Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizokrajné Vánoce cestovatele Leoše Šimánka

Putování světem zavedlo Leoše Šimánka na rozličná místa. Sváteční čas tak trávil třeba v amazonském pralese či lovem divočáka.

24.12.2015
SDÍLEJ:

Šimánkovi na Novém ZélanduFoto: Archiv Leoše Šimánka

Na cestách po světě strávil roky. Často putoval, kam ho náhoda zanesla a tak občas i Vánoce trávil Leoš Šimánek v místech, o kterých mnozí nikdy ani neslyšeli.

Toulavé boty už nějaký čas nechává ve skříni, snaží se ale nepřeberné množství zážitků sepsat a poutavou formou předat čtenářům. Ediční řada Zážitky z cest má už tři díly, Cestování je můj život, Severskou divočinou a nejnovější Cesty za dobrodružstvím. „Na té jsem pracoval zhruba půl roku. Pročítal notýsky s poznámkami, prohlížel fotografie a rozprávěl se svými blízkými. Říkám tomu monstr interview a v nich popisuji to nejzajímavější, co jsem zažil."

Ale zpět k Vánocům. Doma Leoš Šimánek tráví svátky úplně tradičně, v rodinném kruhu, se stromkem i kaprem. Ale někdy ho cesty zavedly i na opačný konec světa, kde o našich oblíbených svátcích neměli ani potuchy.

Vánoce první, kanadské

Při cestě napříč severní a jižní Amerikou zažil troje Vánoce. První v Kanadě. „Ty byly hodně klasické. Mrzlo až praštělo, k tomu hodně sněhu, byl jsem u kamaráda v Dawson City. Neměli jsme sice kapra, ale ryba byla, on totiž chytal lososy, sušil je a prodával. Takže smažený filet se naší tradici hodně blížil."

Vánoce druhé, pralesní

O rok později to už bylo něco jiného. V povodí Amazonky vánoční stromky těžko čekat.

„Po malých říčkách jsem se s indiány vydal na spletitou cestu k jezeru se sladkovodními delfíny. Byl to úžasný zážitek a zrovna ve sváteční čas. Díky misionářům domorodci o našich Vánocích věděli, tak jsem vypakoval ruksak a co nebylo potřeba, to jsem rozdal. Na oplátku jsem dostal malou opičku a upovídaného papouška. A byla dokonce i ryba. Měl jsem udici a chytit dravou piraňu na syrové maso nebyl problém. Prut jsem pak vyměnil za kanoi vydlabanou z kmene stromu a mohl jsem pokračovat dál úplně sám."

Vánoce třetí, patagonské

Další rok Leoše Šimánka zastihl na jihu jižní Ameriky. V chilské Patagonii, mezi potomky španělských dobyvatelů. A ti si na křesťanské svátky potrpí.
„Ryba tam sice nebyla, zato hodně hovězího. Gaučové zabili mladého bejčka na rožeň, k tomu ještě jehňata a nastala hostina. Udělali dřevěný kříž, na něj ovce přivázali, ale nepekli je nad ohněm, nýbrž vedle. Na sálačku."

Vánoce čtvrté, havajské

Knihu o první cestě Pacifikem chtěl dát Leoš Šimánek dohromady ve svém srubu v Kanadě. Psát přes zimu o teplých mořích mu ale ve sněhu a mrazu moc nešlo.

„Hned jak zamrzlo jezero, vyrazil jsem do civilizace a přes Vancouver na Havajské ostrovy. Tam jsem znal opuštěné místo u vody, s krásnou pláží, obklopené skalami. To byl můj cíl. Pod kamenným obloukem jsem rozbil tábor a žil zcela osamotě. Lovil ryby, případně zastřelil divokou kozu a přes Vánoce do sešitu sepisoval knihu. Ostatně to tak dělám dosud. Žádné psaní do počítače, všech jednadvacet knížek jsem napsal do sešitu tužkou.

I když, tam to psaní osamotě málem nedopadlo dobře. Při jedné cestě po strmé skalní stezce se vyloupl balvan a zlomil mi kotník. Jen pár desítek metrů ke stanu mi zabralo hodinu, nejbližší civilizace byla dva dny pochodu. Vzpomněl jsem si, že čas od času projela po moři rybářská loďka, nikdy tady ale kvůli velkým vlnám nepřistála. Tak jsem na pláži z kamení udělal nápis SOS, na klacek přivázal košili a čekal. Několik dní. Nakonec mne jeden člověk spatřil a podařilo se mu dostat ke břehu a vysvobodit. Doktor v nemocnici se divil, proč jsem nepřišel dřív. Už to začínalo srůstat, samozřejmě křivě. Ale rychleji to prostě nešlo."

Vánoce páté, 
v době kamenné

Při cestě po Pacifiku došlo i na návštěvu Západní Nové Guinee. Tam Leoš Šimánek potkal Jima z Kalifornie, který už mnoho let pracoval pro misionáře. Nedaleko hranice s Papuou žil kmen Yali a on byl přesvědčený, že k nim misionáři ještě nepronikli. Zcela odlehlý kraj bez civilizace. Dokonce objevil místo na přistání a slíbil Leošovi, že ho tam vezme. Ale zpátky musí pralesem pěšky. A tak se taky stalo. Potkával domorodce, procházel vesničkami jak v době kamenné.

„Když jsem dorazil do vsi, bylo tam úplné pozdvižení. Několik chlapíků začalo rychle pokrývat střechu rozestavěného domku, do kterého mě později nakvartýrovali. Než byl hotový, pozval mě můj průvodce do svého a za námi tam pak nalezlo tolik mužů a kluků, že si pomalu seděli na klíně. Najednou dovnitř vtrhl mladík a začal něco rychle vysvětlovat. Pak jako když do vrabců střelí, všichni vyrazili ven. Na návsi nastala hlasitá diskuze, někteří odběhli a přinesli luky, šípy, oštěpy, kamenné sekery. Po chvíli je zase odnášeli a diskutovali dál. Na lov divočáka bylo pozdě, správný čas nastal až další den ráno. A povedlo se. Byl to ohromný kus. Nejdřív proti nám vyrazil, ale brzy padl pod deštěm šípů a oštěpů. Když jsme úlovek dotáhli do vesnice, všichni jásali. Hned se začala připravovat hostina. Kamennými motykami nejdřív vykopali díru, rozdělali v ní velký oheň, do kterého naházeli kamení. Když oheň dohořel, vymetli zbylé žhavé uhlíky a rozložili na rozpálených kamenech listy z banánovníků. Na ty pokládali kusy masa, přidali očištěné sladké brambory a oloupané zelené banány. Celé to pak zakryli tlustou vrstvou velkých listů. Do večera bylo maso propečené, jen sůl scházela. Bohužel se v té oblasti nenacházel žádný slaný pramen. S hodováním se neskončilo dřív, než z kance nezbylo vůbec nic – kosti odtáhli psi. Stejně jako ostatní jsem doslova pukal. Když jsem si pak druhý den dělal do notýsku poznámky, zjistil jsem, že je Boží hod vánoční. Vzpomněl jsem si, jak naše maminka vždycky trvala na tom, abychom na Štědrý den drželi půst. A já se s domorodci právě na Ježíška totálně přejedl vepřového!"

Leoš Šimánek (* 1946) je český cestovatel a spisovatel. Narodil se v Chocni a po studiu stavebního inženýrství odešel do Německa. Zde získal občanství, stejně jako v Kanadě, kde později také žil. Zpět do Československa se vrátil v roce 1990. Zpočátku své expedice podnikal sám, později s manželkou a dětmi. O cestách napsal řadu knih, žije ve Rtyni v Podkrkonoší. Více informací a internetové knihkupectví najdete na www.leossimanek.cz.

Autor: Aleš Vaníček

24.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Hrabyně se 18. září sesunula část gabionové stěny u silnice I/11, fotografie z 25. zaří 2017.
2 7

Spadlá gabionová zeď na Opavsku? Na řešení nemá nikdo zájem, říká expertka

Sotva 12 hodin po oficiálním potvrzení výsledků složil dnes nový starosta Londýna Sadiq Khan přísahu.
3 8

Vypište nové referendum o brexitu, žádá starosta Londýna

Dvojí kvalita potravin? EU proti ní hodlá bojovat

Evropská komise dnes vydala pokyny, které státům mají pomoci v boji s nekalými obchodními praktikami. Podle nich bude možné rozhodnout, jestli firma nabízí v různých zemích stejný výrobek různé kvality a porušuje tím právní předpisy EU. Na vypracování metodiky srovnávacích potravinářských testů komise vyčlenila jeden milion euro. Porušení legislativy bude možné řešit na evropské úrovni v rámci sítě pro ochranu spotřebitelů.

Před parlamentem na Zélandu se upálil český emigrant. Zřejmě na protest

Muž původem z bývalého Československa se minulý týden upálil před budovou parlamentu v novozélandské metropoli Wellingtonu. Motiv činu policii není znám, mohlo by se ale prý jednat o spory muže s bývalou manželkou, které se týkaly práva péče o děti. 

Pohřby neměla ráda. U mě stačí svíčka a šampaňské, říkávala Květa Fialová

Ještě před třemi lety při oslavě půlkulatin v Městských divadlech pražských (MDP), v nichž účinkovala (v posledních letech jako host) skoro šedesát let, oplývala chutí do života.

Odboráři nebudou stávkovat, s růstem platů jsou spokojeni. Obce si ale stěžují

Odbory ukončily dnes v poledne stávkovou pohotovost, kterou držely od 6. září na podporu svého požadavku na růst platů. Její zrušení předem ohlásily už v pondělí poté, co vláda schválila požadované zvýšení platových tarifů. O ukončení pohotovosti informoval mluvčí odborů veřejného sektoru a šéf svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení