Albrechta z Valdštejna, jednoho z nejmocnějších a nejbohatších českých šlechticů pobělohorské doby, připomíná v Praze především palác a jízdárna nesoucí jeho jméno. V těchto historických objektech pod Pražským hradem dnes sídlí Senát, horní komora parlamentu. Pozornost si zaslouží i přiléhající zahrada, kterou rovněž založil slavný generál.

Když Albrecht zahradu kolem roku 1630 zakládal, pojal její podobu velkolepě. Už rozloha přes 14 tisíc metrů čtverečních dávala tušit, že na ničem nebude šetřit. A skutečně, nechal vytvořit oslňující a přísně geometricky řešenou barokní zahradu ve stylu italského parku. Ze západu, severu a východu ji sevřely budovy paláce, z jihu pak vysoká ohradní zeď s oblouky. Většina krás zahrady se dochovala do současnosti.

Unikátní sala terrena

Velkolepě působí největší sala terrena, neboli zahradní sál, v Praze. Otevřená stavba neměla v době vzniku a ani později obdoby. V letním období se v ní odehrávají různé kulturní akce, na které má veřejnost volný přístup. Jsou to například od června do září koncerty Kulturního léta ve Valdštejnské zahradě, ale i další hudební a kulturní festivaly.

„Od začátku června do konce září každý čtvrtek od 17 hodin vystupují v rámci Kulturního léta soubory z různých krajů. Stejně tomu bude i letos a vstup bude jako obvykle zdarma,“ říká tisková mluvčí Senátu Pavlína Heřmánková.

V zahradě lze obdivovat i historickou voliéru, umělou krápníkovou stěnu s jeskyňkami, čtvercovou mramorovou kašnu s bronzovou sochou Venuše, velký bazén, ostrůvek nesoucí plastiku Herkula, skleník a jízdárnu.

„Do zahrady chodím několikrát do roka se svými dětmi. Vždy chtějí znovu vidět především krápníkovou stěnu, která podněcuje jejich fantazii. Pokaždé v ní objeví jiný obličej, hady či jiná zvířata i tajemné bytosti,“ svěřuje se Lucie Marešová, jedna z návštěvnic zahrady.

Krásná i funkční výzdoba

Ilustrační foto.Ve spojení obou jejích částí dominuje pískovcová kašna s vodotryskem. V zahradě je volně rozmístěna řada soch mytických postav a několik reliéfních váz. Většina originálů patřila do rozsáhlých Valdštejnových sbírek. Těch se však na konci třicetileté války zmocnili Švédové a tak dnes v zahradě stojí „jen“ sto let staré kopie.

Valdštejnská zahrada v průběhu své dosavadní téměř čtyřsetleté historie podléhala různým „módním“ vlnám, které však nijak zásadně neměnily její vzhled, spíše ho obohacovaly. Například v polovině 18. století přibyly pozdně barokní kamenné sochy Hérakla, Diany a Apollóna, později stromový hájek protkaný množstvím cestiček a dalších šestnáct soch rozmístěných okolo hlavní kašny.

Období vrcholného baroka nejvíce zaměstnalo současné restaurátory, kteří na přelomu tisíciletí v zahradě pracovali. Provedli opravu bazénu i skleníku, který byl zmenšen a slouží k regeneraci okrasné zeleně senátu i pro přípravu rostlin do zahrady. V bazénu plavou jeseni, karasi, štiky, kapři a sumec. Citlivé rekonstrukce se dočkaly kašny a kamenné prvky.

I dnes má v zahradě své předem určené místo každý strom i keř. Zdejší rostliny reprezentují druhy, pěstované a dovážené za Albrechtovy éry.

Kromě lidí se tu líbí i zvířatům. Po rozsáhlé ploše se nerušeně procházejí pávi, ve voliéře přebývá osm výrů velkých, kteří letos přivedli na svět tři mláďata.

Mluvčí Senátu Pavlína Heřmánková řekla Deníku:

V zahradě se dá odpočinout a načerpat nová inspirace

Valdštejnskou zahradu, stejně jako celý Valdštejnský palác a stavby v jeho okolí, má pod správou Senát Parlamentu ČR. Jeho kancelář zajišťuje nejen údržbu budov a zahrady, ale stará se i o kulturní program, který probíhá od jara do podzimu. O zajímavostech Valdštejnské zahrady jsme hovořili s tiskovou tajemnicí Senátu Pavlínou Heřmánkovou.

V kterém ročním období je Valdštejnská zahrada nejnavštěvovanější?

Na jaře a v létě, kdy se stává zelenou oázou v centru Prahy. V létě navíc ožívá hudbou.

Přicházejí více domácí, či zahraniční turisté?

Valdštejnská zahrada je přitažlivá jak pro obyvatele Prahy, tak pro turisty. Někteří lidé sem chodí na procházku takřka každý den, jiní při výletu do metropole.

Čím zahrada návštěvníky nejvíce přitahuje?

Obyvatelé hlavního města, stejně jako mimopražští či turisté si sem přicházejí vychutnat atmosféru barokní zahrady plné zeleně, krásných soch a kašen. Toto místo je vhodné nejen k odpočinku, ale také k načerpání inspirace.

Které letošní akce Senátu by si lidé neměli nechat ujít?

Kromě koncertů v rámci Kulturního léta stojí rozhodně za vidění také výstavy, které Kancelář Senátu připravuje ve Výstavní síni Senátu, jež je na prvním nádvoří Valdštejnského paláce. Až do 22. dubna zde probíhá expozice Kámen, kov, šperk. Následovat bude výstava Boty, boty, botičky. Výstavní síň je otevřena rovněž každý den. Chystané akce stejně jako program Kulturního léta a konkrétní otevírací hodiny naleznou zájemci na webových stránkách www.senat.cz.

Michal Vrbecký