Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlův most: Klenot plný tajemství

Druhý nejstarší dochovaný most u nás slaví 660. narozeniny. Potíž je v tom, že nevíme, kdy přesně je má. Datum založení Karlova mostu není jednoznačně prokázáno, stejně tak jméno jeho prvního stavitele A pak ta známá vejce v maltě. Bylo to opravdu tak?

11.7.2017
SDÍLEJ:

Karlův mostFoto: repro Víkend (Deník)

Šestnáct oblouků nad Vltavou spojuje nejen Staré Město a Malou Stranu, ale také symbolicky naši dobu s dávnověkem. Stojí v místech, kde už král Vladislav II. nechal v letech 1158 - 1172 postavit kamenný most pojmenovaný po jeho ženě Juditě. Tenkrát šlo v končinách severně od Alp o zcela ojedinělou stavbu. Most ale přesně 170 let po dokončení strhla povodeň a Pražané museli chodit po provizorní dřevěné lávce.

Až roku 1357 Karel IV. rozhodl o započetí stavby nového mostu. Rok se ví přesně, zmiňuje ho například dobový kronikář Beneš Krabice z Veitmile. S konkrétním datem se ale už neobtěžoval. Zmínka o 9. červenci se objevuje v letopisech Prokopa Lupáče, které ale vznikly až v 16. století. Historikové se domnívají, že v úvahu připadá i datum 15. června, kdy má svátek svatý Vít, jeden z patronů země české.

V průběhu 20. století přišel se zajímavou teorií astronom a historik Zdeněk Horský (1929-1988), který prozkoumal dobovou astrologickou konstelaci a odvážně stanovil nejen přesné datum, ale i hodinu a minutu, kdy císař slavnostně zahájil stavbu. Prý se tak stalo 9. července v 5 hodin a 31 minut ráno. Pokud se datum rozepíše podle jednotlivých číslic od letopočtu až po přesnou minutu, vznikne symetrická řada 1-3-5-7-9-7-5-3-1.

Onoho dne přesně v 5.31 se navíc nad obzor vyhoupl Mars, symbol velkých činů, a všechny tehdy známé planety se nacházely v Raku nebo v Rybách, tedy ve vodních znameních. Těžko si představit, že by si takovou příležitost nechali tehdejší astrologové ujít.

Kdo stavbu navrhl?

Nový kamenný most byl mnohem mohutnější, oproti svému předchůdci byl vyšší až o pět metrů. Pilíře se zprvu nedařilo pevně ukotvit, dělníci se nakonec dostali až do hloubky 2,5 metru pod úrovní dna, což byl na tehdejší poměry úctyhodný výkon. V roce 1367 se navíc přihnala další povodeň, která smetla jeden z rozestavěných pilířů.

Obvykle se uvádí, že na stavbu od počátku dohlížel slavný Petr Parléř, ale pravda to nejspíš není. V době položení základního kamene mu bylo zhruba 24 let a těžko si představit, že by císař svěřil zásadní projekt nezkušenému mladíkovi. Historikové se domnívají, že most navrhl a poté jeho stavbu řídil pražský kameník Otto, či Otlin. Parléř stavbu převzal patrně až v roce 1375.

Karel IV. se dokončení díla nedočkal. Smuteční průvod s jeho ostatky v roce 1378 po mostě sice prošel, ale stavba byla ještě v lešení. Dokončit se ji podařilo až v roce 1402.

Klih, krev a syrečky

Slavná legenda praví, že se do malty přidávala vajíčka, aby se zlepšila její pevnost. V roce 2008 podrobili biochemici testům odebranou mostní omítku a skutečně zjistili přítomnost vaječných bílkovin. O dva roky později ale bylo vše jinak. Jiní vědci na základě jiných vzorků legendu opět vyvrátili. Při rozboru ale narazili na jiné překvapení. Použitá malta byla vysoce kvalitní, takzvaného římského typu. Stejnou směs používali na vodních stavbách dávní Římané a historikové si dlouho mysleli, že technologie zanikla spolu s koncem jejich impéria.

Pokud je vám líto, že příběh o vejcích je nejspíš jen hezkou pohádkou, nemusíte být smutní. Soudobé analýzy ukázaly, že ve zdivu jsou pozůstatky po mnoha jiných zajímavých ingrediencích. V maltě se našly zbytky klihu, vína, volské krve a dokonce syrečků. Už ale nejspíš nikdy nezjistíme, které přísady se tam ocitly záměrně a které omylem.

Oldřich Mudra

Autor: Redakce

11.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.
27 6

Zeman: Autoritářské státy mají lepší podmínky pro velké projekty

Letiště Václava Havla v Praze. Ilustrační foto
17

Boj s teroristy. Všechna letiště v ČR dostanou kamery, jež rozpoznají obličeje

EXKLUZIVNĚ

Zločin, nebo neštěstí? Policie pro ověření vyhazovala z 6. patra hotelu figurínu

Policie v Pardubicích rekonstruovala poslední okamžiky života 45leté ženy: pád z okna hotelu. K čemu policisté dospěli?

Do Turecka jen na vlastní nebezpečí, varují Němci

Diplomatická válka mezi Spolkovou republikou Německo a Tureckem pokračuje. Istanbul totiž stále zadržuje německého aktivistu.

Pohledem Stanislava Šulce: Oč jde v Polsku

V souvislosti s Polskem se v posledních dnech vypráví několik příběhů. Jeden vykresluje skvělou hrdou zemi, která si dělá doma pořádek a zlá Evropská unie jí při tom hází byrokratické klacky pod nohy. A v ulicích stojí desítky tisíc lidí, kteří vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS) nevolili, tedy jsou menšinou populace a sice můžou demonstrovat, ale jejich požadavky jsou tak nějak nepodstatné.

Cizinci v Česku? Sparta je v klidu, Slavia má problém

Fanoušci na britských ostrovech jsou zvyklí na ledacos. Už dávno se tam smířili s tím, že vstupenka na fotbalový šlágr je dražší než letenka do Ameriky. Mnozí si (chtě nechtě) také zvykli, že klub jejich srdce vlastní boháči ze zahraničí. A nevadí jim ani to, že po hřišti neběhá žádný Angličan. Pravda, je to výjimečné, nicméně třeba Chelsea má ve svém kádru jediného domácího hráče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení