakou chorobu?
Z některých zemí tu jistotu nebudete mít nikdy – parazitózy se mohou projevit třeba za tři nebo pět let. Běžné nemoci ale o sobě dají vědět do dvou až tří týdnů. To se netýká sexuální turistiky – hepatitida B má inkubaci přes padesát dní.

Autor: Michaela Koubová

31.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Náměstí Svobody v Brně ovládli jezdci na koních. Zahájili policejní mistrovství v jezdectví.
13

OBRAZEM: Defilé policistů na koních. V Brně zahájili mistrovství

Návrh, aby švýcarští vegani nemuseli do armády, vláda neschválila.

Bojovat budete, vzkázala švýcarská vláda veganům

Příběhy falešných obětí z Manchesteru. Naletěl i slavný deník Daily Mail

Každá událost přináší nejen opravdové hrdiny a oběti. Už od nepaměti se rodí nepraví hrdinové, vítězové a poražení. Titanic měl své nepravé přeživší i nepřeživší. Sociální sítě umožňují lhářům ucházet se o pozornost. Také výbuch sebevražedného atentátníka v Manchesteru už zrodil na internetu neexistující oběti.

VÍME PRVNÍ

Novým ministrem školství bude Stanislav Štech, náměstek Valachové

Nástupcem ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) bude její náměstek Stanislav Štech. Štech je profesorem psychologie a před angažmá v resortu školství působil jako prorektor Univerzity Karlovy. Před třemi lety za ČSSD neúspěšně kandidoval do Senátu. Premiér Bohuslav Sobotka bývalou ministryni pochválil s tím, že se zachovala zodpovědně.

Úsměvy a dojetí. Kvitová okouzlila Paříž a potvrdila velký návrat

Tak je to venku. Druhý tenisový grandslam roku má rázem pikantnější náboj – na oranžové pařížské antuce se bude prohánět i Petra Kvitová. Včera to v dějišti French Open oficiálně potvrdila. „Je krásné, že tu můžu být. Nikdo nečekal, že tady budu. Jsem z toho nadšená, je to splněný sen," prohlásila tenistka, kterou loni v prosinci dosud neznámý útočník přepadl u ní doma v Prostějově a pořezal jí ruku.

Na Sicílii jednají státy G7. Venku je léto, v jednacím sále bude chladno

Všechno je jednou „poprvé". Pro amerického prezidenta Donalda Trumpa je toho tento týden „napoprvé" dost. První zahraniční cesta, první setkání s papežem, první jednání v NATO. Také setkání osmi světových ekonomických velmocí pod hlavičkou G7 je pro amerického politika první. Tentokrát se na něj vydal do Taorminy na Sicílii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies