Podorlická pivní stezkaTrasa dlouhá 3,5 kilometru začíná u Městského Podorlického pivovaru Rychnov nad Kněžnou a končí u letoviska Studánka.
Značení trasy: emblému pivní stezky vtiskla grafickou podobu výtvarnice Jarmila Haldová ze Sedloňova, jejíž originální tvorba neodmyslitelně podtrhuje regionální charakter lidového řezbářství Orlických hor s vysokou uměleckou hodnotou a vazbou na historii.

Tvůrci stezky: jedná se o společný projekt Městského Podorlického pivovaru a letoviska Studánka. Oba partneři s certifikátem Cyklisté vítáni nabízí kvalitní stravování a rychnovské pivo s venkovním posezením v krásném prostředí s hřišti pro děti. Po dohodě lze uskutečnit exkurzi v Městském Podorlickém pivovaru a dále v lihovaru. Letovisko Studánka kromě kvalitních ubytovacích a gastronomických služeb nabízí vyžití v lanovém parku, na minigolfu, tenisovém hřišti. Zajistit lze kvalitní ubytování s využitím rozsáhlého wellnes komplexu nebo například povolenku pro rybaření na Ivanském jezeře.

Na akci se sešli nejenom příznivci rychnovského piva. Počasí se umoudřilo na poslední chvíli a dopřálo účastníkům krásnou procházku lesem Včelný až k letovisku Studánka.

Na startu v pivním šenku a stejně tak v cíli u Šlitrovy kavárny v letovisku Studánka zahrál k dobré pohodě harmonikář Vlastimil Hartman. Posilňujícím momentem na pouti stezkou byla zastávka u poustevníka Ivana, kde se rozlévala Mikšova pálenka a pro děti Podorlická malinovka. Celou trasu obohatil osobitým výkladem Josef Krám.

Krásy okolí Rychnova zblízka

Naučná pivní stezka, první svého druhu v Orlických horách, seznamuje pěší i cyklisty s krásným okolím města Rychnov nad Kněžnou, a to v úseku od letoviska Studánky přes lesopark Včelný a Panskou Habrovou k Městskému Podorlickému pivovaru. Je stezkou naučnou – seznamuje s úžasnou historií obou významných rychnovských míst, tradicemi ve vaření piva v Rychnově, pověstmi a příběhy opředeným lesem Včelným, s faunou, flórou, přírodními a geologickými poměry.

Stezka vhodná 
pro pěší i cyklisty

Pivní stezka vzhledem ke své poloze, okolnímu prostředí a dobrému zázemí je velmi vhodná pro pěší procházky a cykloturistiku.
Návštěvníkům slouží po cestě odpočívadla. Zpestřením jsou zastávky s informačními tabulemi pojaté naučnou formou. Oba konce trasy nabízí kvalitní stravovací zařízení. Cestou lze poznat i včelí úly pro včely poustevnice, obrovská mraveniště typická pro les Včelný. Návštěvníci zjistí, proč se tak přírodní lesopark jmenuje. Na Ivanské skále najdou v jeskyni poustevníka Ivana a seznámí se i s působením Českých bratří v těchto místech, nádherným Ivanským jezerem s vodníkem Kristiánkem, prastarou babykou a mnoha dalšími pozoruhodnostmi. V horkém létě si lze zaplavat v přírodním městském koupališti, věnovat se rybaření či houbaření v mykologicky velmi atraktivní oblasti.
Zastávky věnované stromům a rostlinám seznámí s význačnými rostlinami v okolí.
Trasa vede převážně lesnatými částmi přírodního lesoparku po kvalitních asfaltových a štěrkových cestách podél Javornického potoka a řeky Kněžná i jejich soutoku.

Existence zámku 
už pouze v archivu

Na tomto místě v údolí Kněžny stával do roku 1690 původní renesanční Trčkův zámek. Bohužel vyhořel a 1704 byl obnoven přestavbou starého zámku novým majitelem Norbertem Leopoldem Libštejnským z Kolowrat. Byl snížen pouze na přízemí, které se dnes ztrácí v komplexu budov rozšířeného současného pivovaru. Jeho existence je v archivních materiálech doložena k roku 1585. (zr, six)