Krojovaný průvod se za zvuku harmoniky a houslí vydává z Hodek ke kostelu sv. Mikuláše ve Světlé. Auta zastavují, všichni fotí. Právě byl zahájen první ročník Festivalu Karoliny Světlé. „Chtěly jsme nějak slavnostně zahájit druhou sezónu naučné stezky Po stopách Karoliny Světlé. Stezka seznamuje kolemjdoucí jak s dílem, které Světlá napsala o zdejším kraji, tak i s jejím životem a dobou, ve které žila," přibližuje Tereza Rafoth ze sdružení Stopy v krajině. A protože cílem sdružení je přivést lidi zpět nejen k podještědské krajině, ale i ke knížkám Karoliny Světlé, padl nápad na uspořádání festivalu.

„Přijde mi to jako dobrý nápad, mohla by z toho být pěkná tradice," pochvaluje si nad speciálním pivem Karolina Světlá pan Mirek z Liberce. „Rád jezdím na akce, které se snaží stmelit místní lidi a navázat na to, co tu bylo dřív. A Podještědí by bez Světlé určitě nebylo tak slavné. Takže je fajn, když se jí to takovýmhle způsobem oplácí."

„Chceme naučnou stezku dál rozšiřovat a doplňovat," říká druhá iniciátorka celého dění Andrea Fischerová. „Už tam máme z loňska překvapení pro milovníky geocachingu, letos jsme zastavení doplnily o informace o květinách a bylinách, o kterých Světlá buď přímo sama píše nebo na které tady mohla při svých toulkách narazit. Ke každé květině jsme kromě botanických zajímavostí přidaly i kus úryvku buď z jejích povídek nebo ze vzpomínek její neteře Anežky Slukové-Čermákové."

Knížky pod lípou

A komu by úryvky z knih na naučných panelech nestačily, může se zastavit u nově instalované venkovní knihovny u kostela sv. Mikuláše. Stojí hned pod lípou u sochy Lesní panny a nelze přehlédnout. Má totiž tvar podještědské chalupy. „Nejdřív jsme chtěly, aby byla v barvách červeno-bílých, jako má druhé letní sídlo Světlé v Doleních Pasekách. Ale zjistily jsme, že tyto barvy nejsou původní, že domek byl převážně žlutý, podstávky nebo-li kozy zelené a kolem oken byla červená. Proto i venkovní knihovnička má tuto podobu," vysvětluje Fischerová.

Knížky do venkovní knihovny posílali přitom lidé z celých Čech. „Sešlo se nám tady i několik vydání z roku 1901 a 1903, celkem nám sbírka přinesla přes 150 děl Světlé a nějaké monografie o ní," doplňuje Rafoth.

Knížky si mohou lidé prolistovat buď na lavičce pod lípou nebo si je i na pár dní vypůjčit domů. Organizátorky doufají, že domeček nebude hned vykraden, ale poslouží návštěvníkům Podještědí dlouhé roky.

Postavu Karoliny Světlé ztvárnila na festivalu herečka Divadla F.X.Šaldy Markéta Tallerová, která předčítala úryvky z jejích dopisů, včetně těch Janu Nerudovi, se kterým měla platonický vztah. „Mně je Světlá sympatická tím, že to je stejně jako já holka z města, která přišla na vesnici a musela se tady všemu přizpůsobit, aby ji místní brali vážně. Musela sundat drahé šaty a navléct si kroj, jinak by zdejší lidi nerozmluvila. Píše nádherným jazykem, velmi poetickým, dnes už sice archaickým, ale krásně se čte," říká Tallerová.

Bramborová nevěsta receptJedním z jídel, které šly na festivalu na dračku, byla i tzv. Bramborová nevěsta. Do vymazaného pekáčku klademe vždy 1cm silnou vrstvu strouhaných brambor a na ně stejnou vrstvu nastrouhaných jablek smíchaných s cukrem a skořicí. Opakujeme, poslední vrstva jsou vždy brambory. Smetanu rozšleháme s vejci, zalijeme a pečeme dozlatova. Hotové pocukrujeme.