VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak má vypadat byt před prodejem?

Prodáváte byt? Pak před vámi vyvstala otázka "V jakém stavu ho prodat?" Tak jak je? Nebo ho draze rekonstruovat? Nebo jen trochu vylepšit?

16.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník / Pech Karel

Třetí možnost je ta nejlepší. Nebudeme ukazovat zájemcům byt plný neuklizených knih, šatstva a podobně, ale také nebudeme investovat s nejistým výsledkem. Věnujeme tomu den a s minimálními náklady byt k nepoznání vylepšíme.

Je neuvěřitelné, jak často se lidé neporadí s nikým, s odborníky, ale ani s přáteli a věří vlastní intuici. Řeknou si, že do bytu jsme "vrazili" tyhle peníze, nakoupili spoustu věcí, tak to prostě musí mít takovou a takovou cenu. A potom se před zájemcem zaklínají minulými investicemi, aniž by hleděli na to, jaký dělá na kupce okamžitý dojem. Až tehdy se také bohužel často leckdo přesvědčí, že nákladné úpravy byly pro kupce nezajímavé.

Co zejména určuje cenu bytu
Cenu určují věci jako aktuální situace na trhu, konkurenceschopnost kupní ceny v závislosti na mnoha okolnostech, jako jsou atraktivita lokality (hluk nebo klid, zeleň nebo silnice před okny a podobně), služby, nákupní možnosti nebo škola v okolí, dále dopravní dostupnost, technický stav celého domu, forma jeho vlastnictví, a konečně stav bytu a částka, kterou bude muset kupec investovat do jeho oprav podle svého vkusu. Zda bude potřeba renovovat, celkově rekonstruovat nebo se tady dá rovnou bydlet a malé opravy dělat postupně. A o tom má každý kupec naprosto jinou představu.

Jak tedy takticky postupovat při vylepšování bytu před prodejem, jak ho udělat efektivně, rychle a levně zajímavým? Nejlepší je vystěhovat všechno a čistě vymalovat. Protože to ale vždy nejde, alespoň důkladně uklidíme, když jsme předtím vyházeli všechny nepotřebné věci - a také ozdobné předměty. Všechno, co byt příliš "zabydluje", má putovat do krabic a do sklepa nebo komory. Místnosti se mají maximálně provzdušnit, projasnit.

Důležité při prezentaci bytu zájemcům je, zda ukazujeme byt, kde ještě bydlíme, nebo byt prázdný. Ten zařízený bude vypadat menší, temnější, zejména když je v něm starší zařízení, nehezký masivní nábytek, jsou tady třeba tmavé tapety, závěsy, záclony, ozdobné předměty - zkrátka když je byt zahlušen věcmi. Ideální je předvádět byt s minimem zařízení, čistý, případně můžeme sami vymalovat kritická místa. Prosvětlení bytu pomůže vybílení lodžie.

Rekonstrukce: uděláme jen nezbytné
Doporučuje se obecně příliš do bytu předem neinvestovat, nemá to význam a nepřinese to viditelné zvýšení kupní ceny. Jenom proděláme na výdajích s touto prací. Jak se někdy píše v inzerátech: "je zde italská dlažba, drahé spotřebiče". To je možná zajímavé u pronájmu, ale u prodeje většinou ne.

Kupce zajímá čistý, neponičený vnitřní prostor a stav stavebních prvků - třeba okna. Stane se, že pěti lidem budou vadit stará okna a šestý nad tím mávne rukou, protože má představu o úplně jiných oknech, které chce po koupi instalovat.

Kdybychom se pustili jen kvůli prodeji do výměny oken, abychom na kupce zapůsobili a vzhled bytu vylepšili, může se stát, že kupec, který bude mít velký zájem, řekne, že "je škoda, že tu nejsou autentická okna, zničila se atmosféra, ještě se půjdu podívat po jiných bytech". Nám pak zůstane jen účet za ta okna.

Co udělat před prodejem
Vymalovat, pokud je to potřeba, byt se projasní
Všechno důkladně uklidit, vyházet krámy
Uklidit lodžii, chodbu před bytem, případně sklep a další prostory k bytu náležející

Co před prodejem nedělat
Nepouštět se do drahých oprav, úprav, stavebních předělávek
Nekupovat drahé spotřebiče
Nepřikupovat nábytek
Nepředělávat dveře, okna, zájemci se vůbec nemusí líbit

Neustále ale musíme balancovat mezi tím, kdy nám vzhled může snižovat kupní cenu a kdy nám drahé investice kupní cenu nezvýší. V tomto směru nám ale nejlépe poradí odborník z realitní kanceláře, který prodává mnoho bytů a má aktuální osobní zkušenosti a porovnání.

Autor: Připravila redakce měsíčníku DŮM&ZAHRADA

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čistírna odpadních vod na Císařském ostrově v Praze.

Dejvice i Letnou trápí zápach. Může za to čistírna odpadních vod

Vlakové nádraží v Brně-Židenicích.
18

Dopravní uzel? Židenické nádraží může převzít část vlaků z přetíženého hlavního

Mizérie. Úroda ječmene je oproti loňsku poloviční, schnou i další obiloviny

Mizerná. Tak označil letošní sklizeň ozimého ječmene předseda Okresní agrární komory na Břeclavsku Antonín Osička. V okrese odhaduje kvůli velkému suchu propad v průměru o čtyřicet procent. „Máme posečených asi padesát hektarů a výnos se pohybuje mezi dvěma a třemi tunami na hektar. U jarních ječmenů to nebude lepší. A podobně špatné to bude i u pšenice. Obilí nedozrálo a uschlo," řekl Osička s tím, že loni byl v okrese průměrný výnos ozimého ječmene 5,1 tuny na hektar.

Pohledem Stanislava Šulce: Kouzelný bankomat

Bankomat slaví abrahámoviny. Podle různých anket jde o jeden z nejdůležitějších vynálezů minulého století a dodejme, že také jeden z nejkouzelnějších. Krom toho, že definitivně odtrhnul člověka od nutnosti mít peníze doma ve štrozoku, kouzelný je také proto, že se za těch pět desítek let takřka nezměnil.

Záhadná smrt bezdomovce Indiána: viděl jsem, jak ho surově mlátí, tvrdí svědek

Smrt ústeckého bezdomovce Jaroslava Dvořáka začala šetřit krajská kriminálka. Přihlásil se jí mladík, který viděl, jakým způsobem bývalý hokejista zemřel. Redaktor Deníku mluvil se svědkem, ještě než se přihlásil na policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies