VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzikálová Evita přichází do Ostravy z newyorské Broadwaye

Ostrava /ROZHOVOR/ - Muzikál z tvůrčí dílny úspěšné autorské dvojice Tim Rice a Andrew Lloyd Weber Evita se rozezní už tento čtvrtek v ostravské premiéře v Divadle Jiřího Myrona v české verzi v podání souboru operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského.

18.3.2014
SDÍLEJ:
Fotogalerie
6 fotografií

HANA FIALOVÁ (Evita) ve stejnojmenném muzikálu při zkoušce na jevišti Divadla Jiřího Myrona.Foto: NDM/Martin Popelář

Život Evy Perónové se tak trochu podobal příběhu Popelky. Na rozdíl od pohádky byl však skutečný. Dívka, která vyrůstala v chudobě a ponížení, byla nakonec miláčkem celé Argentiny. Z nemanželské dcery a herečky vedlejších rolí se stala druhou ženou diktátora Juana Dominga Peróna. Takřka zázračný osud, který měl však plno stinných stránek. I proto inspiroval v polovině sedmdesátých let Tima Ricea k napsání muzikálového libreta. Na politickém pozadí tak vznikl romantický příběh o charismatické ženě, která se během krátkého života dostala až na absolutní vrchol. Tim Rice zlákal ke spolupráci i skladatele Andrewa Lloyda Webbera.

Ostravské unikáty

„Podobně jako Jesus Christ Superstar má Evita podobu rockové opery. Ústřední píseň „Don't Cry For Me Argetina" se stala celosvětovým hitem. Nejnovější ostravské nastudování drží několik pozoruhodných unikátů. Zcela poprvé se divákům představí nová broadwayská orchestrace s kouzelnými rytmy tanga, částečně je upravena i koncepce libreta a na závěr chystáme malý skvost v české inscenaci vůbec poprvé mohou diváci spatřit hrát skutečnou Evu Perón," uvádí dramaturg Patrick Fridrichovský. Ostravského hudebního nastudování se chopil Jakub Žídek, režisérem inscenace je hostující Petr Gazdík, šéf muzikálového souboru Městského divadla v Brně se publiku představí i na pódiu, a to jako jedna z postav Che.

„Založením jsem herec, když nehraji, chybí mi to… Jako režisér mohu však svůj umělecký pohled uplatnit komplexně, je to velmi vzrušující, zábavné, současně však od inscenace k inscenaci těžší," míní Petr Gazdík, který v této postavě alternuje s Tomášem Savkou.

Módní ikona

Titulní roli Evity se zhostí Hana Fialová a Radka Coufalová, ostravská rodačka, která si zahrála Evitu již v Městském divadle v Brně.

„Důvod, proč jsem zatoužila si Evitu znovu zahrát, je ten, že se jedná o jeden z nejtěžších pěveckých partů, se kterými jsem se kdy setkala," přiznává Radka Coufalová. Dále se mohou diváci těšit například na Marcela Školouta a Milana Němce v roli Peróna.

A protože byla Evita také módní ikonou, pro kterou navrhovali šaty přední módní návrháři své doby, jako například Coco Chanel či Salvatore Ferragamo, vydala se autorka kostýmních návrhů Veronika Babraj-Hindle pro inspiraci i materiály na kostýmy hlavní představitelky přímo do USA. Ostravské publikum se má skutečně na co těšit!

Premiéry muzikálu Evita se uskuteční 20. a 22. března v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Hana Fialová: Lyrika, vášeň, ale i obrovská pokora

Slovy z titulku článku by se dala charakterizovat ve stručnosti sólistka souboru operety/muzikál Národního divadla moravskoslezkého v Ostravě Hana Fialová. Právě v těchto týdnech se stává stále větším miláčkem návštěvníků Divadla Jiřího Myrona, neboť doslova exceluje v roli Edith v muzikálu Edith a Marlene, který režijně opravdu precizně nastudoval Janusz Klimsza. Hana Fialová sklízí bouřlivé ovace publika. Když si povídám s touto půvabnou a emotivní ženou, která při rozhovoru občas něco zazpívá, zahraje minivýstup, mám pocit, že mi vlévá do těla jakousi neviditelnou energii.

Pamatujete si, kdy jste v dětství předváděla svá první domácí mini pěvecká vystoupení?

Pamatuji si, že když mi byly tři roky, a jezdili jsme se starší sestrou a rodiči autobusem, bavila jsem lidi písničkou Pes jitrničku sežral… A lidi prý mamince říkali, jen ji nechte, ať zpívá…

A kdy vám začal „chutnat" muzikál?

To bylo zhruba ve druhém ročníku na ostravské konzervatoři (dnešní Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě pozn. red), kdy jsem si začala uvědomovat, aha, tam je próza, mluvené slovo, zpěv, tanec.

VIZITKA Narodila se v Opavě. Je absolventkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, kde absolvovala v roce 1991 ve třídě Evy Gebauerové-Phillips. Mezi lety 1994 až 2004 byla sólovou zpěvačkou country skupiny RED HATS, se kterou koncertovala nejen ve vlasti, ale také v Itálii, Velké Británii, Německu, Rakousku, Švýcarsku. Od roku 2003 je v angažmá Národního divadla moravskoslezského, kde je sólistkou souboru opereta/muzikál v Divadle Jiřího Myrona. Na půdě divadla ztvárnila mimo jiné postavy Elein (Camelot), Juanilla (Kat a blázen), Lolita (Ostrov milování), Sugar (Někdo to rád horké), Irena Molloyová (Hello, Dolly), Wanda, Indiánka (Rose Marie) Marguerite (Marguerite), Marfuša (Mrazík), Gita (Pardon My English) a mnohé další. Má ráda koně, cestování, horolezectví a na country hudbu nezanevřala, miluje poezii, humor a také nepohrdne občas dobrým pivním mokem.

Ale původně vás hodně lákalo country, vždyť jste působila jako sólová zpěvačka mezi léty 1994 až 2004 ve skupině Red Hats a projezdila s ní Itálii, Německo a Velkou Británii.

To nebyl žádný úlet, odbočka, ale život. Když jsem v šestém ročníku konzervatoře už dostávala malé roličky v divadle, současně zpívala country, ale v duchu jsem si říkala, že bych v budoucnu určitě chtěla přece jenom působit v divadle. A pak odjela do Německa, ale do divadla jsem se pokorně vrátila, vzali mě zpátky. A country hudbu poslouchám, když jedu třeba v autě…

A od roku 2003 jste v angažmá v operetním souboru Národního divadla moravskoslezského ztvárnila několik zajímavých menších sólových rolí…

Ano, jsem vděčná, když mě po mých mateřských dvou dovolených mám dceru a syna vzal pan Miroslav Urbánek zpátky do divadla. A byla jsem ráda, když jsem se jako Elein v Camelotu setkala pro mě s úžasným Petrem Gazdíkem, který zde hostoval. Dostávala jsem postupně malé roličky a určitý zlom přišel v muzikálu Zvonokosy, kde mi dala režisérka Dagmar Hlubková prostor, abych si zazpívala píseň O smrti nevinného blázna. Pak jsem si zahrála Sugar v Někdo to rád horké, ale i další pěkné postavy.

Před čtyřmi lety jste se zúčastnila workshopů k tehdy připravovanému muzikálu Marguerite z dílny Alaina Boublila a Claude-Michela Schönberga a získala v něm hlavní roli Marguerite…

Ano, to byla, jak říkám, ta moje „osudovka", kterou jsem si musela velmi pracně vybojovat. Roli Marguerite jsem si zamilovala a budu na ni pořád vzpomínat. Je to nádherná hudba, krásné texty…

A nyní příšla role Edith Piaf v muzikálu Edith a Marlene…

To byla nádherná práce, kde mi s francouzskými šansony velice pomohl jako pěvecký poradce Juraj Čiernik, který je též skladatel. S ním jsem pracovala na těch písničkách. A v okamžiku, kdy už jsem měla nastudované písničky, tak nastoupila paní Kristýna z Francie, která hlídala moji francouzštinu.

Hana FialováMyslím si, že režie Janusze Klimszy je znamenitá…

Janusz Klimsza? No comment! Pro mě je takovým géniem, úžasný člověk, který rozumí svému řemeslu naprosto dokonale.

Jak vnímáte velmi kladné ohlasy a pochvalná slova uznání za Edith a Marlene…

Je to pro mě nejkrásnější odměna, když mě lidé zastavují třeba na ulici a blahopřejí mi. Dostávám na jevišti i krásné dárečky, no a děkovačky, kdy celé divadlo stojí, to je nádhera, a já opravdu moc a moc všem lidem musím za to poděkovat. Je to pro mě opravdová droga, energie, kterou úžasně cítím. Je to zavazující…

A teď vás čeká neméně známý muzikál Andrew Lloyd Webbera a Tima Ricea Evita, který má v březnu premiéru, a vy v něm ztvárníte v alternaci s Radkou Coufalovou titulní postavu…

Nesmírně si vážím Petra Gazdíka a Michaela Prostějovského, oba dva jsou pro mě muzikálové veličiny. Zatímco první je znamenitý interpret a druhý skvělý textař. A v současné době se dotváří konečná podoba českých textů, takže ještě budu muset na tom popracovat, bude to určitě velmi náročné, ale moc se těším…

A co rodina, děti?

Rodina je pro mě úžasné zázemí, kam se mohu po představeních z divadla vždy moc ráda vracet. Máme s manželem, který mimochodem dělá úplně v jiné branži než já, proto se asi tak krásně doplňujeme, dvě děti devatenáctiletou dceru Karolínu a čtrnáctiletého syna Jiřího. Karolína studuje střední zemědělskou školu obor chov koní, které opravdu miluje, a syn ještě chodí na základní školu, ale ještě netuším, co bude dělat. Vyčítám mu, že je malinko lenivý… Manžel je skvělý řemeslník, ale má i výtvarné nadání a maluje hezké obrazy.

Vaříte ráda?

Vařit umím, ale nedá se říci, že by to bylo mé velké hobby.

Jaká je Hana Fialová v soukromí?

Jsem člověk temperamentní, který má rád společnost. Ale jak samu sebe charakterizovat? Je to zvláštní. Když mi je krásně, jsem na vrcholu blaha, tak mi manžel řekne, že mu přidám smutná… Nevím, těžko říci… Jistě, jsem mnohdy hrozně ráda středem pozornosti, ale také se nechávám bavit druhými. Mám ráda romantiku, humor, poezii, výlety do přírody, malé horolezecké výšlapy. Nemám ráda nudný, jednotvárný život, a ten rozhodně nemám, což je dobře, a jsem za to osudu vděčná…


Autor: Břetislav Uhlář

18.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fanoušci brněnské Komety slaví gól. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
31

Vztek fanoušků Komety. Za lístek zaplatí o 280 korun víc než příznivci Hradce

Obě aplikace využívají mobilních telefonů
DOTYK.CZ
6

Od dubna zlevníme datové přenosy, vyhlásil T-Mobile

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Vinni! Policisté, co zasahovali proti útočnici ze Smíchova, vyslechli trest

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal ve čtvrtek vinnými dva policisty, kteří zasahovali proti Michelle Sudků poté, co chtěla zabíjet v kavárně na pražském Újezdě. Potrestal je trestním příkazem. Informaci České televize v úterý potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1. Konkrétní druh ani výši trestu soud nezveřejní, dokud nebude výsledek sdělen účastníkům řízení. Oba policisté mohou proti rozhodnutí podat odpor, v tom případě by soudkyně musela nařídit hlavní líčení.

Byty pro chudé v Brně: Projekt je překvapivě úspěšný, hodnotí opozice

Cestu z ubytovny hledají jen těžko kvůli počtu dětí, romskému původu nebo tomu, že nemohou našetřit na kauci. Padesátka takových rodin hledá pomoc v brněnském projektu rychlého zabydlení. Poslední z nich se mají ubytovat ještě v tomto měsíci.

Českou televizi chce řídit dvanáct lidí včetně současného šéfa Dvořáka

Do výběrového řízení na funkci generálního ředitele České televize se přihlásilo 12 zájemců. Je mezi nimi i současný ředitel Petr Dvořák, který televizi vede od podzimu 2011. Mezi uchazeči o místo je i bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák nebo exšéf televize Prima Martin Konrád. První kolo volby proběhne 12. dubna, nového ředitele rada zvolí 26. dubna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies