Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor na ježibabu z Borkovických blat

V rámci pohádkového poznávání Česka vám chceme tentorkát představit lokality, v nichž jednu z hlavních rolí hráli pohádkové bytosti a draci. V dalších dnech vás seznámíme s místy se silnou duchovní tradicí: s kláštery, které se vracejí do života, s kostely, jež povstaly z ruin, ale i menšími, ovšem unikátními sakrálními místy.

30.6.2017
SDÍLEJ:

Borkovická blataFoto: Richenza, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Nejsou nikterak proslulá. Nejsou nijak zvlášť přívětivá. Půda se vám při chůzi lehce boří pod nohama a ochranu proti hmyzu byste rozhodně měli mít s sebou. Chcete-li ale poznat jedno z nejpůsobivějších míst na Táborsku, zcela určitě si Borkovická blata do svých putovních plánů zakreslete.

Když v roce 2014 natáčel režisér Jan Svěrák na jihu Čech segmenty své hudební pohádky Tři bratři, hledal se svým štábem po okolí i další vhodné lokality. Pohádkově tajemná Borkovická blata nakonec splnila jeho představy o sídle Báby z mokřin, jedné z klíčových postav děje.

Svérázná přírodní rezervace odmění své návštěvníky pestrou paletou vzácných druhů rostlinné i živočišné říše a je nádherná ve kterémkoliv ročním období. Svou historii začala psát před více než deseti tisíci lety. Na močálech, mokřinách a bahniskách se postupem času utvářel zcela výjimečný přírodní klenot. Rašelinné ložisko dosahovalo mocnosti čtyř až osmi metrů, a tak není divu, že se zde už od 19. století odvíjela ruční a později i průmyslová těžba.

Unikátní flóru a faunu i průřez těžební epochou rašeliny představuje zhruba pětikilometrová naučná stezka, jejíž prohlídka zabere návštěvníkům necelé tři hodiny. Přesněji řečeno těm návštěvníkům, kteří se nenechají spoutat půvabem Borkovických blat na mnohem delší dobu…

Jak se tam dostat: Parkoviště, které je vstupním místem do prostoru Borkovických blat, leží na kraji lesa při silniční komunikaci z Mažic do Vesců (zhruba dva km od Mažic, pět km jihozápadně od Soběslavi).

Vstupné: zdarma. Otevírací doba: je na vás, ale důležité je počasí.

TIP Deníku: Naučná stezka s dvanácti informačními tabulemi, úseky s povalovými dřevěnými chodníky a popiskami vzácných druhů rostlin. Terén je rovinatý a zcela nenáročný.

Borkovická blata představuje např. web kct-tabor.cz

***

Herec Jiří Lábus pro Deník o natáčení na Borkovických blatech řekl:

BÁL JSEM SE, ŽE ŽUCHNU DO VODY

Svérázná postava Báby z mokřin se narodila ve fantazii otce a syna Svěráků, autorů pohádky Tři bratři. Jejího ztvárnění se kouzelným způsobem ujal herec Jiří Lábus. Na konci příběhu se jeho ježibaba proměnila v žábu a navždy zmizela v potemnělých vodách. Přesto známý herec na jih Čech nezanevřel. „Znám to tady dobře. Moje matka se narodila kousek od Strakonic. Mám tam chalupu a moc rád na ni jezdím," řekl.

Jak na vás působila pochmurná nálada Borkovických blat při natáčení?
Pamatuji si, že to bylo hodně nehostinné, přesto ale zajímavé místo. Domek, ve kterém Bába z mokřin bydlela, tam přivezli filmaři; takže pokud by ho někdo dnes hledal, není tam. Popravdě ani nevím, jestli tam zůstala ta lávka, po které se k němu chodilo. Byla úzká a hodně vratká. Opravdu jsem se bál, že z ní žuchnu do vody. Nakonec tam místo mne skočil kaskadér, aby se proměnil v žábu.

Role mokřadní ježibaby není běžná. Čím pro vás byla specifická?
Odlišná byla snad jen v tom, že se jednalo o ženskou roli. Celé líčení bylo složité a zabralo hodně času. Ale hrál jsem ji rád.

A co živé žáby, které jste musel mít při natáčení na sobě?
Tak to máte pravdu. Naházeli je na mě, ale nevadilo mi to. Vždyť kdo by nebyl rád, když se na něj pověsí hezká, mladá žába?

VELEN SE DO VEČERNICE ZAMILOVAL NA HRÁDKU U NECHANIC

Příběh prince Velena a krásné Večernice, kteří jeden v druhém našli pravou lásku a zvítězili nad zlým Mrakomorem, znají malí i velcí. Kdo ale ví, že pohádkový zámek, na který si Větrník, Měsíčník a Slunečník přijdou pro své nevěsty, není žádný zámek, ale Hrádek u Nechanic? Červené zdi neogotické stavby se staly perfektní kulisou při natáčení filmu Princ a Večernice, který měl premiéru v roce 1979. Hrádek je pro filmaře jako stvořený. Natáčely se tu i třeba pohádky Elixír a Halíbela či Fišpánská jablíčka.

Jak se tam dostanete: Autem po D11 na Hradec Králové (exit 76), z Hradce pak směrem na Nechanice a N. Bydžov.

Otevírací doba: út-ne 9.00-17.00

TIP Deníku: Vyzkoušejte golfové hřiště s 9 jamkami.

DRAK MRAK SE USADIL V KRÁLOVSTVÍ NA HODONÍNSKU

Blankytně modrou oblohu nad barokním zámkem Milotice na Hodonínsku zastínil drak. Naštěstí jen v pohádce Za humny je drak, kdy se dobrosrdečný drak Mrak usadí v lese v pohádkovém království. Pohádku v Miloticích filmaři podle scénáře Markéty Zinnerové a pod režijní taktovkou Radima Cvrčka točili před čtvrt stoletím. V pohádce si kromě známých herců Josefa Kemra, Jiřího Císlera či mladého Jana Šťastného zahrálo i mnoho místních, na natáčení je dokonce svolávali obecním rozhlasem.

Jak se tam dostanete: Autem z Brna, přes Slavkov a Kyjov jste u zámku za 50 minut. Parkoviště je zdarma.

Otevírací doba: út-ne 9.00-16.00

TIP Deníku: Přímo na zámku půjčují barokní šaty.

PERLA POSÁZAVÍ, NAD KTEROU KROUŽIL DRAK Z POHÁDKY MICIMUTR

Na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou se hrdě vypíná jeden z nejstarších šlechtických hradů v Čechách. Pro své kouzlo je Ledečský zámek oblíbený nejen u milovníků historie, ale také u filmařů. Natáčela se tu i pohádka Micimutr. „Ledeč jsme si vybrali i z toho důvodu, že je v relativní blízkosti Prahy a hodila se nám do celého výtvarného konceptu pohádky," vysvětlil režisér Vít Karas. Diváky pohádka zavedla do království, které zasáhla tragédie. Jeho princezna (Marika Šopovská) se měla stát obětí draka.

Jak se tam dostanete: Autem po D1 (exit 66, Loket) odbočit na Ledeč nad Sázavou.

Otevírací doba: út-ne 9.00-17.00

TIP Deníku: Bitva o Notorburg se odehraje 22. července.

Autor: Pavel Šácha

30.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legální plochy pro graffiti - Vršovice, Těšnov, Holešovice, Prosek.
31

Vandalismus, nebo umění? Problém graffiti má řešit více legálních ploch

Ilustrační foto.
1 4

Domy jako ze sci-fi. Můžete je mít třeba už příští rok

Poprvé spolu. Laver Cup přivedl do Prahy Nadala i Federera

Když Roger Federer s Rafaelem Nadalem loni v létě oficiálně oznámili, že se zúčastní premiérového ročníku Laver Cupu, vyvolalo to v tenisovém světě nemalé vzrušení. Dva z nejlepších hráčů historie spolu v jednom týmu? Paráda.

Zemětřesení v Mexiku má přes 200 obětí, pohřbilo i 20 dětí ve škole

/VIDEO/ Mexiko se vzpamatovává z úterního zemětřesení o síle 7,1 Richterovy škály. Podle nejnovějších informací při něm zahynulo nejméně 216 lidí. V okolí hlavního města intenzivně probíhají záchranné akce s jediným cílem, vyprostit co nejvíce živých z trosek budov. Podle informací ministerstva zahraničí Češi mezi oběťmi nejsou.

Legendární Jumbo Jet mizí z oblohy. Objednávky na nové nejsou

Letadlo, které změnilo byznys a umožnilo velký rozmach dálkových letů, pomalu míří do důchodu. Éra Boeingu 747, známého také jako Jumbo Jet, končí.

Tragická nehoda u Teplic. Při srážce auta s autobusem zemřel člověk

/FOTOGALERIE/ Oběť ranní nehody museli z vraku vyprostit hasiči. Muži už nebylo pomoci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení