VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podél Baťova kanálu aneb z Hané až na Slovácko

Během jednoho cyklovýletu můžete podél a v okolí Baťova kanálu navštívit hned několik zajímavých míst. Začnete v Kroměříži, známé jako Hanácké Athény, která byla v roce 1997 vyhlášena nejkrásnějším historickým městem ČR. 

17.6.2017
SDÍLEJ:

Staré město, cyklostezkaFoto: Archiv Deníku

Cyklostezka je pak napojena na řadu dalších, ze kterých se dá vyjíždět i do Chřibů, Hostýnských vrchů či Bílých Karpat. Hezké chvíle lze zažít i v Uherském Hradišti, kde můžete výlet dlouhý necelých 40 kilometrů ukončit. S přestávkami ho zvládnete do tří hodin.

Ještě předtím než v Kroměříži nasedneme na kolo, můžeme navštívit Arcibiskupský zámek, který je postavený ve slohu raného baroka, přiléhají k němu Podzámecká a Květná zahrada. Všechny tři památky jsou těmi nejvýznamnějšími ve městě a patří ke klenotům Moravy. V roce 1995 byl celý komplex zařazen mezi národní kulturní památky. V roce 1998 byl slavnostně zapsán na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Po prohlídce se na cyklostezku kolem Baťova kanálu můžeme napojit u přístaviště (kousek pod lávkou pro pěší přes řeku Moravu).

Pro děti i seniory
Cyklostezku si jistě oblíbí jak dálkoví cyklisté, tak i in-line bruslaři, protože její povrch je převážně asfaltový. Na své si tady přijdou určitě i rodiny s dětmi, senioři i tělesně postižení, kteří ocení takřka absolutní rovinu. Bezpečnost cyklostezky výrazně zvyšuje skutečnost, že křížení všech silnic a železničních tratí je řešeno mimoúrovňově a navíc leží mimo motorovou dopravu.

Z Kroměříže do Kvasic pohodlně dojedeme po rovince, v obci můžeme navštívit tamní zámek, který stojí na místě někdejší tvrze. Ta je připomínána poprvé roku 1365 jako sídlo Miloty z Benešova a Kvasic.

Na kole pokračujeme nadále po rovince přes Otrokovice do Napajedel, jejich dominantou je zámek s rozsáhlým zámeckým parkem. Konají se zde svatby, plesy a jiné společenské akce, prohlídky zámku s průvodcem, kurzy vaření, výstavy. Zámek slouží také jako hotel.

Kýžený odpočinek si pak můžeme užít po nedlouhé jízdě v Rekreačním areálu Pahrbek, který je vybudován v příjemném prostředí slepého ramene řeky Moravy jižně od Napajedel. Tato vyhledávaná lokalita s bohatou historií prošla před sezónou 2011 modernizací. Nabízí možnost se vykoupat, zahrát si minigolf, najíst se v restauraci či vypůjčit lodičky.

Na kole nebo na lodi
Pokud se rozhodneme pokračovat v jízdě na kole, dorazíme po několika kilometrech do Spytihněvi, kde se nachází přístaviště Na Rejdě. Sídlí tam provozovatel půjčovny lodí, hausbótů a výletní lodi Morava a Kordulka. Tam můžeme také sesednout z kola a nalodit se na výletní loď, která je přizpůsobena pro přepravu kol. Nabízí se také možnost kombinovat plavbu po Baťově kanálu a řece Moravě s vyjížďkami.

Cestou nás dále čeká přístaviště v Babicích, zanedlouho pak uvidíme plavební komoru, poté cyklisté dorazí do přístaviště ve Starém Městě, tedy to těsného sousedství Uherského Hradiště.

Cyklostezka z Kroměříže do Uherského Hradiště je průběžně napojena na další cykloturistické trasy. Ty nabízejí i náročnější terény a zajímavé cíle - například zámek Buchlovice, hrad Buchlov, Velehrad, Archeoskanzen Modrá, sklepy v Mařaticích, Polešovicích, Petrově, skanzen a zámek ve Strážnici nebo technickou památku Výklopník. V Otrokovicích lze odbočit například na Zlín s jeho impozantní funkcionalistickou architekturou i vyhlášenou zoo.

Autor: Jarmila Kuncová

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman
48 7

Chováš se jako svině, vzkázal Zeman Sobotkovi

Šeberák.
26

Teplý víkend je tu. Přírodní koupaliště v Česku mají většinou čistou vodu

AKTUALIZUJEME

Hasiči měli kvůli bouřce 800 výjezdů, lidé jsou bez proudu

V noci na pátek se nad Českem přehnala silná bouřka. Na mnoha místech v jižních a severních Čechách zůstala řada domácnosti bez proudu. Zatím nejsou hlášena žádná zranění.

Konec televize Al Džazíra a podpory IS, žádají arabské země po Kataru

Čtyři arabské státy bojkotující Katar kvůli údajné podpoře terorismu poslaly Dauhá seznam třinácti požadavků, včetně uzavření televize Al Džazíra a omezení vazeb na jejich regionálního protivníka Írán.

Ochránci přírody na Valašsku kroužkují novou čapí populaci

Každoroční kroužkování mláďat čápů bílých v tomto týdnu zahájili meziříčští ochránci přírody.

Trump se brání: Tajné nahrávky rozhovorů s Comeym jsem nepořídil

Není den, aby nebylo slyšet o novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Tentokrát se vyjádřil k ostře sledované kauze, kdy se měl pokusit ovlivnit vyšetřování možného zásahu Ruska do volební kampaně. A to především odvoláním šéfa FBI Jamese Comeyho, jehož rozhovory měl tajně nahrávat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies