Štěpánkovu smrt serveru Blesk.cz potvrdila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Podle iDnes.cz policie případ vyšetřuje, cizí zavinění však, alespoň zatím, vylučuje. Blesk také přinesl informace, že důvodem mohla být zákeřná rakovina, která prý herce sužovala, dokonce údajně v posledním, terminálním stádiu. Také se hodně hovoří o jeho celoživotní závislosti na alkoholu, s níž urputně bojoval, jak sám přiznal na ČT, v pořadu 13. komnata. O dopisu na rozloučenou není dosud nic známo. Není tedy vyloučeno, že přesnou příčinu své sebevraždy si umělec vzal s sebou do hrobu…



Pocházel ze slavné herecké rodiny

Martin Štěpánek se narodil 11. ledna 1947 v Praze. Byl synem slavného českého herce Zdeňka Štěpánka a na hereckou dráhu se úspěšně vydali i jeho sourozenci, bratr Petr a sestra Jana. V roce 1969 absolvoval Divadelní akademii múzických umění (DAMU) v Praze. Poté byl čtyři roky členem činohry Národního divadla v Praze a další tři roky členem pražského Činoherního klubu, odkud dostal z politických důvodů výpověď. Na přelomu 70. a 80. let byl členem pražského Divadla na Vinohradech.

Bývalý premiér Mirek Topolánek dnes ČTK sdělil, že ho smrt Martina Štepánka velmi zasáhla. „Nečekaně, zákeřně. Martin byl skvělý herec, velký bojovník za svobodu a profesionální novinář. Byl to ministr v mé vládě a můj přítel," uvedl Topolánek.

Topolánek: Byl to můj přítel

V roce 1981 s rodinou emigroval a požádal o politický azyl v Rakousku. Hrál pak v rakouských a německých divadlech a stal se také spolupracovníkem Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. V roce 1994 přesídlil zpátky do Prahy. Od září 2006 do ledna 2007 byl v první vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) ministrem kultury. Od ledna 2007 byl Topolánkovým externím poradcem.

Štěpánek patřil mezi vynikající charakterní herce

Byl na nejlepší cestě stát se slavným hercem podobně jako jeho legendární otec. Exceloval v Divadle na Vinohradech, diváci ho znali z televizních obrazovek. Přesto v roce 1981 herec Martin Štěpánek otočil kormidlo života jiným směrem. Opustil milované divadlo, emigroval, žil v Německu a pracoval jako redaktor Rádia Svobodná Evropa a s rádiem se také v roce 1994 vrátil do Česka. Vrátil se k herecké profesi, ale vyzkoušel si i „roli“ ministra kultury v menšinové vládě Mirka Topolánka.

Vystudoval Divadelní akademii múzických umění v Praze a v roce 1969 se stal členem činohry Národního divadla. Vstup na divadelní prkna měl raketový. Nebylo mu ani pětadvacet a v Národním divadle už měl na kontě role Švandy v Tylově Strakonickém dudákovi či Radúze v Zeyerově Radúzovi a Mahuleně. Z Národního však musel po čtyřech letech z politických důvodů odejít. Poté působil v Činoherním klubu, ale po třech letech se situace opakovala a z divadla musel opět ze stejných důvodů pryč. Téměř rok byl bez práce a v roce 1977 nastoupil do Divadla na Vinohradech. Kromě divadelních rolí si zahrál i v řadě filmů a televizních inscenací. Když ale v roce 1981 dostal ultimátum - buď kandidatura na členství v KSČ nebo výpověď - emigroval s rodinou během dovolené v Rakousku a požádal o politický azyl. Jeho manželka Jaroslava Tvrzníková byla také herečkou a měli spolu dvě děti - dceru Josefínu a syna Jana.

Poté působil jako herec v Rakousku a Německu, především se ale v roce 1983 stal spolupracovníkem Rádia Svobodná Evropa a začal se živit novinařinou. V rádiu zůstal i poté, co se stanice z Mnichova přestěhovala do Prahy.

Vrátil se pak znovu k divadlu jako herec a režisér, hostoval ve Vinohradském divadle, pracoval pro film, televizi i dabing. Každodenním chlebíčkem komentátora publicistického rádia Štěpánka bylo sledovat dění na domácí politické scéně. Proto až tak nepřekvapilo, když v září 2006 přijal nabídku premiéra Mirka Topolánka (ODS) na funkci ministra kultury v jeho menšinové vládě. První dny v úřadu však strávil v nemocnici, kde se podrobil chirurgickém zákroku, při němž mu lékaři odebrali z krku mandli a jednu uzlinu. Chodil na ozařování, nálezy byly negativní a zdálo se, že chorobu překonal.

Jako ministr nepatřil Štěpánek, který byl nestraník, ale také dlouholetý příznivec ODS, k oblíbeným šéfům kultury. Kdyby ve funkci zůstal, „uměl by prý ministerstvo zrušit". V druhém pokusu v lednu 2007 si už Topolánek vybral jiného ministra, ale Štěpánek se stal jeho placeným poradcem.

Herec, jehož umění jsme mohli obdivovat třeba v jedné z větších posledních rolí v seriálu Pojišťovna štěstí, patřil mezi svobodné zednáře. Jako jeden z mála se k tomu hlásil, byl členem Lóže U tří Hvězd, jedné ze dvou exilových lóží, která působila v Mnichově a po roce 1990 se přestěhovala do Česka. Byl také známý svou zálibou ve střelných zbraních, kterou zdědil po otci. Chodil na střelnici a dobře střílel, bylo to pro něj cvičení koncentrace, druh jógy. Zbraň se mu nakonec stala osudnou, když se zastřelil ve své pracovně v bytě v Praze na Vinohradech. Hereckou proslulost svého otce Zdeňka Štěpánka zřejmě zcela nepřekonal, přesto patřil mezi vynikající charakterní herce.