Dnešní putování po Emirátech začneme v Abu Dhabi. „Přestože je Abu Dhabi hlavním městem Spojených arabských emirátů, je na rozdíl od Dubaje klidnější a tak nějak prostornější," říká na úvod Jarošová.

A dodává, že jedno z nejzajímavějších míst Abu Dhabi je Sheikh Zayed Grand Mosque. Prohlídkou této rozsáhlé mešity můžete strávit i dvě hodiny. Celá je postavená z bílého makedonského mramoru. „Po architektonické stránce je to úžasná stavba. Vypadá spíše jako palác než jako mešita. Její hlavní modlitebna je vystlaná krásným kobercem, údajně z jednoho kusu," doplňuje Jarošová.

Důležité rady

A přidává důležité rady, které platí všeobecně. Ať jdete navštívit jakoukoliv mešitu, dbejte na to, abyste neprojevovali jakoukoliv náklonnost svému partnerovi či kamarádům. Držet se za ruku nebo se jakkoliv objímat třeba při focení je naprosto nepřípustné. Také je třeba dodržovat správný dress code. Muži musí mít dlouhé kalhoty, ale mohou mít triko s krátkým rukávem. Ženy musí obléct dlouhé sukně či kalhoty a triko s dlouhým rukávem a na hlavu šátek. „Ale pozor, oblečení nesmí být přiléhavé, takže třeba v leginách, upnutém triku nebo v cyklistickém máte smůlu. Na druhou stranu není potřeba mít vlastní dlouhý oděv. Každá mešita je vybavena abájami pro ženy a galabíjemi pro muže (tradiční muslimské oděvy). Pro ženy doporučují z hygienických důvodů použít vlastní šátek," vysvětluje místní zvyky Jarošová. Návštěvu mešity si plánujte raději na jiný den než pátek. To je u muslimů něco jako neděle pro křesťany a tehdy v mešitách probíhají velké modlitby.

Dalším architektonickým skvostem Abu Dhabi je Emirates Palace Hotel, který si i s přilehlými zahradami můžete prohlédnout a nasát tak atmosféru pohádky tisíce a jedné noci. Obzvláště působivý je za nočního osvětlení. Na protějším břehu můžete navštívit Marina Mall, zajímavé nákupní centrum s vyhlídkovou věží. V jeho blízkosti je parčík, kde si můžete odpočinout či udělat piknik pod palmou, projít se v blízkém okolí a užít si pěkný výhled na Abu Dhabi.

Poblíž se nachází Herritage Village, která také stojí za návštěvu. Ocitnete se na místě, kde se jako by zastavil čas. Je to ukázka typické vesnice, které se stavěly v pouštních oázách. Najdete zde tradiční souk, zděné budovy, chatrče či stany Beduínů. Místní umělci ukazují, jak vyrábí hrnce a pracují s kovem. Ženy zase tkají či předou. Některé dovednosti je možné si vyzkoušet.

Poměrně blízko se nachází veřejná pláž. Příjemné místo, kde naleznete restaurace i místo pro matky s dětmi. Součástí všech pláží v Emirátech jsou toalety a sprchy, to je samozřejmost.

Klidná voda

„Na rozdíl od Dubaje je tady voda klidná, protože je pláž umístěna v zátoce. Je to výhoda především pro rodiny s dětmi. Večer je pobřeží Corniche jako stvořené pro romantické procházky. Milovníci koček si zde přijdou na své, večer jich tu pobíhají desítky," přidává další postřehy ze své cesty Jarošová.

Tatínky jistě potěší Ferrari World. Za vstupné kolem dvou a půl tisíce korun si mohou prohlédnout vozy Ferrari, vyrobené od roku 1947 až do současnosti, projet se na horské dráze ve vozech ve tvaru ferrari, vyzkoušet trenažér a mnoho dalších atrakcí. Za příplatek ve výši asi čtyři tisíce dvě stě korun můžete ferrari i řídit.

Abu Dhabi se dá celé projet za jeden den Big Busem, je to systém hop-on-hop-of. Jednodenní jízdenka pro dospělého stojí kolem patnácti stovek, pro dítě vyjde na zhruba sedm set korun, děti do 4 let to mají zdarma.

„Dostanete mapu a podle ní si můžete vybrat, kam pojedete. Můžete začít třeba u vašeho hotelu nebo ze kterékoliv zastávky Big Bus. Prostě nastoupíte a vystoupíte, kde se vám to zrovna hodí, prohlídnete si, co potřebujete, a dalším autobusem se necháte dovézt na jiné místo, a tak to opakujete celý den," přibližuje systém této přepravy po městě Jarošová. V ceně jízdenky je například voda, vstup do některých muzeí, do Herritage Village nebo jízda lodí. Tento systém funguje i ve většině větších evropských měst.

Na všechna místa v Emirátech Karolina Jarošová vzpomíná velmi ráda, odvezla si odtud řadu nezapomenutelných zážitků. Její srdeční záležitostí je však Sharjah. „Ze všech Emirátů, které jsem navštívila, se mi nejvíce líbí Sharjah. Je tam skoro všechno jako v Dubaji, vyjma metra a diskoték. Ale celkově je v Sharjah větší klid. Dubai je dělaná pro turisty, aby se ukázala jako ta nejlepší z Emirátů. Zatímco v Sharjah tepe opravdový život," vzpomíná na svou nejoblíbenější lokalitu Jarošová.

V Sharjah totiž bydlí většina dělníků a vlastně veškerých pracujících, protože bydlení je tam levnější. V Sharjah můžete vidět, jak to chodí v arabských zemích. Na každém kroku je malý krámek s něčím. S potravinami, se sladkostmi, s kávou, se svatebními šaty, najdete tam kadeřnictví nebo nějaké bistro. „Tady můžete nasát tu správnou atmosféru, jen je potřeba sejít z hlavní ulice do bočních uliček. Nebo do druhé či třetí rovnoběžné s tou hlavní," líčí Jarošová.

Večer můžete posedět s přáteli či rodinou, stejně jako to dělají „místní", v parku Al Majaz. To je opravdu krásné místo, kde se můžete jen tak dívat přes zátoku nebo na fontánu, zahrát si minigolf, svézt se na vodě na něčem, co připomíná šlapadlo, a na projížďku parkem si můžete také půjčit nějaké vozítko. Nebo si můžete jen tak sednout do trávy, louskat oříšky či semínka jako všichni návštěvníci a nechat děti, ať si hrají s ostatními. Ony neřeší, že každé mluví jinou řečí, vždycky se nějak dorozumí.

„Pokud tam budete s dětmi, je dobré mít s sebou nějaké sušenky či bonbony, protože vaše děti skoro vždycky dostanou něco od rodičů těch druhých, tak ať jim také můžete něco nabídnout. V parku je také speciálně upravená běžecká dráha," upozorňuje Jarošová.

Pokud už budete v Sharjah, měli byste se určitě podívat do Central souku, někdy nazývaného jako Modrý souk (tržiště). Uvnitř je ve dvou patrech a dvou křídlech budovy opravdu velké množství krámků s nejrůznějším zbožím. Polovinu jedné chodby zabírají krámky se zlatými šperky, o kterých se vám ani nesnilo. Je takřka nemožné si vybrat.

„Doporučuji, abyste se nenechali ukecat hned v druhém obchodě, projděte si v klidu celý souk a pak teprve nakupujte. Na začátku se vám může zdát skvělé, že vám prodavač slevil z 25 AED na 20, ale v druhé chodbě to samé můžete dostat za 15 AED," doplňuje užitečnou radu Jarošová.

V souku je běžné smlouvat, ale v supermarketech nebo restauracích jsou fixní ceny. Pokud už začnete smlouvat a prodavač nakonec někdy i s předstíraným nářkem přistoupí na vaši cenu, musíte si toto zboží už koupit. Je neslušné potom couvnout, prodavače byste tím urazili.

Na pláž vyrazte do Ajmanu nebo na Al Mamzar Beach, která patří k Dubaji. Pokud pojedete taxíkem, dávejte si pozor na překračování hranice mezi Dubají a Sharjah, platí se za to poplatek 25 AED. Při cestování z Sharjah do Dubaje a zpět na vlastní pěst použijte fintu místních.

Dírou v plotě

„Nechte se dovézt k Sahara Mall, pěšky překročte hranici projděte dírou v plotě a na druhé straně si vezměte další taxi. V hotelu by vám měli poradit, jak funguje MHD a odkud, kam a čím se dostanete, kam potřebujete," doporučuje Jarošová.

Další zajímavá místa jsou například Corniche, mešita Al Noor, v ulici kousek za ní je malinký kostelík, ale musíte hledat opravdu důkladně. Dále pak můžete navštívit Al Montazah zábavní vodní park, muzeum Islámu, Eye of the Emirates Wheel (něco jako Ruské kolo), muzeum aviatiky…

„Pokud je to možné, jeďte do Emirátů v první půlce února, teplota je kolem dvaceti stupňů. V Sharjah probíhá Lighting festival a v Dubaji Global Village. To je něco jako veletrh, na kterém vystavují a prodávají obchodníci z různých zemí," uzavírá své vyprávění o krásách Emirátů Jarošová.

Zuzana Musilová