Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaro, léto, podzim, zima... Šumava je pořád rájem turistů

V létě je Šumava rájem turistů, v zimě se po lesních stezkách v bílé stopě prohánějí lyžaři. Dobré sněhové podmínky hlásí centrální část Šumavy – Zadov, Churáňov či Kvilda.

18.2.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Škvára

Výška sněhu na celém území Národního parku Šumava se pohybuje od 20 do 40 centimetrů. Pro sjezdové lyžaře to při teplotách pod nulou není žádný problém – k přírodnímu sněhu jim majitelé areálů nafoukají i sníh technický. Vyznavači bílé stopy však musejí více plánovat a počítat se změnami počasí a kvalitou sněhu.

Na běžkách k prameni Vltavy

Ti, kteří sází na jistotu, si vyberou některou z upravených lyžařských stop. Dobré podmínky hlásí například Kvilda, která je svou nadmořskou výškou 1065 metrů nejvýše položenou vesnicí v Česku.

Z Kvildy se v bílé stopě můžete vydat po modré turistické značce k prameni nejdelší české řeky Vltavy ve výšce 1172 metrů. Až do konce osmdesátých let bylo místo, kterým zároveň prochází rozvodí Severního a Černého moře, součástí nepřístupného hraničního pásma. Pramen Vltavy je ohraničen kamennou jámou tvořící tůňku, nad kterou dlí dřevěná socha ženy, u informační tabule je místo k odpočinku.

Pokud se nechcete vydat zpět po stejné trase, můžete zvolit okruh přes místo hraničního přechodu do Bavorska – Bučinu, na kterou se napojují německé lyžařské stopy, a odtud zpět na Kvildu. Celkem tak ujdete přes 15 kilometrů.

Běžkařské stopy se upravují také v Horské Kvildě sousedící s Kvildou. „Výborná stopa je na celé Danielově cestě, tedy na trase Horská Kvilda, Zhůří, Zlatá Studna. Docela dobře se dá na běžkách jezdit i mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda,“ říká Pavel Buršík z Informačního centra Horská Kvilda. „I když už je na Šumavě sněhu celkem dost, doporučuji spíše nějaké starší lyže, přece jen občas ze země něco vykoukne,“ doplňuje.

Upravenou stopu najdete také ze Zlaté Studny k rozcestníku Pod přilbou, ze Zadova na Pláně či na churáňovském okruhu.

Správa Národního parku však ani tyto upravené trasy nedoporučuje příliš přeceňovat. „Děti by se na ně rozhodně neměly vydávat samy. Pro děti s rodiči nebo méně zdatné lyžaře je vhodná například trasa Gerlova Huť nebo Nová Hůrka,“ říká tisková referentka ze Správy Národního parku a CHKO Šumava Jana Zvettlerová.

Kromě vlastní bezpečnosti by lyžaři měli dbát také pravidel pro pohyb ve stopě – držet se v pravé stopě, vždy dát přednost lyžaři sjíždějícímu kopec, neničit stopu ani po ní nevodit psy. Aktuální informace o stavu počasí i o lyžařských trasách lze zjistit na webu Regionálního sdružení Šumava www.bilastopa.cz. V místních informačních centrech můžete také zdarma získat přehledové mapy lyžařských tras pro letošní sezonu.

Naučná stezka Povydří

Pokud ještě trochu přisněží, můžete se na běžkách vydat také po naučné stezce Povydří. Podle pracovníků Správy Národního parku je však zatím sněhová pokrývka vhodná spíše na pěší výšlap. Sedm a půl kilometru dlouhá naučná stezka vede údolím divoké řeky Vydry s kamenitým korytem. Přírodní procházka začíná v obci Čeňkova Pila a končí v obci Antýgl.

Chráněné rostliny typické pro zdejší klima se sice choulí pod čerstvou sněhovou pokrývkou, i v zimě však příroda dává o sobě vědět – můžete tu zahlédnout výra velkého, ledňáčka či vydru říční. K přírodním zajímavostem patří také typické geologické útvary vytvořené silou vodního proudu – viklany, obří hrnce a kamenné moře. Informace o vzniku těchto útvarů či o bohaté šumavské fauně a flóře poskytují také informační tabule v průběhu trasy.

V polovině naučné stezky se před vámi otevře Turnerova chata, roubenka, jež od roku 1934 neztratila nic ze své původní podoby. Nabízí občerstvení a možnost odpočinku, pro ty nejunavenější také přenocování. Neméně zajímavá budou zastavění ve dvou osadách na začátku a konci trasy.

Osadu Antýgl, která je dnes díky výhodné poloze pro turistiku a zimní sporty součástí autokempu, dříve obývali osadníci takzvaní králováci, kteří od 12. století hlídali hranice království a zlaté doly. Osada ale dostala své jméno až díky výrobě páteřníků – korálků na výrobu růženců, které se tu vyráběly od roku 1523.

V Čeňkově pile se dříve zpracovávalo dřevo převážně z lesních kalamit splavované po Vchynicko-tetovském plavebním kanále. „V současné době je zde pro veřejnost zpřístupněna elektrárna a jsou tam prohlídky,“ říká Lucie Valentová z Městského kulturního a informačního střediska v Kašperských Horách. „V polovině trasy je Turnerova chata, kde je v létě volně ve výběhu vydra Vydrísek,“ doplňuje.

Lyžování s instruktory

Hravě a bezpečně – tak zní motto lyžařského areálu v Zadově, který většinu aktivit směřuje na ty nejmenší. Z řady lyžařských kurzů vám pomohou provozovatelé vybrat ten, který bude odpovídat věku, možnostem a dovednostem vašeho dítěte – počínaje hodinovým výcvikem až po celosezonní kurzy.

„Ty jsou určeny dětem, které nás mohou navštěvovat pravidelně po celou zimní sezonu. Kurzy zařazujeme vždy do víkendu jako víkendové lyžování a probíhají jak na sjezdovkách, tak na běžkách, ale i na snowboardu,“ říká Šárka Sásková z Lyžařského areálu Zadov. Cena celosezonních kurzů je od 1400 do 1900 korun za celou sezonu.

Rodiny, které na Zadově tráví týdenní nebo dvoutýdenní dovolenou, mohou pro své děti volit z několika týdenních kurzů – nabízejí buď jednu lekci výuky na lyžích za den (dopoledne nebo odpoledne), dvě lekce za den nebo celodenní kurz, ve kterém je zahrnut i oběd.

Na Zadově vyjdou vstříc i těm, kteří na místo organizovaných skupinových kurzů raději volí osobnější přístup. Můžete si objednat učitele pro skupinu známých na několik hodin, nebo si zaplatit svého víkendového učitele pro celou rodinu, a mít tak možnost sledovat své děti při výuce, nebo se sami něco přiučit.

Za šest hodin výuky pro celou rodinu zaplatíte 2900 korun. V nabídce je také zvýhodněná individuální výuka pro dvě až tři děti od tří do čtyř let – hodina výuky stojí pro každého z účastníků kurzu 270 korun.

„Pro děti organizujeme také kurzy pod názvem Pravidelné běžkování každou sobotu odpoledne nebo kurz Bavíme se na běžkách v určených dnech v týdnu, kdy jsme připraveni seznámit děti všech úrovní s tímto druhem pohybu. Tyto kurzy doporučujeme pro děti od pěti let,“ vysvětluje Šárka Sásková.

Součástí nabídky na Zadově je také hlídání dětí v cenru Relax Zadov, kde je pro děti speciálně vybavená herna. „Tuto službu využívají rodiče většinou jako kombinaci s výukou lyžování a mají tak delší prostor pro sebe. I zde mají děti svůj program, který je připraven na každý den. Třeba šumavská zvířátka, stavíme iglú, nejhezčí sněhulák, anebo poznejte šumavské skřítky,“ dodává Šárka Sásková.

Z lyžařské nabídky si zkrátka musí vybrat každý, i ten, kdo přijde bez lyží. Značkové lyže i pro ty nejmenší si může půjčit ve vybavené půjčovně.

Autor: Lenka Vašková

18.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
1 10

E-recept už spolkl miliardu. Víc, než přiznává stát, tvrdí expert

Petra Erbanová
DOTYK.CZ
6

Kulka ze samopalu zasáhla koleno, se sportem byl nadobro konec

Fotbalový agent Zíka: Ovlivnění nominací? Blbost. Jarolím patří k nejlepším

/ROZHOVOR/ Bylo to vážné obvinění. Karel Jarolím si podle faktického předsedy fotbalové asociace nechal „radit“ při nominacích do národního týmu od agentů. Toto tvrzení Romana Berbra však vyvrací „třetí“ strana: významný agent Pavel Zíka.

Dolínek vs. Černochová a žehnání azylu: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. října 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Změna v rakouských volbách. Sociální demokraté jsou nakonec druzí

Sociální demokracie poskočila v předčasných rakouských parlamentních volbách na druhé místo, ačkoliv se po neděli zdálo, že bude až třetí. Vyplývá to z předběžných konečných výsledků, které dnes v noci zveřejnilo rakouské ministerstvo vnitra. Změna nastala po započtení více než 750 tisíc korespondenčních hlasů.

Ťok připustil zavedení režijek i v soukromých vlacích

Čelní střet o režijní jízdenky na dráze mezi ministerstvem dopravy a železničními odbory se odsunul na povolební týden, ačkoliv první schůzka obou stran byla plánována už na týden minulý.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení