Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prach jsi a v prach se obrátíš, potvrzuje i světoznámá kostnice v Sedlci

Sedlec je dnes městskou částí Kutné Hory a nacházejí se zde hned dvě významné památky, které mohou turisté při své cestě do Kutné Hory navštívit. Jdeo hřbitovní kostel Všech svatých s kostnicí a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Ta je nejstarší kutnohorskou památkou UNESCO a právě spolu s kostnicí tvoří ucelený komplex nejstarší části Kutné Hory.

7.7.2017
SDÍLEJ:

unikátní kostnice v Kutné Hoře SedlciFoto: Pragmatopian, CC BY 2.0., Wikimedia Commons

Sedlecké památky nabízí návštěvníkům rozmanité možnosti. Navštívit je můžete během dne sami nebo na objednávku s průvodcem. Letní sezona láká i ty, kteří chtějí zažít něco víc. V létě 2017 se návštěvníci mohou těšit o pondělcích na noční komentovanou prohlídku kostnice a úterky jsou zasvěceny katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele.

Během celého roku jsou zváni k účasti na speciálním večerním programu Tour 77 s varhanní hudbou. Prohlídka začíná v horní kapli hřbitovního kostela Všech svatých. Programem provází kostýmovaný průvodce cisterciácký mnich nebo mniška. Za svitu svíček návštěvníci sestoupí do unikátní kostnice vyzdobené tisíci lidských ostatků. Ze hřbitova pak projdou uličkou Zámecká ke katedrále, kde program vrcholí poslechem varhanního koncertu se zpěvem. V chrámové klenotnici na ně čeká jedna ze čtyř nejvýznamnějších zlatnických památek v České republice Sedlecké gotické monstrance.

Co jsme my, budete i vy, co jste vy, byli jsme i my

Nevšední zážitek ale slibuje příchozím turistům sedlecká katedrála. Splendissima basilica, jak je katedrála od nepaměti nazývána, vtahuje každého podmanivostí a ryzí prostotou do svých nejniternějších zákoutí. „Nechte mne úpět nad mým krutým osudem,“ nejen tato slova uslyší v italském originále podmanivé árie Georga Friedricha Händla, Lascia chi’o pianga. Prostory katedrály osvícené jen svíčkami naplní zvuk varhan, královského nástroje. Stavbu nových varhan dokončil v roce 2009 varhanář Bohumil Žloutek.

Sedlecká kostnice je dílem, které nemá obdoby v celosvětovém měřítku. „Co jsme my, budete i vy, co jste vy, byli jsme i my,“ jako by k nám promlouvali zesnulí v proslulé kostnici v kostele Všech Svatých z konce 14. stol. Večerní prohlídka svícemi osvětleného karneru, v němž je uloženo na 60 000 lidských ostatků, je silným a velmi nevšedním zážitkem pro každého smrtelníka. Memento mori. Poslední místo odpočinku zde nachází lidé nejen z dob hladomoru a husitských válek, ale i středověké střední Evropy, kvůli zdejší proslulé posvěcené půdě.

Dekorativní ověšení ostatků v duchu barokní estetiky a zbožnosti je nápadem samotného Santiniho. Lustr, kalichy, monstrance visí spolu s erbem rodu Schwarzenbergů v kostnici dodnes díky šikovným rukám řezbáře Rinta.

Jak se tam dostat: Po D11 z exitu na Kolín a Kutnou Horu, nebo po staré kutnohorské silnici č. 2 z Prahy přes Uhříněves či od Pardubic.
Otevírací doba kostnice: je otevřena denně kromě Štědrého dne, od dubna do září pak od 8 do 18 hodin, v neděli od 9 do 18 hodin
Ceny vstupného: základní 90 korun, snížené 60 korun

Otevírací doba katedrály: otevřena denně kromě Štědrého dne a velikonočních svátků. Od dubna do října pak od 9 do 17 hodin a v neděli od 11 do 17 hodin.
Ceny vstupného: základní 50 korun, snížené 30 korun
Prohlídky s průvodcem lze zajistit na čísle 326 551 049. Podrobné informace lze rovněž nalézt na webových stránkách www.sedlec.info. či mailu info@sedlec.info.
TIP Deníku: Opomenout nesmíte centrum Kutné Hory zapsané rovněž do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO s chrámem sv. Barbory a jezuitskou kolejí, kde nyní působí galerie GASK.

#clanek|3285061# 

JAK VYPADALA MUMIE ZA ŽIVA? V KATAKOMBÁCH JE JEJÍ 3D MODEL
Krypty pod jezuitským kostelem na klatovském náměstí, dnes známé jako klatovské katakomby, byly budovány jako součást kostela v letech 1656-1676. Bylo do nich uloženo k věčnému spánku více než 200 zemřelých, ve 30. letech minulého století bylo ale 140 mumií zničeno. Katakomby prošly v roce 2011 rozsáhlou rekonstrukcí. Nová expozice je instalována v původních prostorách krypt a jezuitského gymnázia.

Jak se tam dostat: Z Prahy po dálnici D5 do Plzně a poté je to již jen půl hodiny jízdy do Klatov. 
Otevírací doba: po-ne 9.00-18.00 
TIP Deníku: V kryptě můžete vidět originální mumii i model figury živé Anežky Kunhuty Příchovské z Příchovic.

MARŠÍKOVSKÉMU KOSTELÍKU JE JIŽ PŘES 400 LET
Nejstarší zachovalá lidová stavba na severní Moravě stojí v Maršíkově více než 400 let. Roubený pozdně gotický kostelík má renesanční interiér i vzácné miniaturní varhany. Církevním účelům už plně neslouží, mše se zde koná dvakrát do roka. V kostele je otevřená předsíň s možností nahlédnout přes dřevěnou mříž do interiéru.
Jak se tam dostat: Autem se do Maršíkova jede ze Šumperka přes Velké Losiny. Z Velkých Losin se dá dojít také pěšky po turistické trase.

Otevírací doba: Na požádání, tel.: 583 248 546, nebo osobně, správce bydlí u kostela.
TIP Deníku: Za návštěvu v okolí stojí Ruční papírna Velké Losiny pouhé tři kilometry od Maršíkova.

UNIKÁT NA VRCHOLCÍCH BESKYD, KDE SE BRATŘILI ČEŠI SE SLOVÁKY
Dřevěný kostel sv. Antonína je památkou lidového stavitelství ve Slezsku a nachází se na hoře Prašivé v Beskydech v nadmořské výšce 704 m. Jde o jednolodní stavbu z roku 1640. Kostel dal postavit majitel frýdeckého panství, hrabě Jiří z Oppersdorfu, z vděčnosti po záchraně z uvěznění v paroží majestátního jelena. Začátkem letních prázdnin se zde koná tradiční celodenní setkání tisíce dětí s diecézním biskupem. Koncem 19. stol. se zde konaly tábory lidu ke sbratření Čechů, Moravanů, Slezanů a Slováků.

Jak se tam dostat: K vrcholu vede několik turistických stezek: červená z Dobratic či žlutá z Komorní Lhotky.
Otevírací doba: o mších, ne 10.30, st 17.45
TIP Deníku: Kousek od kostelíka je chata s rozhlednou

Hana Kratochvílová, Vendula Krůlová
 

Autor: Redakce

7.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legální plochy pro graffiti - Vršovice, Těšnov, Holešovice, Prosek.
31

Vandalismus, nebo umění? Problém graffiti má řešit více legálních ploch

Ilustrační foto.
1 4

Domy jako ze sci-fi. Můžete je mít třeba už příští rok

Poprvé spolu. Laver Cup přivedl do Prahy Nadala i Federera

Když Roger Federer s Rafaelem Nadalem loni v létě oficiálně oznámili, že se zúčastní premiérového ročníku Laver Cupu, vyvolalo to v tenisovém světě nemalé vzrušení. Dva z nejlepších hráčů historie spolu v jednom týmu? Paráda.

Zemětřesení v Mexiku má přes 200 obětí, pohřbilo i 20 dětí ve škole

/VIDEO/ Mexiko se vzpamatovává z úterního zemětřesení o síle 7,1 Richterovy škály. Podle nejnovějších informací při něm zahynulo nejméně 216 lidí. V okolí hlavního města intenzivně probíhají záchranné akce s jediným cílem, vyprostit co nejvíce živých z trosek budov. Podle informací ministerstva zahraničí Češi mezi oběťmi nejsou.

Legendární Jumbo Jet mizí z oblohy. Objednávky na nové nejsou

Letadlo, které změnilo byznys a umožnilo velký rozmach dálkových letů, pomalu míří do důchodu. Éra Boeingu 747, známého také jako Jumbo Jet, končí.

Tragická nehoda u Teplic. Při srážce auta s autobusem zemřel člověk

/FOTOGALERIE/ Oběť ranní nehody museli z vraku vyprostit hasiči. Muži už nebylo pomoci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení