VYBERTE SI REGION

Ekonomika

dnes 10:05

Na Vánoce si půjčí 17 procent Čechů, z nich čtvrtina čelila exekuci

Praha - Na výdaje spojené s Vánoci si letos půjčí 17 procent Čechů v produktivním věku, tedy celkem 1,2 milionu lidí. Z nich však 316.000 (27 procent) čelí nebo v minulosti čelilo exekučnímu řízení, tedy téměř o pětinu lidí více než loni, což je podle odborníků alarmující údaj. A dokonce 119.000 lidí (12,5 procenta), kteří si chtějí půjčit na letošní Vánoce, je v exekuci nyní. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu Exekutorské komory ČR, který se uskutečnil v listopadu tohoto roku.

dnes 08:13

Japonská firma Minebea postaví nový závod na Slovensku

Bratislava/Košice - Japonská společnost Minebea postaví za téměř 60 milionů eur (1,62 miliardy korun) na východě Slovenska továrnu na výrobu součástek, kde zaměstná 1100 lidí. Vyplývá to z dnešní prezentace projektu, podle kterého by firma zmiňovanou investici mohla v příštích letech rozšířit. Nový závod společnosti Minebea v průmyslovém parku v Košicích bude vyrábět komponenty pro odběratele v automobilovém, elektrotechnickém a leteckém průmyslu.

včera 20:08

USA zablokovaly prodej filiálky německého Aixtronu Číňanům

Washington - Spojené státy zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron čínskému fondu Fujian Grand Chip Investment Fund. Příslušný dekret vydal prezident Barack Obama, který své rozhodnutí zdůvodnil "obavami o národní bezpečnost USA.

včera 18:01

Země EU jsou pro podporu rozvoje internetu v obcích

Brusel - Česká republika patří mezi většinu zemí EU, které podporují návrh Evropské komise na rozvoj internetového bezdrátového připojení v místních komunitách. Novinářům to řekl náměstek českého ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bártl.

včera 16:09

Agentura S&P zlepšila výhled úvěrového hodnocení Polska

Varšava - Přední ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes překvapivě zlepšila výhled úvěrového hodnocení Polska z negativního na stabilní. Rozhodnutí zdůvodnila mimo jiné poklesem obav o nezávislost polské centrální banky. Agentura dnes rovněž zhoršila odhad růstu polské ekonomiky pro letošní rok, upozornila však, že slabší růst nebude mít dopad na veřejné finance.

včera 14:02

Země EU dohodly stropy pro velkoobchodní poplatky za roaming

Brusel - Členské země Evropské unie se dnes dohodly, jak by podle nich měly vypadat poplatky, které si od června příštího roku budou moci navzájem účtovat mobilní operátoři za využívání roamingových služeb. O tomto "velkoobchodním" aspektu konce roamingových plateb v EU tak nyní mohou začít vyjednávání s Evropským parlamentem. Státy dnes zdůraznily, že tyto rozhovory musejí postupovat rychle, aby roaming skutečně mohl pro zákazníky z EU skončit podle plánu, tedy v červnu 2017.

včera 12:25

Podnik VOP CZ je letos v zisku v desítkách milionů korun

Státnímu podniku VOP CZ ze Šenova u Nového Jičína se letos daří podstatně lépe než v loňském roce. V prvních třech čtvrtletích letošního roku hospodařil se ziskem zhruba 28 milionů korun, což bylvýsledek téměř o 67 milionů korun lepší než ve stejném období roku 2015.

včera 10:12

Venezuela byla vyloučena z obchodního sdružení Mercosur

Brasília - Venezuela byla kvůli neplnění podmínek členství vyloučena z latinskoamerického obchodního sdružení Mercosur. Vyplývá to z dopisu, který venezuelské vládě zaslali zakládající členové sdružení, tedy Brazílie, Argentina, Paraguay a Uruguay.

včera 08:11

Ruský soud zmrazil 145 milionů dolarů na účtech divize firmy IKEA

Moskva - Ruský soud zmrazil 145 milionů dolarů (zhruba 3,7 miliardy Kč) na účtech ruské divize švédského prodejce nábytku IKEA. Opatření souvisí s vleklým sporem firmy s ruským podnikatelem Konstantinem Ponomarjovem. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

včera 07:15

Dánsko má podle průzkumu nejspokojenější zaměstnance, ČR desátá

Kodaň - Nejspokojenější jsou zaměstnanci v Dánsku, na druhém a třetím místě pak v Norsku a v Kostarice. Česká republika obsadila desátou příčku z 57 sledovaných zemí ze všech kontinentů. Nejhůř dopadla Ghana. Vyplývá to z průzkumu společnosti Universum, která tvrdí, že spokojenost zaměstnanců souvisí s celkovou prosperitou ekonomiky.

včera 05:32

Spider má nového distributora pro britský a irský trh

Pohled – Dálkově řízené svahové sekačky z produkce společnosti Dvořák – svahové sekačky bude na britský a irský trh nově uvádět firma T H White Machinery Imports Limited.

2.12.2016

Nezaměstnanost v USA je nejnižší za posledních devět let

Washington (USA) - Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v listopadu klesla na 4,6 %, nejníže za 9 let. Celkem ve Spojených státech vzniklo v listopadu 178 000 pracovních míst.

2.12.2016

Němci čekají nárůst prodeje osobních aut

Berlín (Německo) - Příští rok by se mohlo v celém světě prodat 83,6 milionu nových osobních aut, což by byl proti letošku odhadovaný nárůst asi o dvě procenta. Ve své prognóze to dnes uvedlo německé sdružení automobilového průmyslu VDA.

2.12.2016

Podnik Diamo dokončil na vybraných místech měření důlních plynů

Ostrava - Odborníci ze státního podniku Diamo, který se v Moravskoslezském kraji stará o areály bývalých černouhelných dolů a zahlazování hornické činnosti, letos ve vybraných lokalitách dokončili plošné měření důlních plynů, jež tam vystupují na povrch.

2.12.2016

Sady Schwarz: Velkoobchody jsou plné levných polských jablek

Plzeň - Záplava levných polských jablek na trhu výrazně omezila prodeje ovocnářů z Plzeňského kraje. Tento trend začal loni, ale letos po velké úrodě v Polsku ještě prohloubil. Velkoobchod je mrtvý, což potvrzují ostatní kolegové z regionu, řekl Richard Schwarz ze Sadů Schwarz Vranov na Rokycansku, která letos sklízela jablka z 35 hektarů. Úroda byla průměrná. Velkoobchod vždy tvořil 70 až 80 % celého odbytu. Letos ale pěstitel očekává, že velcí zákazníci odeberou jen 20 %.

2.12.2016

Chanel protestuje proti rychlovlakům na jihu Francie

Paříž (Francie) - Firma Chanel protestuje proti plánům na stavbu koridoru pro francouzské rychlovlaky TGV v jižní Francii. Údajně by ohrozily její tamní květinová pole a firma by tak byla nucena "přestat podporovat řemeslné aktivity v regionu".

2.12.2016

Cena ropy Brent míří k nejprudšímu týdennímu nárůstu od roku 2009

New York (USA) - Ceny ropy na světových trzích se dnes stabilizovaly. Drží si zisky, které jim přinesla dohoda členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Ruska o snížení těžby. Cena severomořské ropy Brent je tak na cestě k nejprudšímu týdennímu nárůstu od roku 2009.

2.12.2016

Pražská teplárenská nesouhlasí s pokutou od ERÚ

Praha - Pražská teplárenská nesouhlasí s rozhodnutím Energetického regulačního úřadu (ERÚ), podle kterého má zaplatit pokutu za to, že v roce 2011 měla stanovit na levém břehu Vltavy nepřiměřené ceny tepla. Společnost se proti rozhodnutí odvolala. Podle serveru Dotyk činí pokuta 240 milionů korun.

2.12.2016

Nový komplex pro policisty by mohl stát více než 2,6 miliardy korun

Praha - Policie chce v Praze na Zbraslavi vybudovat nový komplex, kam by přesídlili Kriminalistický ústav a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Náklady na přípravu projektu a výstavbu se předběžně odhadují na více než 2,6 miliardy korun. Dalších 600 milionů by mohlo stát vybavení moderních laboratoří pro kriminalisty. Nový areál by měl vzniknout v letech 2018 až 2022. Nejprve však musí záměr schválit vláda. Vyplývá to z materiálů, které v pátek získala ČTK.

2.12.2016

Sobotka: Jednání o mzdách v Aholdu budou pokračovat

Praha - Odboráři Aholdu se na dnešním jednání se zaměstnavateli na konkrétním řešení růstu mezd nedohodli. Obě strany ale projevily pružnost a dobrou vůli, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se jednání také účastnil. Zástupci společnosti a odboráři odmítli situaci komentovat. Jednání by měla pokračovat v příštím týdnu.

2.12.2016

Do systému EET zatím přišlo 4,5 milionu účtenek a 130 udání

Praha - Restauratéři a hoteliéři od čtvrteční půlnoci do dnešní 13. hodiny, tedy za dobu ostrého fungování elektronické evidence tržeb, odeslali na servery Finanční správy 4,5 milionu účtenek. Zároveň správa již eviduje 130 oznámení o nevydání účtenky. Dnes to sdělila mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Dodala, že systém běží plynule a bez problémů.

2.12.2016

E-shop Alza.cz bude mít na venkově pojízdné prodejny

Praha - Největší tuzemský e-shop Alza.cz začíná v regionech provozovat pojízdné prodejny nazvané Alza StreetShop. První vůz měl dnes vyjet na Vysočině, od příštího týdne se služba rozšíří na západ Čech. Postupně mají mobilní prodejny jezdit do stále většího počtu měst, a to v pravidelných intervalech. Konkurence podobnou novinku nechystá.

2.12.2016

Počet balíků na poštách vzrostl na konci listopadu o polovinu

Praha - Objem doručovaných balíků na České poště vzrostl na přelomu listopadu a prosince proti běžnému období o polovinu a v dalších týdnech dál poroste až na dvojnásobek. Meziročně se provoz zvýšil zhruba o desetinu.

2.12.2016

90 procent e-shopů neprošlo kontrolou obchodní inspekce

Praha - Při kontrolách internetových obchodů ve třetím čtvrtletí zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI) porušení předpisů v 90 % kontrol, zaměřila se ale zejména na problémové e-shopy. Údaj je o 4 % vyšší než v létě. Inspektoři za porušení předpisů uložili on-line prodejcům 237 pokut v celkové hodnotě 1,33 milionu korun.

2.12.2016

Německo od poloviny roku 2018 rozšíří mýtné pro nákladní auta

Berlín (Německo) - Okruh silnic, na kterých dopravci v Německu platí mýtné, se od poloviny roku 2018 výrazně rozšíří. Počet kilometrů zpoplatněných silnic pro nákladní auta s hmotností nad 7,5 tuny stoupne o 40 000 kilometrů. Příslušný návrh schválil ve čtvrtek pozdě večer Spolkový sněm. Dnes je zpoplatněno 15 300 kilometrů silnic.

2.12.2016

Rusko těží čím dále víc ropy

Moskva (Rusko) - Těžba ropy v Rusku v listopadu nepatrně vzrostla a dostala se na nový postsovětský rekord 11,21 milionu barelů denně. Rusko tento týden slíbilo, že v první polovině příštího roku postupně sníží těžbu až o 300 000 barelů denně. Chce se tak připojit k Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), která se snaží snížením těžby stabilizovat ceny ropy.

2.12.2016

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta

Praha - Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,9 procenta, což je v souladu s předběžným odhadem Českého statistického úřadu (ČSÚ) z půlky listopadu. Šlo tak o nejpomalejší růst za dva a půl roku. Ve druhém čtvrtletí hospodářství posílilo meziročně o 2,6 procenta.

2.12.2016

Nádražka kvůli EET končí. Další bojují

Praha /FOTOGALERIE/ - Oblíbený podnik v Bubenči kvůli elektronické evidenci tržeb zavřel. Ostatní tradiční nádražky s administrativní zátěží zápasí.

2.12.2016

Izraelská společnost prolomí obranu mobilů za pár sekund

Petah Tikva (Izrael) - Jen pár sekund stačí zaměstnanci jedné z vedoucích firem v oblasti počítačového pirátství v Izraeli, aby odemkl mobilní telefon a načetl jeho data. Společnost Cellebrite se sídlem na předměstí Tel Avivu má smlouvy ve stovce zemí, včetně mnoha státních institucí, a nabízí nové možnosti bezpečnostním agenturám. Její služby ale zároveň vyvolávají obavy mezi ochránci práv na soukromí.

2.12.2016

A je to Babišovo! smáli se chlapi nad účtenkami. Hospodští už řešili problémy

Olomouc, Praha – V restauraci Pod Lipami v Olomouci-Slavoníně bylo před polednem plno. Není divu, menu opět lákalo ke stolu. A to i s premiérovou ingrediencí v podobě EET. Do lokálu však státní evidence nepřinesla napětí, připojení a komunikace pokladen se servery finanční správy fungovaly bezchybně, ale nechyběl ani humor. Na adresu systému a šéfa státní kasy Andreje Babiše se u stolů žertovalo o sto šest. Zato jinde hostům do smíchu nebylo. Narazili na vyšší ceny nebo dokonce zavřené dveře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies