Mimořádnou příležitost zhlédnout adaptaci dnes již kultovního románu Jana Pelce nabízí olomouckým divákům v pondělí v 19.30 hodin Divadlo hudby.

„Zaujala nás tahle netradiční cesta filmu po republice. Nejsme sice putyka, ale na druhou stranu nejsme ani klasické kino, takže uspořádat projekci nám přišlo jako dobrý nápad. A uvítal ho i producent snímku Čestmír Kopecký, jednání s ním proběhlo velmi rychle a snadno,“ uvedl za Divadlo hudby produkční Alexandr Jeništa.

Letos padesátiletý režisér Nikolaev se po filmech Báječná léta pod psa a Kousek nebe znovu vrátil k tematice života v Československu za totalitního režimu. Pelcovu knihu poprvé četl roku 1984 v Paříži. „Shodou okolností tu tehdy žil i sám autor, mimochodem stejný ročník jako já. Ale ačkoliv jsme žili ve stejných ulicích, neznali jsme se. Román mě ohromil, ale uvažovat o jeho zfilmování bylo tehdy absurdní,“ vzpomíná Nikolaev. Údajně nerealizovatelná adaptace nakonec vznikla za podpory producenta Kopeckého, který zvažoval látku uvést už na začátku 90. let.

Natáčení probíhalo v mosteckých reáliích a do hlavních rolí obsadil režisér kromě neherců i zástupce undergroundové kultury z dob normalizace Vratislava Brabence či Pavla Zajíčka. „Film se dával dohromady s velkým nadšením. Ti lidé se scházeli jako sedm statečných. Řada z nich to dělala poprvé, ale nezkušenost byla nahrazována motivací a touhou. Bylo to moje nejtěžší a zároveň nejkrásnější natáčení. Pro všechny zúčastněné to byl trip, na který do smrti nezapomeneme,“ řekl s úsměvem Nikolaev.

A proč vlastně tvůrci nízkorozpočtového snímku zvolili „partyzánský“ způsob distribuce? „Film je natáčený neobvyklou technikou na inverzní materiál. Z velké části se odehrává v hospodě, proto jsme se rozhodli ho ve stejném prostředí i distribuovat a promítat,“ vysvětlil producent Kopecký.