VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomika

dnes 12:16

Mrazy jsou na ústupu. Škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Nepříjemný pohled na zmrzlá očka révy vinné čekal vinaře Jiřího Maděřiče z Moravského Žižkova na Břeclavsku, když kontroloval po nedávné mrazivé noci vinohrad. „U některých odrůd, především u Chardonnay či Muškátu moravského, zmrzlo třicet až čtyřicet procent," vypočítával Maděřič. Neradostné sčítání mají za sebou i další pěstitelé.

dnes 08:23

Prodat byt se teď na Slovensku vyplatí. Ale ceny už i klesají

Podobně jako v České republice, tak i na Slovensku stoupají ceny bytů do strmé výše. Jak napsal deník Pravda, žene je nahoru poptávka, nedostatek nových nemovitostí i změny v hypotékách. Slovenská národní banky (NBS) omezila od ledna 2017 stoprocentní hypotéky a od dubna vešlo v platnost pravidlo, že po zaplacení pravidelných měsíčních splátek musí mít klienty bank rezervu, aby nejeli nadoraz.

DOTYK.CZ
dnes 07:00

Letní festivaly bez EET? Pivo jen na stojáka a nechtějte k němu tatranku

Čím se budou letošní letní festivaly lišit od těch loňských? Tak třeba tím, že si možná častěji než dřív budete moci dát pivo jenom "na stojáka". A že k němu nedostanete balené oříšky ani tatranku. Důvodem je elektronická evidence tržeb.

včera 21:34

Nová trať mezi Chocní a Ústím asi povede dvěma dlouhými tunely

Klikatý a na celé trase hlavního železničního koridoru z Prahy do Ostravy nejpomalejší úsek mezi Chocní a Ústím nad Orlicí stále čeká na odkládanou rekonstrukci.

včera 19:34

Rodina z Ostravska našla recept na boj s exekucí

Zadlužili jste se a sice splácíte, ale vaše zadlužení se přesto nesnižuje. Nebo vám už v exekuci zabavili třeba auto? Ani pak nemusíte být vaše situace bezvýchodná.

včera 18:27

První skupinu čínských pilotů v letecké škole F AIR přijal prezident Zeman

/FOTOGALERIE/- Prezident republiky Miloš Zeman přijal dnes ve 14 hodin na Pražském hradě první skupinu celkem 14 čínských kadetů – budoucích pilotů Sichuan Airlines, kteří před týdnem zahájili v letecké škole F AIR na Letišti Benešov čtrnáctiměsíční praktický výcvik. „Pro F AIR i čínské studenty je to nesmírná čest být uvítáni v České republice hlavou státu. Prezident Zeman nám v Číně otevřel dveře a my jsme jimi dokázali projít," říká Michal Markovič, ředitel letecké školy F AIR.

včera 17:12

Zetor se po letech vrací do Zambie, v zemi bude mít své české techniky

/VIDEO/ Zambie je novou zemí na africkém kontinentu, kamspolečnost Zetor Tractors bude dovážet své stroje. Značka Zetor nově navázala spolupráci s partnerem Agriserve Agro. K symbolickému stvrzení spolupráce došlo na veletrhu Agritech EXPO 2017 konaném koncem dubna v zambijské Chisambě, kde byly předány první stroje novým majitelům.

včera 16:35

Vysoké školy si rozdělí 15 miliard korun z evropských dotací

Zhruba 15 miliard korun dostanou vysoké školy z evropských dotací v rámci takzvané čtyřvýzvy, kterou loni v únoru vyhlásilo ministerstvo školství. Peníze mají posílit rozvoj vysokých škol a zvýšit kvalitu jejich výzkumu. Z více než 300 žádostí o podporu bylo 239 úspěšných. Školy požadovaly celkem 26,5 miliardy korun. V pátek o tom informovala Klára Bílá z tiskového oddělení ministerstva školství. Podle ministerstva se jednalo o největší výzvu Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), která má zvýšit kvalitu vysokých škol a zlepšit šance uplatnění jejich absolventů. V programu bylo k dispozici 17 miliard korun.

včera 15:48

Na Valentýna spíš utrácíme, 1. května se z nás stávají romantici

Unikátní projekt Životní etapy zmapoval životy Čechů, nyní se zaměřil na skupinu mladých lidí a na to, jak prožívají svátky zamilovaných. Za šperky k Valentýnu například utratí přes 1,5 mil. Kč, tedy téměř dvakrát více než za šperky k 1. květnu.

včera 14:14

OBRAZEM: Pohled přímo z kádě. Ve Znojmě představili novou expozici pivovarnictví

Historická varna znojemského městského pivovaru nabízí od pátku novou stálou expozici pivovarnictví. Slavnostně ji otevřeli představitelé města, ministerstva zemědělství a Národního zemědělského muzea. Dominantou expozice je právě původní technologické vybavení varny z roku 1930, vyrobené v plzeňských Škodových závodech.

včera 14:06

Skupina CEFC se stala majitelem Eden Areny

Skupina CEFC dnes převzala 100 % akcií společnosti Eden Arena a stala se tak majitelem nejmodernějšího fotbalového stadionu v České republice. Arénu chce dále využít a rozvíjet nejen jako domov fotbalového klubu SK Slavia Praha, který vlastní, ale i jako multifunkční sportovní, kulturní a společenské centrum.

včera 13:33

Automobilka uvede v květnu na trh nové SUV Škoda Karoq

Ve Stockholmu se 18. května automobilka Škoda veřejnosti poprvé představí nový vůz SUV - Škodu Karoq. Jméno a jeho psaná podoba pochází z jazyka Aleuťanů, původních obyvatel odlehlého souostroví Kodiak.

včera 12:49

Technologičtí giganti světa rostou. Giganticky

Čtyři internetoví giganti Google, Microsoft, Amazon a Alphabet, který spadá pod Google, zveřejnili své výsledky za první čtvrtletí 2017. Daří se všem. Budoucnost mají cloudové služby.

včera 12:20

Samosprávy odmítají senátní úpravu registru smluv. Kvůli pivu

Starostové z celé České republiky zásadně nesouhlasí se senátní novelou zákona o registru smluv. Podle nich je diskriminační a stanovuje nerovné podmínky pro podnikání. Zjednodušeně říká, že budějovický Budvar je víc než strakonický Dudák. Tedy: zatímco by jihočeský národní pivovar jako jediný subjekt nemusel zveřejňovat smlouvy v registru, obecním, státním a krajským firmám by tato povinnost měla zůstat. 

včera 12:09

České dráhy dosáhly nejvyššího čistého zisku od roku 2009

Společnosti České dráhy (ČD) se v uplynulém roce dařilo. Přestože se zpomalil růst čínské ekonomiky a tržby za přepravu zboží na domácí trh se kvůli tomu snížily, byla společnost ČD Cargo vysoce zisková. Účetnictví ČD také vylepšil prodej pozemků u Masarykova nádraží v Praze či prodej nádražních budov, které spravuje státní organizace Správa železniční dopravní cesty.

včera 12:00

Budvar spouští nový koncept svých restaurací, první dvě jsou v Budějovicích

Budějovický Budvar včera představil nový koncept svých značkových restaurací, které ponesou název Original Pivnice Budvarka. První z nich otevřel začátkem března v centru Českých Budějovic, druhá včera zahájila provoz přímo v budově pivovaru. Následovat by měly další.

včera 11:32

Do Česka jezdí nejčastěji Němci, Slováci, Rakušané a Poláci. Rusů ubylo

Podle odhadu společnosti Stem/Mark navštívilo v roce 2016 Českou republiku téměř 31,1 milionu turistů. Z toho tvořilo 16,2 milionu jednodenních návštěvníků. Dalších 12,2 milionu byli zahraniční turisté a 2,6 milionu turisté, kteří Českem pouze projíždějí. Ve srovnání s rokem 2015 tak vzrostl počet zahraničních účastníků cestovního ruchu o 3,3 milionu, tedy o 11,7 procent.

včera 11:31

Češi mohou bezvízově cestovat do 152 zemí světa

Dle žebříčku síly cestovních pasů (Global Passport Power Rank 2017) se Česká republika umístila na osmém místě. Do nejvíce států světa mohou bezvízově vycestovat občané Německa a Singapuru (159).

včera 09:29

U dálnic se tankuje dráž, "déjednička" je dražší až o pět korun

Ceny pohonných hmot u dálnic a hlavních silničních tahů jsou obecně výrazně vyšší než ve zbytku republiky. Motoristé si musejí na litru připlatit až pět korun. 

včera 08:44

Praha 8 podpoří projekty občanů penězi ze svého rozpočtu

Osmá městská část odstartovala projekt tzv. participativního rozpočtu s názvem Moje osmička. Obyvatelé Prahy 8 tak můžou od čtvrtka podávat vlastní náměty na zkvalitnění veřejného prostoru. Radnice na ně totiž celkově vyčlenila deset milionů korun.

AKTUALIZOVÁNO
včera 03:50

Dešťovka. Obyvatelé suchých oblastí si rozdělí sto milionů

Podobný úspěch jako s kotlíkovými dotacemi chce zopakovat ministerstvo životního prostředí se svým novým dotačním programem Dešťovka. Ve čtvrtek ho spustil šéf úřadu Richard Brabec (ANO). O dotace mohou lidé žádat od konce května. Rozdělí si celkem sto milionů korun.

27.4.2017

Jihokorejci chtějí stavět Dukovany. Nezdržujeme a nezdražujeme, slibují

Tři roky poté, co ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína, začíná jaderný maraton nanovo. Zatím jen opatrně a zdvořilostním představováním. Bitva o jednu z největších zakázek v dějinách ČR ale bude možná ještě ostřejší než minule.

27.4.2017

Těžba uranu skončila, škody jdou do desítek miliard korun

Vyvezením posledního vozíku smolince z uranového dolu Rožná I dnes skončila těžba uranu v Česku. Těžba a zpracování uranové rudy po sobě zanechaly škody velkého rozsahu. Stát na jejich sanace musel od roku 1989 vynaložit již více než 40 miliard korun a dalších 60 miliard ještě vydá, připomíná ekologické sdružení Calla.

27.4.2017

Je to morální hazard. Pravice odmítá změkčení podmínek pro oddlužení

Za morální hazard označují poslanci pravicové opozice navrhované změkčení podmínek pro oddlužení. Naopak podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) by změny pomohly předluženým lidem dostat se z dluhové pasti. Měla by je přinést vládní novela insolvenčního zákona, kterou Sněmovna v dnešním úvodním kole jen rozjednala. Debata bude pokračovat nejdříve na květnové schůzi. Není tedy jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu projednat do konce volebního období.

27.4.2017

První vertikální farma. Firma vypěstuje ekologické saláty v patrech nad sebou

Břeclavská Fosfa bude historicky první v republice, která vypěstuje zeleninu uvnitř speciální budovy. V takzvané vertikální farmě porostou saláty bez pesticidů a chemikálií.

27.4.2017

Evropská komise chce více podpořit ženy a nemocné pracovníky

Nejméně desetidenní otcovskou dovolenou nebo volno pro zaměstnance pečující o závislé osoby, po něž by pobírali příjem nejméně ve výši dávek nemocenské. To by měl přinést balíček opatření zaměřených na slaďování pracovního a osobního života, který představila Evropská komise v nově vydaném dokumentu.

27.4.2017

Pětina budoucích zdravotníků chce zamířit do světa

Zhruba pětina studentů a studentek posledních ročníků zdravotnických škol chce po skončení studia pracovat v zahraničí. Více než polovina studentů chce hledat práci v českých nemocnicích, kolem 15 procent plánuje zamířit do ambulancí. Vyplývá to z průzkumu, který mezi studenty 109 zdravotnických škol udělala organizace HealthCare Institute.

27.4.2017

Lyže z novoměstské firmy dopomohly našim sportovcům na stupně vítězů

Poprvé se lyže na Novoměstsku objevily v devadesátých letech 19. století, kdy se fryšavský revírník Rudolf Gabessam přišel hostinskému Koskovi do Studnických pasek pochlubit s novými lyžemi z Norska.

27.4.2017

Unipetrolu za první čtvrtletí vzrostly tržby téměř o 70 procent

Největší česká petrochemická skupina Unipetrol od ledna do března letošního roku utržila 29,9 milard korun. Bylo to o 12,2 miliardy korun více než v prvním čtvrtletí minulého roku. Čistý zisk vzrostl na 2,8 miliardy korun, v loňském prvním čtvrtletí přitom společnost vykázala 25 milionů korun čisté ztráty.

26.4.2017

Trump chce odejít z NAFTA. Největší obchodní dohoda světa možná skončí

Bílý dům chce odstoupit od severoamerické dohody o volném obchodu. Největšímu obchodnímu uskupení světa tak možná hrozí zánik. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa je smlouva pro Ameriku nevýhodná a brání ve vytváření nových pracovních míst.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies