Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Není se čeho bát, stačí jen dodržovat určitá pravidla, říká o vodáctví záchranář

Na českých řekách je přes sto splavů, na kterých může hrozit nebezpečí. Polovina z nich by si zasloužila moderní bezpečnostní vybavení…Jez Viktorka v Babiččině údolí si v dubnu vzal život kormidelníka nafukovací kánoe, který na rozdíl od háčka (člen posádky sedící vpředu) z vířící vody vyplavat nedokázal. Předloni se při záchraně školáka, kterého zachytil vodní válec pod jezem Řepčín v Olomouci, utopil instruktor i učitelka.

26.5.2013
SDÍLEJ:

Na českých řekách je přes sto splavů, na kterých může hrozit nebezpečí. Polovina z nich by si zasloužila moderní bezpečnostní vybavení…Foto: Deník

Vodácká sezona právě začíná, ročně na české řeky vyrazí kolem 670 tisíc vodáků, každoročně se však hrstka z nich nevrátí. Nejčastější příčinou nehod bývají jezy, každé léto na nich utone zhruba sedm lidí, další desítky jsou odvezeny ve vážném stavu do nemocnic. Změnit to chce iniciativa Českého svazu kanoistů, Vodácké školy záchrany a Hasičského záchranného sboru ČR, která napříč republikou rozmisťuje k nebezpečným místům záchranné pomůcky: varovné a informační cedule, žebříky, madla, záchranné kruhy i lanovky pro hasiče.

Právě díky lanovce při zásahu neriskují životy ani záchranáři. Dvě napnutá ocelová lana visí nad zabijákem v Řepčíně a Sázavě, záchranu člověka zkrátí na necelé dvě minuty. „V databázi máme 113 jezů, které mohou být za určitého stavu vody nebezpečné. Padesátka by zasloužila plné vybavení pro hasiče, k ostatním stačí jen informační cedule nebo házecí podkovy. Důležité ale je, že neštěstí u nejnebezpečnějších jezů už nehrozí," říká iniciátor akce Pavel Šálek ze sekce vodní turistiky Českého svazu kanoistů.

Nejvíce nebezpečných splavů je podle něj na Ostravici, Lužnici a Otavě. V současnosti je zabezpečena zhruba dvacítka jezů, o dalších se jedná. „Pochvaluji si spolupráci s povodími Vltavy a Moravy, protože bez jejich vstřícnosti by nebylo možné udělat vůbec nic. S Povodím Labe se podařilo navázat jednání, s Povodím Odry zatím bohužel ne," vysvětluje vodák Pavel Šálek. Úprava jedné vodní překážky stojí 150 tisíc až půl milionu, náklady hradí povodí. Nejlevnější jsou varovné cedule, nejdražší lanovka. Podle statistik na všech jezech vybavených moderními pomůckami nebyl potřeba jediný výjezd hasičů.

Sjíždění by se mělo zakázat

Iniciativa má kromě bezpečných jezů ještě jeden cíl změnit vodní zákon. „Chceme, aby kromě ochrany životního prostředí byla v paragrafu o jezech jmenovitě uvedena také ochrana lidského života a zdraví a aby majitel vodních staveb měl povinnost vybavit vodní dílo bezpečnostními prvky a varovnými cedulemi dle rozhodnutí vodoprávního úřadu," vysvětluje Pavel Šálek.

Ministerstvo zemědělství je k tomu ale zatím skeptické. „Sjíždění jezů je riskantní zábava, od které mnohé neodradí ani varování na výstražných tabulích na březích řek. V tomto ohledu tedy nelze o nějaké úpravě vodohospodářské legislativy uvažovat," uvedl mluvčí ministerstva Jan Žáček. „Je na místě, aby svaz s podporou ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy spíše zajistil varování nebo úplný zákaz sjíždění nebezpečných jezů," dodal.

Zcela bez ochrany i varování zatím zůstávají řeky v povodí Odry. „Velká většina jezů je na tocích, které nejsou pro vodáky kvůli nedostatku vody využitelné. Akce, které se na vodě pravidelně pořádají, se konají pouze za podmínky, že zvýšíme na žádost pořadatelů odtok z příslušné přehrady, aby byla řeka sjízdná. Každopádně pokud by některá z vodáckých organizací měla přesto zájem bezpečnostní prvky na vlastní náklady na některý z jezů umístit, jsme s nimi připraveni jednat," vysvětluje Čestmír Vlček z Povodí Odry.

Záchranář Petr Ptáček: Hlavně se v tekoucí vodě nesnažte postavit

I když se to nezdá, plavání v řece není to samé jako plavání ve stojaté vodě. Proto by vodáci měli dodržovat určitá pravidla. Jaká to jsou, popsal lektor Vodácké školy záchrany Petr Ptáček.

Jak by se měl vodák připravit na plavbu, aby vše zvládnul?

Z vodáctví možná panují až zbytečné obavy. Ve skutečnosti je to krásný sport v přírodě. Není se čeho bát, stačí jen dodržovat určitá pravidla. Pokud přijedu k jezu, tak bych si ho měl nejprve prohlédnout a zjistit, jestli v něm není kamení, strom nebo cokoli jiného, co by se tam mohlo motat. Pokud jez neznám nebo vypadá nebezpečně, tak je lepší loď přenést. Většina vodáckých nehod se stane právě na jezech, na volné řece jich je velmi málo. Dalším pravidlem je mít helmu, vestu, odpovídající oblečení a nepít alkohol. Pak je to bezpečný sport.

Jaký typ lodi je pro začátečníka nejbezpečnější?

Jakýkoli, protože každý začátečník by se nejdřív měl loď naučit řídit. Spousta lidí si sedne na raft, myslí si, že je nepotopitelný, a tudíž se jim nemůže nic stát. Ne vždy to platí. Sebedůvěra posádky bývá často vyšší, než je záhodno. Vždy je potřeba mít z vody respekt, nejdřív se naučit pádlovat a číst řeku. Možná je i pro začátečníky lepší naučit se nejdřív na klidné vodě v kánoi a pak teprve sednout na raft. Tam má začátečník pocit, že za něj všechno udělají ostatní.

Přesto jsou ale některé lodě stabilnější než jiné…

Obecně platí, že čím plošší dno, tím je loď stabilnější. Čím víc je dno do tvaru písmene V, tím je méně stabilní. Zato má ale výhodu, že je rychlejší.

Při „cvaknutí" je základním vodáckým pravidlem držet pádlo a chytit loď. Jak by se ale člověk měl chovat, aby zachránil především sám sebe?

Hlavně by neměl zmatkovat. Na obtížnějších místech je důležité mít vestu, abych neměl problém s plaváním. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, že plavání v tekoucí vodě je hodně odlišné od plavání třeba v rybníku. V tekoucí vodě se plave pasivně, to znamená lehnout si na záda, nohy dopředu slouží jako nárazníky a rukama se jen manévruje a volí směr. Jinak se člověk nechá proudem unášet. Nejdůležitější je nestavět se. Většina lidí se při záchraně lodi a pádla postaví, a tím jim hrozí vážná rizika úrazu. Pokud si zaklíníte nohu mezi kameny a strhne vás proud, nemáte šanci se z toho dostat. Takže chytnout pádlo i loď, ale lehnout si na vodu jako prkno. Takto se nechám unášet až do klidnější vody. Pak už se můžete postavit nebo doplavat na břeh.

To platí i pro jezy?

Samozřejmě. U jezů je ten problém, že jejich obtížnost není zahrnuta ve vodácké obtížnosti řeky, která se udává v různých příručkách a průvodcích. Ve stupních obtížnosti je zahrnut pouze charakter toku. Takže když sjíždíte klidnou řeku pro začátečníky, neznamená to, že jsou jednoduché i jezy. Pokud tedy vodák nemá důkladné informace o jezu, měl by být obezřetný.

V případě, že se někdo pod jezem topí, jak by měla vypadat záchrana z břehu?

Každá skupina vodáků by s sebou měla vozit minimálně jednu házečku, tedy házecí pytlík. Je to plovoucí lano smotané v pytlíku, většinou má 15 až 25 metrů. Jak ho hodíte do řeky, lano se odmotává a dopadne do blízkosti tonoucího. Ten se ho chytne a zachránce ho přitáhne ke břehu. To je záchrana pro lidi, kteří jsou ještě schopni spolupracovat a vnímat, aktivnější pomoc záchranáře na břehu se vyžaduje u jezu, odkud dotyčný člověk nemá šanci odplavat.

Dá se na tyto nepříjemné situace dopředu nějak připravit?

Určitě to chce mít trénink. Ve stresové situaci, ve které se člověk objeví, když se převrátí, většinou není schopen dobře zareagovat, pokud to nemá zautomatizované. Začne zmatkovat, chytat pádlo, loď, barel… Každý by dopředu měl mít natrénováno, aby u záchrany sebe ani věcí nemyslel a jednal naprosto podvědomě a automaticky. Je tedy dobré hned první den si na klidném místě řeky vše vyzkoušet, protože pak není čas přemýšlet. Začínajícím vodákům může pomoci také kniha reálných příběhů Cena adrenalinu, kterou jsme napsali proto, aby si všichni dokázali uvědomit rizika spojená s vodáctvím.

KATEŘINA CIBOROVÁ

Autor: Redakce

26.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útok ve švýcarském Schaffhausenu.
AKTUALIZOVÁNO
4

Útok ve Švýcarsku. Pachatel zranil motorovou pilou nejméně pět lidí

Pivo Aurosa se prodává v třetinkové lahvi s růžovým nádechem.
DOTYK.CZ
4

České pivo určené výhradně ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Zběsilá jízda z pivních slavností: mladík v BMW demoloval auta i stromky

Spoušť se škodou za téměř půl milionu korun po sobě zanechal řidič BMW, který se v neděli nad ránem vracel z pivních slavností. Bral vše, co mu stálo v cestě, a poničil i dvě zaparkovaná auta. 

Francouzi se bouří. Cigarety mají stát minimálně 10 eur

Francouzi patří k nejnáruživějším kuřákům v Evropě. Teď se na ně valí hrozba. Vláda plánuje, že stanoví minimální cenu za krabičku na deset eur. Měla by se zvýšit během následujících tří let.

Odklad části EET o devět měsíců? Vláda návrh KDU-ČSL a STAN zamítla

Návrh KDU-ČSL a Starostů na devítiměsíční odklad zavedení posledních dvou fází elektronické evidence tržeb (EET) vláda dnes odmítla. Vyplývá to z průběžných výsledků jednání kabinetu, který ČTK poskytl tiskový odbor Úřadu vlády. Pod návrhem je kromě jiných podepsaný lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka.

Bezpečnější MHD či koncerty? Vláda na měkké cíle vyčlení 359 milionů

Na ochranu tzv. měkkých cílů, tedy míst s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a jsou snadno dostupná, bude v dotačních programech několika ministerstev v letech 2019 až 2021 připraveno 359 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení