Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemní Markomani. Ti, co vyhnali Kelty z Čech

V rámci 50dílného seriálu Poznáváme Česko se tento týden na stránkách Deníku zaměříme na tajemná až mysteriózní místa naší země. Navštívíme místa, kde se měly uskutečnit zázraky, která jsou poznamenána nešťastnými událostmi, nebo ta, kde byl nalezen poklad. Začneme u našich pradávných předků, v časech, které nezaznamenal ani Kosmas ve své kronice. A nezapomeňte, stále platí, že z každého místa, které v létě navštívíte, nám můžete poslat tematickou fotografii a zúčastnit se tak soutěže o iPhone. Nově je můžete poslat i e-mailem.

31.7.2017
SDÍLEJ:

Ze slavnostní otevření nové naučné stezky Markomanů v DobřichověFoto: DENÍK/ Jana Martinková

Stezka Markomanů zve turisty do jedné z nejvýznamnějších lokalit z doby římské v České republice, do středočeského Dobřichova, který je zároveň jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť.

Čím si to tato obec zasloužila? V těchto místech žili tajemní Markomané, germánský kmen, který z našich zemí nejspíš vytlačil Kelty, aby o pár set let z naší kotliny odešel, aniž by se setkal s první migrační vlnou Slovanů. Kmen, který se pravidelně utkával s legiemi Římské říše.

Trasa vybudovaná v roce 2014 seznámí návštěvníky interaktivní formou s historií a přírodními památkami území. Je napojená na stávající cyklotrasu a také na turistickou stezku. Návštěvníkům nabízí Markomanská stezka osm míst k zastavení. Turisté cestou potkávají naučné informační tabule, ale také ožívající historii v podobě názorných ukázek a zhmotněných historických obrazů z doby dávno minulé.

Na tabulích mezi texty příchozí naleznou i QR kódy, přes které se dostanou na podpůrný web, kde jsou další informace, fotografie i videa, jak na zdejší Pičhoře prováděl vykopávky profesor Josef Ladislav Píč.

Cesta je navržená tak, aby zaujala nejen zájemce o historii cennými fakty, ale také nabídne místa pro hry dětí a odpočinek příchozích. Je značená kamennými patníky, které jsou metr vysoké, s reliéfem pocházejícím z jedné z nádob, která byla nalezená v těchto místech. Jedná se o tzv. Pičhorské menády, ženské uctívačky boha Dionýsa, boha vína, vinařství a hlavně nespoutaného veselí. Celá stezka je ve velké míře z přírodních materiálů s preferencí těch místních.

Vždy jednou do roka stezka ožije připraveným programem, který přiblíží život Markomanů. Například rekonstrukci germánského uctívání předků či pohřbu markomanského válečníka.

1. STANOVIŠTĚ
Poprvé se zastavíte na návsi u morového kříže. Právě zde je umístěná infotabule, která turisty seznámí s obsahem stezky a jejím vznikem. Vše ve třech jazykových mutacích.

2. STANOVIŠTĚ
Další zastavení je u Kostela Nejsvětější Trojice, který pochází z 1. poloviny 13. století. Na upomínku zrekvírovaných zvonů kostela tu stojí zvonice se zvonem na dřevěné konstrukci.

3. STANOVIŠTĚ
Následující stanoviště přivede zájemce o historii k litinovému pomníku Františka Klecanského. Seznámí vás s chráněnými rostlinami z blízkého okolí.

4. STANOVIŠTĚ
Čtvrté zastavení je umístěné na jižním okraji obce na rozcestí u hřbitova. Toto zastavení je věnované Sládkově stráni, kde rostou vzácné a chráněné rostliny. Turisté se tu dozvědí jak o flóře, tak fauně, která se zde vyskytuje.

5. A 6. STANOVIŠTĚ
Další dvě stanoviště jsou již na hoře Pičhora. Jde o místně evropsky ojediněle významné naleziště hrobů z mladší doby římské. Právě na tomto místě je vybudované funkční žároviště, žárový hrob usazený do země s průhledem do jeho vnitřní části a také tu stojí dřevěná socha markomanského bojovníka v životní velikosti.

7. STANOVIŠTĚ
Sedmé stanoviště poskytuje příchozím vyhlídku do okolí včetně dřevěné orientační mapy. Místo je určené k odpočinku, samozřejmostí je stojan na kola. V tomto místě turisté narazí také na druhý audio přehrávač, který je seznámí s významnými a orientačními body v okolí. Jde například o zámek v Radimi, kouřimský skanzen, ale také za příznivého počasí viditelnou Sněžku v Krkonoších.

8. STANOVIŠTĚ
Osmé a poslední stanoviště je kompletně věnované životu Markomanů. Hlavní dominantou je model markomanského obydlí zhotoveného z přírodních materiálů. Jsou tu instalovány dvě sochy koní, markomanského historického v porovnání se současným. Pro děti tu jsou herní prvky. Informační tabule pojednává o denních rituálech a způsobu života Markomanů. Návštěvníky zároveň směruje k dalším zajímavostem v okolí.

Jak se tam dostanete: po dálnici D11, z exitu 35 sjet na E329 do Peček a Dobřichov.
Parkování: Je možné u místní pivnice či u hřbitova.
Info o stezce: Stezka o délce 1,5 km je přístupná během celého roku bez omezení. Začíná na návsi v Dobřichově u schodiště vedoucího ke kostelu a je vedena po zelené turistické značce PečkyKouřim, končí u posledního zastavení s germánskou chatou.

TIP Deníku: Navštivte blízký zámek Radim

Autor: Lucie Mašínová, Redakce

31.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Nedokázal jsem si pomoci, tvrdil facebookový pedofil. Schůzce zabránili rodiče

Transparent z demonstrace proti Andreji Babišovi
1 14

Babiš chce vidět žádost o vydání k trestnímu stíhání

Turistika na Ibize drtí starousedlíky. Nájem za tisíc euro neseženete

Gabriel Alberto Andrade žije už rok v dodávce. Na ostrově Ibiza, který je už téměř dvě desetiletí jeho domovem, nemůže najít bydlení odpovídající jeho příjmům. Činže na tomto turisticky obléhaném ostrově rostou kvůli zájmu turistů do strmých výšin a nikdo neví, kdy a kde se zastaví.

Odporný útok na nevinné, odsuzují čeští politici útok v Barceloně

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil dnešní najetí auta do lidí v Barceloně za další "odporný teroristický útok na nevinné". Sdělil to na twitteru. Na sociálních sítích odsoudili čin také další tuzemští politici. Útok, ke kterému se přihlásil Islámský stát, si vyžádal asi 13 mrtvých a osm desítek zraněných.

Piráti, sundejte mě z vězeňského autobusu, požaduje Nečasová. Hrozí právníky

Advokáti Jany Nečasové (dříve Nagyové) požadují po Pirátské straně, aby odstranila podobu někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase z "vězeňského autobusu", s kterým tento týden vyrazila do volební kampaně. Piráti na autobusu poukazují kresbami na kauzy politických protivníků. V předžalobní výzvě, žádají zástupci Nečasové také omluvu, v opačném případě hrozí právními kroky. 

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, policie je na ní krátká

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit. Okradla už několik restaurací, policii zatím uniká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení