Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak má vypadat byt před prodejem?

Prodáváte byt? Pak před vámi vyvstala otázka "V jakém stavu ho prodat?" Tak jak je? Nebo ho draze rekonstruovat? Nebo jen trochu vylepšit?

16.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník / Pech Karel

Třetí možnost je ta nejlepší. Nebudeme ukazovat zájemcům byt plný neuklizených knih, šatstva a podobně, ale také nebudeme investovat s nejistým výsledkem. Věnujeme tomu den a s minimálními náklady byt k nepoznání vylepšíme.

Je neuvěřitelné, jak často se lidé neporadí s nikým, s odborníky, ale ani s přáteli a věří vlastní intuici. Řeknou si, že do bytu jsme "vrazili" tyhle peníze, nakoupili spoustu věcí, tak to prostě musí mít takovou a takovou cenu. A potom se před zájemcem zaklínají minulými investicemi, aniž by hleděli na to, jaký dělá na kupce okamžitý dojem. Až tehdy se také bohužel často leckdo přesvědčí, že nákladné úpravy byly pro kupce nezajímavé.

Co zejména určuje cenu bytu
Cenu určují věci jako aktuální situace na trhu, konkurenceschopnost kupní ceny v závislosti na mnoha okolnostech, jako jsou atraktivita lokality (hluk nebo klid, zeleň nebo silnice před okny a podobně), služby, nákupní možnosti nebo škola v okolí, dále dopravní dostupnost, technický stav celého domu, forma jeho vlastnictví, a konečně stav bytu a částka, kterou bude muset kupec investovat do jeho oprav podle svého vkusu. Zda bude potřeba renovovat, celkově rekonstruovat nebo se tady dá rovnou bydlet a malé opravy dělat postupně. A o tom má každý kupec naprosto jinou představu.

Jak tedy takticky postupovat při vylepšování bytu před prodejem, jak ho udělat efektivně, rychle a levně zajímavým? Nejlepší je vystěhovat všechno a čistě vymalovat. Protože to ale vždy nejde, alespoň důkladně uklidíme, když jsme předtím vyházeli všechny nepotřebné věci - a také ozdobné předměty. Všechno, co byt příliš "zabydluje", má putovat do krabic a do sklepa nebo komory. Místnosti se mají maximálně provzdušnit, projasnit.

Důležité při prezentaci bytu zájemcům je, zda ukazujeme byt, kde ještě bydlíme, nebo byt prázdný. Ten zařízený bude vypadat menší, temnější, zejména když je v něm starší zařízení, nehezký masivní nábytek, jsou tady třeba tmavé tapety, závěsy, záclony, ozdobné předměty - zkrátka když je byt zahlušen věcmi. Ideální je předvádět byt s minimem zařízení, čistý, případně můžeme sami vymalovat kritická místa. Prosvětlení bytu pomůže vybílení lodžie.

Rekonstrukce: uděláme jen nezbytné
Doporučuje se obecně příliš do bytu předem neinvestovat, nemá to význam a nepřinese to viditelné zvýšení kupní ceny. Jenom proděláme na výdajích s touto prací. Jak se někdy píše v inzerátech: "je zde italská dlažba, drahé spotřebiče". To je možná zajímavé u pronájmu, ale u prodeje většinou ne.

Kupce zajímá čistý, neponičený vnitřní prostor a stav stavebních prvků - třeba okna. Stane se, že pěti lidem budou vadit stará okna a šestý nad tím mávne rukou, protože má představu o úplně jiných oknech, které chce po koupi instalovat.

Kdybychom se pustili jen kvůli prodeji do výměny oken, abychom na kupce zapůsobili a vzhled bytu vylepšili, může se stát, že kupec, který bude mít velký zájem, řekne, že "je škoda, že tu nejsou autentická okna, zničila se atmosféra, ještě se půjdu podívat po jiných bytech". Nám pak zůstane jen účet za ta okna.

Co udělat před prodejem
Vymalovat, pokud je to potřeba, byt se projasní
Všechno důkladně uklidit, vyházet krámy
Uklidit lodžii, chodbu před bytem, případně sklep a další prostory k bytu náležející

Co před prodejem nedělat
Nepouštět se do drahých oprav, úprav, stavebních předělávek
Nekupovat drahé spotřebiče
Nepřikupovat nábytek
Nepředělávat dveře, okna, zájemci se vůbec nemusí líbit

Neustále ale musíme balancovat mezi tím, kdy nám vzhled může snižovat kupní cenu a kdy nám drahé investice kupní cenu nezvýší. V tomto směru nám ale nejlépe poradí odborník z realitní kanceláře, který prodává mnoho bytů a má aktuální osobní zkušenosti a porovnání.

Autor: Připravila redakce měsíčníku DŮM&ZAHRADA

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

z filmu Jana Svěráka Po strništi bos
9

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Autobus RegioJet
12

Vystupte si v Dejvicích. RegioJet už nebude ze severu zajíždět do centra Prahy

Zlatá bula sicilská na Hradě. Výročí sto let republiky připomene výstava

U příležitosti 100 let od založení Československa budou na Pražském hradě příští rok uspořádány tři výstavy. Ukázány na nich budou třeba Zlatá bula sicilská, pohřební insignie krále Přemysla Otakara II. a zemské desky. Memorandum k uspořádání výstav na Pražském hradě dnes podepsali zástupci pořádajících institucí.

Pohledem Stanislava Šulce: Slyšet HDP růst

Výkon ekonomiky je stále obdivuhodnější. Tedy alespoň to tak vypadá u stolů makroekonomů, kteří sledují výlučně růst hrubého domácího produktu. Růst HDP o 4,5 procenta by nám mohli ostatní snad i závidět. Proti tomu však stojí rostoucí počet nespokojených lidí, kterým je růst HDP lhostejný, protože jej jednoduše neprožívají. Kvalita jejich životů stagnuje stejně jako platy, mírný růst vyváží stále sílící zdražování, které se zdaleka neomezuje jen na máslo.

Libanon zrušil zákon, který umožňoval pachatelům znásilnění vzít si své oběti

Aktivisté za práva žen se radují. Dlouho požadovali zrušení článku 522 trestního zákona, ke kterému nyní došlo. Jejich kampaň podpořil ministr pro záležitosti žen Jean Oghassabian, který uvedl, že zákon je "z doby kamenné". Podobné právní předpisy byly nedávno zrušeny také v Tunisku a Jordánsku.

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Neposílejte nikomu svoje číslo, policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze. Méně pozorné uživatele dokáží připravit o tisíce korun. Snaží se získat ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení