Hrady a zámky myslí i na virtuální cestovatele (www.otevrte13komnatu.cz).

Sedm klíčů

Za netradičním kostýmovaným průvodcem se můžete vydat na zámky Děčín, Chlumec nad Cidlinou, Kačina, Kozel, Loučeň, Slatiňany, na hrady Grabštejn a Kost, na Slezskoostravský hrad i do kláštera v Broumově.

„Jsme rádi, že v projektu financovaném z fondů Evropské unie našli společnou řeč zástupci památek státních, které sdružuje Národní památkový ústav, soukromých, městských, a dokonce i jeden objekt církevní," řekl Pavel Hlaváč, ředitel Zlatého pruhu Polabí, organizace, která je realizátorem a koordinátorem projektu. Ten se hlásí turistům pod názvem Otevřte 13. komnatu, odhalte tajemství českých hradů a zámků.

„Třináctá komnata v názvu není jen marketingovým lákadlem. Je s ním spojen cílový zážitek, totiž otevření zajímavého prostoru na vybraném hradu či zámku, který nemůže smrtelník spatřit jinak, než když navštíví sedm našich památek a nasbírá na nich sedm klíčů k oné utajené a zatím nikým neviděné 13. komnatě. Tu najde návštěvník na každé ze zapojených památek, pokaždé v naprosto jiné podobě. Zážitek ze 13. komnaty je vedle zážitku ze setkání s tajemným průvodcem druhým hlavním magnetem, který by měl výletníky na naše památky přitáhnout," sdělil Jiří Senohrábek ze Zlatého pruhu Polabí, zpracovatel projektu.

Žádný student s naučenými letopočty u brány tedy bude na návštěvníky čekat postava z minulosti hradu či zámku v atraktivním kostýmu. „Pozve je na interaktivní a svým pojetím vskutku zábavnou hodinovou rodinnou hru, při níž budou formou tajenkového rébusu řešit historickou záhadu. Během prohlídky poznají na moderně dávkovaných datech ze životního příběhu, jaký hrdina se to vlastně stal jejich průvodcem," vysvětluje Jiří Senohrábek.

Tajemné postavy

V Děčíně diváky možná lehce vyleká černý rytíř, jinak Zikmund z Vartenberka, na zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou patrně neuniknou některému z oblíbených kanadských žertíků hraběte Šprýmaře, jak se přezdívá vyznavači černého humoru Oktaviánu Kinskému.

Na zámku Kačina je postraší hraběcí duch Rudla, který za svého pozemského života dokázal v kartách či s herečkami lehčích mravů přijít o veškeré své jmění. Rudla je ale dobrák v porovnání se skřetem Radoušem, který podle pověsti rdousil své vlastní děti a nyní hledá odpuštění na zámku Kozel.

Na zámku Loučeňpříchozí jistě dostane elegantní bílá paní, v dámské společnosti se ocitnou také na hradě Grabštejn, kde se jich ujme svatá Barbora, či na zámku Slatiňany, kde je provede expozicí zaměřenou na tematiku koní žokejka Lata Brandisová, jediná ženská vítězka v historii slavné Velké pardubické.

Na hradě Kost nahlédnou pod kuklu katu Heřmanovi, na Slezskoostravském hradě prokážou svoji odvahu, když se postaví loupeživému rytíři Xaveru Zahozenci. V klášteře Broumov je pak loupežnický synek Lotrando přesvědčí, jak daleko někdy padne jablko od stromu.

Každá památka vstupuje do projektu i vlastním nezaměnitelným pokrmem nebo vůní. Vítaným prvkem budou jistě i fotopointy ve formě laviček, na nichž bude v místě s dominantním pohledem na památku trůnit konkrétní tajemná postava (tedy její podobizna). Rodina si pak z výletu odveze upomínku v podobě nevšední fotografie.

Projekt Otevřte 13. komnatu zavítal i ke Kutné Hoře na Kačinu

Přijdete na prohlídku hradu a místo studenta s naučenými daty vás přivítá postava z dávné minulosti onoho místa. Navíc s každou další návštěvou některého z hradů či zámků se zvyšuje vaše šance na otevření tajemné „13. komnaty". Mezi nimi je i Kačina u Kutné Hory. Tam má být program obzvláště bohatý. Pořadatelé totiž slibují vedle tajemných prohlídek i velkolepé zahajovací slavnosti.

„Historická postava vás pozve na interaktivní a zábavnou hodinovou rodinnou hru, při níž budete formou tajenkového rébusu řešit jistou historickou záhadu. A jen tak mimoděk během prohlídky poznáte na moderně dávkovaných datech z životního příběhu, jak zajímavý hrdina se to vlastně stal vaším průvodcem," slibuje za pořadatele Jiří Senohrábek.

Duch hraběte Kotka

Jaké konkrétní věci na Kačině mohou návštěvníci očekávat, přibližuje produkční Václav Veselý. „Premiérově se v zámeckých komnatách můžete potkat s duchem hraběte Chotka, majitele panství, a užít si program s divadly pro velké i malé, s kejklíři, muzikou, tancem a řemeslným tržištěm s dobovými ukázkami," popisuje Veselý.

Program začne před desátou hodinou dopolední velkým vítáním příchozích postavami na chůdách s velkýma rukama. „Uvidíte žonglování na zemi, na chůdách i na štaflích a další kejklířské kousky, které se můžete i naučit. Pro malé návštěvníky budou připraveny skákací hrady, loutkové pohádky v podání Divadla Bořivoj nebo nové představení kutnohorského Divadélka Kůzle" láká Veselý.

Pro děti je tu výtvarná soutěž

Pro školáky do 15 let je navíc připravena výtvarná soutěž. „Stačí na čtvrtku formátu A3 vyobrazit vaši představu, jak vypadá Rudla, duch zámeckého pána hraběte Chotka. Kdo přijde s obrázkem, nemusí platit vstupné. Pokud navíc bude váš výkres vybrán, získáte mobilní telefon," nabízejí pořadatelé příležitost školákům.

Děti i dospělí se mohou vypravit za strašidlem Rudlou po zámku každou lichou hodinu. Od května do října pak v rámci projektu každou neděli od 14 hodin. Program Velkých zámeckých slavností nabídne i mystické chůdové představení Ptáci, které přiveze Divadlo Studna.