VYBERTE SI REGION

Víkend v Ostravě: Dožínky, návrat do historie, pohled do zákulisí ČD i popelářů

Ostravsko - Kam vyrazit o víkendu v Ostravě a okolí? Je z čeho vybírat. Podívejte se na náš přehled tipů - tentokrát převážně ostravských akcí.

23.9.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Kucej

Nahlédněte do zákulisí ČD

Do prostředí, kam se za normálních okolností veřejnost nepodívá, zvou zítra České dráhy v rámci Regionálního dne železnice v Ostravě.

V průběhu oslav se návštěvníci mohou projet parními vlaky, nebo si prohlédnout prostory řídícího stavědla. Centrem oslav v kraji se stane areál železniční stanice Ostrava hl. n. a jejího okolí. Budou vypraveny zvláštní historické parní vlaky tažené lokomotivou „Rosnička". Na tzv. „ostravské kolečko" vyjede souprava čtyřikrát v 9.05, 11.05, 13.05 a 15.05 hodin.

Další zvláštní motorový vlak bude jezdit po areálu železniční stanice Ostrava hl. n. Tyto jízdy budou s prohlídkou prostor ČD Cargo, Střediska oprav kolejových vozidel Ostrava (bývalé depo). Souprava bude vyjíždět ze stanice Ostrava hl. n. každou hodinu od 9 do 15 hodin. Jízdenky si mohou zájemci pořídit ve stanicích Ostrava hl. n., Ostrava-Svinov a Ostrava střed.

Jednosměrná jízdenka na „ostravské kolečko" přijde na 40 korun. Děti od 6 do 15 let polovic, děti do 6 let pojedou zdarma. 

Pozvánka do cirkusu Drezura lvů a tygrů, vzdušná akrobacie, žonglování i klauni pobaví návštěvníky Cirkusu Budapešť, který až do neděle 2. října zakotvil v Ostravě-Porubě vedle čerpací stanice OMV v Opavské ulici. Jeden z největších maďarských cirkusů s téměř stoletou tradicí připravil pro návštěvníky bohatý program, v němž vystupují artisté v převlecích populárních filmových hrdinů, padouchů i animovaných postav. Lákadlem jsou také akrobati v kole smrti nebo balet s holuby. Od středy do pátku začínají vystoupení v 17 hodin, v sobotu a v neděli v 15 hodin, pondělí a úterý se představení nekonají. Vstupné je 180 korun, od pátku do neděle platí jedno dítě do 12 let ze skupinky polovinu. 

Návrat do historie Ostravy

V sobotu mají zájemci o dějiny Ostravy možnost svézt se v historických vozidlech dopravního podniku. Tramvaje budou jezdit obousměrně na trase Hlavní nádraží - Výstaviště - Hranečník, trolejbusy tentokrát na trase Hlavní nádraží - Nová radnice - Most Miloše Sýkory - Hranečník a naopak.

Spoje budou jezdit každých třicet minut. Speciální jízdné bude k zakoupení pouze u průvodčího ve vozidle, dospělí za něj zaplatí 30 korun, děti do patnácti let polovinu. 

Dny českého piva

Dnes začíná čtvrtý ročník oslav českého piva. Ty i letos budou celotýdenní a potrvají až do 1. října. Pivovar Ostravar v nich uvede do vybraných restaurací a hospod další Speciál ze spilky: piva ALE Ostravar Ruby. V nich se bude čepovat po celý podzim. Slavnostní naražení tohoto svrchně kvašeného ležáku se uskuteční dnes v 18 hodin v hospodě U Dudáka a v 19.30 v Ostravarně U Jubilejní. 

Bělské dožínky

Za školní jídelnou ve Staré Bělé se v neděli konají tradiční Bělské dožínky s bohatým doprovodným programem. Se svými vystoupeními se představí děti ze základních a mateřských škol, obce uvidí spanilou jízdu traktorů, které si budou moci prohlédnout, samozřejmostí jsou prodejní stánky s občerstvením i místními produkty.

Program začíná v 9.30 hodin a vstup je zdarma.

15 let kraje naposledy

Poslední zastávkou ojedinělé výstavy s názvem 15 let Moravskoslezského kraje je Avion Shopping Park v Ostravě. Na patnácti panelech tam připomínají patnáct let své existence Moravskoslezský kraj a Moravskoslezský Deník.

Z jedné strany prezentuje na jednotlivých panelech Moravskoslezský kraj statistiky a zajímavosti v různých odvětvích, druhá strana každého panelu přináší jednotlivé roky a události, o nichž Moravskoslezský Deník informoval.

Výstava je v ostravském nákupním centru k vidění do konce září. Před tím ji mohli navštívit lidé v Novém Jičíně, Třinci, Havířově, Opavě, Frýdku-Místku a Karviné. 

Tři výstavy na Černé louce

Největší výstava pro zahrádkáře a včelaře v Moravskoslezském kraji Život na zahradě se koná ode dneška do neděle na Výstavišti Černá louka. Nabídne prodej květin, okrasných rostlin a dřevin, včelařských a zahrádkářských produktů a potřeb. Přijedou výrobci a prodejci nejen od nás, ale i z Polska a Slovenska.

Současně se na ostravské Černé louce koná výstava Zdraví a duše, která spojuje zdravý životní styl a esoteriku. Nabídne produkty a služby z oblasti alternativní medicíny, zdravého životního stylu, esoteriky a Feng-Shui. V programu jsou i přednášky, workshopy, meditace, muzikoterapie a ukázky cvičení.

Dnes a zítra se představí záhadolog Arnošt Vašíček s tématy Egyptské záhady nebo Labyrint záhad Největší mystéria Čech, Moravy a Slezska. Zítra se po skončení výstavy Zdraví a duše koná na Slezskoostravském hradě přechod po žhavém uhlí. 

Dobrobazar ve Qualt café

Pokud máte rádi dobrou kávu a chcete přispět na dobrou věc, pak přijďte zítra do Přívozské ulice v Ostravě do Qualt café. Od 10.00 hodin si můžete koupit něco hezkého na sebe, pořídit pěkný šátek či šál nebo ozdobit se náhrdelníkem z korálků. Akce s názvem Dobrobazar aneb Babíííýýý léto nabízí podzimní kousky, které se jiným marnotratným holkám nehodily. Výtěžek z dobrobazaru poputuje na konto Mobilního hospice Ondrášek. 

Rozloučení s létem v Krásném Poli

Na fotbalovém hřišti v Krásném Poli se zítra hodinu po poledni koná Rozloučení s létem. Program zahrnuje soutěže i hry, představení klaunů, žongléřů a pejskařů věnujících se agility, jízdy na koních, střelbu z luku či vzduchovky, horolezeckou stěnu i řadu netradičních sportovních disciplín. A večer vystoupí skupina Sova Band. 

Popeláři otevřou své dveře 

Poprvé ve své historii umožní zítra OZO Ostrava lidem nahlédnout na místa, kde končí zelený odpad svážený z hnědých BIO kontejnerů. Den otevřených dveří se koná od 9 do 16 hodin v areálu skládky a kompostárny v Hrušově.

Bude zde prohlídka s odborným výkladem, výstava popelářských aut (s možností focení na stupačkách), sběrných nádob i tříděných plastů, hry a soutěže pro malé i velké na téma separace odpadů, tvořivá dílna, obchod nabízející OZO dárky a upomínkové předměty. A pokud nezaprší, tak i lety v upoutaném balonu! 

Taekwon-do v Trojhalí

Trojhalí na Karolině o víkendu hostí největší soutěžní přehlídku korejského bojového umění taekwon-do v tuzemsku. Akci nazvanou Moravia Open 2016 pořádá Škola Taekwon-do ITF Karviná a účast na ní přislíbil i český reprezentační tým.

„Pro letošní ročník jsme připravili novinky, jako otevřený turnaj v point fightingu, open kategorii matsogi či ukázky speciálních přerážení," upřesňují organizátoři. Soutěže v Trojhalí začínají zítra i v neděli vždy od 9 hodin. 

Víkend ve Světě techniky

Nahlédnout pod pokličku různých vědeckých disciplín můžete i v ostravském Světě techniky v areálu Dolních Vítkovic. Ve dnech 24. a 25. září 2016 čeká na návštěvníky doprovodný program A země se točí.

„Seznámí vás se životem a dílem francouzského fyzika a matematika Jeana Foucaulta – otce slaveného kyvadla, na němž byl názorně demonstrován otáčivý pohyb planety Země. Anebo se zkuste popasovat s obřím gyroskopem v přízemí Velkého Světa techniky! Nechte se pořádně protočit a na vlastní kůži zažijte, jak se asi cítí piloti Formule 1," sdělil Jan Píšala z České asociace science center.

Bohatý program se koná i v sousedním Malém Světě techniky U6. V sobotu 24. září 2016 můžete s dětmi vyrábět antistresový míček. O den později si mohou udělat radost všichni pečliví čtenáři. Díky originálním záložkám, které si sami vyrobí, totiž už nikdy nezapomenou, kde skončili se čtením.

V sobotu 24. září se navíc za podpory Moravskoslezského kraje uskuteční druhý ročník akce Fajne léto. Návštěvníci si budou moci v unikátním prostředí Světa techniky vychutnat skvělou science show v Divadle vědy, nebudou chybět pokusy v Minivědě a zábavný Vědatlon. Pro nejmenší návštěvníky je připravena i hravá ukázka výroby zvířátek z nafukovacích balónků, malování na obličej a sportovní soutěže.

Pouť v parku U Rakety

Tradiční mariánskohorská pouť se koná zítra od 13 do 19 hodin v parku U Rakety u plynojemu. Kromě kolotočů, řemeslných výrobků a stánků s občerstvením se lidé mohou těšit na zpěvačku Lenku Hrůzovou, klauna Hopsalína, skupiny Standa Banda a dětí ze škol a školek. Hostem pouti je od 14 hodin Michal Tučný Revival Band.

Charitativní vyjížďka Bělským lesem

Na kole či koloběžce by se měli zítra do Bělského lesa vydat ti, kteří chtějí pomoci dobré věci. Od 17 hodin se zde koná charitativní vyjížďka Cyklosvětluška, aneb Světýlka naděje. Trasy připravili organizátoři tři, a to podle stupně náročnosti.

Pamatovali také na rodiny s dětmi. Každému účastníkovi dají i světýlko, aby s ním pak lidé po setmění vytvořili světelného hada. Celá akce, jejíž výtěžek dostane Mobilní hospic Ondrášek, vyvrcholí vystoupením kapely Nebe.

Barista Cup v Trojhalí Karolina

Pátý ročník soutěže nejen ostravských baristů Barista Cup se koná zítra v Trojhalí Karolina. V soutěži o nejlepší espresso nebo cappuccino se utká devět baristů, kteří svůj nápoj musí připravit v dvanáctiminutovém limitu. Kromě přípravy kávy se návštěvníci mohou na zábavné Public Cofee stage seznámit s profesionálním umem holičských mistrů z firmy Old Town Barbershop Ostrava, připravena bude i Gastro zóna, kde si na své přijdou nejen milovníci masa, ale také vegetariáni, a pro děti je připravena Kids zóna.

Vstup na akci je zdarma, pro veřejnost bude zpřístupněna od 9 hodin a první soutěžící se představí v 10 hodin. 

Vycházka po Pustkovci pro „Tlapky"

Ostrava Komentovanou procházku po Pustkovci pořádá v neděli od 10 a od 14 hodin ostravský informační servis. Zájemci se dozvědí střípky z historie této menší čtvrti, jejíž dějiny se začaly psát již na přelomu XIII. a XIV. století a o jejímž hostinci U Zlatého lva z roku 1769 básnil i Petr Bezruč. Vychází se od stanice tramvají Bedřicha Nikodéma. Výtěžek z účastnického poplatku dostanou Neposedné tlapky, spolek starající se o zanedbané a týrané pejsky. 

ZA HRANICEMI OSTRAVY

Šermíři na hradě Hukvaldy

Na hradě Hukvaldy zítra vystoupí ve čtyřech samostatných vstupech skupina historického šermu. Součástí akce jsou také ukázky zbraní a zbroje, které si mohou návštěvníci také vyzkoušet. (lmo)

Oderská mlýnice láká cyklisty

Další akce seriálu Kolo pro život se uskuteční tentokrát na Odersku. Je jí proslulá Oderská mlýnice s kopcem Mlýnice, který je prubířským kamenem pro každého závodníka.

Místem registrace i cílem je areál letního tábora Spálovský mlýn na pomezí Oder-Klokočůvku a Spálova. Na účastníky, jichž bylo ve čtvrtek dopoledne přihlášeno již více než 850, čeká několik tras.

Trasa B měří 56 kilometrů a má převýšení 1192 metrů, start je v 11.30 hodin, registrovat se je možné v sobotu v době od 8 do 11 hodin, nebo už dnes v době od 16 do 19 hodin. Do cíle musí závodníci dojet do 16.30 hodin.

Trasa C je dlouhá 34 kilometrů s převýšením 837 metrů a podmínky přihlášení i dojezdu do cíle jsou stejné jako v případě trasy B. Nejkratší je trasa D, dlouhá 13 kilometrů s převýšením 350 metrů, která startuje v 12.30 hodin. Zájemci se mohou registrovat stejně jako v předešlých případech, v cíli ale musí být již v 16 hodin.

Také letos pojede i kategorie Junior Trophy, které se mohou zúčastnit i ti nejmenší, kteří zvládají jízdu pouze na odrážedlech. Starší si mohou vyzkoušet junior trasu nebo trasu D. První věková kategorie startuje v 9.20 hodin, registrace končí 30 minut před startem dané kategorie. 

Šance hostí setkání se zábavou

Šance pro Šanci. Tak se jmenuje akce, která se uskuteční zítra v Mostech u Jablunkova. Půjde o setkání pro veřejnost se zábavným programem v areálu bývalého opevnění, které pořádá stejnojmenný spolek.

Začátek je naplánován na 14.30 hodin. Organizátoři zvou všechny, kteří by chtěli dát šanci Šanci a něco se o ní dozvědět. „Připravili jsme malý program s našimi přáteli z Polska," uvedli pořadatelé v pozvánce.

Akce potrvá oficiálně do 16 hodin, zájemci si však mohou pobyt prodloužit. „Bude možnost posedět u táborového ohniště. Kdo by měl zájem, lze v pevnosti přespat," upozornili pořadatelé s tím, že v případě deště se akce nekoná.

Mobilizaci připomenou nasvícené pevnosti 
Bohumín, Opavsko - Nadšenci z klubů vojenské historie či muzeí si zítra večer mohou připomenout výročí mobilizace z roku 1938 nasvětlením betonových bunkrů v pohraničí. Do akce zapojí 300 pevností. Poprvé se podobná akce nazvaná Světla nad bunkry konala v květnu při příležitosti osvobození republiky v roce 1945. Tehdy byly nasvíceny dvě stovky pevností. Tentokrát se do akce zapojí i dobrovolníci na Slovensku. ČTK to za pořadatele řekla Pavla Dluhoschová. „Nultý květnový ročník akce Světla nad bunkry vzbudil velký ohlas. Spontánně se zapojily stovky lidí, které nasvítily bezmála 200 objektů po celé zemi," uvedla. Organizátory to vedlo k myšlence zopakovat akci k výročí mobilizace, která byla vyhlášena 23. září 1938 ve 22 hodin. Během čtyřiadvaceti hodin se tehdy u většiny vojenských útvarů přihlásily tři čtvrtiny povolaných záložníků.

Podle pořadatelů se k myšlence nasvítit pevnosti stále přidávají další jednotlivci, kluby vojenské historie i muzea a díky obrovskému zájmu je už teď zřejmé, že nasvícených opevnění bude více než v květnu. Předběžný odhad pořadatelů se aktuálně pohybuje kolem 300 osvětlených pevností i lehkých objektů, takzvaných řopíků. Někteří z vlastníků a správců betonových pevností také chystají na celý tento den prohlídky a další doprovodné programy pro veřejnost.

„Díky tomu, že v pohraniční linii je vidět z jednoho bunkru na druhý, mohli bychom kolem celé republiky jednou vytvořit světelný řetěz," řekla za organizátory Veronika Honcová z Bohumína.

Československo vybudovalo ve 30. letech na ochranu před vnějším nepřítelem nejdokonalejší pevnostní systém v Evropě. První betonová pevnost byla vystavěna za pouhých několik dní právě v Bohumíně s označením MOS 2. (čtk)

Autor: Redakce

23.9.2016
SDÍLEJ:

Židovské muzeum v Berlíně vystavuje desítky golemů

Berlín – Desítky golemů všemožného vzhledu a různých velikostí figurují od konce minulého týdne v Židovském muzeu v Berlíně. Mytická postava, která je nerozlučně spojená s Prahou, je k vidění v malých i velkých verzích a v dřevěném, kovovém, plastovém nebo komiksovém provedení. Výstava se ale nevěnuje pouze golemům minulosti. Klade si třeba také otázku, jestli se v budoucnosti ničivým golemem nemůže stát republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump.

Dva ze tří největších akvaparků v Česku jsou v zisku

Zdání, které vyvolávají plná parkoviště před velkými akvaparky, neklame. O platící klienty zde nemají nouzi. Například čestlický Aquapalace loni napočítal přes 820 tisíc návštěvníků a byl tak pátou nejvyhledávanější atrakcí v Česku. Termální Aqualand Moravia u Novomlýnských nádrží navštívilo 710 tisíc lidí.

AKTUALIZOVÁNO
Evropská liga: Sparta - Inter Milán

Senzace na Letné. Sparta po skvělém výkonu smetla slavný Inter 3:1!

Praha /FOTOGALERIE/ - Fotbalisté Sparty porazili ve druhém kole základní skupiny Evropské ligy na Letné Inter Milán 3:1. O výhře rozhodli autor dvou gólů Václav Kadlec a Mario Holek, kteří pro dosavadního asistenta a kouče dorostu Davida Holoubka zařídili vítěznou premiéru mezi dospělými. Za Inter snížil v 71. minutě Rodrigo Palacio, hosté navíc v závěru přišli o vyloučeného Andreu Ranocchia.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies