VYBERTE SI REGION

Zdeněk Prokeš: Po třiceti letech poprvé vystoupí Laterna Magika mimo Prahu

Most, Praha /ROZHOVOR/  - Lahůdka. Unikát. Zábava. Tím vším bude inscenace „Cocktail 012 The Best of", kterou uvede proslulá pražská Laterna magika v sobotu od 19.15 hodin v Městském divadle v Mostě. „Žánrově pestrá inscenace představí průřez repertoáru Laterny magiky ze současnosti i z minulosti. Uvidíme ty nejoblíbenější scénky," slíbila Ivana Bonaventurová z divadla v Mostě.

6.4.2013
SDÍLEJ:

Pro Deník odpovídal Zdeněk Prokeš, šéf Laterny magiky, tedy součásti Nové scény Národního divadla v Praze.Foto: Gabriela Filippi

„A také krátkou revue Code 58.08, ochutnávku toho, jak mohou v budoucnu film a digitální technologie s taneční složkou vypadat."  Zkrátka - kdo chtěl vidět úžasnou Laternu magiku, dlouho za ní musel jet až do Prahy. Už nemusí. Soubor, kombinující živé divadlo a filmové projekce, po dlouhých 30 letech pobaví také v Městském divadle v Mostě.  Pro Deník odpovídal Zdeněk Prokeš, šéf Laterny magiky, tedy součásti Nové scény Národního divadla v Praze, který v divadle v Mostě působil.

Vaše divadlo čeká první hraní po čase mimo Prahu. Jak vás mostecké divadlo k hostování přemluvilo? Projeli jste 50 zemí, ale už hrajete jen v Praze. Kdy a kde jste hráli „venku" naposledy?

Tuším, že před 30 lety to byl zájezd do Bratislavy. Tenkrát to ještě bylo složité, museli jsme si vézt filmové projektory. Nyní už to bude snazší, všechny filmové záznamy máme zdigitalizované. A přivezeme představení ne tak scénograficky náročné. I to nám výjezd umožní. Navíc se dnes snažíme hrát víc pro české publikum, zatímco dříve byli lidi navyklí, že je Laterna magika spíš pro cizince. Děláme tedy nyní představení i vyloženě verbální a česky, třeba inscenaci Vidím nevidím. Snažíme se tedy, aby i Češi měli povědomí o tom, co je Laterna magika. I proto přijedeme v sobotu do Mostu.

Přesto: Opravdu bylo mostecké divadlo první, které napadlo pozvat vás?

Ono to také bylo logisticky náročné a pro běžného pořadatele drahé. Takové zájezdy organizovala spíš města, dnes je to záležitost pořadatelů. A to by to vstupné muselo být velmi drahé, aby se to vyplatilo. Ale protože Most mám rád, já jsem tam před lety jako choreograf působil ještě ve starém divadle, tak jsem na to kývl. Ale protože hrajeme zároveň dvě představení na Nové scéně, tak jsme se do toho nějak vešli.

Inscenace k výročí

Proč vzniklo představení „Best of"? Bylo to i nostalgií lidí, kteří vaše inscenace kdysi viděli a stýskalo se jim, či se chcete ohlížet za tím, co bylo?

Jsou dva důvody. V roce 2008 , kdy Laterna magika slavila 50 let od svého vzniku, chtěla dělat k výročí velký projekt Kód 5008 s mladými tvůrci. Vznikla půlhodinová věc, kterou dnes hrajeme ve druhé půlce naší inscenace. První půlka obsahuje různé ukázky z představení… Když jsem nastoupil zhruba před třemi roky do Laterny magiky, moc se mi to dramaturgicky nezdálo. Říkal jsem si, že jsou jistě i lepší, unikátní věci. Ale ono je vždy důležité sehnat k nim filmy, podkladový materiál. Takže se nám podařilo ve spolupráci s Národním filmovým archivem některé věci zrekonstruovat . Některé jsou hodně staré, začíná to ukázkou z roku 1963, takže je to 50 let staré. Ale je to zajímavé, jmenuje se to „Krkolomná jízda" a zajímavá je v tom, že ukazuje i centrum Prahy takové, jaké tehdy bylo. Dost jinak, než je známe dnes.

Cocktail 012 The Best of

Jak je pro vás náročné hrát v Mostě? Chce to něco víc, než jen sbalit jeden kamión a přijet?

Určitě to chce víc, i proto jsme už byli v Mostě na obhlídce. Důležité jsou různé technické parametry, je náročné hrát jinde než na domácí scéně, kde jsme zvyklí.

14 herců, 4 projekce

Kolik herců a kolik projekcí Most v sobotu uvidí?

Přijede k vám 14 herců a zajímavé je to i tím, že je program složený ze čtyř projekcí.

Připadá mi, že herci Laterny magiky nejsou tolik vidět, jako ti z jiných divadel. Je to škoda?

Je to škoda. Od té doby, co Laterna magika přešla k Národnímu divadlu a co jí od roku 2010 vedu, přešli jsme na externí smlouvy. Díky tomu můžeme složení tanečníků volit libovolně, jak je to pro každé představení potřeba. Spolupracují s námi také sólisté baletu Národního divadla, špičkoví tanečníci. Je se na co těšit, máme kvalitní soubor. Ovšem kvůli využití techniky je vždy v Laterně magice herec až na druhém místě…

Lze říci, že se mohou diváci při inscenaci „Coctail" těšit na bezbřehou fantazii?

Určitě. Když jsme program Coctail 012 sestavovali, snažili jsme se, aby tam byly vidět všechny principy Laterny magiky. Jsou tam tedy věci, kde herci vstupují na plátno a odcházejí zase ven, ale projekce také vytváří zajímavou interaktivní plochu… Zkrátka snažili jsme se během večera ukázat všechny možnosti Laterny magiky.

Cocktail 012 The Best of

Děti od deseti

Jak vhodné je představení pro dětské publikum?

Myslím, že to bude přijatelné představení pro děti od deseti dvanácti let.

Nemáte, v souvislosti s prvním výjezdem po letech, „strach, že Laterně magice výjezdy do oblastí zachutnají"?

(smích) Strach tedy určitě ne. Naopak bych byl rád, kdyby se nám to zalíbilo. Přesně jak říkáte…

Kdysi jste působil v divadle v Mostě. Nebude to pro vás osobně tak trochu „návrat do rodného hnízda"?

Ne ne, to bych přeháněl. Já v Mostě ve starém, ale později i v novém divadle jsem spolupracoval asi na pěti inscenacích jako choreograf, naposledy v roce 1989. Je to pro mě určitě zajímavý návrat, ale vztah k Mostu jako k rodnému městu nemám.

Jsem Pražák…

Ale cestovat jste zvyklý, ne?

To jsem. Byl jsem sedmnáct let v Brně jako šéf baletu a ředitel Národního divadla, před tím v Ostravě, takže jsem zvyklý tak různě putovat. Teď jsem se vrátil do Prahy, po letech, tak jsem docela rád. Ale na Most se těším…

…a Most určitě na vás… Bylo by mi ale líto neprozradit ještě, co Laterna magika chystá. Prozradíte? Alespoň stručně?

Teď jsme zrovna měli dvě premiéry v těsném sledu za sebou. V únoru jsme dělali s Marií Procházkovou, s filmovou režisérkou a animátorkou, inscenaci Vidím nevidím, nový multimediální projekt určený i rodinám s dětmi, hudbu složil Marek Doubrava; hrají v něm i činoherci Linda Rybová a Tomáš Měcháček a v hlavní roli sedmiletá dívka. A teď 21. března jsme uvedli Havlovy Antikódy, což je zase jiný typ představení, postavený na nových médiích, na nové technice. V něm jsou prostorové snímače pohybu a tanečníci jakoby dávají impulzy projekci a zvuku. Takže je to také experiment, abychom ukázali, že Laterna magika v tom vývoji nezůstává před těmi padesáti lety, že hledá další možnosti.

Běh na dlouhou trať

Dříve byla Laterna vnímaná jako divadlo spíš pro cizince, to by se ale mělo změnit. Už máte výsledky, chodí víc i Češi, či je to běh na dlouhou trať?

Ano, je to běh na dlouhou trať. Chce to repertoár více upravit, což se nám dílem daří. A hrajeme i víkendová odpolední představení, na které je poloviční vstupné, takže se na ně dostanou bez problémů i Češi. Z celkového počtu návštěvníků jich dnes chodí zhruba 80 %.

Autor: Radek Strnad

6.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie intenzivně pátrá po pohřešované Míše Patricii Muzikářové.
12 21

Pátrání po pohřešované Míše o víkendu nabírá na intenzitě. Tým se rozšířil

Pavel Ploc a Adam Malysz
1 14

Harrachov i Ploc říkají ano olympiádě

Motoristům se má ulevit při registru aut na úřadech. Emise budou v systému

Je to dobrá zpráva pro všechny majitele aut. Motoristé už by totiž v budoucnu nemuseli chodit vyřizovat změny v registru vozidel pouze na úřady podle svého bydliště. Registrovat vozidlo by mohli na všech úřadech obcí s rozšířenou působností. „Novelu zákona schválili poslanci a poslali ji do Senátu. Ještě ji bude muset podepsat prezident. Zhruba za čtvrt roku by mohla začít platit," říká Michal Cuc, předseda Profesní komory STK a vedoucí STK Ivesur v Dubí a v Litoměřicích.

DVA POHLEDY: Máme se bát, že skončíme v rakvích z papíru?

Komunistům se sice na chvíli podařilo odsunout schvalování novely zákona o pohřebnictví, ale v pátek v parlamentu dostala další šanci a prošla prvním čtením. Nyní ji posoudí sněmovní výbory. Pokud projde celým schvalovacím procesem, měla by nakonec zakazovat používání těch nejlevnějších papírových rakví. Také zavede nový trestný čin hanobení lidských pozůstatků a podnikatelé v pohřebnictví budou muset složit praktické zkoušky. 

V zasypaném hotelu v Itálii jsou vzduchové kapsy, v nichž mohou být živí

V hotelu zavaleném lavinou ve střední Itálii jsou vzduchové kapsy. Záchranáři dnes sdělili, že pod troskami mohou být stále živí lidé. Lavina se na hotel zřítila ve středu, záchranářské týmy dosud vyprostily 11 živých lidí a pět mrtvých. Stále se pohřešuje 23 osob. Podle italských médií se z hotelu 24 hodin neozvaly žádné hlasy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies