S nápadem přišel křenovický umělecký kovář Oldřich Bartošek. Díky němu také před čtyřmi lety ve vesnici vzniklo první zastavení. Zájemci ho najdou v jejím středu. „V minulosti jsem dělal několik dobových replik do mučírny v Moravské Třebové. Sháněl jsem informace i o Křenovicích a zjistil jsem, že na vrchu bylo kdysi umístěné obrovské popraviště slavkovského panství. Křenovice neměly na rozdíl od Slavkova hrdelní právo, ten ho držel víc než pět set let. Podle toho, jak fungovalo tehdejší soudnictví, tam skončilo i mnoho nevinných lidí," přiblížil historii kopce i svého nápadu Bartošek.

Napřed prý nabídl projekt stezky Slavkovu, jeho vedení ale nemělo zájem ji vybudovat. V Křenovicích naopak nadšení bylo, nicméně chyběly peníze. První zastavení vzniklo díky penězům od místního sponzora a podle Bartoška se ozývali i další dárci, kteří chtěli na naučnou stezku přispět. „Po konzultaci s obcí se rozhodlo, že bychom měli žádat o dotaci," konstatoval Bartošek.

Tu se podařilo získat až nyní. Přispěje na ni Jihomoravský kraj, a to sto tisíci korunami. Sto padesát tisíc pak dají Křenovice. Jak upřesnil starosta vesnice Jaromír Konečný, půjde o všeobecnou naučnou stezku. „Návštěvníci se dozvědí spoustu zajímavostí nejen o Šibeničním vrchu, ale o celém Slavkovsku. Nebudou chybět ani informace o historii útrpného práva v českých zemích," přiblížil Konečný s tím, že krajské peníze mají být proinvestované do srpna. Předpokládá však, že hotovo bude asi už zjara.

Přestože vedení vesnice nedoufá, že se příval turistů mnohanásobně zvýší, atraktivnější pro ně podle mnohých rozhodně bude. Myslí si to třeba Slavkovan Petr Závorka, který si zřejmě výšlap také nenechá ujít. „Půjde o novinku, určitě budu uvažovat, že se tam půjdu podívat. Jen je škoda, že se k vytváření stezky Slavkov nepřipojil. Mohla být dodělaná dřív," podělil se o názor Závorka.

Podle Konečného půjde hlavně o doplňkovou turistickou stezku pro návštěvníky mířící na slavkovské bojiště. „Když budou chtít, na zastávkách si posedí, vychutnají si výhled do krajiny a také se třeba zamyslí nad tím, jak tvrdě se soudilo a trestalo ve středověku," řekl starosta.

Z projektu vyplývá, že stezka bude mít včetně toho, které už v obci je, pět zastavení. „Ještě musíme popřemýšlet, jak to bude vypadat na vrcholu. Rozhodně tam necháme vysadit zeleň. V místě by měl být i smírčí kámen a mělo by tam vzniknout pietní místo. Přimlouval bych se i za kolo, které se k popravám běžně používalo, fungovalo by jako symbol. Člověk byl vlastně zlomený. Zajímavé rovněž je, že se na vrchu nachází i velký masový hrob vojáků z dob napoleonských válek," zmínil Bartošek.