Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Netknuté Brdy. Po sto letech se vrátily lidem

Už druhým rokem je veřejnosti otevřený bývalý Vojenský újezd Brdy. Zrušen byl k 31. prosinci 2015 a od ledna následujícího roku na jeho území vznikla Chráněná krajinná oblast Brdy. Pod ni spadají i jižní Brdy, kterým vévodí bájemi opředený vrch Třemšín.

22.8.2017
SDÍLEJ:

Příroda Brd je pestrá.Foto: Deník / Hutr Karel

V současnosti zde ale pokračuje pyrotechnická sanace. Má být hotová do konce tohoto roku. Přesto je již nyní v Brdech vyznačena řada tras a cyklostezky. Na těch nových se intenzivně pracuje. Tam, kam se pyrotechnici ještě nedostali, je ale vstup stále zakázán. Jedná se především o území přímo v srdci středních Brd.

Uzavřená je také část bývalé dopadové plochy a cvičiště Bahna, Padrť, Jordán, Tok a rovněž území současného cvičiště Brda, které využívají dělostřelci z Jinců a složky integrovaného záchranného systému. Protože jsou Brdy zdrojem vody, nejsou zpřístupněny také nádrže Pilská, Lázská a Octárna, kde zůstal stávající režim z důvodu ochrany zdrojů pitné vody.

Vraťme se ale k místům přístupným. Mezi nejoblíbenější lokality patří Hořejší a Dolejší Padrťské rybníky, kam výletníky dovede stezka od nástupních míst z obcí na hranicích z CHKO Brdy. Turisty také láká zřícenina hradu Valdek nebo lovecký zámeček Tři Trubky.

V blízké budoucnosti se počítá s tím, že k vyznačeným trasám přibudou naučné stezky a takzvaná hřebenovka napříč územím. První naučná stezka s pracovním názvem Po stopách československého dělostřelectva představí návštěvníkům okolí dopadových ploch Tok a Jordán. Jedním z hlavních bodů na stezce bude pěchotní srub na Jordánu, kde se uvažuje o stálé expozici včetně vojenské techniky. Naučná stezka bude dlouhá zhruba do deseti kilometrů.

Druhá naučná stezka bude směrem od Strašic k Padrťským rybníkům a má pracovní název Po stopách vysídlených brdských obcí. Smyslem je přiblížit, vedle přírodních zajímavostí, návštěvníkům historii této oblasti. Hlavním magnetem na trase bude muzeum Středních Brd ve Strašicích a návštěvnické středisko CHKO Dům přírody v zámečku Tři Trubky, památkově chráněnému objektu. Celá stezka bude dlouhá do pětadvaceti kilometrů.

Narůstající moloch

Brdy se vracejí zpět veřejnosti po necelých sto letech. Vojsko začalo využívat Brdy již ve dvacátých letech 20. století, kdy se začaly zvyšovat stavy dělostřelectva. Rozsáhlý terén se podobal našim hranicím a jevil se jako ideální místo pro výcvik.

V roce 1930 vznikly cílové plochy Jordán a Tok, na nichž probíhaly cvičné střelby z různých typů zbraní a zkoušela se odolnost betonu, kvůli čemuž vznikl v roce 1935 na cílové ploše Jordán železobetonový pěchotní srub. Zajímavostí je to, že v této době nebyl do vojenského prostoru zákaz vstupu, pouze se vztahoval na cílové plochy.

K dalšímu rozšíření pak došlo za války, kdy německý wehrmacht vydal plošný zákaz vstupu. V roce 1940 se museli vystěhovat obyvatelé z jedenácti obcí. V padesátých letech se stal prostor vojenským újezdem a do roku 1989 se dále zvětšoval. Od roku 1968 byl na území vojenského újezdu rozmístěn útvar sovětské armády. Až po revoluci se začalo uvažovat o jeho zrušení.

Souboj o zachování nedotčených krás

V devadesátých letech 20. století se objevily snahy o zrušení újezdu či zmenšení vojenské plochy, o vyhlášení chráněné krajinné oblasti a o zpřístupnění Brd turistům. K tomu se ale postavilo odmítavě ministerstvo životního prostředí, neboť vojenské území bylo chráněno před vlivy civilizace.

V roce 2011 tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra podal návrh na zrušení vojenského újezdu Brdy. Ministerstvo aktivně jednalo se starosty obcí a obyvateli o rozdělení území do jejích katastrů obcí a možném budoucím využití oblasti. Výsledkem jednání bylo nejenom zrušení újezdu, ale i vznik CHKO Brdy.

Jak se tam dostanete:Rozsáhlá CHKO Brdy se táhne jihozápadní směrem, zasahuje do Středočeského a Plzeňského kraje, nejsevernější obcí je Felbabka, nejjižnější je pak Čížkov. Brdy protíná jediná silnice (E19) vedoucí z Rožmitálu pod Třemšínem do Spáleného Poříčí. Nástupních míst do Brd je celá řada, záleží, kam chcete vyrazit.

TIP Deníku:Hrad Valdek ve střední části Brd je vše-obecně známý, za návštěvu pro svoji pitoresknost ovšem stojí i krajina pod hradem: jezírko, skalní útvar Krkavčina či Jindřichovy skály.

 Více o Brdech se dozvíte na www.brdy.org nebo brdy.ochranaprirody.cz.

Autor: Karel Hutr

22.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bývalý nejlepší tenista světa Ilie Nastase (vlevo) a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.
14

Tenisový rebel Nastase bude českým honorárním konzulem v Rumunsku

Saddám Husajn.
DOTYK.CZ

Saddám Husajn měl jít raději na psychiatrii, místo léčby zaútočil na Írán

Tenisové superhvězdy v Praze bojují o Laver Cup. Očekávání jsou velká

/INFOGRAFIKA/ Devět dvouher, tři čtyřhry, dvanáct elitních borců. A jeden zbrusu nový a nablýskaný pohár, nesoucí jméno australské legendy Roda Lavera. Tak se dá ve zkratce popsat tenisový cirkus, který bude ode dneška do neděle bavit nabitou O2 arenu v Praze. A také až miliardu diváků po celém světě.

Chtěl mě bodnout. Václav mi zachránil život a sám o svůj přišel, ví policista

/ROZHOVOR/ Životy policistů Václava Haase a Jaroslava Humeše se osudově propojily při jedné nedělní službě, když společně vyjeli k rodinné hádce syna s otčímem do Velice na Českobudějovicku.

Tenisový rebel Nastase bude českým honorárním konzulem v Rumunsku

Někdejší první tenista světa Ilie Nastase se stane českým honorárním konzulem v Rumunsku. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), termín Nastaseho nástupu do čestné funkce zatím neupřesnil.

Za kampaně na nelegálních billboardech nemůžeme, hájí se politické strany

Reportéři Deníku napočítali u vybraných úseků silnic prvních tříd a dálnic v Jihomoravském kraji dvanáct volebních billboardů. Jsou na místech, kde už podle novely silničního zákona být nemají. Politici to neřeší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení