Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Grébovka či sv. Klára. Znáte všech třináct pražských vinic?

Cílíme na tuzemskou gastronomii. Kde v českých zemích nejlépe zaženete hlad i žízeň a ještě to pro vás bude zážitek? Inspirujte se v Deníku. Dnešním cílem budou vinice, viniční trati a sklípky. Nejenom ty známé na Moravě, ale i v Čechách a překvapivě i v Praze. A nezapomeňte, z každého místa, které s námi navštívíte, nám můžete pomocí MMS poslat fotografii a zúčastnit se tak soutěže o iPhone. Každý týden rozdáváme jeden.

19.7.2017
SDÍLEJ:

Vinice svaté KláryFoto: archiv Deník

První zmínky o vinicích na území Prahy se začaly objevovat již ve 12. století. K těm úplně nejstarším patří vinice pod Strahovským klášterem, o které se můžeme dočíst už v listinách z roku 1143. Nejspíše nejdéle fungující vinicí je ale vinice sv. Kláry v Troji, jejíž historie sahá až do vlády Václava II. a jejíž provoz se téměř bez omezujících zásahů dochoval až do dnešní doby.

K největšímu rozkvětu docházelo za vlády Karla IV., jenž nařídil, aby se všechny jižní svahy osázely právě vinnou révou. Otec vlasti také ustanovil úřednickou funkci tzv. perkmistra hor viničních, jenž měl na starost ochranu a rozvoj vinic.

Rozšíření tratí bylo často zastaveno válkami. Sice poté vznikaly snahy o jejich obnovení, i přesto však řada z nich postupně zanikala a roku 1848 byly definitivně zrušeny takřka všechny.

Existence vinic však nebyla ovlivněná pouze válkami, ale také nepříznivými přírodními podmínkami. Rostliny vinné révy občas nepřežily kruté mrazy, kvůli kterým tak vinaři přišli o celou úrodu. Osudným se jim ale staly i nálety přemnoženého hmyzu. Například na počátku 17. století si na révě Modřanské vinice namísto obyvatel pochutnali chrousti.

Nová doba vinic české metropole, jež se rozkládají na přibližně 11 hektarech, se může datovat teprve do devadesátých let minulého století. V tomto období se obnovila například Grébovka v Havlíčkových sadech na Vinohradech či vysočanská Máchalka. Snahy o znovuotevření trojské Salabky se sice objevily už v padesátých letech, ale byly rozprášeny tehdejším režimem.

K největšímu rozkvětu tak dochází až v novém tisíciletí, kdy opět začíná stoupat popularita vín z hlavního města.

Mezi nejmladší obnovené tak patří Svatojánská vinice na Hradčanech z roku 2011 či pod Vyšehradem (tam je vinic dokonce hned celá řada), jež zahájila provoz teprve před pěti lety.

Ani pražskému vinařství se nevyhnul trend ekologického zemědělství, v současnosti v tomto přísném režimu pracuje vinice Baba v Dejvicích, jejíž počátky sahají až do šestnáctého století.

I přesto, že vinařství má v metropoli dlouhou tradici, Pražané stále sahají po vínech moravských a zahraničních, především francouzských a italských. To dokládá i pražský someliér Daniel Maštera: „Šedesát procent preferuje Moravu a čtyřicet pak zahraničí.“ Za nízký zájem o vína z vinic hlavního města však podle všeho může jeho vyšší cena. „je to dáno nízkou produkcí, cena za láhev je pak logicky mnohem vyšší a zákazníci tolik peněz za pražská vína zkrátka nedají,“ dodává Maštera.

Co se týče odrůd, nejčastěji se v metropoli setkáte s Rulandským modrým, Müllerem Thurgau, Modrým Portugalem či Muškátem moravským. Na ně se specializují i vinice Vyšehradské kapituly či Svatováclavské, které vysvětil kardinál Miloslav Vlk. To vinice NKP Vyšehrad Staré purkrabství sází na odrůdy jako Bianka, Festival či Marlen.

Roční produkce se v pražských vinařstvích často pohybuje pouze v řádu stovek lahví. Mezi ta, která z těchto čísel výrazněji vybočují, patří vína z vinic Salabka či sv. Kláry. Zde stočí za rok dokonce kolem osmnácti tisíc lahví.

Svatá Klára, která je i památkově chráněná, je součástí pražské botanické zahrady.

Na této vinici v Troji je od roku 2004 i vinohradnická a vinařská naučná stezka. Její součástí jsou především popisky téměř všech moštových odrůd révy vinné, které jsou povoleny k pěstování a výrobě vína v České republice. Dále jsou zde popisky odrůd stolních, které popisují danou odrůdu, její odolnost vůči chorobám a škůdcům a její vhodnost k pěstování a hospodářskému využití.

TIP Deníku: Pokud byste chtěli vína z hlavního města ochutnat, součástí některých vinic jsou restaurace, v nichž se místní vína podávají, ale i obchody, ve kterých si můžete láhev pořídit domů či jako dárek. Například specialitou vinice sv. Klára je každoroční cuvée s názvem Bílé z Botanické, které je tvořeno každý rok z jiného poměru odrůd.

Všechny informace o pražských vinicích, včetně umístění viničních tratí, otevíracích dob, nabídky vín a restauračních menu, najdete na www.prazskevinice.cz

ŽERNOSEKY, LITOMĚŘICE A ROUDNICE. PORTA BOHEMICA JE I O VÍNĚ
Ne nadarmo se říká, že v Litoměřicích návštěvník nedostane najíst, spolehlivě se však opije. Víno je zde tak oblíbené, že odtud vede i vinařská stezka. Mezi Žalhosticemi a Velkými Žernoseky se nachází vinice Klášterních sklepů Litoměřice. V samotných Velkých Žernosekách je rovněž několik známých vinařství. Přes Labe se potom v Malých Žernosekách nachází Vinařství svatého Tomáše. Stezka potom končí u vinic na vrchu Lovoš. Zkrátka ale nepřijdou ani návštěvníci Roudnicka, tam fungují dvě vinařství.

Jak se tam dostanete: Po D8 do Ústeckého kraje (exit Roudnice, Litoměřice či Lovosice).
Otevírací doba: ve všední dny, sledujte weby vinařství
TIP Deníku: Vinobraní se v září konají poslední tři víkendy.

VINNÉ SKLEPY NA STRÁŽI PŘIPOMÍAJÍ HOBITÍN Z PÁNA PRSTENŮ
Sklepní lokalita Stráž je jednou z dominant obce Vrbice na Břeclavsku. V sedmi patrech nad sebou se tam nacházejí unikátní vinné sklepy, které jsou vykopané do pískovcové skály. Výjimečné jsou především svou polohou v kopci a architekturou. Na první pohled upoutají svými kamennými vstupy s gotickými lomenými oblouky. Vzhledem trochu připomínají Hobitín. Celkově je ve Vrbici vinných sklepů zhruba jako popisných čísel, a těch je přes čtyři sta. První zmínka o víně v obci je už z roku 1252.

Jak se tam dostanete: Z Brna po dálnici D2 do Hustopečí a odtud přes Velké Pavlovice a Bořetice až do Vrbice.
Otevírací doba: sklepy jsou přístupné jen zvenku
TIP Deníku: Kopie starého větrného mlýna ve Stráži.

JEDINÉ MÍSTO S RÉVOU NA VYSOČINĚ NALEZNETE V SÁDKU U TŘEBÍČE
Již třicet let oslavily letos unikátní vinice na Sádku. Tyto jediné vinohrady na Vysočině vznikly na místě původních panských vinic, které se podařilo vysadit již v průběhu 18. století. Na téměř šesti hektarech tam rodí asi třicet tisíc keřů révy vinné. Vinařské a kulturní centrum Sádek s vinicemi, hotelem, restaurací, udírnou, zpracovatelskými a archivními sklepy, vinotékou a přírodním amfiteátrem se nechází asi 10 kilometrů jižně od Třebíče v katastrálním území obce Kojetice na Moravě.

Jak se tam dostanete: Autem z D1 v Jihlavě směr Znojmo, v obci Želetava odbočit na Třebíč, dále na Sádek.
Otevírací doba: po-čt, ne 11.00-21.00, pá, so 11.00-22.00
TIP Deníku: Navštivte zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Autor: Iva Řeřichová

19.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
1 12

Nevolte Merkelovou, vzkázal Turkům v Německu prezident Erdogan

Útok v Cambrils
1 21

Útočníci z Barcelony plánovali krvavější akci. Řidič dodávky je prý mrtvý

AKTUALIZOVÁNO

Mrtví po srážkách aut s vlaky. Na Frýdecko-Místecku i na Znojemsku

Neštěstí se stalo dnes dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna na Frýdecko-Místecku smetl auto. U velmi vážné dopravní nehody pak zasahují i policisté a záchranáři u Žerůtek na Znojemsku. Zde zemřeli dva lidé, zraněno je i malé dítě. 

Velká světlometová krádež: zaměstnanci ukradli zboží za statisíce

Velkou krádež vyšetřují policisté ve firmě na výrobu světlometů v Mohelnici. Skupina devíti lidí zde kradla výrobky. Celkově způsobili škodu za devět set tisíc korun.

AKTUALIZOVÁNO

Útočník ve finském Turku pobodal devět lidí, dva nepřežili

Neznámý útočník pobodal nožem devět lidí v centru historického města Turku. Finská policie ho střelila do nohy a zadržela. Dvě oběti na následky zranění zemřely.

Lenovo je po dvou letech ve ztrátě. Ta činí téměř dvě miliardy

Čínský výrobce osobních počítačů Lenovo hlásí za první fiskální čtvrtletí ztrátu. Ta činila 72 milionů dolarů, tedy v přepočtu 1,6 miliardy korun. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní jsou příčinou vyšší náklady a tlak marže v souvislosti s nedostatkem některých součástí, jako jsou například paměťové čipy. Jedná se o první čtvrtletní ztrátu za poslední dva roky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení