Ale kdo občas vyrazí na západ od našich hranic, je už asi připraven, že ceny občerstvení jsou prostě jinde (na rozdíl od cen oblečení, elektroniky nebo potravin v hypermarketech, kde už je to srovnané a na západě je mnohdy i levněji).

Při troše snahy narazíte v Berlíně na svařák za 2 eura

I tak ale našinec může udělat dobrý nákup: Jednou z hlavních výhod berlínských trhů je totiž rozmanitost. Ve městě je jich na padesát. Vedle těch nejslavnějších, v historickém srdci německé metropole ne Gendarmenmarktu, které vynikají velkým podílem stánků s řemeslnou tvorbou, prakticky každé významnější místo má nějaký svůj trh. Alexanderplatz, Kurfürstendamm, i tam je z čeho vybírat. Stejné ceny a stejný svařák jako na Staroměstském náměstí se nekonají. Takže při troše snahy narazíte i na svařené víno za dvě eura, v přepočtu o pět korun víc, než dáte u pražského orloje.

Přestože je zjevné, že trhovec s ním nemá kulinářské ambice jako jeho dvojnásobně drazí konkurenti, svařené víno má prý Jens, s kterým se dávám do řeči na Kurfürstendammu, jen proto, aby zákazníci, co k němu chodí na brautwurst, nepili u konkurence, klidně prozradí, že to „uvnitř" je Zweigeltrebe z Rakouska. Jestli mluví pravdu, ví jen on. Ale zklamán nejsem. Byť zážitek notně umocňuje všudypřítomná klobása. Na Václaváku se jí bráním, ale tady prostě nelze odolat. Bratwurst mají, bez nadsázky, pokud zrovna nejste v řemeslné sekci, u každého druhého stánku. A za 3 až 4 eura nasytí mnohem lépe než konkurenční fastfoody.

V Bruselu nečekejte zdobený hrneček

Vyjedete-li za vánočními nákupy a atmosférou ještě o něco dál, Brusel může být tou správnou volbou. Největší vánoční strom se tu vyjímá na náměstí Grand-Place (či Grote Markt) v historickém jádru města přímo před majestátnou gotickou radnicí.

Tato budova z 15. století se v průběhu vánočních trhů jedenkrát za hodinu dokonce stává hlavní atrakcí, když za hudebních melodií bliká rozličnými barvami a osvěcuje tak rozsáhlý plac pod sebou a turisty z celého světa. Ty tady na rozdíl od Německa nejspíš nepotkáte s párkem v ruce (všehovšudy jsou na bruselských trzích asi dva stánky s tímto mastným sortimentem), co naopak v hlavním městě Belgie jasně vítězí, jsou horké vafle a tradiční belgická čokoláda. Milovníci sladkého si tak na bruselských trzích přijdou na své. Bruselské hlavní vánoční tržiště se od mnichovského liší také svařeným vínem.

Koupíte i soubor francouzských komiksů

V sídle evropských institucí za něj u stánku zaplatíte o euro méně (2,5 eur) než u prodejců v Mnichově (3,5 eur). Na rozdíl od Německa ho ale v Belgii nedostanete do roztomilého hrnečku s ouškem, ale pouze do obyčejného plastového kelímku.

Kromě občerstvovacího sortimentu, o který je i tady největší zájem, můžete na bruselských vánočních trzích nakoupit i předměty jako vykrajovátka na cukroví, ozdoby na stromeček, soubor francouzských komiksů nebo zahřívací čepice, ponožky a šály.