Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krkonošský bunkr Stachelberg v podstatě zmizel z map, teď láká davy turistů

Dnešním dílem, který je věnován unikátnímu československému hraničnímu opevnění ze 30. let minulého století, uzavíráme sérii o technickém Česku, která byla součástí velkého prázdninového projektu Deníku s názvem Poznáváme Česko. Jeho cílem je vaše inspirace. V něm vám chceme během letních měsíců v celkem padesáti dílech ukázat Českou republiku ze všech možných úhlů. Po technických skvostech a unikátech v příštím týdnu nabídneme přehled míst, kde stojí za to po náročném výletě naplnit žaludek a osvěžit hrdlo a navíc za rozumnou cenu.

14.7.2017
SDÍLEJ:

Dělostřelecká tvrz Stachelberg je nejmodernější moderní pevnost v ČeskoslovenskuFoto: Deník

Dělostřelecká tvrz Stachelberg na Trutnovsku je největší moderní pevnost v Československu. V rozsáhlém areálu z roku 1938 vybudovali dobrovolníci unikátní expozici o československém opevnění, obnovili tu ale třeba i zákopy z před-mnichovské doby.

Stachelberg tvořil součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Rozestavěn byl už v říjnu 1937 jako jedna z největších pevností svého typu v celorepublikovém měřítku. Výstavbu přerušila mnichovská dohoda a odstoupení pohraničí Německu o rok později. Původně měl mít 12 bunkrů spojených rozsáhlým podzemím, za necelý rok prací se podařilo vylámat podzemní prostory a na povrchu vybetonovat jeden bunkr.

Desítky let zapomenutý a zaplavený objekt, který po konci druhé světové války v podstatě zmizel z map, začali dobrovolníci obnovovat v roce 1990. Dnes patří k nejnavštěvovanějším místům ve východních Krkonoších.

„Byly tu uložené nebezpečné chemikálie. Díky úsilí dobrovolníků se proměnil v cíl rodinných výletů. Své si tu ve vojenských objektech najdou obdivovatelé mohutných vojenských objektů, okolí si zase vychutnají milovníci krásné přírody, zájemci o historii a architekturu, ale i turisté,“ pozval na Stachelberg Tomáš Eichler z představenstva spolku.

Za obnovou dělostřelecké tvrze stojí desítky tisíc hodin dobrovolné práce. Především díky nadšení členů spolku vznikl unikátní areál. Lidé v něm mohou studovat taktiku československého opevnění. Součástí areálu pevnosti je také rozhledna Eliška.

V loňském roce dělostřelecká tvrz nad Trutnovem zaznamenala rekordní návštěvnost. Zavítalo sem 21 tisíc lidí. Letos se očekává, že se toto číslo ještě navýší.

UNIKÁTNÍ EXPOZICE
Muzeum je zaměřené na vybudování československého opevnění ve 30. letech 20. století. Je umístěné v pěchotním srubu T-S 73, jediném vybetonovaném objektu na pevnosti. Ten je jedním ze tří největších pěchotních srubů československé pevnostní výstavby.

Vojensko-historická expozice ukazuje typy pevnostních objektů a jejich bojové úkoly. Nabízí fotografické i výkresové dokumentace, modely pevností a zbraní a vrcholem je unikátní plastický stůl stachelberské tvrze s rozměry 8 x 2,5 metru.

Během návštěvy ale lidé mohou zavítat také do podzemních prostor pevnosti. Zde mohou vidět ukázku mohutné výztuže pro betonování muničního skladu. Podzemí Stachelbergu představuje svým rozsahem naprosto unikátní systém jedná se celkem o 3,5 kilometru podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 metrů pod povrchem. Mělo tu být umístěno veškeré týlové zabezpečení pro 800 mužů posádky.

V současné době je zpřístupněný necelý kilometr chodeb. „Návštěvníci mají možnost vidět část rozsáhlých podzemních prostor v různých fázích výstavby od zahájení výlomových prací až po betonáže chodeb a sálů. Podařilo se zachránit a uchovat některé naprosto unikátní části zařízení staveniště, např. originální posuvné bednění pro betonáž sálu z roku 1938,“ uvedl Eichler.

VYZBROJENÁ PEVNOST
V sousedství hlavního objektu si pak návštěvníci mohou prohlédnout také vyzbrojený objekt lehkého opevnění. Ten je ukázkou malé pevnosti, která evokuje připravenost k boji za mobilizace v září 1938. Lidé tu mohou vidět třeba kulomety, zrcátkové periskopy, ruční ventilátor na výměnu vzduchu, pancéřové a mřížové dveře.

Kompletní prohlídka stachelberského areálu zabere zhruba 1,5 hodiny.

Jak se tam dostat: Při cestě od Hradce Králové cestou ve směru na Pec pod Sněžkou, za Trutnovem odbočka ve směru na Žacléř a po směrovce Stachelberg nad obec Babí.
Otevírací doba muzea: út-ne 10.00-17.00
Ceny vstupného: Dospělí 100 korun, děti do 15 let 50 korun.
Více info na: www.stachelberg.cz

TVRZ HANIČKA
Do systému předválečného opevnění patří i tvrz Hanička na Rychnovsku, své dívčí jméno dostala podle nedaleké osady. Skládá se ze šesti povrchových objektů, v podzemí mezi sebou propojených téměř 1,5 kilometru chodeb a sálů.

V roce 2006 byla vyhlášena kulturní památkou. Podzemí návštěvníkovi ukáže moderní plně vybavený úkryt, povrchové objekty a část vstupní expozice vás pak vrátí o řadu desítek let zpět do doby, kdy naši dědové a pradědové se zbraní v ruce očekávali nepřítele. Turisté si letos mohou prohlédnout i jednu exkluzivní novinku, přesnou kopii Hraničářského praporu 3 Žamberk.
Otevřeno: út-ne 9.30-17.00

PŘEDVÁLEČNÉ OPEVNĚNÍ U BOROVAN NA ČESKOBUDĚJOVICKU
Milovníci vojenské historie mohou navštívit bunkr, který byl součástí opevněné linie před 2. světovou válkou. O bunkr v Borovanech na Českobudějovicku se stará již čtyři roky Klub vojenské historie Kallich. Byl postaven v roce 1936 a nyní je v podobě, jakou měl při mobilizaci v září roku 1938, včetně maskovacích nátěrů. „Je to malý lehký objekt, nebyl pro stálé ubytování. Je to starší typ bunkru, který předcházel klasické řopíky,“ říká člen klubu Jan Ciglbauer.

Jak se tam dostanete: Nachází se na naučné stezce „Totalita rozděluje“ 0,5 km od borovanského nádraží.
Otevírací doba: Objekt je přístupný po předchozí domluvě přes www.borovany36.estranky.cz, vstupné je dobrovolné.
TIP Deníku: Navštivte nedaleké historické Trhové Sviny.

PEVNOSTI U DARKOVIČEK BYLY VÝZNAMNOU SOUČÁSTÍ OBRANNÉ LINIE
Nahlédnout do historie první poloviny dvacátého století mohou návštěvníci Areálu československého opevnění Hlučín-Darkovičky. Areál je od roku 1992 součástí Slezského zemského muzea a tvoří ho objekty, které byly součástí obranné linie československé hranice. Ve své kategorii je jednou z nejlépe dochovaných památek v Evropě a jednou z nejzajímavějších v Česku. V areálu se pravidelně konají vzdělávací i vzpomínkové akce, které připomínají klíčové události československých dějin.

Jak se tam dostanete: Z Ostravy autem po silnici I/56 na Opavu, v Hlučíně odbočte na III/4696 směr Šilheřovice.
Otevírací doba: út-pá 9.00-17.00; so, ne 11.00-17.00
TIP Deníku: Součástí je i 6 km dlouhá naučná stezka.

KLADRUBSKÉ BUNKRY: ORIGINÁLNÍ VYBAVENÍ VČETNĚ VÝDŘEVY
Dvě pevnůstky prvorepublikového obranného systému nabízí k prohlídce Muzeum opevnění Kladruby. Pevnůstka u kladrubského kláštera je zařízena tak, jak byly vybaveny pevnosti v době mobilizace v roce 1938. Veškeré vybavení je originální, restaurované, včetně originální výdřevy, vzduchotechniky a zbraní. Druhý z bunkrů je zařízen ve stylu 60. let, kdy byly objekty s vrcholící studenou válkou opět aktivovány a vybaveny. Na Stříbrsku je několik desítek dalších pevnůstek, ty bývají přístupné ale pouze příležitostně.

Jak se tam dostanete: Jedna z pevnůstek stojí v sousedství kláštera, u silnice z Kladrub k dálničnímu exitu Ostrov.
Otevírací doba: so a ne po celý den
TIP Deníku: Nevynechejte návštěvu Kladrubského kláštera.

Autor: Jaroslav Pich, Redakce

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.
27 6

Zeman: Autoritářské státy mají lepší podmínky pro velké projekty

Letiště Václava Havla v Praze. Ilustrační foto
17

Boj s teroristy. Všechna letiště v ČR dostanou kamery, jež rozpoznají obličeje

EXKLUZIVNĚ

Zločin, nebo neštěstí? Policie pro ověření vyhazovala z 6. patra hotelu figurínu

Policie v Pardubicích rekonstruovala poslední okamžiky života 45leté ženy: pád z okna hotelu. K čemu policisté dospěli?

Do Turecka jen na vlastní nebezpečí, varují Němci

Diplomatická válka mezi Spolkovou republikou Německo a Tureckem pokračuje. Istanbul totiž stále zadržuje německého aktivistu.

Pohledem Stanislava Šulce: Oč jde v Polsku

V souvislosti s Polskem se v posledních dnech vypráví několik příběhů. Jeden vykresluje skvělou hrdou zemi, která si dělá doma pořádek a zlá Evropská unie jí při tom hází byrokratické klacky pod nohy. A v ulicích stojí desítky tisíc lidí, kteří vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS) nevolili, tedy jsou menšinou populace a sice můžou demonstrovat, ale jejich požadavky jsou tak nějak nepodstatné.

Cizinci v Česku? Sparta je v klidu, Slavia má problém

Fanoušci na britských ostrovech jsou zvyklí na ledacos. Už dávno se tam smířili s tím, že vstupenka na fotbalový šlágr je dražší než letenka do Ameriky. Mnozí si (chtě nechtě) také zvykli, že klub jejich srdce vlastní boháči ze zahraničí. A nevadí jim ani to, že po hřišti neběhá žádný Angličan. Pravda, je to výjimečné, nicméně třeba Chelsea má ve svém kádru jediného domácího hráče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení