VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plavební sezona na Slezské Hartě začala

Voda je sice ještě studená na koupání, ale přesto to už láká k vodě. Na Slezské Hartě na konci dubna začala plavební sezona, na hladině se už prohání jachtaři.

18.5.2014
SDÍLEJ:

Na Slezské Hartě se už po hladině prohání jachty i malé loďky. Projet se na lodi může každý, na Hartě lze absolvovat vyhlídkovou plavbu, půjčit si loď ku nebo i jachtu.Foto: DENÍK / Dalibor Otáhal

Kdo má slabost pro lodě, pro trochu romantiky, nebo jen hledá nevšední zážitek, může se na lodi projet také. Pokud lidé nemají vlastní loď, mohou si vybrat z několika nabídek.

Z Leskovce nad Moravicí lze absolvovat hodinovou plavbu na vyhlídkové lodi Santa Maria, je ale třeba objednat se předem. Oblíbené lodičky a šlapadla si mohou zájemci půjčit v půjčovnách loděk v Leskovci nad Moravicí a v Nové Pláni, zatím jen o víkendech za pěkného počasí, denní provoz bude až přes prázdniny.

Kdo touží po pořádné plavbě na jachtě, zvolí půjčovnu kajutových plachetnic v Nové Pláni. To už vyžaduje určitou zkušenost. Kdo má ale vážný zájem, může zde absolvovat i školu jachtingu. „Někdy si s úsměvem vzpomenu na krušné začátky prvních plaveb i rozjezd půjčovny. Začínali jsme zde s jednou plachetnicí bez technického zázemí. Pouze loď a bóje v Nové Pláni," připomenul si Tomáš Svoboda, který zde provozuje školu jachtingu a půjčovnu jachet.

Nebylo snadné získat povolení k provozu plachetnice a ohledně získání místa ke kotvení téměř půl roku jednal a dopisoval si s Povodím Odry.

„Bylo to zajímavé a o to více, když jsem měl zkušenosti z přehrad, jako jsou Lipno, Slapy a Orlík, kde byl provoz těchto aktivit bezproblémový. Rovněž jsem měl možnost vidět raketový vzestup jachtařských firem na Mazurských jezerech v Polsku. I Slezská Harta se ubírá stejným směrem, jen je zde pomalejší postup. Místní podnikatelé to zde mají těžší a náročnější," konstatoval Svoboda.

Častokrát v začátcích uvažoval, jestli pokračovat dál a otevřít zde další sezonu, nebo skončit a aktivity přemístit jinam. „Dnes vidím, že bylo dobré rozhodnutí neskončit a pokračovat dál. Harta udělala velký skok vpřed a její potenciál není ještě plně využit," uvedl Svoboda.

Letos tak zahájil již čtrnáctou sezonu na Slezské Hartě.

Slezská Harta nabízí dobré větrné podmínky a krásný pohled na okolní krajinu. Tohle je pohled na přístav v Leskovci nad Moravicí s vrcholkem Velkého Roudného v pozadí.

Slezská Harta nabízí dobré větrné podmínky a krásný pohled na okolní krajinu. Tohle je pohled na přístav v Leskovci nad Moravicí s vrcholkem Velkého Roudného v pozadí. foto: DENÍK / Dalibor Otáhal

Chcete si vyzkoušet jachtaření?

Už čtrnáctou sezonu na Slezské Hartě zahájil jachtař Tomáš Svoboda. Na konci dubna spustil v Roudně na vodu plachetnici S/Y Spirit, pak s ní doplul na kotviště v Nové Pláni. Jeho koníček ho přivedl k podnikání v této oblasti.

Jeho firma Yachtsport nabízí jachtařům zázemí v Roudně, ubytování, loděnici s klubovnou a možností úschovy malých plavidel. V Nové Pláni provozuje školu jachtingu a půjčovnu jachet.

„Škola je zaměřena především na začínající jachtaře. Během celodenního výcviku jsou klienti seznámeni se základy jachtingu – naučí se plachetnici připravit k plavbě, odplout z kotviště, plout, manévrovat a bezpečně přistát," popsal výuku Tomáš Svoboda. Další den po výcviku mají lidé možnost půjčit si malou plachetnici bez průkazu VMP (vůdce malého plavidla) a plout sami bez instruktora.

Kdo už má nějaké zkušenosti, může si dát kondiční plavby a procvičovat se třeba v přistávacích manévrech nebo jiných dovednostech.

K zapůjčení jsou v Nové Pláni dvě kajutové lodě. Jedna je kajutová plachetnice přes sedm metrů dlouhá pro pět osob. Má i lůžka, kuchyňku s vařičem a chemické WC. K vedení této lodi je ale potřebný průkaz vůdce malého plavidla, ten se dá získat na Plavební správě v Přerově.

„Druhou plachetnicí je menší kajutovka pro čtyři osoby. Tato loď je půjčována klientům, kteří nevlastní průkaz VMP, ale je nutná zkušenost s jachtingem nebo například celodenní výcvik," upozornil Tomáš Svoboda. Obě plachetnice jsou vybaveny pomocným elektromotorem.

Plachetnice S/Y Rebel

délka - 5,35 m
šířka - 2,05 m
ponor - 0,3/1,18 m
hmotnost - 400 kg
balast - 100 kg
max. počet osob - 4
plocha plachet - 12 m2

Ceník
den - 1200 Kč
víkend - 2000 Kč
týden - 4500 Kč
vratná kauce - 3000 Kč

Plachetnice S/Y Spirit

celková délka - 7,20 m
celková šířka - 2,80 m
ponor - 1,45/ 0,55 m
oplachtění - 31 m2
balast - 450 kg
počet osob - 5/6
chemické WC, elektromotor + dva trakční akumulátory, dvouplotýnkový vařič

Ceník
den - 2400 Kč
víkend - 3800 Kč
týden - 7000 Kč
vratná kauce - 7000 Kč

Santa Maria už vyplula

Přehrada Slezská Harta se může pyšnit výletní a vyhlídkovou lodí. Santa Maria je vybavena vlečným člunem pro jízdní kola. Snahou jejího spuštění do přehrady je podpora turistického ruchu.

Od dubna brázdí hladinu přehrady vyhlídková loď Santa Maria. Plavby jsou velkým tahákem, loni přilákaly přes čtyři tisíce zájemců.

„Je to hodinová plavba, pluje se z Leskovce směrem na Roudno, dolů k hrázi a pak zpět do Leskovce," řekla pracovnice Informačního centra v Leskovci nad Moravicí Zdeňka Čihánková. Plavby je třeba si objednat alespoň den předem, osobně v infocentru, telefonem nebo e-mailem. V infocentru se turisté dozví také informace o Slezské Hartě, kde se dá kempovat, ubytovat, kam vyrazit na výlet do okolí.

„Posádku lodi tvoří kapitán a lodník," dodala Zdeňka Čihánková. Vyhlídkové plavby je možné absolvovat od dubna do října, vyplouvá se každou hodinu. 
V červenci a srpnu je zde provoz od 9 do 18 hodin, v ostatních měsících jen do 16 hodin. Do lodě se vejde maximálně deset pasažérů.

Je možné se také domluvit na vyhlídkové plavbě s průvodcovskou službou. Posádka pasažéry proveze po celé vodní nádrži, zavede na zajímavá místa, ukáže malebné zátoky a přidá i nějakou tu zajímavost o historii nádrže a okolních obcích. Plavba je odvislá od počasí, za silného větru, bouřek a silných dešťů se nevyplouvá.

Ceník
Děti do 6 let: 50 Kč
Děti od 6 až 15 let: 80 Kč
Děti od 15 let a dospělí: 120 Kč

Plout se dá i na šlapadle

U přehrady Nový Pláň přibylo letos lodí i šlapadel. Ilustrační foto.

Co by to bylo za přehradu, kdyby na ní nebyla půjčovna malých loděk a šlapadel? Jedna je v Leskovci nad Moravicí a druhá v Nové Pláni, provoz je zatím o svátcích a víkendech, pokud je příznivé počasí. 
V létě se ale zájemci mohou proplout každý den „Novinkou je elektrický člun, je pro pět lidí, takže pro celou rodinu. Na nabitou baterii se dá projet celá Harta," řekl provozovatel půjčoven Petr Drápala.

Kdo spoléhá na vlastní svaly, půjčí si asi klasickou veslici nebo šlapadlo, je co si vybrat. V provozu jsou klasická šlapadla, pro rodiče s dětmi šlapadla s klouzačkami, elektročlun s volantem, elektročlun s opalovací plošinou, veslice a veslice s elektromotorem.

Ceny se pohybují podle plavidla od stokoruny do dvou set padesáti korun za hodinu. Nejdražší je půjčení elektrolodi, ta přijde na oněch dvě stě padesát korun, další započatá hodina je za 180 korun.

Ceník (za hodinu)
veslice - 100 Kč
šlapadlo - 120 Kč
veslice s elektromotorem - 150 Kč
elektroloď - 250 Kč

Autor: Dalibor Otáhal

18.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
16 13

Zeman poletí za Trumpem. Termín návštěvy se dozví až tři týdny před odletem

Ilustrační foto
5

Sexuální asistentky poskytly postiženým zatím 250 asistencí

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Polná na Jihlavsku hledá nájemce bufetu v rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo. Současný provozovatel bufetu skončil, dle vyjádření starosty kvůli elektronické evidenci tržeb (EET).

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

/ROZHOVOR/ Jaké je být uznávaným lékařem v České republice, když pocházíte z muslimské země? A zvláště v době, kdy Islámský stát (IS) terorizuje svět stále početnějšími útoky? Doktor Abass Jahaf byl zhruba před třiceti lety z Jemenu vyslaný do tehdejšího Československa na studia. Dnes má české občanství, pracuje v Nemocnici Most na urologickém oddělení a spolupořádáním společenských akcí se snaží sblížit muslimskou komunitu s českými občany.

Trumpův zeť bude svědčit v kauze ovlivňování prezidentských voleb

Výbor pro tajné služby amerického Senátu chce vyslechnout prezidentova zetě Jareda Kushnera v rámci vyšetřování údajných kontaktů volebního štábu Donalda Trumpa s ruskými činiteli. Kushner, manžel Trumpovy nejstarší dcery, byl během kampaně Trumpovým poradcem. Tuto funkci vykonává i nyní. Termín výslechu soud zatím neoznámil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies