Vyrazil jednoho červnového dne roku 2009 s kolem naloženým veškerým potřebným vybavením – od stanu, přes mapy až po nepromokavé oblečení – a po týdnech trpělivého šlapání dorazil až na pomyslný vrchol starého kontinentu, na mys Nordkapp, 1000 km za polárním kruhem. Hlavním účelem cyklovýpravy Martina Vítka ale nebylo jen sbírání kilometrů. Chtěl především na vlastní pěst poznat krajinu, přírodu i historické zajímavosti severní Evropy.

Vyrazil sám, ale v Dánsku potkal podobného českého nadšence se stejným cílem. Spojili tedy své síly a přes norské hory a fjordy pokračovali do severských dálek. Díky nádhernému počasí si mohli vychutnat krásy Lofotských ostrovů a ještě daleko za polárním kruhem se koupat v křišťálově čistých řekách a jezerech. Štěstí jim přálo i v cíli cesty – jejich příjezd na vytoužený Nordkapp ozdobilo půlnoční slunce nad Severním ledovým oceánem.

Cesta zpět vedla přes Finsko, Pobaltí a Polsko. Navštěvovali při ní především památky na novodobou historii – litevskou Horu křížů, trosky Hitlerova hlavního stanu Vlčí hnízdo nebo koncentrační tábor Osvětim. Do rodného Žamberka dorazil po 66 dnech s 8222 km v nohách.

Zájemci a hlavně zájemkyně o jeho vyprávění budou mít jedinečnou příležitost setkat se s ním v úterý 29. listopadu 2011 od 17 hodin v hudebním sále Městské knihovny Třebíč, kde představí své fotografie a zážitky z dvouměsíční cyklovýpravy. Na konci přednášky se bude křtít kniha plná zážitků z této netradiční cesty na Nordkapp. Přednáška je součástí letošního školního projektu podpořeného v rámci dopravního programu Na Zelenou vyhlašovaným každým rokem Nadací Partnerství.

„Program se zabývá podporou šetrných způsobů cestování, které chceme touto přednáškou lidem přiblížit a inspirovat je,“ sděluje Eva Králíková ze střediska ekologické výchovy Chaloupky o.p.s., které je konzultantem výše zmíněného školního projektu.