„Výstavbu rozhledny dokončíme v polovině března,“ informoval hustopečský starosta Luboš Kuchynka.

Objekt z oceli a dřeva se dvěma vyhlídkovými plošinami chce hustopečská radnice otevřít na přelomu března a dubna. Blízkost mandloňového háje poskytne návštěvníkovy zajímavou podívanou.

„Zvláště na jaře. Právě na přelomu března a dubna mandloně kvetou,“ lákal starosta Hustopečí. Zároveň dodal, že nejen kvetoucí sad vytváří poutavá zákoutí pro turisty. „Kupodivu okolí kolem Hustopečí není tak rovinaté. Je tady celá řada kopečků porostlých vinohrady, což má své kouzlo,“ poznamenal.

Více pohledů

Podle Kuchynky rozhledny k tomuto kraji patří. Mnohé obce v okolí Hustopečí také netradiční pohled z vyhlídkových míst nabízí.

„Rozhledny jsou pro turisty jistě lákadlem,“ míní například starosta Bořetic Václav Surman. V Bořeticích si mohou návštěvníci užít netradiční pohled z výšky již šestým rokem.

Že v blízkosti bořetické rozhledny vyroste další, starostovi nevadí. „Je to jedině dobře. V hustopečském mikroregionu budou mít turisté možnost užít si další zajímavý pohled do krajiny,“ poznamenal.

Podle Surmana by se měly další kroky k zviditelnění hustopečského mikroregionu ubírat k vybudování cyklostezek mezi rozhlednami. „Nyní jsou cestami pro cykloturisty propojené rozhledny v Bořeticích a Velkých Pavlovicích,“ sdělil.

Velkopavlovická rozhledna Slunečná nabízí vyhlídku do okolí od roku 2009. „Čím více takových míst, tím více zastávek pro turisty,“ podotkl starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka.

Na cyklotrasy se mohou těšit také návštěvníci Hustopečí. „Zatím jsme vytvořili stezku s informačními tabulemi. Snažíme se ale v projektu pokračovat a rádi bychom vybudovali i cyklostezky,“ líčil Kuchynka.

Rozhledna však není jedinou letošní prací, kterou město Hustopeče v mandloňových sadech plánuje. „Chceme dosadit několik dalších mandloní místo suchých a nemocných stromů,“ nastínil plány hustopečský starosta.

Botanický skvost

Ke zvelebení sadu došlo již v minulých letech. I díky evropské dotaci. „Mohli jsme tak mandloně ořezat, čímž se zachránilo posledních osm set stromů, které jsou v současné době vděčnou turistickou atrakcí. Jedná se totiž o jediný sad mandloní ve střední Evropě,“ podotkl.

Mandloně v Hustopečích zasadili v padesátých letech minulého století. „Firma Zora Olomouc, která sady vlastnila, využívala vypěstované mandle k výrobě cukrovinek,“ popsal Kuchynka.

Sady později převzala firma Nestlé. V osmdesátých letech však začala pěstovaní mandlí omezovat a část stromů vyklučila. „Nebylo to proto, že by se v našich podmínkách mandloním nedařilo, jak by mohli někteří namítnout. Sady zkrátka začaly být nevyužívané z důvodu špatné ekonomické situace,“ odůvodnil starosta.

Část sadů získalo město Hustopeče do vlastnictví při pozemkových úpravách v roce 2004. Další významnou část odkoupilo od společnosti Nestlé v roce 2008.

Veronika Schallenbergerová