Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohádkou o pohřbívání zvířátek seznamují děti s koncem života

Kamarádky Ester a Oli nacházejí mrtvého čmeláka a je konec nudě, hledají a pochovávají další tvorečky, zakládají si vlastní „pohřebářskou“ firmu. Smrt se v představení Jany Peřinové a Jordany Blažkové zdá srozumitelnější i těm nejmenším.

19.8.2017
SDÍLEJ:

Ester (Jordana Blažková) vlevo a Oli (Jana Peřinová) mají firmu Nejlepší pohřby na světě. Foto: Deník/Radek Luksza

„Máme pocit, že v Česku se toto téma neřeší, odstavuje se na vedlejší kolej, rodiče o něm s dětmi nechtějí nebo nezvládají mluvit,“ popisují studentky JAMU z Brna, které inscenaci s názvem Malá mrtvá zvířátka v tomto týdnu dvakrát sehrály v Divadle loutek Ostrava za hudebního doprovodu kamaráda Štěpána Matalíka.

Předlohu nacházejí ve Skandinávii. „Lidé jsou tam hodně otevření a nemají problém o smrti s dětmi hovořit a snaží se jim tuto situaci přiblížit třeba skrze věci jim hodně známé, například přes metaforu s mrtvými zvířátky,“ říká Peřinová, která si ze švédštiny překládala pro inspiraci i knížku Nejlepší pohřby světa od Ulfa Nilssena.

Přes čmeláka, rejska, užovku, rybičky, myšky až po ježečka a ptáčka tak studentky oboru divadlo a výchova vtahují děti do děje, plánují poslední rozloučení s těmito tvorečky (místo rakve slouží sklenice) a malují hřbitůvek. Malí diváci, už vlastně i účastníci představení, využívají k ozdobení hrobečků listy ze zeleně u amfiteátru…

Soňa Aspridisová vzala na Malá mrtvá zvířátka devítiletého syna i přesto, že má sama velmi smutnou zkušenost. „Když byly Filípkovi tři měsíce, umřel mu tatínek. Tehdy to kluk moc nevnímal. Babička mu sice vysvětluje, že po smrti se chodí do nebe, ale mne se na to neptal. Jsem ale připravena se ním o tom bavit,“ upřesňuje. Pavla Jeřábková dorazivší do divadla loutek se třemi vnoučaty ve věku od pěti do sedmi let vzpomíná, že v době jejího dětství kdysi na vesnici byla smrt (nemluvě o sexu) prakticky tabu. „Přišla na ni řeč jen, když někdo skutečně umřel. Jako malí jsme to brávali tak, že babička spí na hřbitově, my za ní chodíváme,“ podotýká.

Děti se z diváků stávají i účinkujícími, zdobí hrobeček pro kosa a kreslí mu něco na památku.

Michaela Valíčková oceňuje vtipné a srozumitelné podání. „Moc se mi líbilo vysvětlení, že lidi, zvířata i rostliny, které zemřou, dělají na zemi místo jiným. Jsem věřící a nemám problém se bavit o smrti s dětmi“ říká s tím, že v divadle byla s neteří a synovcem. Čeká, že představení bude mít „dohru“ v podobě zvídavých dotazů.

Autorky upřesňují, že v Ostravě měly desátou a jedenáctou reprízu inscenace. „Reakce? Někteří dospělí to zpracovávají ještě teď. Asi to pro ně bylo neobvyklé, zvláštní, morbidní… Děti reagují skvěle a zapojují se do dialogu. Doma pak mají spoustu otázek,“ uzavírají s tím, že hra ještě nikoho nerozplakala. Není to ani účel.

Autor: Radek Luksza

19.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
18

Ministr Pelikán podal žalobu na soudkyni Helenu Královou

Stephen King
DOTYK.CZ
9

Stephen King: do krále hororu se zakouslo děsivé dětství

Autistů přibývá. Terapii musí rodiče platit sami

Rvalo mi to srdce, vzpomíná na období před dvěma lety Magdaléna Čížková. Její dcera Markétka byla dlouho vysněným dítětem, které dělalo rodině jen radost. Zvládala první slova, vesele ukazovala předměty, rozpoznávala zvířátka. Jenomže pak přišel zlom. „Najednou jako by nám oslepla a ohluchla,“ popisuje maminka.

Krize ve Španělsku: Katalánské referendum podpořil další autonomní region

/VIDEO/ Právo na referendum o nezávislosti Katalánska vyhlášené na 1. října je nezadatelné. O tom nepochybují a hlasitě za to demonstrují v Galicii, oblasti Španělska, která má stejný autonomní statut jako odbojné Katalánsko. 

Nejnebezpečnější přechod v metropoli? Najdete ho v Praze 2

/INFOGRAFIKA/ Pražský deník proto připravil výčet nejnebezpečnějších přechodů a křižovatek, kde nejčastěji docházelo ke střetům mezi vozidly a chodci.

Geolog: Sesuvy na trase přes České středohoří nikdy hrozit nepřestanou

Posudky geologické služby v 90. letech umístění dálnice právě sem zásadně zamítaly. Zároveň navrhovaly mnohem bezpečnější řešení. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení