Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústecké rozhledny ovlivnily dějiny televizního vysílání

V rámci 50dílného seriálu Poznáváme Česko se dnes podíváme po rozhlednách, které lidé postavili z kamene. A nezapomeňte, z každého místa, které v létě navštívíte, nám můžete poslat tematickou fotografii a zúčastnit se soutěže o iPhone. Poslat je můžete i e-mailem.

8.8.2017
SDÍLEJ:

Komáří VížkaFoto: Hejkal, CC BY SA 2.0. Wikimedia Commons

Nejvyšší stolovou horu v České republice nelze přehlédnout. Nezaměnitelný tvar Děčínského Sněžníku je vidět na desítky kilometrů daleko. Stejně tak je nezaměnitelná rozhledna, která stojí na jejím vrcholku již 153 roky. Je tak jednou z nejstarších rozhleden u nás. Vyhlídka stojí v Labských pískovcích přibližně sedm kilometrů od Děčína. Z vrcholu hory i z rozhledny je úchvatný výhled na vrcholky Českého Švýcarska, na Lužické hory i na České středohoří. Při dobrém počasí nabízí Sněžník viditelnost do mnoha desítek kilometrů. Vidět je možné například Ještěd, Říp nebo Bezděz. Z Drážďanské vyhlídky je pak vidět i hlavní město Saska.

SIGNÁL Z OLYMPIÁDY

Dnešní rozhledna byla postavena v roce 1864 jako trigonometrická věž, na jejíž stavbě se o dva roky dříve dohodli zástupci Rakouska, Saska a Pruska. Její stavba, které posloužil kámen přímo ze Sněžníku, tehdy vyšla na 20 tisíc zlatých, dělník si přitom vydělal jen 100 až 200 zlatých ročně. Zeměměřickému účelu ale věž nesloužila dlouho a velmi brzy se stala vyhledávaným cílem turistů.

A nejen těch. V roce 1936 se na Děčínském Sněžníku začala psát historie sledování televize na českém území. Profesorovi děčínské technické školy Matthiasu Färberovi se na této 723 metry vysoké hoře podařilo 24. srpna 1936 zachytit signál televizního vysílání z olympiády v Berlíně.

Ne vždy ale byla Kamenná dáma, jak rozhledně přezdívají místní lidé, v tak dobrém stavu, jako je tomu nyní. První opravy se vyhlídka dočkala až v roce 1971 a na začátku 90. let minulého století se dokonce kvůli jejímu špatnému stavu uvažovalo o stržení. V roce 1992 ale prošla náročnou opravou za přibližně dva miliony, která ji zachránila i pro další milovníky dalekých rozhledů. Další rekonstrukcí pak Sněžník prošel v nedávné době.

PŮVODNĚ TU STÁVALA ZVONICE

Při putování Krušnými horami je jedním z turisticky nejzajímavějších míst vr-chol Komáří Vížky severně od Teplic. Komáří věžičku, která se nachází v nadmořské výšce 806 metrů nad mořem nedaleko Krupky, lze považovat za nejstarší rozhlednu celého hřebene Krušných hor.

Historie zdejších staveb sahá až do 16. století. Původně zde stála zvonice, ke které byl následně přistavěn malý domek. V něm žil zvoník, byl to buď starý, nebo zmrzačený horník, který již nemohl v šachtě pracovat. Jeho jedinou povinností bylo zvonit začátek fárání a večer konec díla. Zvonil také na poplach při nejrůznějších důlních neštěstích a o velkých svátcích.

V roce 1857 zde postavil milovník rozhleden kníže Clary Aldringen hostinec s věží, která byla jakousi napodobeninou původní zvonice. Na Komáří Vížku se tehdy vrátil zvon, který místní v časech třicetileté války ukryli před Švédy do kostela v Krupce.

OKNA VYHLÍDKY BYLA ZABEDNĚNA

Rozhledna na Komáří Vížce sloužila svému účelu až do 90. let 20. století, kdy ji noví soukromí majitelé nechali kompletně zrekonstruovat. Součástí této opravy bylo bohužel i zabednění vyhlídkových oken a uzavření rozhledny. Jakékoli možnosti rozhlednu obnovit pak dlouhodobě narážely na nedostatek financí majitele na opravu zchátralého schodiště uvnitř věže.

Naštěstí je od paty rozhledny, kde je terasa, prakticky stejný výhled jako z ní. Severně lze pozorovat české Fojtovice a německou část Krušných hor. Východně pak Děčínský Sněžník, Lužické hory, Ještěd, Jizerské hory, Krkonoše. Jižní pohled nabízí výhled do dlaně Českého středohoří. Západně je vidět Podkrušnohoří, Bouřňák, hřeben Krušných hor. 

Jak se dostat na rozhlednu Sněžník: Jediná cesta k rozhledně vede z obce Sněžník, kam je možné dostat se několika způsoby. Téměř po rovině z Tisé, do krátkého, ale příkrého kopce z Jílového, nebo z Děčína Podmokel nebo z Přípeře. Poslední varianta je ale relativně dlouhá. Měří třináct kilometrů.
Otevírací doba: letní prázdniny: denně od 9 do 17 hodin, září-říjen, duben-červen: po-pá 10-17 hodin, víkendy a svátky 9-17 hodin, listopad-březen: víkendy a svátky 10-16 hodin
Vstupné: dospělí: 30 korun, děti: 15 korun

Jak se dostat na Komáří Vížku: Autem dojeďte do Krupky a následně využijte místní lanovku.
Provoz lanovky: V období od 1. dubna do 30. září jezdí od 8.30 do 18.30 hodin, mezi 1. říjnem a 31. březnem končí provoz již v 16.30 hodin.

KLEŤ: Z NEJSTARŠÍ KAMENNÉ ROZHLEDNY STŘEDNÍ EVROPY UVIDÍTE I ALPY
Kleť, bájná hora Českobudějovičáků, je s nadmořskou výškou 1084 metrů nejvyšší horou Blanského lesa. Z rozhledny, kterou vystavěl v roce 1822 kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenbergu, lze spatřit i Alpy. Stavba je nejstarší kamennou vyhlídkou nejen u nás, ale v celé střední Evropě. Vedle ní stojí horská chata s možností ubytování a restaurací, kde musíte ochutnat některou z úžasných polévek šéfa Dana. Na samotný vrcholek Kleti vede několik cest a lanovka. Pod vrcholem stojí za návštěvu planetárium a hvězdárna.

Jak se tam dostanete: Z Českých Budějovic po E55 odbočte na Křemži a v obci Mříč zahněte na Holubov.
Otevírací doba: denně od 9 do 17 hodin
TIP Deníku: Na vrcholku Kleti si půjčte koloběžku a vydejte se na dobrodružnou jízdu třeba až do Českého Krumlova.

LIBERECKÁ VÝŠINA PŘIPOMÍNÁ STŘEDOVĚKÝ RYTÍŘSKÝ HRAD
Libereckou výšinu nechal v roce 1901 postavit Heinrich Liebieg. Nad Lidovými sady vyrostla 25 metrů vysoká vyhlídková věž připomínající středověký rytířský hrad. Romantický ráz vyhlídky doplňuje ještě příkop s mostem a různé historizující doplňky. Od šedesátých let však prošla necitlivými přestavbami a poté chátrala. V rámci rekonstrukce došlo k znovuobnovení „středověkého“ vzhledu budovy, vodního příkopu i jezírka, které bylo léta schované pod skládkou. Nově byla otevřena v roce 2013. V současné době zde funguje restaurace, hotel a přístupná je i vyhlídka.

Jak se tam dostanete: K rozhledně se dostane pěšky z Lidových sadů, nebo se lze přiblížit autem.
TIP Deníku: Projděte se lesem ke studánce, ke které skautský oddíl umístil svou lilii.

ČESKÁ BABYLÓNSKÁ VĚŽ NESLA JMÉNO I ADOLFA HITLERA
Pětadvacet metrů vysoká Krásenská rozhledna se nachází na Krásenském vrchu ve výšce 777 m n. m. nedaleko města Horní Slavkov. Rozhledna je jednou z nejpodivuhodnějších v zemi. Důvodem je především její neobvyklý tvar, kdy po obvodu se jako spirála vine vnější schodiště. Vyhlídka vznikla v době velké hospodářské krize a její stavba zachránila živobytí mnohým krásenským obyvatelům. Největším inspirátorem a propagátorem stavby byl místní rodák Alfréd Ruppert. Samotný tvar věže navrhl sochař Willy Russ, který se nechal inspirovat orientálními stavbami, hlavně Babylónskou věží.

Jak se tam dostanete: Nejlépe se k ní dostanete z Krásna po žlutě značené turistické cestě.
Otevírací doba: Volně přístupná.
Zajímavost: Za války nesla rozhledna jméno Adolfa Hitlera.

Autor: Alexandr Vanžura, Martin Košťál

8.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Setkání k zahájení senátní a komunální kampaně hnutí ANO za účasti předsedy hnutí Andreje Babiše a pražských kandidátů do zastupitelstva a Senátu proběhlo 1. září v Praze.
1 10

Kandidátky ANO: mandát nebude obhajovat třetina poslanců

Polárního ledu stále ubývá a tuleni pak nemají na čem ležet.
5

Na Arktidě ubývá led ve velkém. Každý rok zmizí kry větší než Česko

DOTYK.CZ

Film mladé české režisérky bojuje o studentského Oscara

/ VIDEO / Celkem osm let vznikal surrealistický krátký film režisérky Marie Dvořákové Kdo je kdo v mykologii. Film získal letos v srpnu ve Spojených státech nominaci na studentského Oscara. K jeho vzniku přispěla pozoruhodným způsobem i produkce Ridleyho Scotta.

Rodinným firmám se v Česku daří. Stále více investují do svého rozvoje

Rodinné firmy jsou ohledně budoucnosti optimistické a stále více investují do rozvoje svého podnikání. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, který byl vyhotoven k příležitosti zahájení dalšího ročníku soutěže Rodinná firma roku. Podle tohoto průzkumu si malé firmy stále častěji berou investiční úvěry, přičemž u 62 procent firem, jež si tento druh úvěru vzaly, došlo k navýšení obratu či zisku o 15 procent.

Britští politici odsoudili Trumpa. Labouristé vyzvali ke zrušení jeho návštěvy

Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že je důležité odsoudit krajně pravicové názory "kdekoli je slyšíme", když jí byla položena otázka ohledně reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa na střety ve Spojených státech.

Zabavení řidičských průkazů za alimenty se rozšíří. Hrozba je účinná

Exekutoři budou moci zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let věku. Poslaneckou novelu exekučního řádu dnes schválil Senát, nyní ji dostane k podpisu prezident. V současnosti mohou exekutoři pozastavit řidičský průkaz jen dlužníkům alimentů za nezletilé, tedy děti do 18 let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení