Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzít psa na dovolenou k moři? Jen v krajním případě

Cestování, především delší, představuje pro domácí zvířata vždy větší či menší stres. Když už chcete, anebo se s nimi musíte vydat do světa, měli byste se na cesty dobře a v předstihu připravit.

8.7.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Ilustrační foto: Karel Pech

Zatímco vaší kočce bude v jedoucím autě vadit houpání a panující teplo daleko méně než psovi, v cíli cesty si role vymění. Pes se pobytu v novém prostředí obvykle velmi rychle přizpůsobí, kočka ho naopak bude snášet daleko hůře.

Pas a mikročip

Vyrážíte-li se svým zvířátkem na dovolenou do zemí Evropské unie (a také do Chorvatska, Švýcarska, Norska, San Marina anebo do Monaka), musíte mu pořídit pas. Evropský pas psům, kočkám i fretkám vystavují schválení soukromí veterinární lékaři, jejichž seznam je k dispozici na webových stránkách Státní veterinární správy České republiky.

Pas může dostat jen zvíře řádně identifikované – do 2. července roku 2011 stačí, je-li označeno tetováním, po tomto datu je už nezbytné vybavit ho mikročipem. Čtyřnozí cestovatelé musí být vždy očkováni proti vzteklině, Finsko k tomu vyžaduje i ošetření proti echinokokóze.

Ještě přísnější jsou Velká Británie, Irsko, Švédsko a Malta, které před vstupem na svá území kontrolují, zda zvířata disponují také sérologickým vyšetřením, jež zjišťuje, zda po vakcinaci mají dostatek protilátek proti vzteklině.

Dalším požadavkem těchto zemí je ošetření zvířat proti klíšťatům. Pokud se ocitnete v situaci, že se svými zvířaty musíte na delší čas zamířit přes oceány třeba do Ameriky, Asie, nebo dokonce do Austrálie, pak uděláte nejlépe, když se o konkrétních veterinárních požadavcích informujete na zastupitelských úřadech příslušných cílových zemí.

A starosti si ušetříte, pokud o spolupráci při přepravě zvířete požádáte firmy, jež se na tuto činnost specializují.

Lety v podpalubí

Na poslední chvíli letenku pro psa či kočku nejspíš neseženete. V žádném případě ne u nízkonákladových leteckých společností, ty totiž živá zvířata většinou vůbec nepřepravují. Největší tuzemský letecký přepravce, České aerolinie, umožňují cestovat se psem, kočkou, králíkem nebo činčilou i na palubě. Zvířata musí být před cestou umístěna do speciálních přepravek, jež se dají zakoupit na letišti, a jejich váha, včetně pořízené schrány (jak se odborně přepravce říká), nesmí přesáhnout osm kilogramů.

Přednost v letadle před domácími miláčky ovšem vždy dostanou psi, doprovázející zdravotně postižené, dále také psi policejní nebo záchranářští. Ti se schovávat do přepravek nemusejí a létají zcela zdarma. Ukáže-li se, že na palubě není pro vaše zvíře místo, anebo jde-li o psa velkého, musí do podpalubí. „V tomto případě se zvířátka umísťují mimo zavazadla a zásilky, a to do prostoru, kde se reguluje teplota, při tranzitu a překládání jsou pak kontrolována veterinářem, aby byla v pořádku,“ vysvětluje Pavel Kliment, který se leteckou dopravou malých i velkých zvířat zabývá řadu let.

Britskou kočku Mimi například dopravil až do Japonska (letenka přišla na dvanáct tisíc korun), jezevčíka Lesana pro změnu do Jihoafrické republiky. Je lepší, když se zvířeti podá před podobným dálkovým letem uklidňující prášek? Pavel Kliment to většinou nedoporučuje. „Když nastanou nějaké turbulence, tak je omámené zvířátko hůře vybalancuje,“ upozorňuje.

Svědčí psům moře?

Psi a kočky ovšem létají do exotických krajin převážně jen v případech, pokud se tam jejich páníčci stěhují za prací anebo díky sňatkům. Do Česka naopak přivážejí tuzemští chovatelé z USA anebo Irska koně. Koně ovšem cestu tráví výhradně v letadlech nákladních, obvykle v boxech o třech stáních a provází je lidský doprovod. „Může to být majitel nebo trenér, ale většinou se objednávají specialisté, kteří umí koníky za letu zklidnit, je-li to zapotřebí,“ dodává Pavel Kliment.

Zvířata, a to především psi, pochopitelně daleko častěji cestují autem. Některé rodiny je berou na dovolenou nejen na nejrůznější místa v Česku, ale i k moři do Chorvatska anebo Itálie.

„Pokud psa čeká cesta trvající šest a více hodin, tak je vhodné podat mu uklidňující lék. Špičková je v tomto ohledu homeopatie, právě pro cestování nabízí kvalitní léky, jež nejsou drahé,“ radí Alexandr Skácel, specialista na psychologii zvířat.

Cestování k moři ovšem doporučuje konzultovat – alespoň prostřednictvím telefonu či e-mailu – s veterinářem. Zejména v případech, že jde o psa stárnoucího, anebo naopak o zvíře, které není v rodině dlouho. Za velmi nešťastný nápad ale pokládá třeba úmysl vzít k moři psa naháče, který bude v horku trpět a neobejde se bez opalovacího krému.

S kočkou na chalupu

Kočku, která si zakládá na svém teritoriu a svých zvycích, byste z jejího prostředí měli vytrhávat jen výjimečně. Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy, své dvě kočky, které má z útulku, pravidelně jezdit naučil, ovšem pouze na chalupu.

„Pokud někdo uvažuje o tom, že bude kočku vozit na chalupu, tak je ideální, když si ji pořídí na podzim. Kočka se přes zimu naučí jako hlavní domov vnímat městský byt. Na jaře je vhodné ji poprvé vzít na chalupu až na večer, aby se seznámila s novým prostředím a uvědomila si, že také letní byt je rovněž jejím domovem.

Pomůže, pokud tam bude mít podobné WC, jako má ve městě,“ shrnuje Josef Duben své zkušenosti. Kočky a kocouři z městských bytů bývají navíc kastrovaní, takže se i na chalupě většinou drží na zahradě a v blízkém okolí. Přesto je vhodné nechat je očkovat takzvanou trojkombinací proti virovým chorobám, k tomu proti vzteklině, a ošetřit přípravky proti klíšťatům.

Pojištění zvířat

Při častém cestování se psy se může vyplatit i jejich pojištění. Nabízí ho například pojišťovna Slávie – a to od 960 korun za rok pro psy (a od 680 korun za rok pro kočky).

Z pojištění lze hradit vyšetření i ošetření zvířat, chirurgické zákroky a dokonce i náhradní ubytování psa či kočky v hotelu pro zvířata (anebo v náhradní chovatelské péči), pokud je jejich majitel náhle postaven před nutnost své hospitalizace. Toto pojištění se ale vztahuje pouze na území České republiky, v případě úrazu zvířete vstupuje v platnost dva dny po uzavření pojistky.

Pokud pojištěný pes anebo kočka onemocní, pojistné lze čerpat až v okamžiku, když od uzavření smlouvy uplynulo osmadvacet dní.

Česká pojišťovna pak do svého balíčku „Mazlíček“ zahrnula jak léčení úrazu nebo nemoci psa či kočky, tak i odpovědnosti za škodu, kterou mohou způsobit zejména psi ve svém okolí. Pojištění se vztahuje jak na Česko, tak i na přechodný pobyt zvířat na území Evropy. Ovšem s tím, že z pojistky se hradí až sedmdesát procent ceny ošetření, které účtují veterináři v České republice, nikoli třeba jejich západoevropští kolegové.

Kolik stojí evropský pas

- Pasy pro psy, kočky, fretky vydávají pověření soukromí veterinární lékaři v celé České republice. Jejich aktuální seznam je k dispozici na www.svscr.cz.

- Ceny u soukromých veterinářů jsou smluvní, proto různé. Například v Brně pořídíte pas pro vaše zvíře již za 170 korun, v Praze na Vinohradech za 220 Kč, někde to ale může být i více.

- Pokud nejsou pes a kočka označeni tetováním, musíte jim před pořízením evropského pasu nechat zavést identifikační mikročip. V Brně stojí 580 korun, v Praze 600.

- Je-li v zahraničí vyžadováno sérologické vyšetření krve na postvakcinační protilátky proti vzteklině, odebere soukromý veterinární lékař vzorek a odešle ho do akreditované laboratoře. V případě České republiky do Státního veterinárního diagnostického ústavu v Praze – Lysolajích. Toto vyšetření trvá čtyři až čtrnáct dní a přijde na 1330 korun.

Autor: Jitka Stuchlíková

8.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman a Jiří Ovčáček.
AKTUALIZOVÁNO
23 13

Zeman nadále tvrdí, že jeho výjezdy do krajů nejsou volební kampaň

Paragliding. Ilustrační snímek.
AKTUALIZUJEME

Paraglidista zemřel po pádu na pole, vrtulník záchranářů byl zbytečný

Test Deníku o důvěřivosti důchodců: Nesete přeplatek? Jdu otevřít

/TEST/ Deník testoval důvěřivost důchodců. Redaktor a nejprve ukrytý strážník zkoušeli, jak starší lidé dokážou odolat lákavé nabídce podvodníka.

Trest pro ženu v lágru? Noc a den v márnici

Je konec května 1945, válka skončila. Na Vypichu je živo, hemží se to tam auty a vojáky. V náručí jednoho důstojníka se choulí osmiletá holčička. „Táto můj, táto můj, ty ses nám vrátil,“ volá děvče a zasypává vojákovu tvář polibky. Při vzpomínce na první setkání s otcem poté, co ho pět let neviděla, se i teď tlačí Zdeně Čapkové slzy do očí. Její otec František Bernas, důstojník československé armády, musel z protektorátu utéct před gestapem. Matku zavřeli nacisté do lágru.

Teenager v Saúdské Arábii tancoval na ulici Macarenu. Policie jej zadržela

Policie v Saúdské Arábii zadržela čtrnáctiletého chlapce, který uprostřed rušné silnice tančil Macarenu, tanec, který se proslavil v 90. letech. Podezírali jej z nevhodného chování na veřejnosti a přerušení dopravy, po několika hodinách byl však propuštěn.

Češi na cestách? Vítězí u nich hlavně exotika, i díky levným letenkám

/INFOGRAFIKA/ Letecká doprava se těší stále větší popularitě. I Češi už objevili kouzlo levných letenek, díky kterým se dostanou do vzdálenějších destinací za ceny, které by ještě před pár lety byly utopií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení