Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mám chlupatý jazýček, zaznělo na zámku v Průhonicích

/VIDEO/ Každý řeší, kam o prázdninách vyrazit, co nového poznat, kde se nejlépe pobavit. Náš web tedy bude přinášet ochutnávky z letního seriálu Deníku Poznáváme Česko. Podívejme se třeba na více či méně známé lokality, kde se natáčely české pohádky. Tentokrát se zaměříme na čarovná místa, v nichž jednu z hlavních rolí hrálo jídlo, kuchtičky a kuchaři.

26.6.2017
SDÍLEJ:

Hrad PernštejnFoto: Mazper, Public Domain, Wikimedia Commons

Pokud byste si chtěli připadat jako princezna Lada či princ Radovan v jedné z nejpopulárnějších pohádek Princezna se zlatou hvězdou, rozhodně nesmíte vynechat návštěvu Průhonického parku a zámku, jehož exteriéry si režisér Martin Frič vybral k natáčení právě tohoto příběhu.

Můžete se zde procházet po zahradách plných květin a tím se vrátit do doby, kdy je princezna Lada každé ráno, i přes nemilost tatínka krále, zalévala a tančila mezi nimi.

KAŽDÝ DEN V JINÉ BARVĚ
Tento park na jihovýchodním okraji Prahy svým návštěvníkům nabízí nepřeberné množství různorodých rostlin, díky čemuž se proměňuje takřka každým dnem. Jeho dominantou je původně gotický zámek, jenž současnou podobu získal přestavbou na konci 19. století.

Děj této veršované pohádky se ale dále přesouvá do prostředí královské kuchyně, ve které princezna Lada, již ztvárnila Marie Kyselková, začala pracovat poté, co v přestrojení v myším kožíšku utekla před hrozným princem Kazisvětem, kterého si odmítla vzít za muže, do království prince Radovana.

Na zámku se setkala s hodným kuchařem, jenž ji přijal jako neznámou kuchtičku. Tady se okamžitě seznámila se straším kuchtíkem Jankem, v podání Josefa Vinkláře, který jí podle jejího oblečení začal říkat Myší kožíšek. Lada mu tak na uvítanou nabídla buchty s mákem, jež si přinesla z domova.

„Buchty? Zvykl jsem si na jídla vybraná a jíst buchty to mně sprosté připadá." ohrnuje nad nimi nos kuchtík.

Tuto královskou kuchyni, ve které princezna jako kuchtička vypomáhala s přípravou pokrmů, byste však v Průhonicích hledali marně. Nejednalo se totiž o skutečnou místnost na zámku, ale o prostor vytvořený v Barrandovských ateliérech.

To nám také potvrdil i představitel prince Radovana Josef Zíma. „Pan režisér Frič totiž exteriéry neměl moc rád, proto například i ta zahrada, ve které jsem hovořil s Ladou, či místo, kde se odehrávala závěrečná hostina, byly postaveny v ateliérech." To by vás ale od návštěvy průhonického areálu odradit nemělo.

Vnitřní prostory zámku jsou sice kromě výstavních síní, veřejnosti nepřístupné. Během prohlídky parku ale rozhodně nesmíte opomenout zajít i k zámku samotnému a nasát atmosféru dávných dob.

Svůj pohled můžete upřít na zámeckou terasu, ze které stráže volaly kuchaře před prince. Také si na tomto se místě můžete představit, jak se cítili švadleny a krejčí, když jim byly udělovány pokyny, jak mají vypadat šaty pro princeznu.

KVĚTINY PRO LADU A RADOVANA
Pokud se rozhlédnete po nádvoří, zajisté si vzpomenete na scénu, kdy princ Kazisvět přijíždí se svou početnou družinou požádat o Ladinu ruku. Pohádkovou náladu si také můžete dostatečně vychutnat u šálku kávy či čaje v místní kavárně.

Průhonický areál vám nabízí značné množství využití volného času. V zámku jsou připraveny výstavy pojednávající nejen o historii tohoto malebného areálu. Využít také můžete některý ze tří různě dlouhých okruhů, které vás provedou různými zákoutími praku. Nečekají zde na vás jen cizokrajné květiny a dřeviny, ale také i několik rybníčků či potoků.

Park se proměňuje každým měsícem, proto pokaždé, když ho navštívíte, bude vypadat jinak, ale rozhodně pokaždé na vás dýchne atmosféra doby princezny Lady a prince Radovana.

Jak se tam dostat: veřejnou dopravou z Prahy, ze stanice metra C „Opatov" autobusy číslo 363, 385 do stanice Průhonice. Autem pak po dálnici D1, EXIT 6, Průhonice z náměstí vjezd na parkoviště před Průhonickým zámkem

Otevírací doba parku: 7.00-20.00

Vstupné: dospělí: 80 Kč, snížené: 50 Kč

TIP Deníku: Nevynechejte vyhlídkovou věž Gloriet na III. prohlídkovém okruhu. A 1. a 2. červen-

ce, kdy se v parku koná unikátní Provázení po růžích.

KRKAVCI NA ZVÍKOVĚ
Pečení chleba je stěžejním momentem pohádky Sedmero krkavců, která se natáčela i na hradě Zvíkov na Písecku. Matka v ní zadělává chléb: „Těsto rozdělit na osm dílů, upéct osm bochníků a vybrat ten nejlepší, rozlomit a vyslovit přání." Jde o kouzlo, které jí má dát vytouženou dceru. Jenže do kuchyně vtrhne sedm jejích synů a po kletbě zkrkavčí. Pohádka Alice Nellis není jediným filmem ze Zvíkova. Točily se tu i Micimutr či Lotrando a Zubejda.

Jak se tam dostat: Od Prahy po Strakonické, odbočuje se za Čimelicemi, od Písku směrem na Tábor, v Záhoří je odbočka. Nejbližší zastávka ČD je ve Vlastci

Otevírací doba: út-ne 9.00-17.00

TIP Deníku: Zvíkovské divadelní léto (celé prázdniny)

HADÍ SYKOT ZE SYCHROVA
„Proč jsem chutnal rybu, proč a proti slibu, proč a nač řeč zvířat znát?" Slova jsou z jedné z nejkrásnějších hudebních pohádek. Filmové Zlatovlásky s Jorgou Kotrbovou a Petrem Štěpánkem z roku 1973. Jiřík v kuchyni s dětskými kuchtíky, Jiřík běžící po chodbách se vzácnou krmí, hadem, po jehož pozření člověk porozumí řeči zvířat, či Jiřík opouštějící bránu zámku, aby našel králi Zlatovlásku. Tyto a další scény vznikly na zámku Sychrov, někdejším sídle francouzských Rohanů v Libereckém kraji.

Jak se tam dostat: Po dálnici D10, leží na půli cesty mezi Libercem a Turnovem.

Otevírací doba: po-ne 9.00-16.30

TIP Deníku: Oranžerie s kavárnou v zámeckém parku

SŮL NAD ZLATO Z PERNŠTEJNA
Tři princezny a tvrdohlavý tatínek Jan Werich, který chtěl vědět, která z dcer ho má nejradši. Byl to právě hrad Pernštejn, na kterém se pak všechna sůl změnila ve zlato. A bez tohoto nanicovatého prvku ani král společně s Vlastou Burianem nedokázal upéci omeletu pro celý dvůr. Ačkoliv od té doby uběhlo už 63 let, hrad jako by se za ty roky nezměnil.

Jak se tam dostat: Hrad Pernštejn se tyčí nad Nedvědicí na Brněnsku. Cesta autem z Brna přes Kuřim a Tišnov trvá asi 45 minut. Pod hradem je parkoviště. Do Nedvědice jezdí z Brna i vlaky.

Otevírací hodiny: út-ne 10.00-17.00

TIP Deníku: Tradiční historický turnaj Slavnosti Pernštejnského panství (5. července)Autor: Iva Řeřichová

26.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legální plochy pro graffiti - Vršovice, Těšnov, Holešovice, Prosek.
31

Vandalismus, nebo umění? Problém graffiti má řešit více legálních ploch

Ilustrační foto.
1 4

Domy jako ze sci-fi. Můžete je mít třeba už příští rok

Poprvé spolu. Laver Cup přivedl do Prahy Nadala i Federera

Když Roger Federer s Rafaelem Nadalem loni v létě oficiálně oznámili, že se zúčastní premiérového ročníku Laver Cupu, vyvolalo to v tenisovém světě nemalé vzrušení. Dva z nejlepších hráčů historie spolu v jednom týmu? Paráda.

Zemětřesení v Mexiku má přes 200 obětí, pohřbilo i 20 dětí ve škole

/VIDEO/ Mexiko se vzpamatovává z úterního zemětřesení o síle 7,1 Richterovy škály. Podle nejnovějších informací při něm zahynulo nejméně 216 lidí. V okolí hlavního města intenzivně probíhají záchranné akce s jediným cílem, vyprostit co nejvíce živých z trosek budov. Podle informací ministerstva zahraničí Češi mezi oběťmi nejsou.

Legendární Jumbo Jet mizí z oblohy. Objednávky na nové nejsou

Letadlo, které změnilo byznys a umožnilo velký rozmach dálkových letů, pomalu míří do důchodu. Éra Boeingu 747, známého také jako Jumbo Jet, končí.

Tragická nehoda u Teplic. Při srážce auta s autobusem zemřel člověk

/FOTOGALERIE/ Oběť ranní nehody museli z vraku vyprostit hasiči. Muži už nebylo pomoci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení