„Jedná se o vzorky z lokality Besednice, známé výraznou skulptací. Vltavíny vznikly při dopadu meteoritu na Zemi před patnácti miliony let a nejvýznamnější lokality se nacházejí právě v jižních Čechách," říká Vít Kršul.

Netradiční dárek státníky určitě potěšil. „Byla to náhoda, že se povedlo originální dar oběma prezidentům předat. Bude určitě dobré, když se z toho stane tradice a prezidenti si k nám budou jezdit i pro vltavíny," směje se Vít Kršul.

„Nápad s vltavíny vzešel z kanceláře krumlovského starosty, radnice nás podporuje v rámci marketingu města. Oslovili nás, zda bychom dárek pro prezidenty nesehnali. Nám se povedlo přes Muzeum vltavínů zajistit od sběratele dva fajnové kousky, které odpovídaly mapám obou republik. Truhláři vyrobili luxusní krabičky, v reklamní dílně jsme nechali laserem vyfrézovat vlajky, dali na samet a opatřili certifikátem muzea," vypočítává Vít Kršul, který si přeje, aby vltavíny motivovaly návštěvníky přemýšlet o unikátech jižních Čech.

Rarita z Povltaví

„V muzeu ukazujeme, jakou světovou raritu u nás v jižních Čechách máme a jak zajímavý příběh se k vltavínům váže. Lidé se tu dozví, jak vznikly, jak se k nám dostaly a že to byla dlouhý čas záhada."

Kromě rakouského prezidenta se radují z jihočeských drahokamů i další cizinci. 
S pestrou expozicí byli seznámeni krumlovští průvodci hned po otevření muzea. „Průvodci byli nadšeni, přitom ale návštěvnost cizinců může být vyšší," pokračuje Vít Kršul. „Zdá se, že skupiny mají programy dopředu naplánované a nezjistily, že by je mohly změnit. Netuší, jaká přírodní rarita se tu vyskytuje a že je pro jižní Čechy typičtější než český granát, který se vyskytuje více na severu, nebo jantar, kterého jsou v Krumlově plné výlohy, ale s Čechami nic společného nemá," vysvětluje Vít Kršul.

„Přímo oslovujeme agentury, které skupinové výlety do Krumlova pořádají, a věřím, že si naše muzeum zařadí do programu také. Na cizince jsme připraveni, naše expozice včetně filmu je kompletně trojjazyčná, tedy v češtině, němčině i angličtině. V dalších pěti jazycích jsou pak návštěvníkům k dispozici překlady všech textů v expozici."

Zatímco prezidenti dostali vltavín jako dárek, pro sebe či své blízké si tu návštěvníci můžou nějaký koupit. „Jejich prodej není hlavní činností, ale lidé si po prohlídce chtějí aspoň malý vltavínek odvézt domů jako suvenýr. Proto jsme vytvořili speciální karty o velikosti pohlednice s okénkem, ve kterém je umístěný vltavín, takže si ho můžete prohlédnout proti světlu. Na prodej máme i omezené množství sběratelských kousků
s certifikátem a šperky s vltavíny přírodními i broušenými," láká na možnost originálního dárku Vít Kršul.

„Vltavíny jsou světovým unikátem a tím je výjimečné i naše muzeum. Naše druhá výjimečnost spočívá i v netradičním pojetí expozice, ve které nenajdete skoro žádné vitríny, zato ale spoustu audiovizuálních aplikací a interaktivních hraček. Myslím, že jsme ve sklepeních vytvořili opravdu dobrodružné prostředí," zdůrazňuje Vít Kršul.

Loupež drahokamů

„Ohlasy na expozici jsou výborné. Prohlídkou jsou nadšeni. Když jsem viděl, s jakou náladou odcházejí, nechal jsem na stolku v recepci muzea návštěvní knihu. Jsem potěšen vzkazy, které nám lidé napsali. Nejednou jsme slyšeli, jak se návštěvníci mezi sebou baví, že by nikdy nevěřili, že o vltavínech se dá udělat tak zajímavé muzeum."

Pracovníci muzea mají smělé plány do budoucna. „Přejeme si, aby muzeum fungovalo, bylo živé a chodili do něj lidi. Plánujeme doplnění nabídky o programy připravené pro školní kolektivy různého věku a další skupiny zájemců. Kinosál muzea je koncipován jako multifunkční a lze jej využít pro doprovodné akce, jako přednášky nebo besedy," říká Vít Kršul.

Vzácné drahokamy se ale musí bedlivě hlídat. O tom, že vltavíny lákají i zločince, svědčí i letošní krádež sbírky ve Svatém Jánu nad Malší. „Ve Svatém Jánu měli roztomilou výstavku, která tam patřila. Byla to místní autentická atrakce, kde měli slušné ukázky z chlumské pískovny, která leží za kopcem. Asi bylo pro někoho jednodušší vloupat se na faru, než kopat jámy po nocích," dodává Vít Kršul.