VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český poutník: Vzhůru do nitra země

Krupka má dvojí atmosféru. Můžete zde obdivovat řadu památek a kochat se krásnými výhledy na Krušné hory. Zároveň z mnoha míst dýchá smutek a beznaděj opuštěné krajiny. Při dnešním putování jsem se setkal s obojím.

18.3.2014
SDÍLEJ:

Jako horník by si poutník moc nevydělal. Raději se toulá na denním světle. Foto: Miroslav Rendl

Z vlaku vystupuji na zastávce Bohosudov krátce po deváté hodině a mířím do centra této kdysi samostatné obce, která je dnes již součástí Krupky. Dominantou této části města je barokní bazilika Panny Marie Sedmibolestné, která je dílem italských architektů Giulia a Octavia Broggiových a pochází z let 1701-1706. Nedílnou součástí poutního kostela je i komplex bývalého jezuitského kláštera s biskupským gymnáziem založeným v roce 1679 a obnoveným po roce 1990.

Objekt je veřejnosti přístupný ve vymezených hodinách. Mně se ale bohužel dovnitř dostat nepodařilo, dveře byly zavřené a na zvonění na faře nikdo nereagoval. Tak snad někdy příště.

Procházím náměstím kolem prázdných a mnohdy i rozbitých výloh bývalých obchodů. Bez známek života je i hotel na náměstí. Kdysi možná rušné centrum, dnes „oživují" jen herna a dva obchody s potravinami.

Nejdelší lanovka

Při cestě k největší místní turistické atrakci, lanovce, míjím opuštěnou budovu nádraží Bohosudov zastávka. Koleje tu místo vlaků slouží místní mládeži, která zde pořádá podivné dýchánky, soudě podle pozvání dvou dívek, kterého se mi dostává: „Vykašli se na focení a pojď si s námi dát trochu perníku." Ale možná jsem zbytečně podezíravý a chtějí mě jen pozvat na chutnou svačinku z Pardubic. Pro jistotu odmítám a mířím k nejdelší lanové dráze ve východní Evropě bez mezistanice. Měří 2,3 kilometru a při patnáctiminutové jízdě překonává převýšení 482 metrů. Těším se na krásné rozhledy z Komáří vížky, která se nachází 806 metrů nad mořem, ale jak se blížím k vrcholu, začínám tušit, že budu opět zklamán. Mlha houstne a za chvíli je taková, že by se dala krájet.

Nutno dodat, že rozhlednu na horském hotelu bych si neužil ani za hezkého počasí. Už několik let je kvůli špatnému stavu zavřená a zůstane tomu tak prý navždy. Vlastník nemá na opravu peníze.

Exkurze do podzemí

Dopřávám si zahřívací grog a po příhraniční hornické naučné stezce mířím zpět do Krupky. Stezka vede přes Horní Krupku, která je mimo turistickou sezónu téměř bez života. Zjevně delší dobu je opuštěný i místní penzión, v němž našly nový domov zatoulané kočky. Přibližně dva kilometry pod Horní Krupkou se zastavuji u prohlídkové štoly Starý Martin.  Na půlhodinový výlet za historií dobývání rudy a cínu, mě bere průvodce Alexej Tehlár. „Štola Starý Martin je jedno z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru. Otevírá severozápadní část žíly Lukáš, která je nejdelší a nejbohatší cínovou rudní žílou nejen v Čechách, ale i v celé střední Evropě," sděluje mi s pýchou v hlase a vede mě do „nitra země."

Dozvídám se, že ražbu zde prováděli už na konci 15. století. Poprvé štolu uzavřeli v roce 1922, za války těžbu obnovili a v omezené míře tu horníci pracovali až do 50. let. „Tehdy štolu definitivně uzavřeli. Její ústí se postupně zbortilo, takže byla nepřístupná. Obnovovací práce začaly až v roce 1998 a 15. září 2000 se štola znovu otevřela, tentokrát ale jen pro turistické účely," dodává Alexej.

Nejhezčí ulice

Pod štolou opouštím naučnou stezku a napojuji se na zelenou turistickou značku. Procházím místy, kde ještě před sto lety stály desítky chalup. Připomínkou těchto časů jsou dnes již jen zbytky kamenných zdí, které rozdělovaly jednotlivá políčka a umírající staré ovocné stromy.

Zpět do Krupky přicházím po Husově ulici, která je městskou památkovou zónou a bezesporu nejhezčím místem celého města. Jsou zde historické domy, pravda některé nejsou v nejlepším stavu, dva kostely, zřícenina hradu a také muzeum. Uvnitř si mohou návštěvníci prohlédnout expozici o těžbě cínu a rudy a nahlédnout do minulosti zdejších hasičů. K vidění jsou staré stříkačky, uniformy i hasící potřeby. „Jezdí se k nám dívat hodně potomků zdejších původních německých obyvatel. Především díky jejich finančním darům se podařilo řadu předmětů i budov zachránit," říká průvodce muzea Klaus Tůma.

Vypálený kostel

Jeden z nejkrásnějších pohledů na historickou, ale i novodobou část Krupky, se nachází od zříceniny hradu Krupka, který vznikl před rokem 1330 jako strážní pevnost na ochranu cínových dolů, hornického městečka a obchodní stezky do Saska. Šternberkové navíc nechali v letech 1695-1697 na nádvoří postavit budovu pro panský horní úřad. Dnes je zde hotel a restaurace. V zadní části nádvoří najdete pomník básníka Johanna Wolfganga Goetha.

Mířím zpět do Bohosudova, odkud se vydávám k poslednímu místu dnešního putování. Tím je zřícenina prvního hornického kostela svatého Prokopa nacházejícího se na okraji města při silnici na Teplice. Kostel ze 13. století byl pobořen za třicetiletých válek a znovu opraven v 17. století. Definitivní zkázu mu přinesl požár v roce 1939 úmyslně založený nacistickou mládeží. Naproti kostelu se nachází pomník a společný hrob 313 vězňů, kteří v Bohosudově zemřeli při transportu smrti v roce 1945.

Na tomto tragickém místě opouštím krásný, ale smutný kraj, který se ještě stále nevypořádal s pohnutými událostmi 20. století. Moc bych mu přál, aby se mu to nakonec podařilo.

Líbilo

Husitská ulice, která bývala ve středověku centrem městského života, s kostelem, muzeem a zříceninou hradu.

Nelíbilo

Opuštěné a zanedbané domy v Krupce, opuštěná železniční trať.

Tipy v okolí:

*Teplice: Horké lázeňské prameny s nejznámějším Pravřídlem. Podle legendy známy již od roku 762. Lázně vyrůstaly od 16. století, převážná část lázeňských objektů vznikla po požáru v roce 1793, současná lázeňská kolonáda vybudována v roce 1990. Hodnotná botanická zahrada založená v 19. století. Na návrší Letná zchátralá umělá zřícenina Škvárovník (Schlackenburg) z let 1805-1826. Monumentální budova Podkrušnohorského divadla z let 1919-1924.

*Dubí: Od roku 1862 jsou v provozu klimatické a vodoléčebné lázně, léčí se zde především nemoci nervového a pohybového ústrojí. Dominantu tvoří kostel Neposkvrněného početí Panny Marie z let 1898-1906. V provozu sklárny a proslulá výroba porcelánu.

*Chlumec: Podkrušnohorská obec na místě přemyslovského hradu doloženého v roce 993, její okolí v minulosti dějištěm důležitých bitev. Kníže Břetislav zde v roce 1040 porazil německého císaře Jindřicha III., kníže Soběslav v roce 1126 císaře Lothara a v roce 1813 tu byl poražen Napoleon. Původní renesanční zámek z roku 1596 zasažen bombardováním, jeho zbytky zachovány v hospodářských objektech, zámecký park z větší části zničen dolováním, v jeho zbytku výklenková kaple.

René Flášar

Autor: Redakce

18.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rekreační areál Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku.
AKTUALIZOVÁNO
33 5

Audit Čapího hnízda ulítl na internet. Namočení Agrofertu nelze vyloučit

Majitel bezpečnostní agentury Ali 21 Alois Neuman.
EXKLUZIVNĚ
6 5

Přísné kontroly na koncertu? Lidé se diví, ale jde o jejich bezpečí, říká expert

Příběhy falešných obětí z Manchesteru. Naletěl i slavný deník Daily Mail

Každá událost přináší nejen opravdové hrdiny a oběti. Už od nepaměti se rodí nepraví hrdinové, vítězové a poražení. Titanic měl své nepravé přeživší i nepřeživší. Sociální sítě umožňují lhářům ucházet se o pozornost. Také výbuch sebevražedného atentátníka v Manchesteru už zrodil na internetu neexistující oběti.

VÍME PRVNÍ

Novým ministrem školství bude Stanislav Štech, náměstek Valachové

Nástupcem ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) bude její náměstek Stanislav Štech. Štech je profesorem psychologie a před angažmá v resortu školství působil jako prorektor Univerzity Karlovy. Před třemi lety za ČSSD neúspěšně kandidoval do Senátu. Premiér Bohuslav Sobotka bývalou ministryni pochválil s tím, že se zachovala zodpovědně.

Úsměvy a dojetí. Kvitová okouzlila Paříž a potvrdila velký návrat

Tak je to venku. Druhý tenisový grandslam roku má rázem pikantnější náboj – na oranžové pařížské antuce se bude prohánět i Petra Kvitová. Včera to v dějišti French Open oficiálně potvrdila. „Je krásné, že tu můžu být. Nikdo nečekal, že tady budu. Jsem z toho nadšená, je to splněný sen," prohlásila tenistka, kterou loni v prosinci dosud neznámý útočník přepadl u ní doma v Prostějově a pořezal jí ruku.

Na Sicílii jednají státy G7. Venku je léto, v jednacím sále bude chladno

Všechno je jednou „poprvé". Pro amerického prezidenta Donalda Trumpa je toho tento týden „napoprvé" dost. První zahraniční cesta, první setkání s papežem, první jednání v NATO. Také setkání osmi světových ekonomických velmocí pod hlavičkou G7 je pro amerického politika první. Tentokrát se na něj vydal do Taorminy na Sicílii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies