VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam vyrazit v létě na hodovou veselici? Tady jsou tipy a pár zajímavostí

Hody se slaví jako tradiční křesťanský svátek i jako den hojnosti, veselí a blahobytu. Hodová tradice ale nemá stanovený jednotný termín konání. Řada veselic se koná i v letním období. Podívejte se, kam můžete na hody o prázdninách vyrazit v Olomouckém kraji.

2.7.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Radim Havlík

Olomoucko

Majetín

Hody se konají 3. až 5. července v areálu za saunou, u rybníku Hliník.

k Hodové oslavy v Majetíně zahájí páteční předhodová mše svatá v místním kostele. Třídenní veselení pak odstartuje hasičská zábava s kapelou Esmeralda a sobotní neckiáda na rybníku Hliník s bohatým doprovodným programem. Nebude chybět vystoupení tanečního kroužku, soutěže pro děti a dospělé a řada zábavních atrakcí.

Doloplazy

Hody budou 3. až 5. července v Kulturním domě Doloplazy.

Program odstartuje vystoupení lidových souborů z okolí Olomouce a v sobotu se na přehlídce představí soubory ze zahraničí. Ve 20 hodin začíná v místním kulturním domě hodová zábava, na níž zahraje k tanci a poslechu skupina Impuls a Věra Špinarová revival. V neděli ve 14 hodin začíná jízda králů.

Prostějovsko

Němčice nad HanouIlustrační foto

Hody se konají 18. až 19. července.

Hodové veselí odstartuje výstava u příležitosti stého výročí úmrtí Františka Taufra, nebude chybět i výstava drobných zvířat. Lidé se mohou těšit na posezení s hudební kapelou Kara, mši svatou za účasti lidí v krojích, na odpoledne s folklorem či na setkání lidových vypravěčů. Němčické hody zakončí fotbalový zápas mezi Kostelcem na Hané a Němčicemi nad Hanou.

Doloplazy

Hody jsou 4. a 5. července.

V sobotu dopoledne budou na fotbalovém hřišti bojovat dobrovolní hasiči v požárním útoku o pohár starosty obce, večer je pro tancechtivé připravená hodová zábava, kde se bude o dobrou zábavu starat kapela Radka Kučery. Vstupné na hodovou zábavu je zdarma.

Šumpersko

Hrabišín

Hody se uskuteční 4. července u kulturního domu.

Program odstartuje v 15 hodin Veselá kapela, v podvečer dechovku vystřídá D. J. Rosťa, který naservíruje hudbu od 80. let minulého století až do současnosti. V nabídce budou vepřové speciality.

Úsov

Hody se uskuteční od 14. do 16. srpna na náměstí Míru.

Hodové akce zahájí v pátek 14. srpna v 15 hodin kapela Trigon, která bude hrát k tanci a poslechu. Nebudou chybět kolotoče ani klasické stánky se sortimentem všeho druhu. V neděli se pak uskuteční v okolí vyhlášená pouť ke kapli svatého Rocha nad Úsovem.

Přerovsko

Kojetín

Hody se konají 14. až 16. srpna.

Třídenní hody začínají v pátek 14. srpna vernisáží výstavy a diskotékou. V sobotu se konají hasičské soutěže, volejbalový turnaj a setkání harmonikářů. Hlavní program se uskuteční v neděli dopoledne na Masarykově náměstí. Ulicemi projde krojovaný průvod s Ječmínkovou jízdou králů a lidé se mohou těšit na přehlídku národopisných souborů. Odpolední program zpestří skupina Buty.

Lipník nad Bečvou

Hody se uskuteční 24. až 26. července.

Třídenní bohatý multižánrový program pro všechny generace se koná na Masarykově náměstí a v kulturním domě Echo. Pátek odstartuje pohádka pro děti a improvizační show olomoucké divadelní skupiny O.Li.V.Y. Sobotní dopoledne bude ve znamení dixielandového koncertu, večer se představí domácí kapely. Mezi hlavní hosty nedělního programu patří písničkář Pavel Helan, skupina Marien, taneční orchestr Leopardi a Michal Prucek s biketrialovou exhibicí.

Co jste možná nevěděli…

Hodové oslavy Hody se slaví jako tradiční křesťanský svátek i jako den hojnosti, veselí a blahobytu. Hodová tradice nemá stanovený jednotný termín konání. Ten se liší vesnici od vesnice a nejčastěji připadá na svátek patrona, kterému je zasvěcen místní kostel. Známé tak jsou hody kateřinské, václavské nebo martinské. Zvláštní kapitolu tvoří i hody císařské, které vznikly na popud císaře Josefa II., jenž se pokusil o sjednocení všech termínů.

Právo Samotná hodová slavnost začíná předáním takzvaného práva, které předává starosta obce hlavnímu stárkovi jako symbol pravomoci stárka nad chasou po dobu konání hodů. Někde má právo podobu šavle ozdobené zeleným krušpánkem a látkovými stuhami. Právo se musí pečlivě hlídat, jelikož jeho ukradení by bylo největší pohanou stárka.

Chasa Na hodech nesmí chybět mládež neboli chasa oblečená ve slavnostních lidových krojích. Ústředními postavami hodů jsou stárci vybraní chlapci a jejich děvčata stárky. Chasa má za úkol hody zajistit organizačně, nazdobit taneční parket a zajistit hudbu a víno. O nedělním ránu se sejde krojovaná chasa v kostele na slavnostní mši svatou, po níž stárci v některých regionech obcházejí vesnici dům od domu a zvou na hody.

Speciál - hody v Majetíně

Kromě cukrovinek si hodové občerstvení zajišťujeme sami

Léto je na mnoha vesnicích spjato s pořádáním hodových slavností. A protože ve městech takové události většinou nejsou, sjíždějí se na ně lidé z blízkého i dalekého okolí. To platí například o hodech v Majetíně, které se konají od pátého do sedmého července. Jejich organizaci má na starosti sbor dobrovolných hasičů.

Majetínské hody patří sice na Olomoucku k těm skromnějším, i přesto jsou v okolí oblíbené. Trvají tři dny a jsou složeny z několika událostí. Začíná se v pátek v šest hodin večer, kdy je v místním kostele naplánovaná předhodová mše svatá. Hodování v neděli ukončí vystoupení rock-metalové skupiny Wellryba.

„Práce je víc než dost," svěřuje se starosta sboru dobrovolných hasičů Milan Malčík.

„S přípravami začínáme minimálně čtrnáct dní dopředu. Musí se připravit všechna místa, kde je naplánovaná nějaká akce," přibližuje přípravy organizátor. Ještě mnohem dříve se samozřejmě zajišťuje hudba a občerstvení. „Sháněli jsme pouze prodejce cukrovinek. Všechno ostatní občerstvení, ať se jedná o jídlo či pití, si připravujeme sami," popisuje Milan Malčík, který v obci vede také kroužek mladých hasičů.

V poslední době se na hodech kromě domácích koláčů a klobás objevují také stánky s věcmi, které se slavnostmi nemají nic společného. „Vietnamské a podobné stánky v Majetíně nebývají, nepřejeme si je tady," říká rázně starosta sboru dobrovolných hasičů. Ten v roce 2012 oslavil sto dvacet let své existence.

Zatímco dospělí si užívají především dobrého jídla a pití, jejich potomci se těší na kolotoče a další atrakce. V Majetíně organizátoři chystají různorodé pouťové atrakce na hřiště u místní sokolovny.

Součástí místních hodových slavností je také neckiáda. Té se vloni zúčastnila čtyři plavidla a Malčík věří, že letos bude účast hojnější. „Určitě bychom byli rádi, kdyby se přihlásilo více soutěžících. Zároveň také doufám, že hody navštíví více lidí a že se budou bavit," uzavírá. (kv)

Autor: Redakce

2.7.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žižkovský vysílač v Praze
22

Nové televizní vysílání startuje od března

Sedmiramenný svícen, symbol židovství
DOTYK.CZ
7

Izraelci spočítali židy v okolí Trumpa. Na výročí šoa

Silný vítr povalil skleněnou stěnu na dálnici u Bezděčína

Silný vítr v noci na pátek zasáhl také Mladoboleslavsko. Podle Jaroslava Gabriela, mluvčího středočeských hasičů, vyjížděly jednotky k celkem dvanácti mimořádným událostem. Vše se obešlo bez zranění lidí.

AKTUALIZUJEME

Poslední exploze se ozvala večer, do Poličky přijela obrněná technika z Vrbětic

V Poličce po včerejších expolozích trinitrotoluenu v nedalekých strojírnách stále není bezpečno. Na místo přiletěl policejní vrtuklník s termovizí, který bude monitorovat místo výbuchů. Pokud vyhodnocená data ukáží, že další detonace již nehorzí, vyrazí na místo pyrotechnici.

Plastové tašky už nebudou v obchodech zdarma. Sněmovna schválila novelu

Lidé zřejmě nebudou moci od příštího roku získat v obchodech zadarmo žádné plastové tašky, v nichž by si mohli odnést zboží. Bezplatné by mohly zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Sněmovna to dnes schválila v rámci novely o obalech, která má v návaznosti na předpisy EU omezit objem plastového odpadu.

Rodičům vadí povinná předškolní docházka

V názorech na novou povinnost nechat zapsat budoucí prvňáčky do mateřských škol se rodiče předškoláků a učitelé neshodnou. Stejně jako u další možnosti učit dítě doma, ale počítat s tím, že bude muset absolvovat přezkoušení, zda je stejně připravené jako jeho vrstevníci navštěvující školky. Povinná předškolní docházka začíná platit od září letošního roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies