VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zapomeňte na průmysl, v Ústí nad Labem je i ptačí ráj

Ke stému výročí založení ústecké zoo se v jejím areálu vloni otevřela zajímavá ptačí stezka. Od zvířátek se můžete vydat také na prohlídku hradu tyčícího se nad městem nebo na nedaleké Tiské stěny.

16.3.2010 1
SDÍLEJ:

V rámci České republiky došlo v ústecké zoo již počtvrté k odchovu vzácného mláděte zoborožce řasnatého. Jedná se o ojedinělou záležitost, protože žádná jiná zoologická zahrada v Česku tyto ptáky nerozmnožuje. Mládě - sameček. Foto: DENÍK/Petr Sochůrek

Místní zoologická zahrada je neoddělitelně spjatá se jménem Heinricha Lumpeho. Již před více než sto lety si toto místo díky výskytu mnoha druhů ptactva vybral ke stavbě ptačí rezervace. A nejen to. Aby přilákal návštěvníky, především ty dětské, nechal zde tento milovník přírody z Doubice u Krásné Lípy postavit podivuhodné stavby připomínající hradní paláce.

Po letech, kdy byly poněkud bizarní hradby ve stínu moderní zoologické zahrady, se v roce 2008 na místě původní ptačí rezervace otevřela nová naučná stezka s příznačným názvem – Lumpepark.

Ptačí ráj s naučnou stezkou

Ve spolupráci s ústeckým historikem Martinem Krskem bylo vybráno deset nejzajímavějších míst původního areálu a na nich instalovány unikátní stojany od výtvarníka Karla Hájka. Podle textů a dobových fotografií, které jsou jejich součástí, si můžete zhruba udělat představu, jak dané místo vypadalo v období Lumpeparku.

Podle Věry Vrabcové z oddělení propagace a vzdělávání v Zoologické zahradě Ústí nad Labem má naučná stezka deset zastavení o celkové délce zhruba jednoho kilometru. „Nejzajímavější je Trpasličí hrádek neboli Heinrichsburg, jediná ze staveb, která se z té doby dochovala,“ říká Věra Vrabcová.

Pohádkově vyhlížející atrakce měla jak estetickou funkci (měla nalákat nejmenší návštěvníky), tak funkci praktickou (její součástí bylo 160 dutin pro hnízdění ptáků).

Ptáčci zde měli i stovky dalších úkrytů, umělé nádržky s vodou, systém vodopádů a kaskád a jezírko s vodotryskem, který napájela voda ze zdejšího Mariánského pramene.

A ptáci zde hnízdí stále: „Buď v přirozených dutinách či připravených budkách. Před dvěma lety jsme odstartovali projekt sto ptačích budek, podle výsledků monitorování bylo v loňském roce obsazeno přes padesát procent budek. Jsou umístěny v celém areálu zoo, nejen okolo stezky,“ vysvětluje Věra Vrabcová.

Co dodat? Snad jen to, že Lumpepark je součástí zoologické zahrady a jeho prohlídka je tedy v ceně vstupenky do areálu. V loňském roce, 150 let od narození Heinricha Lumpeho, byla stezka doplněna o pamětní desku svého zakladatele.

Do zoo na křtiny a předváděcí akce

Celá zoo se postupně probírá ze zimního spánku a pořadatelé zvou k její návštěvě.

„V sobotu 3. dubna chystáme slavnostní zahájení letní sezony, v rámci kterého plánujeme otevření nového zooshopu nebo křtiny mláďat mandrilů rýholících, jejichž kmotrem bude herec Martin Maxa. Také zahájíme fotografickou výstavu, vyhodnotíme internetovou anketu Zvíře roku a představíme nový druh – levharta obláčkového,“ upřesňuje Věra Vrabcová.

Při návštěvě zoologické zahrady ale můžete zažít i představení podobné tomu v cirkuse. V letní sezoně, tedy již od začátku dubna, se ve sloním výběhu konají zhruba dvacetiminutová cvičení slonic, v rámci nichž reagují zvířata na povely ošetřovatele – vystupují na kruhovou podestu, otáčejí se, zvedají nohy a na závěr dokonce přicházejí k návštěvníkům s cvičitelem na zádech. Ten celý výcvik komentuje, případně odpovídá na zvídavé dotazy návštěvníků.

A kdo se nebojí, může se ke slonům přiblížit doslova na krok při jejich každodenních procházkách po zoo. Za dozoru ošetřovatele se někdy sloni vydají až za brány zoo.

„Kromě cvičení slonů a jejich procházek po zoo budou od dubna návštěvníkům k dispozici také ukázky krmení tuleňů, orangutanů, cvičení lachtana, krmení piraň a ukázka medového stromu pro malajské medvědy,“ dodává Věra Vrabcová. Aktuální dny i časy krmení zvířat najdete na webových stránkách zoo Ústí nad Labem.

Hrad Střekov otevírá již v březnu

Už 20. března se můžete vydat na zříceninu hradu Střekov vypínající se nad řekou Labe v těsné blízkosti města Ústí nad Labem. „Prozatím je na hradě stále sníh, a tak jsme se kvůli bezpečnosti rozhodli, že otevřeme na zkoušku jenom na víkend. Na stálo, tedy každý den, by mělo být otevřeno až od dalšího víkendu, tedy od 27. března. Vše ale záleží na počasí,“ říká Jiří Himmel ze správy hradu Střekov.

Při komentovaných víkendových prohlídkách se projdete po vyhlídkové hradní terase. Ve zdi její věžové brány je zabořeno šest dělových koulí jako památka na ostřelování hradu generálem Laudonem.

V místnosti v patře prý také přespával hudební skladatel Richard Wágner při tvorbě své opery. Po něm byla pojmenovaná i jedna z hradních restaurací – Wágnerka. „Ta ale od letoška již nebude fungovat, návštěvníci se ovšem mohou občerstvit v restauraci Kovárna dole na nádvoří hradu, která je otevřená celoročně,“ vysvětluje Jiří Himmel.

Součástí prohlídky je také několik hradních expozic – ve Velkém stavení je umístěna sbírka fotografií o historii Střekova, ve Věžovém paláci, který je nejzachovalejší budovou hradu, zase expozice o historii hradu, erby všech jeho majitelů a trojrozměrný model podoby hradu z konce 15. století.

„Letos bude rovněž otevřen částečně opravený Nízký sál, který byl po dvacet let uzavřen,“ doplňuje Jiří Himmel. Kromě prohlídek se můžete na hrad vydat i za bohatým kulturním programem.

„Letos poprvé budeme mít večery autorského čtení. Pokračovat budeme také s pravidelnými loutkovými pohádkami pro děti, které se konají vždy jednu neděli v období od května do srpna a jsou zdarma,“ upřesňuje správce hradu.

V červenci a srpnu můžete na hradě opět po roce zažít večerní prohlídky Richard Wágner a strašidla: „Jde o dramatizaci prohlídky, během které se toho návštěvníci nedozvědí příliš o hradě, ale spíše o legendárním návštěvníkovi Střekova, který zde nejen skládal, ale podle jeho deníku se převlékal do prostěradel a sám sobě dělal strašidlo,“ dodává Himmel.

A do třetice si během letošního léta přijdou na své i milovníci jazzu a blues – během července a srpna se na Střekově uskuteční druhý ročník Střekovského hudebního léta, jehož součástí bude pět koncertů.

Návštěvníky hradu také jistě potěší příznivé ceny vstupného, které zůstávají na loňských hodnotách, stejně jako možnost bezplatného parkování.

Výlet do hor i po vodě

Dvacet kilometrů severně od Ústí se rozkládají Tiské stěny tvořící jedno z největších českých skalních měst. Tyto pískovcové skály vznikly z písku usazeného na dně sladkovodního „moře“ – vlivem tlaku a povětrnosti se vytvořily jednotlivé stěny, věže, mosty a skalní bludiště.

Prohlídkovou trasu mezi více než sedmdesátkou skal tvoří naučná přírodovědná stezka s patnácti zastaveními s informačními tabulemi o vzniku skalnatých útvarů. Prohlídka celé skalní oblasti vám, s přestávkami na odpočívadlech nebo v restauracích, kterých je v místě dostatek, zabere popřípadě i celý den.

Z takzvané Západní vyhlídky se můžete pokochat výhledy na panoráma Severních stěn a stolové hory v Saském Švýcarsku. Komu se z výšek příliš motá hlava a raději se drží „při zemi“, může se svézt některým z výletních parníků po Labi. Plavební sezona bude sice oficiálně zahájena až počátkem května, již od dubna však můžete využít jarních víkendových a velikonočních plaveb po Labi.

Více informací o plavbě po Labi najdete na www.labskaparoplavba.cz.

Praktické nformace naleznete na:

Autor: Lenka Vašková

16.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hotel Diplomat v pražských Dejvicích.

Thajci kupují pražský hotel Diplomat a plzeňský Angelo

Ivan Bican.
2 6

Ivan Bican o stadionu: Prostor k jednání je mezi řády statisíců a milionů

Silný vítr povalil skleněnou stěnu na dálnici u Bezděčína

Silný vítr v noci na pátek zasáhl také Mladoboleslavsko. Podle Jaroslava Gabriela, mluvčího středočeských hasičů, vyjížděly jednotky k celkem dvanácti mimořádným událostem. Vše se obešlo bez zranění lidí.

DOTYK.CZ

Izraelci spočítali židy v okolí Trumpa. Na výročí šoa

Ministr financí Steven Mnuchin, šéf Národní ekonomické rady Gary Cohn, zvláštní zmocněnec pro mezinárodní vyjednávání Jason Greenblatt, hlavní politický poradce Stephen Miller či poradce pro Blízký východ Jared Kushner. Tito a dalších šest vysoce postavených spolupracovníků amerického prezidenta Donalda Trumpa má židovskou národnost a/nebo vyznání. Upozornil na to přední izraelský deník Jerusalem Post (JP). A učinil tak v článku z 27. ledna, který se celosvětově připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Co by se stalo, kdyby totéž udělal český antisemita Adam B. Bartoš?

AKTUALIZUJEME

Kolem strojíren bude zakázaná zóna. Munice létala i mimo areál

Policie se v Poličce chystá na scénář "Vrbětice". Okolí strojíren může zůstat uzavřeno několik týdnů.

Opočno je po čtvrtstoletí tahanic státu

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Kristiny Colloredo-Mansfeldové v letitém sporu o renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku. Justice památku loni v dubnu pravomocně přiřkla státu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies