„Staronová obyvatelka pražské ZOO se zatím pozvolna seznamuje s prostorným výběhem i zázemím expozice. Svým vzezřením připomíná Tinu Turner v té nejlepší formě. Rozevlátý účes mají úplně stejný, a té energie. Už se nemůžu dočkat jejího comebacku," uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Samice se rozkoukává ve výběhu nedaleko Údolí slonů.

Teprve druhá hyena na světě

Samice přišla do Prahy poprvé v roce 2008 z Jihoafrické republiky, kvůli odchovu odcestovala o rok později do britského Port Lympne. „Podařilo se a Afričanka se skutečně rozmnožila. Stala se druhou samicí mimo Afriku, které se podařilo samostatně odchovat své potomky," uvedl kurátor savců Pavel Brandl. V Praze by se měla Afričanka spárovat se samcem Plášou, který také pochází z volné přírody.

Chov hyen mimo jejich přirozené prostředí je obvykle dost problematický. Je velmi těžké sestavovat chovné páry a samice většinou nedovedou své potomky odchovat.

Hyeny čabrakové žijí v rodinných klanech

Pražská ZOO chová hyeny čabrakové od roku 1967. První mládě se tu narodilo v roce 1972, šlo však o umělý odchov. Unikátní jsou pražské přirozené odchovy z konce minulého století.

Hyena čabraková obývá suché oblasti jihozápadní Afriky. Žije v rodinných klanech tvořených matkou a jejími mláďaty, dospělí samci jsou samotáři. Živí se mršinami, díky mimořádně silným čelistem dovedou rozdrtit i nejsilnější kosti velkých zvířat. V zoologických zahradách jsou chovány výjimečně.