Nachází se v opuštěném drážním domku, mimochodem nedávno vykradeném, u vesničky Nová Buková na Pelhřimovsku. Pokud se rozhodnete pro rodinný výlet vlakem, je ideální nasednout v Pelhřimově na motoráček, který vás za necelou půlhodinu doveze až na zastávku Nová Buková.

Strážní domek zde byl postaven přibližně před sto lety, zastávka samotná funguje od roku 1943. Na první pohled je to obyčejná vechtrovna. Její zvláštnost je v tom, že se tu nachází evropské rozvodí řek Dunaj a  Labe. Byla úmyslně postavena na takovém místě, aby déšť dopadající na její střechu stékal z jedné strany do Černého a ze strany druhé do Severního moře.

Od zastávky je možné vydat se do vsi Nová Buková. První zmínka o obci sahá až do roku 1203, kdy se jednalo pouze o samostatný statek, který se počátkem 16. století připojil k panství Horní Cerekev. Ze strany od Hříběcí se nachází rozlehlé lesy, takže můžete při cestě pozorovat lesní zvěř. Na malé návsi v Nové Bukové se nachází kaple a památník padlým.

U něj se vydáme vpravo, projdete okolo statku s výběhem pro krávy a pokračujeme k lesu. Nedojdeme však až k němu, ale z cesty odbočíte vlevo za lavičkou. Pěšina poutníky dovede přes louku na kamenitou cestu lesem a odtud až na hlavní silnici do Horní Cerekve, lemovanou kaštanovou alejí.

Na hornocerekevském náměstí je možno se občerstvit v restauraci U Suchánků. Z náměstí se vydáte vlevo kolem kostela Zvěstování Panny Marie a na křižovatce zabočíte vpravo kolem zámku. Po stoupající silnici dojdete až k závoře a ocitnete se nad hornocerekevským zatopeným lomem.

Po dvaačtyřiceti dřevěných schodech sestoupíte dolů a naskytne se vám pohádkový pohled na ledem pokrytou vodní plochu, obklopenou za mrazu ojíněnými stromy. Okolo lomu je potřeba jít opatrně, protože pěšina je úzká a svažitá.

Projdete po ní až na pláž, kde se nabízí další krásný pohled z druhé strany. V zimě tu ale těžko někoho potkáte. Z lomu se vydáte kolem dřevěného stánku přes lávku a vyjdete u viaduktu. Směrem vlevo už vidíte vlakové nádraží, ze kterého opět dojedete po kolejích až do Pelhřimova.

Zuzana Šandová