VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dioxiny: část podezřelé zásilky jsme snědli

PRAHA - Obavy spotřebitelů se naplnily. Část importované zásilky potravinářského zahušťovadla kontaminovaného dioxiny už Češi zřejmě snědli. Musel to připustit i ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Je dost pravděpodobné, že část kontaminovaných potravin Češi zkonzumovali,“ uvedl ministr po návratu z dovolené.

14.8.2007 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Radek Weber

Stalo se tak podle něj ještě předtím, než přišlo varování od Evropské komise. „Ihned, 25. července, začala inspekce jednat a okamžitě zastavila dodávky E 412 dalším výrobcům,“ říká šéf potravinářské inspekce Jakub Šebesta. „Výrobky, které by případně mohly být také kontaminovány, se tak vůbec nedostaly na trh,“ dodal.

„Spotřebitele jsme hned neinformovali, protože již nešlo ovlivnit jejich chování,“ vysvětluje, proč se veřejnost dozvěděla o jedu v E 412 až s třítýdenním zpožděním.

„Bylo by rozhodně lepší, pokud by to bylo dříve, spotřebitelům se omlouvám. Na tom, že žádné nebezpečí v českých potravinách nehrozí, to ale nic nemění,“ tvrdí ministr Gandalovič.

Včasné varování?

Podle Ilony Chalupské z odboru komunikace ministerstva zemědělství bylo do Česka dovezeno celkem 1 900 kilogramů podezřelého zahušťovadla. „Všichni tuzemští i zahraniční odběratelé, jimiž jsou Danone a Yoplait, byli hned informováni dovozcem Agranou Fruit Bohemia,“ uvádí Chalupská. „Interní testy látek ale nevykazovaly žádné porušení českých norem,“ komentuje informace ministerstva Luďka Raimondová ze společnosti Agrana.

Šéf potravinářské inspekce Jakub Šebesta tvrdí, že výrobce potravin informovali včas. Ti ale nesouhlasí. „Nikdo nás neinformoval,“ stěžuje si Josef Sajdl z Potravinářské komory. „My jsme se o problému dozvěděli prostřednictvím systému včasného varování Evropské komise,“ říká Sajdl.

Švýcarský gigant Unipektin u nás nespolupracoval jen se společností Agrana Fruit. „Firem, které s Unipektinem spolupracují, je celá řada,” říká jednatel jedné z nich Michal Dvořák a dodává, že je rád, že tento výrobek sami nedovážejí. „Já jen doufám, že ti ostatní mají stejně kvalitní bezpečnostní systémy jako my, a tudíž by na vše přišli včas,“ přeje si Dvořák.

Právě obavy z toho, že by se do země dostaly otrávené potraviny i jinou cestou, vedly šéfa úřadu pro bezpečnost potravin Miklose Sutha k varování před všemi výrobky, které obsahují E 412. „Nedá se vůbec odhadnout, jak vysoké je nebezpečí,“ říká Suth. Přestože žádné výsledky testů nemá v ruce, šéf České zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta je v klidu a tvrdí, že Čechům nic nehrozí. „Jakmile výsledky budou hotovy, veřejnost se vše dozví,“ slibuje.

Střední Evropa zbystřila pozornost

- německá média varují, že zasaženy mohou být mléčné výrobky včetně zmrzlin, sýrů, jogurtů a podobně

- ve Švýcarsku se rozhodl výrobce mléčných produktů Migros z preventivních důvodů stáhnout některé jogurtové krémy s E 412 a nabídl zákazníkům peníze zpět. Jsou mezi nimi vanilková, čokoládová a malinová jogurtová pěna

- podle předběžného šetření švýcarské firmy Unipektin se toxický dioxin dostal do zahušťovadla E 412 při čištění základní suroviny v Indii; odtud také pochází 80 procent světové produkce guarové gumy

- švýcarské laboratoře stále šetří, kolik nebezpečné látky vlastně mohlo uniknout až ke spotřebiteli

- podle odhadů šéfa maďarského úřadu pro bezpečnost potravin Miklóse Sütha jsou ohroženy dvě stovky výrobců a 160 tisíc distributorů

- pod pokutou tří milionů forintů se musely úřadům přihlásit všechny firmy, které ve svých výrobcích pracují s E 412

- první testy v Maďarsku vysoké koncentrace dioxinu zatím nepotvrdily; zatím ale bylo testováno jen 13 produktů z 57, další výsledky budou zveřejněny v tomto týdnu

Mluvčí rakouské firmy na výrobu ovocných přísad Agrana Doris Schoberová: Marmelády otrávila jedovatá voda

Marmeládu zahuštěnou jedovatým E 412 mohli ve svých kelímcích s jogurty pozřít i Češi. Jak se může jed dostat do ovocné směsi?

Používáme moučku guarové gumy, kterou kupujeme ze Švýcarska, jako zahušťovadlo. Tamní firma Unipektin ji vyrábí z rostliny z Indie. A právě tam došlo při čištění pravděpodobně otrávenou vodou k problémům.

V Maďarsku označili jako zdroj otravy vaši firmu…

To je nesmysl. My jsme si koupili ze Švýcarska zahušťovadlo, o kterém jsme nevěděli, že obsahuje dioxiny. Oni jsou povinni dělat testy, nikoli my ani výrobci jogurtů.

Vyrábíte ale přísady do jídel. To neděláte vlastní testy?

Děláme, ale ty přítomnost této jedovaté látky neprokážou. Dokáží to ve speciálních laboratořích v Hamburku.

Kterým českým firmám jste dodali nebezpečné přísady?

Do Česka jsme dodávali, ale komu, je obchodní tajemství.

Jak jste zabránili, aby se jogurty nedostaly k lidem?

Když nás švýcarská firma 22. července informovala, zastavili jsme od ní dodávky a okamžitě jsme informovali naše odběratele. Na nich bylo, jestli jogurty stáhnou z prodeje. Okamžitě je také varovaly evropské úřady.

 

Daniela Kolejková ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce tvrdí: Žádné nebezpečí lidem v Česku nehrozí

V pátek jsme mluvili s vaším tiskovými mluvčím a nedozvěděli jsme se prakticky vůbec nic o tom, jak dlouho o případu inspekce ví, případně jak dlouho v té věci jedná. První oficiální informaci jste vydali hodinu po tom, co jsme se o celé věci začali informovat.

Zkuste si kliknout například na stránky britského úřadu pro potraviny. Tam se o tom vůbec nic nepíše. Británie je mimořádně citlivá na všechny tyto kauzy. Čili je to věc vyhodnocení. Pro každý stát jiná.

Jenže německý úřad pro kvalitu potravin varování vydal a obsahuje i pečlivý přehled celého případu.

Teď mluvíte o bavorském úřadu.

Mluvím o celostátním úřadu. Na stránkách české potravinářské inspekce se informace objevily teprve poté, co po nich pátral Deník.

To bych do souvislostí vůbec nedávala. Situace se vyhodnocuje každý den.

Ale varování přišlo nejpozději před týdnem a týden trvalo, než se tato informace dostala na stránky potravinářské inspekce…

Situace v Bavorsku není situace v Česku. Situace v Česku není situace v Maďarsku. Prostě to tak funguje.

To chápu, ale informace na stránkách nebyla a tiskový mluvčí jen řekl, že je vše pod kontrolou a žádné nebezpečí nehrozí.

Taky žádné nebezpečí nehrozí.

 

Podle Arniky nejde o první letošní únik

Únik nebezpečných dioxinů není v letošním roce první. Tvrdí to alespoň neziskové sdružení Arnika, sledující stav životního prostředí a ochrany přírody. „V systému rychlého upozornění pro bezpečnost potravin bylo letos v Evropě vydáno již osm upozornění na vysoký obsah dioxinů,” říká představitel sdružení Jindřich Petrlík, který se problému toxických látek dlouhodobě věnuje.

Překročené normy jedovatého dioxinu se týkaly především tresčích jater z Pobaltí. Ročně se na stránkách systému včasného varování Evropské komise objevuje přes 500 upozornění. „Souhrnnou informaci o nich nelze na internetových stránkách našich úřadů dohledat. Možná se bojí, že by se lidé příliš báli a uškodilo by jim to více než nebezpečné látky v potravinách,“ míní Petrlík.

V poslední době naměřil německý úřad pro ochranu spotřebitele ve svých laboratořích 738 pg/g nebezpečného dioxinu v testech zahušťovadla E 412. Norma přitom povoluje jen 0,75 pg/g. Naměřeno bylo tedy téměř 1 000krát více.

Dioxiny se do potravin dostávají nejrůznějšími cestami. Třeba v roce 1999 byly v Belgii naměřeny koncentrace 713 pg/g tuku v slepičích vejcích či
drůbežím mase, jež se tam dostaly paradoxně čištěním. Kontaminovanou vodou.

Váš názor nás zajímá. Diskutujte na našem webu!

 

14.8.2007 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dětská skupina. Ilustrační foto.
14

Dvouleté děti nejsou do školek zralé. Potřebují individuální péči

Konvoj vozidel armády USA na dálnici D5 nedaleko Plzně.
AKTUALIZOVÁNO
10 32

Vojenský konvoj dnes opustí ČR. Před kasárnymi zasahovala policie

AUTOMIX.CZ

Zapomenuté české automobilky: Wikov nabízel luxus, zaujal i první "kapkou"

Tatru a Škodu zná v naší zemi každý. Jsou tu ale i další, méně známé automobilky, mezi které spadá například Wikov. Strojírenský podnik původně vyrábějící zemědělské stroje vdechnul život vozům, kterým se dnes přezdívá „československý Rolls-Royce".

Ministryně Valachová: Škola musí zveřejnit přijatého žáka s nejhorším výsledkem

Střední školy budou muset v rámci jednotných přijímacích zkoušek anonymně zveřejnit skóre přijatého žáka s nejhoršími výsledky testů. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Podle ní to bude ukazatel kvality dané školy pro rodiče a zájemce o studium. Jednotné přijímací zkoušky se letos plošně konají poprvé, a to na maturitní obory středních škol.

Kvůli EET nemají kamberští prodejnu potravin

Závažný problém řeší aktuálně již měsíc obec Kamberk. Obyvatelé této vsi nemají, kde v obci nakoupit základní potraviny. Provozovatelka krámku na konci února skončila. Nechtěla kupovat drahou pokladnu pro EET.

Zvoník Ladislav Leksa: Změna času je proti přírodě

/ROZHOVOR/ V noci na neděli se mění čas ze zimního na letní. Kdo by si myslel, že všechny kostelní hodiny potřebují při změně času ručně seřídit, ten by se mýlil. Hodiny v klášterním kostele sv. Josefa v Obořišti má na starosti místní řemeslník a také zvoník Ladislav Leksa. Už zhruba sedm let na nich přesný čas řídí družice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies