VYBERTE SI REGION

Achab Haidler: Drama lékaře z Teplic asi Ibsena inspirovalo

Ústí nad Labem, Teplice /ROZHOVOR/ – Blíží se katastrofa! Naše léčivé lázně mají kontaminované prameny. To zjistí a chce veřejnosti říci lékař Stockmann, zakladatel lázní. Ví, co je jeho povinností, chce předejít neštěstí. Je obviněn, že se snaží prosperitu města zničit. Mocní lázní včetně jeho tchána a médií zmanipulují veřejné mínění. Z lékaře se v očích davu stává nepřítel. Věří mu jen jeho rodina, žena a dcera… Může být symbolické, že v režii Filipa Nuckollse v inscenaci Nepřítel lidu, 130 let starémo, ale i dnes aktuálním Ibsenově dramatu, které uvede Činoherní studio v Ústí v pátek, představuje lékaře Jaroslav Achab Haidler. Herec, jehož angažovanost mezi místními „buřiči“ ústecké Pirátské strany nedává spát současným mocným v Ústí… Předobrazem hlavního hrdiny byl slavnému norskému malíři, básníkovi a především dramatikovi Henriku Ibsenovi před 130 lety doktor z blízkých Teplic. Z města, kterému se koncem 19. století epidemie cholery, ač jinak kosila obyvatele Evropy po tisících, „zázračně“ vyhnula. Může tak být nová inscenace Činoherního studia v Ústí v jeho 40. sezoně ještě více severočeštější? Také na to Deníku odpovídal právě Achab Haidler.

13.10.2011
SDÍLEJ:

Jaroslav Achab Haidler v roli lékaře Tomáše Stockmana a Anna Fišerová jako jeho dcera, učitelka Petra. Foto: ČTK/Libor Zavoral

Podle děje bych sám označil Nepřítele lidu za inscenaci o odpovědnosti, odvaze a zlovůli. Souhlasíte?

(rozpačitě) Já nevím, jestli je rozumné dávat do určité škatulky hru nějakým podtitulem. Ono je to o tom, i o ledasčem jiném… Uvidíme, jak bude naše ústecká hra působit na diváka.

Takže to tak necítíte?

Necítím. Jsem přesvědčen, že takové jemně politické hry na divadlo až tak nepatří. Divadlo má být hrané. Není to tedy pro mě o věcech, které tu zazněly, ale o lidské křehkosti; o tom, že se člověk nechá vydírat jenom tím, že je praktický, což tu zažíváme všude. Zejména v tomto městě.

A lze říci, že je to hra o beznaději?

V žádném případě ne! Naděje vždycky umírá jako poslední a mají ji všechny figury, které v té hře jednají. Jde jen o to, jak ji uchopí a jestli se někde v životě najdou.

Co pro vás tedy znamená hrát hlavní roli v Nepříteli lidu? Říkal jste, že z toho máte rozpaky…

Ono se víceméně vědělo, že jsem půjčil obličej a sympatie Pirátům v domnění, že budou bojovat za transparentnost. Že konečně do určité míry uvidíme vrchnosti pod sukně a do karet. Protože moje hříčky s politikou a obsazení do role Stockmanna, to člověka svazuje. Těmto souvislostem se totiž neubráním ani já, ani náš divák. Na druhou stranu je ale super, že něco takového zažil a taky napsal chudák Ibsen na konci 19. století.

Jak ke hře přistupuje režisér Činoheráku Filip Nuckolls?

U něj je docela zajímavý, jak přistupuje k tématu, jak s ním pracuje. Takže nakonec i ta hravost, to, že divadlo nemá být ústavem suplujícím školu nebo noviny, to tam zůstává. Takže jsem v této chvíli rád, že máme Nepřítele lidu na repertoáru i navzdory úskalím, které to pro mě má.

Jaká úskalí?

V podstatě ta možnost, že bych si prožil Stockmanna jako takového, který nejdřív netuší nic, pak se politicky angažuje, potom doufá, že alespoň ten deník nebude vydíratelnej… A všechno se sype, až nakonec občané v jeho lázních mají pocit, že musí přežít, tak radši nebudou košerný, nechají ho v tom, odsoudí ho. A jeho figura ve hře to nezvládá a já tedy taky ne.

Dá se říci, že hra je také o síle rodiny? Vždyť ta jediná lékaře podpoří, zůstane s ním…

Pro toho, kdo to tam chce vidět, tak ano. Rodina by většinou měla být ta, která podpoří; proto ti lidé na svém teritoriu fungují navzdory všem hádkám, které mají. Jsou spolu, protože si rozumí a vědí, co mají od toho druhýho očekávat. To téma tedy není prioritní, ale určitě ve hře je.

Podle Činoheráku je Nepřítel lidu tragikomedie. Ten komický prvek už ve hře byl, či jde o vaši licenci?

V divadle máme nového výborného dramaturga Vojtěcha Bártu a ten to komično v Ibsenově dramatu cítil, i když nevím, jestli to tak chtěl napsat už tenkrát Ibsen sám. Ale my nevyrábíme komično, ono už tam je obsaženo… Ibsen má vždy „problém“, že jeho hrdinové, třeba Heda Gablerová nebo „můj doktor“, jsou vtaženi do děje tak osudově, že je to až komické.

Můžeme říci, že je vaše postava lékaře, který nakonec „jde proti všem“, až směšná ve své naivitě?

Určitě. On není žádnej úplnej blbec, svý věci jistě ví. Ale o společnosti toho moc neví a v tom je určitě směšnej.

On ale ani nemůže jednat jinak, ne?

Může. Mohl by být rozumný, spočítat si „malou domů“, mohl by „vyměknout“ a zapomenout na hrozící nebezpečí nevarovat před ním. Už kvůli svému bratrovi, nebo z různých jiných důvodů… Má tisíc možností, ale právě v tom je tragikomickej, že nemůže. Má v sobě ty limity, za které už se jít nedá, abychom zůstali lidmi.

Souvislosti s lázněmi Teplice se vám samy nabízejí, je to tak?

Jo a jsou docela geniální. Zdá se, že podkladem celé hry jsou události, které se tenkrát v Teplicích staly. A Ibsen se určitě znal s částí rodiny, která to tenkrát „odskákala“. Tehdy se epidemie cholery těmto lázním zázračně vyhnula a začalo se říkat, že je to zázračné město. Jenže oni tam tehdy jen mocní průšvihy tajili. A lidé opravdu doktůrka, který na to upozorňoval, klackama vylynčovali pryč i s famílií. Odešel do Karlových Varů, takže to dopadlo dobře. Ale je to reálná postava, byl.


Autor: Radek Strnad

13.10.2011
SDÍLEJ:
AKTUALIZOVÁNO
Ministr vnitra Milan Chovanec

Chovanec: ČR do konce roku žádné migranty podle kvót EU nepřijme

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce se svým německým protějškem Thomasem de Maiziérem řešit případnou součinnost Česka při repatriaci migrantů z Německa. Chtěl by také získat podporu pro lepší fungování takzvaných hotspotů, tedy zařízení pro registraci uprchlíků. Řekl to dnes před odletem do Berlína novinářům. V souvislosti s tlakem Evropské komise na přebírání žadatelů o azyl z Řecka a Itálie uvedl, že Česko do konce roku žádné běžence podle unijních kvót přijmout neplánuje.

Za Spartu přebírá zodpovědnost. Ucukávat nebudu, říká Holoubek před Interem

Praha /ROZHOVOR/ - Porážka v nepovedeném derby se Slavií byla poslední kapkou. Zdeněk Ščasný se na Spartě raději domluvil na ukončení spolupráce. Ale co teď? Pohoda je na míle daleko a tým čeká těžký a důležitý zápas Evropské ligy s Interem Milán. Bossové se rozhodli rychle. Vedením týmu pověřili mladého kouče Davida Holoubka, dosavadního asistenta a trenéra sparťanské devatenáctky.

Američtí policisté zastřelili v Kalifornii neozbrojeného černocha

Washington – Neozbrojeného černocha zastřelili v úterý policisté ve městě El Cajon v americkém státě Kalifornie. S odvoláním na tamní policii o tom dnes informovala agentura Reuters. Řada podobných případů vyvolala v poslední době ve Spojených státech kritiku, podle níž se policisté dopouštějí rasově motivovaného násilí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies